Ulje, po 100-ti put

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

mario339

Medical Grower
Urednik
Grow Support
26.08.2012
2.148
8.324
258
Moja mama je prosla taj ciklus od 6 mj i imala je dosta mucnina i proljeva ali ostali koji su bili sa njom neki nisu imali nikakvih problema a nekima se smirilo stanje nakon par ciklusa tako da ti to ovisi od osobe do osobe(to je najslabija kemo verzija) .Moje misljenje o kemo mislim da nemoram ni reci jer mama nakon prvog ciklusa je bila mirna 6 mj kad su joj na kontrolnom nasli metastazu na jetri koja je odmah operirana i nakon nje je uslijedio drugi ciklus (Fol firi) od 6 mj koji je bio nocna mora i po zavrsetku toga ciklusa smo poceli sa uljem pa nakon toga smo odradili i jednu turu od mjesec dana sa svjezim sokovima od canabisa i sad cekam drugu turu da opet nastavim sa sokovima a u medju vremenu mama je konstantno na ulju dva puta dnevno ujutro i navecer

Moj savjet bi bio da dobro istrazite kako funkcionira sistem na odjelu onkologije i porazgovarate otvoreno sa ostalim pacijentima i vidjet ces da su jako ograniceni i da imaju samo par opcija koje ti mogu ponuditi i kad vidis koliko su one u stvari djelotvorne mislim da ce vam onda biti puno lakse za donijeti odluku

krecu sa mayo protokolom koji je kao preventivni ili pokusni da vide kako ce tumor reagirati pa ako se vrati ili nesmanji salju te na Fol Firi pa ako i to prezivis i opet im se vratis mogu razmisliti o upotrebi nekih drugih lijekova kao sto je Avastin ili ga mogu upotrijebiti odmah ako je pacijent kriticno pod uvjetom da je mladji od 50 godina ili ako ne mozda si ga moze priustiti pa ti naplate 15-17 000 kn po dozi a trebaju ti dvije za mjesec dana i kad to sve vidis shvatis da jedino je vjera ta koja ti moze najvise pomoci jer ovi protokoli koje sam ti nabrojao imaju jako mali postotak ozdravljenja i njihov upotreba je opravdana ako pacijen od dana kad je ustanovljena dijagnoza pozivi 5 godina i ja protiv toga nebi imao nista samo kad bi mi neko prije nego me stavi na kemo objasni lijepo kako stvar funkcionira, kako ce se odvijati moje lijecenje i koji su njihovi rezultati u duzini zivljenja na osnovu dijagnoze pa da covjek moze svjesno uci u to a ne ovako sa smijeskom ti obecavaju da ce sve biti u redu da bi ti jedan dan samo rekli da su sve pokusali i da ti nema pomoci a sve one dane provedene u muci od kemikalija nisi ni morao proci jer i tako su znali da ti nece moci pomoci al protokol je takav i oni ce ga i dalje slijediti a tvoj zivot ce samo uci u jos jednu statistiku koju javnost nikad nece vidjet.

Nebi htjeo pricati o statistikama jer tko zna koja je tocna ali jedno znam da mi je jedna onkologica koja nije imala veze sa lijecenjem moje mame nakon mog pitanja kako ce se odvijati bolest moje mame objasnila da po dijagnozi koju ima i s obzirom da su prilikom operacije tumora na debelom crijevu pronasli zahvacenje linfne cvorove koji ti garantiraju povratak i brze sirenje bolesti nego kad nisu zahvaceni ona moze prognozirati pozivljenje od 4-6 godina i to bi za nju bio jako dobar rezultat..eto to bi ti ukratko bilo nase iskustvo sa kemo koje bi se moglo reci je i jedno od boljih u usporedbi sa ostalima

Pozdrav i zelim vam svu srecu u lijecenju :vb_wave: :family1:
 
07.06.2013
12
51
0
Mario, legendo.

Sve od rijeci do rijeci si rekao onako kako ja mislim. Jasan mi je u potpunosti sistem onkologije i njihove statistike. Prije kad je recidiv bio na dulje id 5god, ona ljekovi nisu bili opravdani i rezultati losi . Spustili su rok na 5 god i sad svako vracanje bolesti nakon tog vremena nije recidiv nego nova bolest, a pacijent se smatra izljecenim. Jedino sta stvarno nije u redu...su lazi kako ce proteci lijecenje. Suti se o nuspojavama, suti se o nemogucnosti izljecenja. Imam osjecaj da se sve iskljucivo radi zbog statistike i profita velikih farmaceutskih kompanija. Jer sve ide u tom smjeru.

Eto mi smo poceli s uljem ranije od tvoje mame. Cak prije prve kemoterapije. I mislim da je to odlican potez. Trenutno smo na dva puta dnevno, navecerr malo jaca doza, a ponekad uzme i 3x. A sta se tice kemo, na korak je od odustajanja, jer su je iscrpile nuspojave. Kvaliteta zivota je trenutno NULA. Nadam se da odustat od tog otrova, jer da nije otrov, nebi ga trebalo potpisivat na osobnu odgovornost.

Hvala ti na odlicnom postu i podrsci, zelim i tvojoj mami sta laksi put do zdravlja.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: mario339

mario339

Medical Grower
Urednik
Grow Support
26.08.2012
2.148
8.324
258
@Nike svaka cast mislim da ste prvi ovdje koji su odmah poceli sa uljem obicno se ljudi tome okrenu kad vec duboko zaglibe....ja nisam mogao jer sam znao kako misljenje prema tome ima moja mama pa sam se iskreno iznenadio kad me je pocela ispitivati o tome a cak i ja nisam imao pojma o ulju tako sam i dosao do Vutra.org a sve ostalo je povijest.

Morate biti svjesni jednu stvar da ako odbijete kemo vise nema smisla da ikad opet razmisljate o njoj...znaci okrecete se alternativi koja nije samo ulje vec imas cijeli niz stvari koje treba dobro posloziti da bi terapija bila uspjesna al vidim da ti nije mrsko istrazivata pa vjerujem da vec znas dosta o tome a i tu smo da si pomazemo..jednu stvar bi ti napomenuo kao najvazniju a to je da koliko god da volimo tu osobu samo joj mozemo odmoci ako je pokusavamo nagovoriti na nesto jer mi vjerujemo u jedno a bolesnici u drugo zato se potrudi da mami nabavis sto vise kvalitetnih clanaka o svim vrstama terapija pa i o kemoterapiji tako da dobije vise informacija o svemu i neka na kraju sama odluci sa cime se zeli lijeciti i kako zeli provesti vrijeme koje ima a vi ste tu da joj budete podrska i samo podrska jer ce joj trebat al mora biti odvagana nikako nesmijes odlucivati umjesto nje jer ako dodje do losih nalaza odmah ce posumnjati u ono sto radi tako da terapija moze opstati samo ako je ona izabere kao nesto u sto ona vjeruje da ce joj pomoci u protivnom samo gubite vrijeme i riskirate teske psihicke krize u slucaju da nalazi pocnu biti losi...ovo ti pricam jer imam jedan slucaj u kojem je kraj blizu i sad se samo prica cija je krivnja sto joj nema pomoci(nesto prestrasno nedaj boze nikome)
Nemoj zaboraviti razmisliti i o financiskoj strani alternative jer mojoj mami to i danas prestavlja veliki problem jer puno stvari u koje vjeruje nece da uzme jer si nemoze priustiti a neda ni meni da joj kupim tako da je to jako vazan faktor u odluci za ili protiv

da se ja nalazim na mjestu nasih mama je bi se okrenuo lijecenju pomocu ulja,B17,graviole svjeze cijedjenog canabisa povrca i voca,ishranu prilagodio bolesti da sto manje opterecujem organizam tako da mu ostane vise snage za borbu protiv bolesti al nikako nemislim na ove divlje prehrane gdje covijek doslovce gladuje nego bi jeo sve ono sto volim samo u grnicama normale jer tesko se borit protiv bolesti gladan

za psihu bi odabrao growanje jer djeluje nevjerovatno opustajuce kad otvoris box i vidis sve ono zelenilo odmah na sve zaboravim jedini stres dozivim kad mi stigne racun za struju al opet sve prodje kad ih pogledas(inace nepusim).Za formu bi odabrao plivanje jer je jako vazno da se ostane u formi jer covijek jos vise klone kad osjeti da gubi snagu i sto god da vise ceka to mu je teze za vratiti se i onda zadnje al i skoro najvaznije otvorio bi si dnevnik i vodio svaki svoj dan pisao o svemu i djelio svoja iskustva jer onda bi moja borba imala jos veci smisao jer osjecaj da nekome mozes pomoci je jedan od najljepsi a to je ono sto u tim trenutcima je potrebno...osjetiti svu ljepotu zivljenja i ponovo vidjet da se isplati pobjedit prokletu bolest onako iz inata cisto da joj pokazes da vjera i volja radi cuda...

To je ono sto ja mislim o svemu ovome a svoju mamu pustam da slijedi ono u sta ona vjeruje i za sad nam ide dobro a o sutra ionako nerazmisljamo
 
07.06.2013
12
51
0
Sad nemam vremena za pisanje, ali samo da kazem tnx na kvalitetnom postu.

Jako sam dobro upoznat sa svom alternativom, a mama jako dobro zna sta je kemo. Potrudio sam se da ima sta citat u slobodno vrijeme, da se upozna sa stvarnim problemima covjeka i farmaceutske industrije i novca koji se izvlaci.

Za sada forsiramo ulje, b17, maticnu mlijec i sodu bikarbonu sa prirodnim sokovima. I prva dva mjeseca je napredak i oporavak bio fascinantan. Sad cemo vidit kako dalje jer sunse poojavili problemi nakon prog ciklusa adjuventne oo mayo-u sa 5fu lv. Ponsvoj prilici ce odustat od kemo. Aonda ce bit...udri po alternativi. A mama vjeruje u to. Jedini je problem sta je vjerovala i u kemo, ali sad se to polako topi.
 

mario339

Medical Grower
Urednik
Grow Support
26.08.2012
2.148
8.324
258
je nemogu reci da kemo nedjeluje jer onda je nebi mogli upotrebljavati al po mojim kriterijima kvalitete zivota pacijenta jednostavno nedolazi u obzir..Opce poznato je da nakon operacije se u velikom % pojavljuju metastaze iz jednog jednostavnog razloga prilikom otklanjanja tumore osteti se okolno tkivo i u koje sa lakocom ulaze bolesne tumorske stanice koje prije operacije su se drzale samo na jednom mjestu to jest u tumorskoj masi a ostatak organizma je funkcionirao normalno....Ima jedan apsurd u vezi tumora debelog crijeva kojeg nazivaju najizljecivijim ako ga se na vrijeme otkrije a isto tako drugi po smrtnosti u HR...e sad apsurd...tumor debelog crijeva moze trebati od 7 do cak 10 godina da se razvije da bude opasan po zivot jer jako sporo raste (govorim za vecinu) a ako imate srece da vam ga rano otkriju i operiraju budite sigurni da dobijate veliki rizik da tumor metastazira u vrlo brzom roku jer tjelo je izmoreno od operacije nakon koje slijede kemoterapija koja u toj fazi u veci slucajeva odgodi metastaziranje al na par godina i dolazim do zakljucka da bi ga u svakom slucaju bilo bolje nedirati i probati ga suzbiti alternativom koliko je moguce pa pripremiti organizam za operaciju jer po ovome sto sam do sad procitao o ovome ima vrlo dobrih preparata sa koji bi se moglo pripremiti tijelo za operaciju tako da kad poslije operacije bolesne stanice kreno po organizmu naidju na veliki otpor i neuspiju metastazirati.

Ovo je jos jedan dio koji meni smeta u nasim bolnicama jer da mi je netko objasnio drugacije bi postupali jer tumor je imao samo 4.5 cm i mama je mogla ici sa njime jos par godina prije nego li zavrsi na stolu...znate koliko je par godina i kako se mozete pripremiti fizicki,psihicki i financijski za takav jedan zahvat a da nepricam da je mogla uzimati preparate kojima je dokazano usporavanje sirenja krvnih zila koje su potrebne tumoru da metastazira i ne samo to ima jos toliko stvari koje mozete napraviti u tom perijodu koje ce vam sigurno produziti zivot jer ako se povede jednostavnom matematikom docicete do istog zakljucka

Malo davim sa dugim postovima al osijecam potrebu jer znam kako se ljudi osjecaju u tom trenutku a ove postove ce gotovo sigurno citati netko ko ce sutra oboliti jer ovo vise nije bolest nego epidemija, mi smo prozivjeli dan dijagnoze i nazalost svaki dan neko novi ga mora prozivjeti..Znajte jedno mojoj mami je od dijagnoze tumor do odstranjenja proslo samo 4 dana a da smo znali sve ovo mogle su proci i sigurno 2 godine

Ovo sve se odnosi samo na tumor debelog crijeva za ostale neznam i nadam se da necu morati ni saznati
 

Minja3

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
13.10.2010
356
1.732
143
Imam jedno pitanje vezano za izradu ulja, ali osnovne teme su zaključane, pa se nadam da će mi neko ovde odgovoriti .

Ja se bavim lekovitim biljem i pravim meleme i tinkture a imam nameru da napravim ulje od kanabisa za osobu koja je imala operaciju raka na dojci pre tri godine, i danas mi je rekla da su joj predložili odstranjivanje nadbubrežne žlezde jer je na skeneru primećeno da se uvećava u poslednje vreme.. ne drastično ali bi preventivno trebalo odstraniti da ne napravi probleme.

Kao travar (amater) znam da se tinkture sa alkoholom prave procesom maceracije koji traje najmanje 15 dana od kad se potopi biljka u alkohol dok ne bude spremna za upotrebu. A u originalnom receptu stoji da se supstance iz kanabisa odvoje za pet minuta od kad se potope u alkohol .

Ne sumnjam da je tako , na osnovu svega što sam pročitala.. ali se pitam šta bi se desilo ako bi se kanabis ostavio duže u alkoholu , nekoiko sati ili dana .. ne verujem da bi nešto loše moglo da se desi u zatvorenoj boci .



I imam jedno obaveštenje za one koji nameravaju da prave ulje da se Alkohol od 90 % može naći u Maksi prodavnicama (u Srbiji) od skora po ceni od 240 dinara za litar , što je mnogo povoljnije nego 700 u apotekama koje ga ni ne prodaju zbog toksičnosti kako su mi rekli, nego imaju samo 76%.

ima oznaku za standard kome odgovara i piše da je reč o prečišćenom alkoholu, za upotrebu u domaćinstvu , nije za piće .. normalno ..

Šta mislite - da li može da se upotrebi za izradu ulja, s obzirom da nije medicinski ?
 

Tarzan

Aktivan Član
31.05.2013
3.999
6.425
298
109
The Mighty Jungle
u ovom slucaju se ne pravi alkoholna otopina-tinktura, nego je alkohol samo otapalo koje nam sluzi za ekstrakciju thc-a iz biljke, i koje cemo poslije ispariti..onda ostane samo thc-koji se koristi kao lijek..a ako bi ostavila duze ,,najvjerojatnije bi dobila ulje losije kvalitete, puno klorofila i svega ostalog nepotrebnog iz biljke..

edit: mazar ma nisam ni mislio da bi smanjilo potenciju,ali bi bilo vise ajmo reci "necistoca" koje eto mogu prouzrocit i gorak okus kako mario339 kaze, a to je onda recimo ulje losije kvalitete, jer ak si vec bolestan i moras uzimat lijek ,,zasto bi on morao bit gorak :D
 

mazar

šaman
Poznanik Foruma
28.07.2011
1.551
2.971
188
Matrona je napisao(la):
Ne sumnjam da je tako , na osnovu svega što sam pročitala.. ali se pitam šta bi se desilo ako bi se kanabis ostavio duže u alkoholu , nekoiko sati ili dana .. ne verujem da bi nešto loše moglo da se desi u zatvorenoj boci .


Šta mislite - da li može da se upotrebi za izradu ulja, s obzirom da nije medicinski ?
ništa značajno i loše se ne desi, ja sam ga ostavio u otvorenoj posudi uz povremeno lupanje štapom cijelu večer, jer me iznenadila količina materijala, tako da sam alkohola imao samo za jedno ispiranje, ali izuzetno sam bio zadovoljan količinom ulja koji sam dobio.

koristim se trenutno 98% izopropilnim, ne vidim neku razliku s obzirom na 99,5%, BITNO je da sav alkohol ishlapi... (ni izoporopilni nije prehrabeni)
 

mario339

Medical Grower
Urednik
Grow Support
26.08.2012
2.148
8.324
258
Mozes ostaviti i duze...ja sam prvo ulje radio sa 96% etilnim alkoholom koji se kupuje u trgovinama i sluzi za pravljenje likera i radio sam sa svjezom biljkom koju sam natopio u alkohol na 48 h sa povremenim mijesanjem i nakon toga sam isao kuhati ( ti mozes isto sa suvim) al nevidim potrebu da to radis jer takvo ulje ima dosta klorofila koje ulju daje odvratan okus i ulje bude crno a ako ides raditi po receptima koje si procitala i recimo 98% isopropilnim sa kojim sam radio svoje zadnje ulje dobit ces ulje zelenkasto smedje boje koje ima blagi okus i vrlo je lagano za kozumiranje sto nije slucaj sa prvim...

Moja preporuka raditi sa suvim materijalom i koristiti isopropilni alkohol...preporuka je samo zbog okusa kvaliteta je u oba ista al meni je jako bitan okus a vjerujem i svakom drugom jer jednom kad probas dobro ulje tesko da bi ikad vise pojeo ono prvo

edit: Mazar preduhitrio si me ;)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Tarzan and mazar

mazar

šaman
Poznanik Foruma
28.07.2011
1.551
2.971
188
Tarzan je napisao(la):
u ovom slucaju se ne pravi alkoholna otopina-tinktura, nego je alkohol samo otapalo koje nam sluzi za ekstrakciju thc-a iz biljke, i koje cemo poslije ispariti..onda ostane samo thc-koji se koristi kao lijek..a ako bi ostavila duze ,,najvjerojatnije bi dobila ulje losije kvalitete, puno klorofila i svega ostalog nepotrebnog iz biljke..
"Alkohol apsorbira više klorofila iz biljnog materijala nego naphtha. To prouzrokuje da ulje napravljeno uz pomoć alkohola ima tamniju boju, ali ne smanjuje potenciju ulja za neki značajniji postotak. "

mario339 je napisao(la):
edit: Mazar preduhitrio si me ;)
al jedno je sigurno - trčiš brže od mene :kenny_revenge: barem zasad (ne aludiram na tvoje stanje već na vlastito)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Tarzan

Minja3

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
13.10.2010
356
1.732
143
Hvala na odgovorima .

Nije jednostavno snaći se na forumima , ima dosta tema i ponavljanje postova svakako nije popularno ... al ja nikako da nađem tačnu informaciju

na šta se misli kad kažu nafta, naphta, svejedno ..

Mislila sam prvo da je to medicinski benzin , pa onda našla Petrolej , industrijski koga ima u prodavnicama ... Usput pročitam da i taj petrolej može da leči rak , ali samo neki prirodno prečišćeni koga ima u Albaniji , gde je prirodno nalazište ... U nekoj prepisci mi profesor sa Leskovačkog tehnološkog fakulteta objasni da su medicinski benzin i petrolej različita jedinjenja ... a , iskreno nisam čula da se negde prodaje nafta , ( sem na pumpi :))
pogotovo prečišćena , kao što je uptrebljava ovaj Amerikanac ...

Ovde videh da može da se nabavi ali nešto mnogo litara ... i dalje nemam predstavu šta je to tačno ...

Pozdravljam vas i da dodam informaciju da je moj drug pravio ulje za majku koja je imala dijagnozu raka na plućima , i da se to smanjilo posle dva meseca uzimanja ulja . Ipak nisu smeli da odbiju hemoterapiju . Da ne dužim mnogo , podržavam i ja legalizaciju .. ali to mnogo traljavo i sporo ide , a ovim ljudima sa dijagnozama svaki dan je dragocen ..
 

Minja3

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
13.10.2010
356
1.732
143
Ulje,ulje, ulje ....

Žao mi je što moram da obavestim ljude da je majka mog prijatelja umrla noćas od raka na plućima. Dijagnostikovan je zimus u januaru, u februaru su se snašli za kanabis i napravili ulje . Uzimala je par meseci. Ipak nisu smeli da odbiju hemoterapije. Bilo je promena na snimcima da se "to" smanjilo... ali bolest je uzela svoj danak .

Cela priča na internetu je još jedna slamka za koju se hvataju očajni ljudi, kao i za priču o sodi bikarboni, košticama od kajsije, graviola biljci i more sličnih. Činjenica je da je kancer kuga modernog doba i da je stašno do neba šta ljudi prolaze od dijagnoze do smrti .

Moja genetika je stravična , jer su moji bliski preci listom umrli od te bolesti.

Deda po ocu - kancer prostate.
Baba po ocu - na plućima ( analiza stigla posle babine smrti sa pozitivnim nalazom )

Deda po majci - kancer pluća
Baba po majci - kancer na limfnim žlezdama.

Ćale - kancer želuca i jednjaka.

Keva je operisala rak na dojci i dobro je sad, ali je prošla hemoterapije i pitanje je gde sad bolest čuči i čeka ...

Ja ne idem kod doktora ... i ne znam kako da se otrgnem tim mislima o predispozicijama, o životu pod konstantnim stresovima ...

Rešenje za borbu protiv raka je u prevenciji, jedino , mi se čini. Izbegavati konzerviranu, prerađenu i pakovanu hranu, mobilne telefone, vesti i svo moguće zagađenje . Radikalna promena načina života... dok imate šanse .. i vađenje glave iz peska da se to dešava nekom drugom... a kad se desi nama , prelazimo sa druge strane zida gde vlada beznađe, bol i destrukcija.

Čitala sam nedavno da su radili neka istraživanja egipatskih mumija i da nisu našli tragove kancerogenih ćelija, što znači da je ta bolest proizvod modernog načina života.

Kako se odupreti pritisku novčanih problema, raspadu porodice, poplavi destrukcije na svim poljima ...

Izlaz delimično je i duhovnom putu koji čovek mora da pronađe sam za sebe .

Povratak prirodi i životu na selu u male zajednice koje nisu izolovane kao što su nekad bile... povratak nekim vrednostima i slobodi izbora , kad nećeš jedino moći da biraš između dva zla .. nego nešto po svom osećaju ...

Unutrašnje promene po svaku cenu , duhovni preobražaj u celovito biće koje će regenerisano moći da se vrati u društvo i da svoj doprinos na neki novi način ...

Negovanje cinizma, bunta i provokacije kao modela za komunikaciju, je samo foliranje i gard od strašnog sveta napolju ... a i to će proći jednog dana...

Ima nade za bolji svet, ali nema organizovanog pokreta ...još uvek su jače sile mraka i sistema ...

pozdrav ljudi , iako sam ovde bila padobranac u potrazi za informacijama o ulju od kanabisa ...

lek je u pomirenju sa sobom i Bogom u sebi , van religija i sistema i bilo čega spolja ...
 

Rolipop

Aktivan Član
11.02.2012
357
692
93
Da li ulje smije doći u dodir sa okom? Pitam to iz razloga što bih koristio ulje zbog promjena na koži oko oka, trenutno koristim macerat gospine trave i smilja koje nije valjda dovoljno "jako", tek malo ublažava simptome a osim toga dosta je neugodno kad uspije ući u oko!
 
23.02.2008
1.048
1.455
188
sto se tice stavljanja u oka, evo jedne zanimljivosti, ono sto ne bi stavili na zivu ranu,
nemojte stavljati ni u oko. da sam ovo znao pre 20 godina a ne da placem kad
cale poderano koleno ispira domacom :D btw domaca pusta preko 50 stepeni pa vi vidite :D
 
  • Sviđa mi se
Reactions: metalmaniac

He-Man

√-1 <3 π
Urednik
Moderator
31.05.2009
1.569
1.432
188
Eternia
žžžžž ((((:) nije mi nikako bila jasna ta koza :D

7f3ebe27909914b0fe53e039e4d5254c-these-goats-are-stoned-as-sht.jpg


edit: inače ulje je onako samo po sebi prilično ljepljivo, a nisam siguran dali u sluznica oka sadrži potrebne/efektivne enzime za kvalitetnu razgradnju te smole.
 

metalmaniac

Sve već piše na forumu, koristite Search. :)
16.10.2009
3.148
6.158
298
54
e pa što nisi odmah tako napisao? naravno da može na kozu :p oko oka, može na bilo koji dio kože na tijelu. naravno da nećeš oslijepiti niti će ti se bilo što desiti ako slučajno namažeš oko, ali će ti se sigurno zalijepiti trepavice i kapak... :)