Ukratko o spajanju ventilatora i ostalih trošila

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

BoRaiCho

Aktivan Član
05.12.2009
514
184
63
33
Temples of Boom
Nisam ga jos uzeo, ali namjeravam pa taman Mocarta da svira :D Au specifikacijama pise da je 38 dB...

Pa tako sam i ja kontao, u cijev pa onda okolo cijevi vunu ili spuzvu da se smanji buka
 

gremo

Deep Relife
17.11.2012
83
227
33
49
BoRaiCho je napisao(la):
Pa tako sam i ja kontao, u cijev pa onda okolo cijevi vunu ili spuzvu da se smanji buka

Imaš gotove cijevi sa vunom, barem sam ja tu uzeo. Razlika u cijeni, u odnosu na obične cijevi, je mala i žao mi je da nisam odmah uzeo ovu.
 

fat_troll

Aktivan Član
18.09.2012
318
160
43
44
uuuuu brutalnoooo kolege, hvala vam!

Zadnje pitanje: može li se to na koji način regulirati? Baš taj vents me zanima (i ventovi tog tipa): može li im se na neki način usporiti brzina vrtnje, ako je potrebno?

hvala
 

gremo

Deep Relife
17.11.2012
83
227
33
49
O regulaciji vrtnje je bilo dosta toga napisano i nekolicina je potvrdila da određeni potenciometar (obični, kao za rasvjetu) radi sa ventilatorima (zaboravio sam koji) ali inače to nije dobar izbor jer ne rade ili ako i rade to traje kratko i nakon toga riknu.

Ja imam pozitivno iskustvo sa tiristorskim regulatorima. Moj je treći na ovom linku tako da bi ove preporučio jer rade mada ga sve manje koristim.
 

fat_troll

Aktivan Član
18.09.2012
318
160
43
44
Ok, hvala, potrazit cu
Nego, deep, gdje si nabavio tsj potenciometar i koliko si ga platio? Moze I na pm.
Hvala i pozdrav
Pozz
 
08.06.2014
26
0
0
molim vas pomognite moram spojit dva venta mala od kompa na punjac ali sam stavio jedan u gornji lijevi kut a drugi u dolnji desni i sad prekratke su mi zice sta da radim ?????? :spcartmanmad: :spcartman: :smoke18: :leafblunt: :leafblunt: :sick:
 

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.260
35.790
2.698
Weed California USA
pc ventovi obicno imaju 3 zice. crna, crvena i zuta. zutu zanemari(speed control).
znaci treba ti crna(minus) i crvena(srednja +12V)
Osim ako vec nema onaj veliki konektor(ko za hdd ili cdrom) sa 4 pina (zuta-crna-crna-crvena), u tom slucaju je zuta plus a crna minus

ili presjeci konektor ili zabij spajalice ili neke iglice u konektor pa izoliraj. Nadji neki kabel doma, i produzi si zice.
Crna od venta#1 na crnu od vanta #2, i isto tako sa crvenom. (znaci paralelno spoji)
Punjac ili sjeces konektor ili ga ostavis pa spojis zice nekak unutra. Pogledaj na samom adapteru shemu gdje je plus a gdje minus, obicno je vanjski dio minus a rupa plus...ali ne uvijek....ako krivo spojis, nece se nista desit osim sto nece radit...

znaci pricamo o ovome (1 i 2 ti trebaju)
Igloo_5750_4pin.JPG


ili ovome (zuta i crna ti trebaju)
40mm-Computer-CPU-Cooler-Cooling-4Pin-Plug-to-Jack-font-b-Connector-b-font-Exhaust-font.jpg


ak nije jasno budem malo bolje pojasnio ili mi posalji pm
 
  • Sviđa mi se
Reactions: 1310 and Z&N
08.06.2014
26
0
0
hvala stipe moji su kao ovaj na drugoj slici nemaju nikakvu plastiku na kraju zice .. ali nisam dobro skuzio kako da produzim taj kabel kuzis prekratki su mi neznam kako da oba idu na isti punjac s obzirom da su udaljeni ventovi jedan od drugog jedan je u jedom a drugi u drugom kutu i onda mi je zica ona koja je ostala od oba venta prekratka
 
08.06.2014
26
0
0
ok ty sve sam skuzio radim na tome sad jos mi fale ove plastikice da to spojim kako treba a imam punjac onaj standard od starih nokia pise na njemu input 100-240v a output 5 v probo sam oba rade sve pet sad mi samo kazem fale te plastikice da to spojim kako treba a ne da sa izoliram zice vire van ovako onako .. uglavnom nis idem to sad nabavit i mozes mi jos nes rec ... znaci htio bi da mi od original napajanja od kompa ostane napajanje ako me kuzis mislio sam stavit produzni unutra tako sam vidio na tube tutorialim ... i onda samo nisam sto posto siguran koje zice idu s kojima valjda je ova zuto zelena uzemljenje ? koliko sam shvatio nadam se da sam ti objasnio donekle .. ovo iznad svaka cast hvala bas si mi to lijepo odgovorio ....
 

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.260
35.790
2.698
Weed California USA
Neam pojma kakve plastikice. Ako mislis na konektore za PC....jbga....ili ces zicu na zicu pa izolirat ili ces sa luster klemom(ono bijelo na slici). Kako god da napravis, glavno da spojis.
5V od nokije nije dobro. Ventovi ce radit mozda na 40% brzine....treba ti 12 Volti a ti imas 5V. Nadji neki drugi adapter/punjac ili uzmi napajanje od kompa.

Ne kuzim, od orginial napajanja da ti ostane napajanje. Ako mislis nega koristit, onda koristis zutu i crnu zicu (zuta je plus a crna minus). Znaci sve isto ko na slici koju sam stavio samo ne koristis adapter nego zguras zice(ili kupis konektor za 5kn) u taj konektor. crvena od venta ide u zutu, crna u crnu.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Z&N

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.539
298
Za spajnje ventilacije na komp. napajanje pogledati link:
https://vutra.org/topic/3619-tutorial-kako-spojit-ventilaciju-modifikacija-atx-napajanja/
Za punjač bih se još nadovezao da je pre slab, odnosno pre mala amperaža. 2 manja venta bi još i mogao furat, al nije to to.
Najjednostavnije rješenje je kupiti adapter sa promjenjivom voltažom (1.5V-12V) i imaš regulaciju brzine, kao i buke (na 12V poprilično zuje).
U ovoj istoj temi je bilo već govora o tome:
https://vutra.org/topic/8288-ukratko-o-spajanju-ventilatora-i-ostalih-tro%C5%A1ila/#entry204179
 
  • Sviđa mi se
Reactions: 1310 and Stipe
09.09.2015
9
3
3
43
Pomagajte drugovi, ne zelim da se ubijem zbog nje (kako to ono Mandic rece)
Dakle, imam problem sa spajanjem kineskog MH 13001 humidity controllera.
Ustvari nemam jos problem ali bi ga mogao imat ako pokusam sam to izvest,
jer moja iskustva sa strujom su jaaaaako losa :bocni::
Radi se o ovom kriku tehnologije pa molim nekoga tko se razumije da mi onako
na brzaka nacrta shemu za dummi ass korisnika. razumijem gdje se piknu ove zice
senzora, ali zice za ubost u zid i zice na koje ide uticnica za mist maker nemam pojma :whato::
Prebio sam se trazeci po netu ali nisam nasao nista.
eto, nadam se da ce se naci neka dobra dusa koja ce sacuvat moje guzove :D
055653777-HTB15LvqGFXXXXbjXFXXq6xXFXXXF.jpg
 

1310

Aktivan Član
Banovan
14.04.2014
3.800
15.242
398
Nadovezao bi se s pitanjem, imam blauberg. 125 turbo E i posebno kupljen regulator vrtnje, može li se s tim uredajem ventilirati boks sa smanjenim brojem okretaja u stalnom radu a kad se vlaga podigne da poveća brzinu vrtnje na maks. ili samo uključuje i isključuje vent u potpunosti u zadanim vrijednostima?
 

1310

Aktivan Član
Banovan
14.04.2014
3.800
15.242
398
Hvala @VenloNL ali mislim da si me krivo shvatio, regulator obrtaja super radi, kod mene je bb u sporijoj brzini, nocu i za hladne dane jos smanjim brzinu za pola. Nocu mi radi grijalica,temperaturu rjesavam tajmerom,narucen stc 1000, eto sad bi s ovim uredajem kontrolirao vlagu a da ne gasi vent do kraja vec da iz pozicije provjetravanja povuce visak vlage i vrati se na provjetravanje a ne da ga gasi. Ventovi s tvornicki ugradjenim senzorima tako rade. Superpozicija :thumb:
 

Farmer

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
12.03.2008
378
685
93
40
Pomagajte drugovi, ne zelim da se ubijem zbog nje (kako to ono Mandic rece)
Dakle, imam problem sa spajanjem kineskog MH 13001 humidity controllera.
Ustvari nemam jos problem ali bi ga mogao imat ako pokusam sam to izvest,
jer moja iskustva sa strujom su jaaaaako losa :bocni::
Radi se o ovom kriku tehnologije pa molim nekoga tko se razumije da mi onako
na brzaka nacrta shemu za dummi ass korisnika. razumijem gdje se piknu ove zice
senzora, ali zice za ubost u zid i zice na koje ide uticnica za mist maker nemam pojma :whato::
Prebio sam se trazeci po netu ali nisam nasao nista.
eto, nadam se da ce se naci neka dobra dusa koja ce sacuvat moje guzove :D
Pogledajte prilog 65492

Nije naznaceno na slici al pretpostavljam da ti je kontroler za 220V.
Nije frka, dakle ovako:

-iz (2) ide zica u (3) ; iz (3) druga zica u steker/struju
-iz (1) ide zica u trosilo/ovlazivac , iz trosila druga zica u (4)
-jos jedna zica iz (4) u steker

Svejedno koja zica u stekeru je lijevo/desno, isto tako na trosilu.
Kad imas 2 zice da ulaze u isti ulaz/port, oguli obje na istu duzinu, ufrkati skupa i pikni u ulaz.

Nadam se da sam pomogao, pozz i sretno, pazi da ti zice ne vire nigdje, koristi izolir traku i redne stezaljke (luster kleme) i neces prosvijetliti :)
 
09.09.2015
9
3
3
43
Hvala ti Farmeru :thumb:
Eto, spojeno sve kako si rekao i radiiiiiii. frizura mi je jos uvijek ista :)
Jedino sam se malo stiso kad je u pocetku pocelo jako glasno pistit ali
valjda je to normalno. Ako i nije normalno nema veze, sad radi kako treba
i ne pisti.
Jos jednom se zahvaljujem na pomoci i lijepo te pozdravljam :wave:
 

Farmer

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
12.03.2008
378
685
93
40
Nema na cemu, tu smo da si pomazemo medjusobno :)
A to pistanje je vjerovatno alarm koji se inace pali ak je vlaga preniska / previsoka tj. izmjerena vrijednost predaleko od zadanog ranga , a pri paljenju je to inace tako. Alarm se obicno moze stelovati na koji rang hoces ili ugasiti.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Avantura
09.09.2015
9
3
3
43
Nema na cemu, tu smo da si pomazemo medjusobno :)
A to pistanje je vjerovatno alarm koji se inace pali ak je vlaga preniska / previsoka tj. izmjerena vrijednost predaleko od zadanog ranga , a pri paljenju je to inace tako. Alarm se obicno moze stelovati na koji rang hoces ili ugasiti.

Ma bitno je da ne iritira s pistanjem, sad nemam pojma je li to pregorilo ili kako kazes, bila preniska
vlaga :)
Hvala na pomoci bro :respect:
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Farmer