Ukratko o spajanju ventilatora i ostalih trošila

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

mali_1.3

Aktivan Član
09.09.2011
230
24
0
31
Pošto je forum pun pitanja o spajanjima ventilatora i ostalih trošila, ja sam se odlučio napisati svojim riječima da olakšam posao drugima koji se ne razumiju u struju :D

serijski spoj spajaju se crveni vodič (+) jednog trošila (venta) i crni vodič (-) drugog trošila, tako da na kraju ostanu 1 crvena i jedna crna sa 1. venta i zadnjeg kojeg ste spojili i to spojite na adapter, crni vodic na crni adaptera i crveni vodic na crveni adaptera
kod serijskog spoja se naponi zbrajaju tako da možete serijski spojiti 2 adaptera od mobitela od 5V i dobit 1 od 10V, isto tako kad spajate 2 ventilatora serijski na napon od npr 12V onda ce raditi kao da ste svaki od njih 2 spojili na 6V

paralelni spoj spajaju se svi crveni vodiči ventova skupa i svi crni skupa i onda na adapter taj crni snop na crni vodic adaptera i crveni snop zica na crvenu zicu adaptera. Kod paralelnog se spoja se za razliku od serijskog struje zbrajaju sto bi znacilo da ako imate adapter od 2000mA (2A) mozete spojiti ventilatore koji kad se zbroje snage (mA/A) imaju maksimalno 2000mA ili 2A. Sto se tice spajanja adaptera mobitela mozete ih spojiti paralelno, ali ce se ventovi jednakom brzinom vrtiti kao da ste spojili samo 1 od ta 2 punjaca, ali cete moci spojiti dvostruko vise ventilatora nego sto ste mogli na 1 od 5V (znaci opet zbrajati mA/A)

sad možete kombinirati neke stvari kao ja znaci spojite 2 punjaca od mobitela (5V) serijski i dobijete 1 od 10V, spojite ventilatore paralelno i to sve prikljucite na serijski prikljucene punjace i imate ventove koji rade na 10V svaki, ali mozete spojiti samo onoliko ventilatora koliko moze primiti 1 od 5V jer su struje zajedničke, a da npr spojite na isti nacin 2 adaptera nebitne voltaže da jedan "podnosi" struju od 500mA (0.5A), a drugi npr 700mA (0.7A) onda bi na njih mogli spojiti ventilatore snage 600mA (0.6A), znaci sbrojeno i podijeljeno na 2

ovo sam pisao svojim rijecima, pa ako nesto ne razumijete
 

iSensation

iSensation
Poznanik Foruma
24.08.2009
1.815
1.808
188
Sve sam to znao i prije, ali ovo je odlican podsjetnik jer se ipak to ne radi svaki dan :))
rep+ za tekst napisan svojim rijecima :-D
 

SiD

bože petra!!!
Vutra Veteran
15.01.2008
1.091
648
138
36
stavio sam ovu temu na sticky...
neka stoji mali podsjetnik... fino objašnjeno, a i dobro će doći nekome sigurno!
 

mali_1.3

Aktivan Član
09.09.2011
230
24
0
31
@Kali Hvala na repu, al previse sam vidio pitanja po forumu po pitanju ovog, pa sam htio da ljudi ovo procitaju da nemoraju otvarati bezpotrebne teme i gnjaviti sve "glupostima"...
@SiD hvala, ja sam jos napisao i jedan dnevnik o homemade potenciometru, pa mi je neki admin reka da ce staviti u DIY, a meni bi bilo drago kad bi stajalo moje ime u toj temi :D
 

SiD

bože petra!!!
Vutra Veteran
15.01.2008
1.091
648
138
36
nema frke stari, stavit ću ga ja u DIY ako nije,
i naravno da će pisat tvoje ime... ne brigaj... :icon_wink: :thumb:
 
12.03.2012
15
0
1
32
imam ventilator za izbacivanje vazduha 14w , 95m3/h,db(A)34 ... e sad cini mi se da je to prejakko za moj box koji je 100x60x50 ... kako i na sta da ga spojim da mu oslabim snagu ili kako vec i sa kojim kablovima i adapterima POISTOPUHALLIN 100 D evo slike nov sam u svemu ovome i nije mi bas najjasnije iz onoga sto sam citao o ovim stvarcicama kako da primenim u ovoj situaciji
 

matia

Aktivan Član
13.04.2011
590
260
83
45
Greenpower jel ti taj potenciometar radi u punom opsegu ili samo od pola? Pitam jer sam ja uzeo sličan a meni tek radi zadnji centimetar pomaka potenciometra, ali radi samo moraš biti precizan.
 

Avantura

kontrolor leta
Prijatelj Foruma
17.10.2008
3.867
2.556
228
Stvar je u tome da radi cijeli opseg, isključivo ovaj viko classic. I ja sam se zahebo jer sam išao uzeti jedan koji mi se po watima činio ok obilazeči lokalne trgovine i dao 120kn u vjetar. Isto je hvatao samo na kraju.
Uglavnom uspješno radi s ovim 4764_b.jpg pa bi trebalo s tim. Naručio preko neta s te stranice. Napomeni im telefonski da si vidio cijenu 62kn da ti nebi kao i meni prvo rekli da je 100-ak:icon_lol:
Ušteda je jako velika s obzirom da takve stvarčice kreču od 50€ na više.
Zahvali zlo&naopako za stručnu nam pomoć:)
 
12.03.2012
15
0
1
32
cfl 2x200w su lampe...

---------- Post added at 21:48 ---------- Previous post was at 21:43 ----------

lampe su cfl 2x200w ... interesuje me jos da li moze na taj vent za kupatila da se nakaci filter za mirise
 

Napušena Vjeverica

Napušen Čan
Banovan
24.12.2009
1.002
189
88
Radim box d-s-v 100 70 200, hps 400
I planiram uzeti 2 kupaonska ventilatora, ugradbena, zna li itko dobre lokacije za kupit?
Ovo mi prvo palo na pamet:
VENTILATOR UGR.SILENTIS 10 STANDARD - Bricostore - Sve za vrt i dom
al mislim da ce bit preslabo

...to bi mi bilo samo za izbacivanje zraka iz boxa... da se razmemo :)

Gledao sam malo na netu grow shopove, svi imaju neke ultra skupe ventove a ja sam jako skrt :D
Filter mi ne treba, treba mi znaci samo vent za izbacaj zraka tokom "noci", kad je box zatvoren... za "dan" imam sljakere :))


I kak se uopce taj ugradbeni spaja na struju? Nikad nisam radio s njim. Medu ostalom, trebam kupiti i sklopku/prekidac jel tak... samo me zanima jel ga mogu ustekat u uticnicu il kaj?


Edit: Nasao sam malo bolje, gledam samo ove iznad 100 kubika zraka po satu
http://www.spiel.hr/main.php?section=katalog&kategorija=59
 
27.09.2012
4
1
0
33
mali_1.3 je napisao(la):
Pošto je forum pun pitanja o spajanjima ventilatora i ostalih trošila, ja sam se odlučio napisati svojim riječima da olakšam posao drugima koji se ne razumiju u struju :D

serijski spoj spajaju se crveni vodič (+) jednog trošila (venta) i crni vodič (-) drugog trošila, tako da na kraju ostanu 1 crvena i jedna crna sa 1. venta i zadnjeg kojeg ste spojili i to spojite na adapter, crni vodic na crni adaptera i crveni vodic na crveni adaptera
kod serijskog spoja se naponi zbrajaju tako da možete serijski spojiti 2 adaptera od mobitela od 5V i dobit 1 od 10V, isto tako kad spajate 2 ventilatora serijski na napon od npr 12V onda ce raditi kao da ste svaki od njih 2 spojili na 6V

paralelni spoj spajaju se svi crveni vodiči ventova skupa i svi crni skupa i onda na adapter taj crni snop na crni vodic adaptera i crveni snop zica na crvenu zicu adaptera. Kod paralelnog se spoja se za razliku od serijskog struje zbrajaju sto bi znacilo da ako imate adapter od 2000mA (2A) mozete spojiti ventilatore koji kad se zbroje snage (mA/A) imaju maksimalno 2000mA ili 2A. Sto se tice spajanja adaptera mobitela mozete ih spojiti paralelno, ali ce se ventovi jednakom brzinom vrtiti kao da ste spojili samo 1 od ta 2 punjaca, ali cete moci spojiti dvostruko vise ventilatora nego sto ste mogli na 1 od 5V (znaci opet zbrajati mA/A)

sad možete kombinirati neke stvari kao ja znaci spojite 2 punjaca od mobitela (5V) serijski i dobijete 1 od 10V, spojite ventilatore paralelno i to sve prikljucite na serijski prikljucene punjace i imate ventove koji rade na 10V svaki, ali mozete spojiti samo onoliko ventilatora koliko moze primiti 1 od 5V jer su struje zajedničke, a da npr spojite na isti nacin 2 adaptera nebitne voltaže da jedan "podnosi" struju od 500mA (0.5A), a drugi npr 700mA (0.7A) onda bi na njih mogli spojiti ventilatore snage 600mA (0.6A), znaci sbrojeno i podijeljeno na 2

ovo sam pisao svojim rijecima, pa ako nesto ne razumijete

a sta ako nam ostane par mA viska ak kontas sta hocu rec