Ukratko o spajanju ventilatora i ostalih trošila

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
21.11.2011
42
34
18
52
antonio80
1.Ima tri brzine jer ima tri namotaja u statoru,prekidačem biraš brzinu odnosno puštaš struju u željeni namotaj te dobijaš manju ili veću brzinu vrtnje ventilatora ovisno o tome koji je namotaj u funkciji.Neiskoritivo kao potenciometar za ventilator koji ima samo jedan namotaj u statoru.
2.Iskreno mislim da ne,no probaj pokušati ne možeš ništa spaliti.Radi oprezno jer napon je 230V!!!!
3.Teško u kućnoj radinosti bez osnovnog znanja elektrotehnike.Bolje ne pokušavaj,već pod točkom 2. je rizik.
4.SAVJET:Nekako se organiziraj i probaj kupiti potenciometar 230V.Najsigurnija i najbolja ocija.Probaj naći preko malih oglasa.Ja sam našao tajmer za 4 eura a u maloprodaji je oko 120 eura,zamjenio u njemu bateriju od 3 eura i eno radi ko lud.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: antonio80

Long balls Larry

Aktivan Član
20.02.2017
635
756
113
40
Jos cekam da mi dode oprema, ali htio bi znati tocno sta me ceka, tj. sta jos moram kupit.

Imat cu prima klima spudnik kojeg spajam sa green power prigusnicom. Pretpostavljam da mi je najbolje spojit sa 3x2,5 kablom?

Ventilator ce bit blauberg 125G. U uputama pise da dolazi sa vec spojenim kablom.

E sad, posto mi je u blizini samo jedna uticnica i sve bi spojio na nju. Trebat ce mi nekakav posteni produzni kabel. Sta bi preporucili? Dali bi bilo dobro uzet produzni sa osiguracem? Koliko ampera bi taj osigurac trebao imat?

Dali je u redu na produzni kable sa recimo 6 uticnica stavit mehanicki tajmer i na tajmer spojit prigusnicu? Pretpostavljam da to nebi trebao bit problem?
 
25.05.2016
233
194
43
Balkan Heart
3x2,5 ti je da budes siguran, da ne razmisljas. Moze sve na 1 uticnicu, ali kupi kvalitetne produzne i razdelnike(lopov). Ako hoces da spojis na tajmer svetlo koje ide preko prigusnice, onda moras nju da spojis. Nije bitno koliko ti je uticnica na tom tajmeru, vec jacina njihova, mislim da je dobro spojiti izduv i svetla na tajmer, a unutrasnje za mesanje vazduha i na prekidac, da se po potrebi moze gasiti(malo jeftinija varijanta). Sve to moze i da se resi digitalnim tajmerom koji je skuplji par stotina dinara, a mozes da namestis opcije na nedelju dana paljenje i gasenje. I kupis termostat od 8eura i spojis pomocni/e ventilator i pali se i gasi na odredjenim temperaturamaProduzni sa osiguracem je dobra stvar, nije neophodna ali ja cu je sebi uzeti.Ako se nesto desi ne iskace u kuci, a i ako traba brzo sve iskljuciti to je 1 klik.

P.S.Odgovor je o struji je dao elektricar koji je pro u svojoj oblasti ali nema pojma o gajenju, a ostalo je kako ce biti u mom boksu i kako je sa "majstorske" strane najbolje uraditi. Sve kablove kroz crevo, spojis uz cosak, i onda lepo sve ukljucis, a ne da se petaljas sa milion kablova.
 
Poslednja izmena:

Long balls Larry

Aktivan Član
20.02.2017
635
756
113
40
ja bi samo svjetlo spojio na tajmer, jer ventilaciju mislim imat upaljenu non stop. malo gledam te letve, ali to su uglavnom sa prednaponskom zastitom. jeli to to ili? Koliko bi taj osigurac trebao imat ampera? 16 pretpostavljam?

da i meni je glavni razlog da mi ne iskace osigurac na tabli. ovako je puno bolje.
 
25.05.2016
233
194
43
Balkan Heart
E to ti trenutno ne mogu reci, posto covek nije tu. Ovo sam ti rekao jer sam i ja imao takvo pitanje. Ali ako sve postavis kako treba, sa dovoljno jakim kablovima, ne bi uopste ni trebalo doci do iskakanja... tako da je mozda bolje umesto toga da uzmes termostat za paljenje "vetra" unutra, a izduv nek ti radi non stop. Termostat imas za 1000 dinara, kao i digitalni tajmer, ali ako si svaki dan kuci onda mozes i sa mehanickim bez problema.
 

Long balls Larry

Aktivan Član
20.02.2017
635
756
113
40
Brine me samo sto mi je klima od 2.5kw (vuce oko 1.1kw) spojena na razvodnu kutiju prije ove uticnice.

Reflektor ce bit 400w, ventilatori i sve skupa kad zborijim bi izaslo manje od 600w sigurno, tako da valjda bude ok, jer ima tu lufta do 3,5kw koliko bi te zice trbale podnijet.

Koliko sam skuzio ventilator za cirkulaciju zraka u boxu bi trebao radit non stop, jer biljkama treba cirkulacija zraka zbog vise razloga. ja bi to drzao non stop upaljeno, a vent za ispuh ima senzor temperature tako da bi ga nariktao da radi na nekom minimumu i da pojaca samo kad temperatura ode preko gornje granice..
 
25.05.2016
233
194
43
Balkan Heart
Koliko sam ja cuo i video ne mora. Najbitnije je izvlacenje vazduha, a ako je dobro uvlacenje bez problema moze biti i pasivno. Ventilator unutra povremeno da promesa vazduh, ili ako je velika temperatura, jer svejedno se mesa od uvlacenja do izduva. Sve zavisi od sijalice, prvo proveri temperaturu svetla pa onda spoji ventilatore. Ja imam srecu da imam 2 brojila, pa mogu da ukljucim bez bojazni na osigurace, ali ipak ce ici produzni sa osiguracem.
 

Long balls Larry

Aktivan Član
20.02.2017
635
756
113
40
Ok,to cu skuzit bolje kad krene sve. Sad nagadam prakticki :D

Taman mi stigao ventilator i vidim da ima utikac kao sto je za napajanje od kompjutera. Trebao bi kupit takav ali zenski. Kako se zove taj tip utikaca?
 

Long balls Larry

Aktivan Član
20.02.2017
635
756
113
40
Nije vezano za uzgajanje ali je za ventilatore i spajanje. U ovom slucaju stropni ventilator i htio bi stavit prekidac sa dvije tipke tako da mogu palit svetlo i ventilator na tom duplom prekidacu. Do ventilatora dolaze 3 zice. Faza,nula i uzemljenje. Dali se to moze tako spojit ili fali jedna zica?
 

adri

Di je modro i zeleno
01.03.2016
316
646
93
Di je modro i zeleno
Na prekidacu (sklopki) ces prikinit samo jednu od (faza/nula) nes prikidat svaku, nema logike. Procitaj malo vise ako te buni googlaj "spajanje sklopke" , pun je internet.

Uvik je bolje fazu, al neki kazu da je svejedno jer onda manje iskri. Tako da je to i glupo i diskutabilno, al kao praksa kaze...

Tako da ces na duploj skopci, prikinit(prispojit) po fazu od svakog trosila(zarulja/fen/klima/sta god).
 

Jojoman

Banned
Banovan
08.02.2011
2.276
11.277
358
Moze li mi netko reci zasto mi lampa ne radi i prigušnica zvuči kao da je prekorila ili slicno.nez kako sa opisem taj zvuk .neto tipa trrrrrrr ali to mi se događalo samo par puta kad je nakratko nestalo pa doslo struje i sada kada sam stavio novi timer i isprobao ga, dakle samo sam namjesti mrak nocas od 3 do 9 ujutro, zatim okrenuo onaj krug i kad sam dosao do 3 izgasilo je normalno a nakon sta sam okrenuo na 9 upalilo mi se 100w CLF a HPS 250 NIJE AI SAMO TAJ ZVUK IZ PRIGUSNICE..IMA LI TKO NEKU IDEJU ILI JE LOS TIMER..ALI TO ZNA I BEZ TIMERA KADA JE IZRAVNO NA UTICNICU, NAIME NE KAD JE PRVI PUT PALIM U DANU BEZ TIMERA JER SAM GA TEK SAD STAVIO ALI OVAKO KADA ISKLJUCIVAM PRIGUSNICU I UKLJUCIVAM ODMA ZAREDOM,SVAKI PUT MI SE TO DOGAĐA DOK SE NE UPALI NORMALNO NAKON PAR UKLJUCIVANJA I ISKLJUCIVANJA
 

Jojoman

Banned
Banovan
08.02.2011
2.276
11.277
358
Nisam..kazem to se dogodilo par puta kad bi nakratko ostao bez struje ali imao sam automatice samo.sada je i bubblegum star nekih tjedan dana s njima i nisam imao timer vec sam navijao sat da palim nakon 6h mraka( od lada je bubble odbacio opnu. Držao sam sve vrjeme tih 6h ali 3 puta mi je ostalo izgaseno po 8-9h u ovoj 7-8 dana starosti, pa se nadam da nisam stvorio hermica odmah u startu..zato sam iskusavao timer i par puta ga okrenuo -upalio izgasio..samo da vidim jel i kako radi, buduci da je bio najjeftiniji moguci.. ok, onda se ne trebam bojat da ce se upalit nirmalno ssmo se nadam da je nisam sj.. u tih prvih tjedan bez timera..
P.s., ovo za velika slova isprika, nisam ni skužio , iskreno , tek sada kad sam drugi put pročitao tvoj post @Stipe. Sorry i hvala na odg.
 

Long balls Larry

Aktivan Član
20.02.2017
635
756
113
40
Bok ljudi,

nije vezano za grow, ali imam problem. Postavio sam stropne ventilatore koji imaju samo jedno grlo za zarulju. Uzeo najjace ledice e14, mislim da imaju 132leda koje su mi duzinom pasale jer ima i ono sjenilo, ali nije dovoljno svjetla. Znao sam da cu imat problem i da jedna zarulja nece bit dovoljna, ali nisu mi se svidali drugi modeli. E sad, ja bi dodao jos jedno grlo. Zamolio bi samo za potvrdu kako? Nekako mi je logicno da jednostavno na ovo postojece grlo, malo odsarafim sarafe koji drze zive i da dodam jos dvije zice i identicno spojim na drugo grlo? Jeli to u redu? Ili bolje da dodam spojnicu pa preko spojnice spojim?