Uzgoj shiitake gljive

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

amrildooo

Đed
Poznanik Foruma
29.12.2013
390
1.715
143
79
Sumarak
Pozdrav svima, nadam se da sam temu stavio na pravo mjesto, ako nisam molim admine da ovaj put progledaju kroz prste i da je prebace gdje joj je mjesto...

E ovako ja sam iz BiH i svi ostali iz BiH koji nemaju posao, ili imaju, a nisu zadovoljni financijama, mogu da mi se jave za detaljnije informacije gdje da nauce o ovom uzgoju i kako da dobiju certifikat, inace radim u ******** pogonu kao ******** tehnicar na CNC, ali slaba je tu para pa tako da sam se sad uvezao oko ovih gljiva gdje mislim da je zarada dobra, imate siguran otkup, cijena kg se krece od 4-5eur na veliko, sve sto vam je potrebno za pocetak je garaza ili adekvatna prostorija minimalno 30m/kv, u extra uslovima na toj kvadraturi mozete zaraditi 1000-1500eur, ne bi se ni ja upustio u ovo da mi rodjak nije krenuo s proizvodnjom ovih gljiva, tvrde da lijece kancer, a otkupljuju njemacke i austrijske farmaceutske kuce, uglavnom koliko god da proizvedete uvjek je malo, sve ce te prodati. Naravno potrebno vam je i nesto pocetnog kapitala za opremu, rasvjetu klime itd...Temperatura prostorije mora bit izmedju 18-21C....Ja cu iskusati srecu, ako ima jos neko da je zainteresovan neka se javi, ali samo iz BiH, posto neznam kako to ide u regionu...Ovdje pisem zato sto vidim da ima dosta raje koja uzgoja indoor, nesto od te opreme bi mogli iskoristiti i na ovim gljivama, pa vjerovatno bi morali manje ulozit za pocetak...U programu edukacije vas nauce sve od toga kako da napravite miceliju, kompost do kako da opremite prostoriju, te kako da uzgojite ovu gljivu od a do ž. Imate povlasti na kredite, ako nemate kapital za start daje ih BBI banka, kantoni u FBiH znam da vracaju 25% od ukupno ulozenih sredstava na kraju godine, cijena certifikata izadje oko 300eura, ako nemate ta sredstva, ili ste pak RVI imate pomoc od opstine i placate minimalnu cijenu za certifikat mislim da je oko 50eura...Lijep pozdrav i svako dobro...
 

amrildooo

Đed
Poznanik Foruma
29.12.2013
390
1.715
143
79
Sumarak
unicum je napisao(la):
sretno frende, al inače mislim da je forum https://themajka.com/ mjesto za gljivarenje
Nemam pojma, namjera mi je iskrena, zelim da pomognem koliko god mogu, jer u BiH je tesko, pogotovo omladini, ne znam kako je u regionu sto se tice posla, plate itd..., ali samo zelim svojim sugradjanima koji su zainteresovani, da pomognem da dodju do koje marke, naravno ako sam prekrsio neko od pravila foruma izvinjavam se unapred, i molim admine da mi progledaju kroz prste i da obrisu temu...i hvala puno srece i zdravlja zelim :ridinghorse:
 

unicum

Aktivan Član
01.03.2014
176
194
0
ma nisam ništa krivo mislio, nego sma te pokušao usmjerit :)

jel mislim da tamo više ekipe ima iskustva sa gljivarenjem!!!

sve u redu kolega :)
 

RolamPoKraju

Aktivan Član
10.07.2013
66
72
18
Ja sam razmišljao sa ćaletom o tome da to odradimo u našoj šupi, čitaj šupi koju smo izgradili izgleda kao kuća ja bih tamo spavao da nemam gde drugde koliko je pristojno odrađena. Mislim da bi iako je Vutra .org napravljen za vuvu treba imati raznih tema čisto da bude šarenoliko, ali u toj meri da je vuva dominantna 90%. Ovo poređenje me podseća, kao odnos kod strainova sativa/indica xD.
 

Avantura

kontrolor leta
Prijatelj Foruma
17.10.2008
3.867
2.556
228
Vutragenjo je napisao(la):
Kod nas su zabranjene samo psihodelicne gljive koliko sam upoznat shitake su jestive gljive?
Ma da tek sam kasnije vidio da su jestive. Jbga kad se spomenu gljive ili konoplja na ovom forumu prva asocijacija je psihodelik a ne hrana gljivama ili konopljom. Ispričavam se.
Svejedno, u koju kategoriju svrstati temu o uzgoju gljiva osim tu gdje je?
 

metalmaniac

Sve već piše na forumu, koristite Search. :)
16.10.2009
3.148
6.158
298
54
Priroda, Kulinarstvo, Alternativa? mislim da bi se na tim podforumima trebalo naći mjesta i za Shiitake...
 

Tantor

Aktivan Član
05.12.2013
181
156
43
Samo naprijed,sretno...zanimljivo je to sto planiras? Koliko bi trebalo onako okvirno za početak para uložiti? Vidim prostor i nije toliko zahtjevan a svjetla su dovoljna neon..Malo sam cacko po netu i dosta ljudi u hr se bavi shitakeom...
 

JackDaniels

Aktivan Član
07.07.2013
251
717
93
EU
JackDaniels je napisao(la):
Probaj google,ako nema,probaj nači neko udruženje proizvođača ili proizvođača pa kontaktiraš njih ili zovi državnu službu...ministarstvo poljoprivrede...daj malo mašte i kreativnosti. Google is my friend
...spam
 
28.04.2009
106
143
43
37
Ja planiram tj siguran sam da cu ih uzgajati. Planiram i reishi( jap gljiva dugovecnosti) aka hrastova sjajnica aka ganoderma lucidum koje su extra mega zdrave mada ih ima na skoro svakom 5tom hrastu u Srbiji...
 
03.05.2016
1
0
1
30
Samo naprijed,sretno...zanimljivo je to sto planiras? Koliko bi trebalo onako okvirno za početak para uložiti??????



_________________
NOOR