Unutarnje uzgajanje povrća

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
29.12.2020
37
133
33
31
Već je nešto odrađeno, budem sutra udrio par slika i objavim ovdje :D
Postavio sam par pitanja oko svijetla i ventilacije al nije sve odrađeno ko šta su mi iskusni članovi savjetovali za sad. Izgleda mi da okej biljčicama trenutno pa ću nadogradit kroz sljedeći tjedam nadam se.
Box je veličine 56x53x107
Upuh je pasivan dok je ispuh (wc ventilator) na stropu boxa.
Led E27 žarulje:
  • 3 x 17W (3 x 1980lm) 3000K
  • 2 x 9W (2 x 950lm) 6500K
  • 3 x 9W (3 x 900lm) 3000K
Ukupno 10540lm

Zasađeno je 4 tikvice, 3 patlidžana, šparoge (iako ne znam šta ću s tim jer sam kasnije vidio da treba 2 godine da se može nešto brat, pa sam mislio držati ko kućnu biljku), radič, mrkvu (neku narančastu šta sam kasnije progugla i shvatio da je za hranjenje stoke hahaha) i lubenica lol :D
Pošto previše sve to zauzima mjesta (osim salate) plan mi je kasnije ostaviti po jednu samo najbolju biljku.
Biljke su udaljene 20-25cm od žarulja.

Kasnije se pišemo- ako Vas uopće zanima drugačija tema ;)
 

Vutra Dzanki

Naduvani Član
01.11.2019
929
2.592
163
32
Amsterdam
Ideja je okej, samo mislim da si mogao izabrati neko povrće koje ne možeš sresti baš na svakoj njivi u okruženju, možda nešto što uopšte nema na našim prostorima ili nešto lekovito, to bih već razumeo, ali ovako stvarno ne vidim poentu, trošenje struje i vremena a dobit nikakva, ne kažem da je poenta samo dobiti nešto, ali nije ni poenta ne dobiti ništa. Srećno dalje.
 
29.12.2020
37
133
33
31
Ne razumijem zašto bi nešto trebalo biti unosno ako je ovo hobi, trošenje struje i vode - pa šta! Trošenje vremena - ako sam ja ovo izabra onda nije uzalud.

Ako patlidžan i tikvica prerastu box izbacim ih vanka i to je to- ionako ce im trebat skoro 2 mjeseca da dodu do te razine. Radič neće prerasti box nikad a čak je i unosan (skoro xD) jer 200g košta 11kn a ovaj moj raste ko lud. Ovo je cisto za probu, prvi put. Ako velike biljke ne budu funkcionirale (a i sam mislim da neće, izbacim ih i bavim se samo sitnijim povrćem šta košta skuplje u dućanu - a imam svoje, znam šta sam stavlja i da je okej.
Sve je varijabilno, idem naprijed i boli me briga.

E sad, gdje smo ono stali, slike...

Box:
IMG_6866-cleaned.jpg
IMG_6869-cleaned.jpg
IMG_6873-cleaned.jpg
IMG_6871-cleaned.jpg
Radič - 11.dan:
IMG_6874-cleaned.jpg
Patlidžan - 9. dan:
IMG_6875-cleaned.jpg
Tikvica - 14. dan, ova druga je tek nikla:
IMG_6876-cleaned.jpg
Mrkva :D - 10.dan:
IMG_6877-cleaned.jpg
Zajedno:
IMG_6878-cleaned.jpg

Ima prostora još za 8 žarulja u boxu i to ću nadodavat po potrebi.

Opet pitam ako nekog zanima davat ću update a ako ne zanima nikog nek moderatori izbrišu temu.
Čujemo se, pozdrav :)
 

COM5

Grow, Smoke and Chill
02.10.2020
520
2.051
163
30
Hrvatska
Dobra je ideja nije losa. Ako ostaneš bez mjesta uvijek možeš prebaciti grow van u vrt taman će ti bit vrijeme za to kroz 2-3 mjeseca.

Meni je frend uzgajao rajčice (pome) prošle godine ali ih je morao presaditi u zemlju jer su gladne do bola, nikako ih ne možeš pognjojit dovoljno kad krenu davat plod :))

Sretno u growu! Pratim!
 
05.01.2018
14
52
13
43
Samo naprijed, bitno je da se zabaviš a i sigurno ćeš nešto naučit.
Jedan detalj ,mislim da ti neće ići baš zajedno nešto poput , radića , mrkve,,, sa patliđanom i tikvicom.
Različite vrste biljaka imaju različite potrebe za svjetlom.
Cvjetajuče traže puno više svjetla i kao što znamo različitog spektra.
E sad moj ti je savjet sa jedne strane boksa slabije i plavije svijetlo a s druge jače i žuče svijetlo.Za različite vrste biljaka po potrebi.
Pratim pa da vidimo kako ide
Pozdrav

Ali iskreno idealno za sadnice, taj boks će ti patliđan i tikvica prerasti dok dođe do roda
 
  • Sviđa mi se
Reactions: pinkFloydFTW

COM5

Grow, Smoke and Chill
02.10.2020
520
2.051
163
30
Hrvatska
Pa da... Ali će ih tada prebaciti u vrt. Ovako ima kontrolirane uvjete u kojima će sigurno uspjeti napraviti sadnice koje će onda prebaciti van.

Ja sam to htio s jagodama ali nemam sjeme :(
 
  • Sviđa mi se
Reactions: pinkFloydFTW
29.12.2020
37
133
33
31
Pa da, jedna tikvica moožda uspije u taj prostor al nisam siguran. Nek izdrzi do sredine trećeg mjeseca (a koliko sam vidio po netu mislim da oce) i onda ih izbacim ispred kuće. U Dalmaciji je lipo vrijeme i mislim da nece bit problema. Box je idealan za različite vrste salata i recimo začinskog bilja i šta ti ga ja znam
 
  • Sviđa mi se
Reactions: PajsBas and COM5
05.01.2018
14
52
13
43
Pa da, jedna tikvica moožda uspije u taj prostor al nisam siguran. Nek izdrzi do sredine trećeg mjeseca (a koliko sam vidio po netu mislim da oce) i onda ih izbacim ispred kuće. U Dalmaciji je lipo vrijeme i mislim da nece bit problema. Box je idealan za različite vrste salata i recimo začinskog bilja i šta ti ga ja znam
Ako imaš gdje presadit to je to.Imaš uvjete u bokse idealne i dobar start za biljke,
 

budalin

®
Poznanik Foruma
25.04.2016
2.561
13.696
358
NI na nebu ni na zemlji
Vidite ovako ekipa, postoji neko ko je osmislio plastenik ili staklenik za takve stvari, tople leje i to.
Nesto kontam da ce samo ta salata opstati tu isto kao sto bi opstala na prozoru.
Svima nam je vrlo dobro poznato da se velika vecina biljaka moze vjestacki uzgojiti, nema se tu sta puno pametovati :)

Meni je frend uzgajao rajčice (pome) prošle godine ali ih je morao presaditi u zemlju jer su gladne do bola, nikako ih ne možeš pognjojit dovoljno kad krenu davat plod
Kako je radio,hidro,kokos? Predpostavljam jer je na kraju presadio u zemlju. :)
 
Poslednja izmena:
  • Sviđa mi se
Reactions: Vutra Dzanki

Vutra Dzanki

Naduvani Član
01.11.2019
929
2.592
163
32
Amsterdam
ovi ostali nek izađu iz teme
Kolega jako je nekulturno ovako da govoriš, pogotovo kad smo ga svi savetovali iz najbolje moguće namere, i kao što vidiš svi i dalje pratimo, tako da se suzdrži nepotrebnih komentara. Zapali koju i iskuliraj se.
@pinkFloydFTW
super ti je boksić, samo mislim da ako želiš da uzgajaš biljke različitih karakteristika i potreba moraćeš malo da ga 'podeliš' kako su ti kolege gore već predložile.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Badi and budalin
29.12.2020
37
133
33
31
Napravio sam malo kvalitetniji pasivni otvor, do sad je bila samo rupa, sad sam na nju stavio ovo čudo sa mrežicom da ne ulaze kukci i prašina unutar boxa.
IMG_6881-cleaned.jpg Zanima me svako koliko je potrebno dezificirati box sa nekim sredstvom za čišćenjem?
Hvala na savjetima, malo ću istražiti što svaka biljka traži, koliko vidim radič, tikvica i patlidžan se sade iz sjemena u isto vrijeme (od 3. do 6. mjeseca) tako da pretpostavljam da vrijede isti uvijeti.
Budemo vidjeli što će biti od ovoga, baš me zanima…
Za tjedan dana ću stavit još 4 žarulje od 9W jer koliko vidim iz vaših postova ovo je jako malo.
Pozdrav
 
05.01.2018
14
52
13
43
Dobar ti je boxić,
Isti uvjeti vrijede dok ne dođe do ploda.
A tad daj gasa.
Kakva je zemlja?
Dezinfekcija neće naškoditi,,