Upgrade kompjutera

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Smak420

Aktivan Član
03.10.2013
1.159
4.970
188
somwhere over the rainbow
Pozdrav vutro.

Hvala moderatorima što nece brisat odmah temu i premjestat je u adekvatniju temu u ovom forumu (nisam ju nasao jbg) :icon_lol:

da skratim

MATIČNA PLOČA : ASUSTeK Computer INC. P5VD2-X (Socket 775) (da znam da je stari socket)
http://www.asus.com/Motherboards/P5VD2X/#overview

PROCESOR : E2160 intel dual core, 1.8 ghz, 1 mb chache

RAM: 2 GB DDR2 -2 plocice jedna od 233 mhz, druga od 400 mhz

HDD: 160 GB

WIN 7 Ultimate 32 bit

GRAFA: :icon_rolleyes: Nvidia Geforce 210 512 mb ram
http://www.asus.com/Graphics_Cards/EN210_SILENTDI512MD3LP/#specifications

MONITOR: Samsung plazma 4500 109 cm
http://www.samsung.com/us/video/tvs/PN43F4500AFXZA-specs


Komp je nadograđivan jeftino sa gore napisanom matičnom te grafičkom, ostale komponente su stare, jer sam imao integriranu grafičku bez HDMI izlaza.

Pošto mi se neda odjednom sada pljunut neki keš za pilu, lagano bi ovo nadograđivao sa malo starijim komponentama (znam da se ne isplati jbg, ali radije cu sad dat 30e, pa za mjesec dana 20e, pa opet 40 e nego odjednom 100e jbg)

Osnovna namjena mu je i dalje HTPC (kucno kino PC), ali htio bi tu i tamo baciti kakvu igru pucačinu ili nešto.. a da NE MJENJAM MATIČNU!

Dakle krenuo bi od grafičke kartice nove te procesora.

Procesor za zastarjeli 775 socket mi se nameće core 2 duo ili core 2 quad.

Dodao bi i jedan mali SSD disk od 64 gige samo za WIN 7

što se tice grafičke, pretpostavljam da mogu bilo koju PCI-e 16x? navodno iskoristivost iste ovisi i o procesoru?

Te zanima me max mogucnost nadogradnje memorije na matičnu i stavljanje 64 bit windowsa ( ovako mislim da je max 2 gb za moju matičnu)

Dakle upgarade bi vršio ako je moguce na memoriji, procesoru ( quad bi mi mozda trebao jer imam potrebu za više aktivnih aplikacija u pozadini)

eto ako bi mogao stavit neku ok jeftiniju grafu, polovan procesor quad...šta i kako.

Tnx

:spcartman:

Edit...posto TV koristim kao monitor, neznam da li to ima veze sa grafickom, koju rezoluciju max ili neke druge specifikacije da obratim pažnju...paglu sam za te stvari isto malo..

i da..da se ne lažemo, obožavam igrat igrice :)
 

Avantura

kontrolor leta
Prijatelj Foruma
17.10.2008
3.867
2.556
228
Procesor dual ili quad šta jači.
Memorije trebaš imati iste, ne jednu od 233 a jednu od 400 jer ti tako radi "single channel". Trebaju biti iste da bi radile u "dual", ili 2 ili 4, samo kad su u paru funkcionira. Trebaš najmanje 2 pločice od 1gb da bi bilo koliko toliko ok a windows 64bita ti nema baš smisla s 2gb rama. Najbolje 4gb.
Grafička 1gb rama je neki minimum za današnje igre.
SSD su još preskupi, radije uloži u gore navedeno.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Smak420

M a n d o r

Banned
Banovan
12.01.2013
720
747
113
tema: https://vutra.org/topic/9553-overclockupgradebandwidth-kompjutera/ ;)

1.Intel Core 2 Duo 2.13GHz / 2M / 1066 - SL9T9 - Socket 775
2.E6400 (2M Cache, 2.13 GHz, 1066 MHz FSB)
3.Intel® Core2 Extreme Processor QX6700 (8M Cache, 2.66 GHz, 1066 MHzFSB--puno para...dodas jos koju kunu i novi komp...intel veli 202 dolara pa ti vidi...
Pentium Extreme Edition
  • » Netburst microarchitecture
  • » 0.065 and 0.09 micron
  • » Desktop CPU
  • » Dual core
  • » Up to 3.73 GHz
  • » Up to 1066 MHz FSB
  • » 2 MB and 4 MB L2 cache
  • » 64-bit
  • » SSE2, SSE3
  • » Execute Disable bit
  • » Hyper-Threading
  • » Virtualization
  • » Unlocked multiplier
  • ovo je max ako zelis neku stednju,svi bolji djelovi za upgrade starih racunala su Extreme skupi ;)
  • lako dostupni bi ti vjerovatno bili Pentium D serija procesora
  • Pentium D (Presler)
    » Netburst microarchitecture
  • » 0.065 micron
  • » Desktop CPU
  • » Dual core
  • » Up to 3.6 GHz
  • » 800 MHz FSB
  • » 4 MB L2 cache
  • » 64-bit
  • » SSE2, SSE3
  • » Execute Disable bit
  • » Virtualization

[*]npr. brijem da bi bilo koji od ovih ubio ovaj tvoj trenutni processor ;)
[*]http://ark.intel.com/products/series/20864/Intel-Pentium-D-Processor-900-Series

Ram-i,izvadi ovu od 200 mhz i ostavi samo 400 mhz plocicu,trebao bi radit brze jer tad radi na 400 mhz tj na brzinu te ploce no bit ce giga manje ram-a...za 32-bit sustave vise manje nebi ni osjetio al kad bi pokrenuo jacu i zahtjevniju igru tu i tamo koji stek bi se desio....ili ostavi kako jest jer sad ti rade duplo sporijom brzinom (200mhz) zbog max brzine slabije plocice :)

max 4gb.... nadi si 2x2gb 400mhz i ak nades dat ces pare,alternativa ti je da uzmes jos jednu 1gb 400 mhz...

grafa naravno kolko para toliko muzike al da je taj soc i da vodis racuna da ako je grafa bolja da moras imat i novije napajanje koje ima prikljucak 12v posebno za graficku,sto znaci i novo napajanje uh odose pare a nisi ni hard disc kupio haha...

neki SATA + kabal ako ga nemas,po mogucnosti 7200/rpm ....eo ukratko ;)

 
  • Sviđa mi se
Reactions: Z&N and Smak420

Smak420

Aktivan Član
03.10.2013
1.159
4.970
188
somwhere over the rainbow
Imam ponudu za novi zapakirani

core 2 duo E8400
6M Cache, 3.00 GHz, 1333 MHz FSB 300,00 kuna 40,00 e

core 2 duo E6600
4Mb chache, 2.40 GHz, 1066 MHz FSB 200,00 kn 30,00 e

OCZ Reaper HPC Edition 2 x 2GB
polovni ddr2 350,00 kn (pas mater...)

Znaci pojeo bi me ovaj slabiji procesor i rami 650,00 kn, sa time da svoje pločice mogu utopit za 150 kn prijatelju :)

ostane još 600 kn za graficku...

preporuke za tu cijenu?

to mi je za sada nekako najbitnije...

SSD sam mislio uzeti od 32 gige, našao sam ga po 280,00 kn ..mislio sam samo windowse 7 na njega..al to nije prioritet..

a dobio sam jedan HD 250 Giga na poklon...smilovao se drug, njemu netreba :)

EDIt: Napajanje mi je 430w
 

M a n d o r

Banned
Banovan
12.01.2013
720
747
113
prvi ti procesor ne pase jer je 1333mhz fsb procesora a maticne 1066mhz fsb...ok drugi...
solid state disc uzmi po svojim mogucnostima... $ al dobar hard radi posao :)

e otprilike za te pare G-force gt 640 2gb ddr3....
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Z&N and Smak420

Smak420

Aktivan Član
03.10.2013
1.159
4.970
188
somwhere over the rainbow
eto...došao sam na kalkulaciju za prvu ruku,

core 2 duo E6600
4Mb chache, 2.40 GHz, 1066 MHz FSB 200,00 kn 30,00 e

grafa asus gt630 2 gb ddr3
http://www.asus.com/Graphics_Cards/GT6302GD3/
480,00 kn ili 70e
dovoljno je moje napajanje za ovo sve ja mislim...nemoram novo

Sa poklonjenim HD 250 giga sve skupa trošak 1200 kn ili 170e sve skupa do sada....mislim da je ipak to ok nego da sam kupovao novi komp



prije sam imao intel 945 matičnu sa integriranom grafom i 1 gigom ddr2 :rofl: pa nadodao neku šugavu nvidiu en210/silent/LP 512 mb ddr2 sa hdmi izlazom kad sam uzeo "novu" matičnu ovu 775 socket

a samo sam htio faking tv spojit na komp.... :sad2:

k4WLZYn.jpg
 
  • Sviđa mi se
Reactions: M a n d o r

M a n d o r

Banned
Banovan
12.01.2013
720
747
113
opet velim napajanje mora imat 6-pinski konektor ako grafa to trazi,to si provjeri slican je onom za napajanje procesora 4-pinski konektor,moze se i od ovog 4- pinskog konektora povuc struja na grafu al to je vec visa kemija ;)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Smak420

userNomore

Aktivan Član
16.09.2013
193
606
93
Što se RAMa tiče za fluidnost multitaskanja (u konkretnom slučaju 1gb vs. 2gb) mislim da je bitnija količina memorije od same brzine, pa bi prednost dao 2gb sporije memorije u single channel modu, nego 1gb brže memorije (makar bila u dual channel modu u slučaju 2*512).

Za 1200kn bi definitivno prešao na novu matičnu ploču (neke imaju za prvu ruku integriranu grafiku, ali ti već imaš zasebnu staru grafu pa te nije briga), 4gbDDR3 i neki najjeftiniji višejezgreni procesor...a onda skupio lagano prvo za (jaču) grafu, pa dalje za procesor pa eventualno i napajanje jače.

Matična ploča je ključni element koji ti osigurava dugovječnost odnosno nadogradivost računala.
Dati sad 1200kn za već zastarjelu tehnologiju bez mogućnosti ikakve nadogradnje, po meni to je neisplativo. :)
 

fourtwenty

Aktivan Član
09.12.2013
95
93
0
Nije dobro sto ti je ram razlicitih frekvencija jer ce ti se taj od 400 mhz spustiti na 233.Tvoja maticna prihvata DDR2 533 mhz,znaci za brzinu bi trebao nabaviti najmanje jos jedan od 400 pa da oba rade na 400 ili da nabavis od 533 je idealno.Nemoras kupovati core 2 quad niti core to extreme jer ti maticna nije bog zna sto pa ti je lakse odraditi overclock na nekom 2.4 procesoru.Graficka od 1 gb ti je dovoljna.

Za brzinu bi trebao da pratis malo vise stvari od toga koliko je procesor jak itd.Najvecu ulogu ima maticna ploca i nacin njenog dizajna(na koji nacin prenosi podatke)i da se na nju uklope najbolje moguce komponente koje joj odgovaraju.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Smak420

Smak420

Aktivan Član
03.10.2013
1.159
4.970
188
somwhere over the rainbow
fourtwenty upravo to se i desilo. jednostavno su ta dva rama uzela prosjek frekfrencije i rade na 266 mhz...al ok, to se mijenja sa najbržim ddr2 sutra i uspio sam pogodit za malo jeftinije (ram užasno poskupio, pogotovo stari ddr2) i 2 pločice po 2 gige ce me kostati 40e .

procesor ide onaj core 2 duo E6600
4Mb chache, 2.40 GHz, 1066 MHz FSB 200,00 kn 30,00 e

danas isproban i ispravan je, radi...nikad clockan (izvađen iz uredskog kompjutera)
te gore navedena grafička

mislim da za navedenu konfiguraciju i nije previše para, jer mi je ovo prvenstveno HTPC preko kojeg cu gledat filmove i povremeno upušen odlutat na Second Life platformu, baciti COD4 ili neku igru tipa mozak na pašu.

Za neke ultra super nove igre. koliko god privlacne bile i nemam nešto živaca jer su prezahtjevne (u smislu psihofizičkog i vremenskog angažmana za kompom)

Konfiguraciju sam prije par dana nadogradio i znam da cete se smijat, ali ovo mi je svemirski brod nakon onoga sto sam imao..
945D sa integ graf 128, gigom ddr2, 1.8 dual core, win xp....jedva chat od vutre vrtilo...

Isane neisplativo je relativan pojam... po meni je dati 1300 kn za "Konzum kompjuter" odjednom neisplativo...jednom sam pogriješio jbg...ovo je krpanje...ali za taj budget koliko sam dao sve skupa...ok

a priznajem da mi je i gušt svoju kantu osposobit za nešto drugo...a kad uleti euro jacpot, napravit cemo od njega PC vege box :)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: M a n d o r

M a n d o r

Banned
Banovan
12.01.2013
720
747
113
prijasnja izrada komponenata je vrlo kvalitetna,zato ta racunala rade i nakon 10 god bez problema....evo ja sam imao slican kom prije par godina,isto gold edition maticna asus p5vdc-x sa jednim d630 procesorom i 2gb rama,prodo ga za600 kn decku koji ga dan danas ima i prezadovoljan je.....sve u svemu konzum komp je za blagajnu haha
off:
moglo bi se rec da danas rade kompove ko i aute,koji su prije po meni bili mnogo izdrzljiviji i voze dan danas ;).... danasnja tehologija skupa sa racunalima i auto industrijom te ostalom bjelom tehnikom je :shit2: jer da rade stvari kvalitetno i dugotrajno ko prije oni nebi imali posla...eo npr imam skrinju radi 30 god.,gasena samo kad je ciscenje,dok gledam kod staraca druga nova u 8 god.pff
sve u svemu smace tvoj izbor :)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Smak420

userNomore

Aktivan Član
16.09.2013
193
606
93
smak420 je napisao(la):
jednostavno su ta dva rama uzela prosjek frekfrencije i rade na 266 mhz...al ok, to se mijenja sa najbržim ddr2 sutra i uspio sam pogodit za malo jeftinije (ram užasno poskupio, pogotovo stari ddr2) i 2 pločice po 2 gige ce me kostati 40e
Teško da će memorijski moduli uzeti "prosjek" između sebe pa će ovaj sporiji ubrzat svoj rad da bi se našli na pola puta.
Prije nego iskeširaš pare na "najbrži" RAM, provjeri mogućnosti svoje matične ploče, tamo jasno piše :

maticna.jpg


Evo i točnog popisa svih DDR2 memorija :

ddr2_standardi.jpg


Po papirima, matična ti podržava DDR2-533 (mislim da ti zato onaj brži keks radi na 266(*2=533MHz).

Provjeri je li izašao kakav update za BIOS, možda sad prima i brži RAM - iako čisto sumnjam pošto se radi o chipsetu VIA PT890 koji izgleda podržava i prastaru DDR memoriju u nekim varijantama - dakle prilično je star.

Matična bi ti mogla biti usko grlo i ukoliko danas-sutra pomisliš utaknit SSD, sa svojim starim SATA I sučeljem ne nudi dovoljnu propusnost, pa bi SSD mogao raditi ponešto sporije od punog potencijala.

Priznajem da mi nije jasno zašto šparaš na matičnoj ploči (od cca 400kn) koja te realno jako puno koči i prisiljava da i dalje kupuješ stare i precijenjene komponente. Isplativost u egzaktnoj znanosti se lako izračuna i ne podliježe subjektivnom dojmu, zna se koliko financija na ulazu daje brzine na izlazu, nema tu mjesta subjektivnosti. Kako bilo - dosta od mene na temu, nadam se da sam ti pomogao. :)
 

M a n d o r

Banned
Banovan
12.01.2013
720
747
113
pomocu biosa,isane,nemos podic brzinu koja je max moguca na maticnoj za ram,samo overclock
SSD tehnologija za komunikaciju s ostatkom računala koristi isto elektroničko sučelje kao i tvrdi diskovi, što olakšava ugradnju i zamjenu sporijih mehaničkih diskova. Zbog veće brzine pisanja i čitanja, konstruirano je novo ulazno/izlazno sučelje SATA Express kako bi ostatak računalnog sklopovlja pratio i maksimalno iskoristio novu tehnologiju. dakle fino mora radi i na ata i sata ;)
podrzava i 400mhz frekvenciju rama jer procesor koji radi na fsb max mhz-ima npr(1066) nemoze koristit sporiju varijantu brzine ram-a (400)
e kad bi bio procesor od 533 mhz fsb onda bi i radila u sporijoj verziji,sad vidim da se smak krivo izrazio u svojm navodima o mhz svojih rama
znaci ima jednu 533 i 400 mhz ddr2 ili 233 mhz i 200 mhz dakle kod njega je ova 533 aktivna e sad ova od 400 ili je automatski ovrclockana il ju kom uopce ne registrira....smace provjeri jel racunalo vidi 2gb rama uopce ili 1gb....i meni dosta
 

Smak420

Aktivan Član
03.10.2013
1.159
4.970
188
somwhere over the rainbow
racunalo prilikom bootanja i u windowsima prepoznaje 2 gige rama

u task manageru pokazuje također 2024 mb rama

piriform speecy kaže:

Memory slots
Total memory slots 2
Used memory slots 2
Free memory slots 0
Memory
Type DDR2
Size 2048 MBytes
Channels # Single
DRAM Frequency 266,0 MHz
CAS# Latency (CL) 4 clocks
RAS# to CAS# Delay (tRCD) 3 clocks
RAS# Precharge (tRP) 4 clocks
Cycle Time (tRAS) 12 clocks
Command Rate (CR) 2T
Physical Memory
Memory Usage 42 %

DqpSnTv.png



P.S. Hvala Isane za ram....nisam primjetio bio da je najbrži od 533 mhz ;)....a evo nakon podužeg googlanja, shvatio sam da mi cak i sa upgarade na win 64 bit, maticna nece prikazivat sva 4 gige rama.....pa sada i razmišljam da ostavim rame na miru ili eventualno zamjenim tu jednu plocicu od 1 GB sa drukcijom frekfrencijom....nezz

najbolje da samo ubacim procesor i grafu, staroj sam drpio eksterni od 1TB :)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: userNomore

Smak420

Aktivan Član
03.10.2013
1.159
4.970
188
somwhere over the rainbow
E da...nezznam jel to ima veze...fourtweenty mi je ovo napisao i bogme rasteretih rame dobrano, a nekako mi je i skocio FSB u Second Life nakon toga :huh: :127fs4573872: , valjda win 7 i u pozadini sa tim procesima troši virtualnu mem sa grafe ili šta vec...i puno brže se boota komp

Za brzo bootanje
Start-ukucaj msconfig imas tab boot i tu ugasi sve nepotrebne prog da se ne bootaju i http://www.askvg.com/windows-7-services-that-can-be-safely-set-to-manual/ - uradi ovo

:thumb:


EDIT: otvorih komp...na jednoj plocici piše 533 mhz, a na drugoj 800 mhz frekfrencija :)

bem te smače upušenog
 

fourtwenty

Aktivan Član
09.12.2013
95
93
0
Kupi samo jaci vent za procesor ako ga mislis overclock,a odradi optimizaciju boot-a i services i nebi bilo lose ako bi odradio low level format svog hdd-a to bi ga malo osvjezilo i to ti je sve sto ti treba za potrebe koje si napisao. PEACE!!! :D
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Smak420

Vu ing.

Aktivan Član
09.03.2012
191
229
43
A pazi ovo: za 350e mozes da sklopis solidnu (solidnu - prosecnu) konfiguraciju bez monitora. Ja kolko vidim ti planiras da das pola tih para da pojacas staru. Ja bih uzeo te pare i pozajmio jos od roditelja, brace, sestara, rodjaka, bliskih prijatelja... i kupio novije komponente, a pare bi vracao na rate. Ako mozes tako.
Ovo je samo predlog.
 

Smak420

Aktivan Član
03.10.2013
1.159
4.970
188
somwhere over the rainbow
Vu ing donekle se slažem sa tobom..ali :)...

ako sad kupim npr grafičku dobru i SSD recimo....uvijek to mogu prebaciti na novi komp kad budem kupovao.

to mi je u biti i najveci trošak planirani. Procesor od 200, 00 kuna kako god okreneš ce mi se isplatiti.

Komp u perspektivi mislim novi kupovati, ali ovo ce ostati kao HTPC

dakle ulaganje od 1000 kuna u staru kantu znam da je veliko. Ali uzimam u obzir da komponentu od 600 kuna mogu prebaciti u novi kad budem kupovao...

a ostanu kuci 2 kompa ;)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: M a n d o r