Uzgoj u plasteniku, i par pitanja vezana uz to...

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
19.09.2010
2
0
0
33
e pa ovako.. moj ovogodisnji grow nije bas protekao najbolje! gledajuci vase biljcice, moje imaju puno manje hedova i nisu tako guste! priprema zemlje je bila vrlo dobra, stiropor vermikulit i kupovnja zemlja ph 6! ali mislim da je problem bio u svjetlu! jer je vode imala i previse,radi kiša! pognojio sam zemlju pije mj dana onim stapicima za cvatuce biljke al ni to nije pomoglo previse! sljedece godine imam u planu napravit plastenik i u njemu napravit par biljčica. ima netko tko bi me mogao malo uputit i dat mi par savjeta! prvi problem je u tom sto ce plastenik biti usred šikare i dal ga je moguce otkrit iz zraka! znam da ce tako imati dovoljno svjetla ali ce mi navodnjavanje bit problemček, al rjesit cu to! i dal je moguce u 2-3 mj kad ljudi obrade polje, kad je zemlja onako rahla uzet tu zemlju i prebacit na svoj site? koliko je to kvalitetna zemlja?! hvala pozdrav
 
20.06.2010
8
5
0
36
pozz
prije svega platenik ti bas nece po mom misljenju previse pomoci.
mislim da je tvoj problem malo od svega toga (manjka svjetla, manjka hranjiva, prevelike kolicine vode)
manjak svjetla-- ako imas malo svjetla preporucio bi ti da napravis vecu rupu usred te šikare jer time ces dobiti vise svijetla tj manju izduzenost biljke tj opcenito guscu biljku. (zapamti koliko god ti gnojio biljku ona bez svjetla dovoljno svjetla nemoze nista :D -- svjetlo ti je osnova.
manjak hranjiva-- neznam koliko si upoznat sa hranjivima ali stapici za cvatuce biljke su za primjenu samo u kaličima i preporucam da ih vise nekoristis uzalud.
ovako na prvi pogled bez slike :D imam dojam da im je falilo hranjiva u pocetnoj fazi dusika jer je dusik (N) osnova anorganska tvar koja tvori aminokiseline peptide--proteine--bjelancevine. pa tako i stanice tvoje biljke. dovoljno dusika biljku cini jacom kvalitetnijom i bujniom sto tebi ocito treba jer s vise zelene mase biljka moze iskoristiti vise suncevve energije kroz fotosintezu blablabla. to je prvo. preporucio bi ti da u pocetnoj fazi pri obradi zemlje znaci kopanju podrucja za grov pognojis tlo sa bilokojom formulacijom gnojiva koje imaju naglasen kalij (K2O - ionski oblik koi biljka prima iz zemlje), fosforom (P2O5) i manjom kolicinom dusika (amoniski oblik NH4+ i nitratni oblik NO3-) npr. 5-20-30 ili formulacija 7-20-30 (N-P-K). (to hranjivo mozes nabviti u bilokojoj poljoprivrednoj apoteci - mislim da postoji pakovanje i od 3kg i nije preskupo) znaci na 1m kvadratni baci jednu musku saku 30 - 50 grama i zatim prekopati tj unjeti u tlo na oko 10-20 cm. --""zapamti ako je šikare puno ona ti odnosi isto tako hranjivo"" ovakvom gnoidbom ces zadovoljiti P i K koji se čvrsto vežu za adsorpciski kompleks tla ali im treba jako dugo vremena da se probiju na odredjenu dubinu tla tj dublje (1cm u 10-20 dana ovisno o vrsti i sastavu tla na siteu) znaci P i K smo rjesili otprilike za cjelu veg. odnodno cvatnju tako da recimo nemoras brinuti o njima do perioda cvatnje onda ces baciti neke fotke ;) pa cemo viditi jer im treba jos ili ce biti ok. nakon toga u pricu ulazi dusik recimo to tako vegetaciski element vidim da koristis kupovnu zemlju koja vejrojatno ima odredjene kolicine organske tvari time i dusika za neki pocetni dio vegetacije. i uz ovaj N dodan kompleksnim gnojivom NPK 5 ili 7 - 20-30znaci dodao si nekih 5-7% gnojiva u amonijackom obliku ili NH4+ ugl. da neduljim biti ce ti dosta za nekih 25-30 dana napominjem ovisno os svjetlosnim stadijima tj kolicini svjetlosti koju osiguras. zatim nakon 30 dana treba pognojiti sa KAN-om (kalijev amonijev nitrat) isto sa prekopavanjem znaci unosis ga na nekih 5-7 cm u zemlju kolicina oko 10-20 grama po m2 bolje prvo manje recimo 10 pa nakon 3tj opet 10-15grama. time si recimo zavrsio sa gnoidbom a NH4+ amonijacki N i nitratni NO3- ce se sami sebi nadopunjavati ;) za gnoidbu bi to bilo to. ""uz neke slike u cavtnji da vidimo treba li ti jos P i K....
prevelika kolicina vode-- prvo i osnovno pripazi da ti na siteu nema nekih mikrodepresija, jer nedostatak zraka u tlu ubija biljku. mikro i makro pore u tlu. mikropore popunjava voda a makropore zrak. ako voda lezi na tlu voda popunjava sve pore i tako dolazi do gusenja biljke koje ako potraje moze ugusiti biljku a ako netraje dugo onda je nece ugusiti ali ce ofneti sva nitratna hranjiva NO3-(inace se nalazi u otopini tla znaci vodi u mikroporama) u šikaru :D pa nataj nacin uskratiti biljci normalan brzodotupni oblik dusika koji moze biti presudan za kvalitetu same biljke kako napocetku tako i na kraju. ako je problem taj da je site inace polpavljiv probaj napraviti kucice odnosno uzdignuti zemlju (motikom) nekih 4-7 cm iznad ostale susjedne povrsine. zbog ocjedivanja vode i dostupnosti zraka.
preporuka vidi se da zelis uzgojiti ljepe biljke tko nezeli!? :icon_lol: ali imam osjecaj da je plastenik neka vrsta drastinog pomaka za pocetnike jer u njemu se uvjeti moraju svakodnevno pratiti temp vlaga... tako da ti nebi preporucio uvlacenje u vece probleme ako ti je i zaljevanje problem onda ti vjerujmi netreba niti plastenik.
rahla zemlja sa oranice-- nece ti puno pomoci osim ako nije jako kvalitetna tj da sarzava puno humusa sto sumnjam u danasjoj konvencionalnoj poljoprivredi ti je sve u "umjetnim gnojivima" i pesticidim. tako da kazem sumnjam da ces od toga neta dobiti pozitivno... (duga prica zanemari nedamise :D) zemlju prokopaj onu koja je tamo usitni ne previse dodaj kupovnu zemlju. i to je to zahebi onu s oranice.
vermikulit-- vidim da si ga naveo vrlo pozitivna stvar za recimo to tako pomoc pri gnojidbi jer to ti je jedan mineral koji cini adsorbciski kompleks tla na koji se veze NH4+ (nesto kao hamburger koji kad stisnes lagano ispusta kecap :D)
sve u svemu imam osjecaj da si željan nesto postno uzgojiti ali si krivo skrenuo u pocetku, tako da preporucam da iduci puta nagodinu probas ovako kako sam ti napisao i onda ces shvatiti da ti plastenik netreba :D a ako se odlucis na plastenik grov ce ti biti gotov prije nego sto pocne sigurno ;)
keep it real! :sun2:
 
20.03.2012
30
1
0
31
posto nemam jos uvijek mogucnosti za indor a krenulo je vrijeme za out, a ja zarko zelim uzgojit ako nista bar jednu svoju...

Konkretno na forumu ne nalazim nijednu informaciju o plastenicima, odnosdno ima jedna ali covjek nije posliko svoj plastenik i nije nista konkretno napisao.
Ili mozda je vec bila neka tema al ja ju nemogu nac :S Ugl. svoj plastenik zamisljam metar visok, dužine 2-3 metra i recimo širine 1 metar.
Dal postoje tako mali plastenici ? Znam da je pitanje mozda malo mutavo al ono nemam neki veliki vrt i na njemu sam raste trava. Bojim se da mi neko to ne vidi sa ceste onak otvoreno pa si zamisljam tak nes.

Jos k tome reko sam doma da cu posadit povrca nekog na vrtu. Kamuflaža sa malo paradajza najvjerovatnije. Tak da ako je po misljenju iskusnijih ovaj moj plan izvediv bacit cu se na posao.
 

Blade

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
11.07.2011
2.504
2.929
188
39
Negdje na Balkanu
Izvediv je naravno no koliko je riskantan moraš sam procijeniti ima ona stara "ne sheri u svom dvorištu" +s paradajzom nećeš zakamuflirati vuju

Bbitak a jesi ga zapetljo bro...
 
  • Sviđa mi se
Reactions: đokson
20.03.2012
30
1
0
31
svjestan sam rizika i spreman sam se suocit ako nađu i skuze sta je to. Al opet bolje mi je to neg da mi nađe neko drugi pa da sjedim u postaji i objasnjavam...

Dal je netko nesto slicno radio ? Na koji nacin i dal postoje neka posebna "pravila" ? Zaboravio sam napomenut da mi nemogu tek tako s ceste vidit u vrt posto imam cemprese cirka 2 metra.


Ispricavam se zbog otvaranja nove teme i nekuzim sta sam sad ovo dobio, valjda crveni karton lol
ugl. naci cu sve nformacije posto vidim da nitko nije u praksi izveo ili mozda je a nije predstavio.
 
20.03.2012
30
1
0
31
Pa ne treba meni plastenik zbog klime ili slično...više zbog straha da radoznale oči ne vide :\ Samo sta mislim da cu na kraju odustat od toga svega...Ocigledno se moram strpit jos jako dugo do svog prvog growa jel jednostavno nemam za nijednu opciju mogucnost. Hebote svaki dan kad se probudim razmisljam di kako sta. Ne mogu to izbit iz glave.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Lukashenko
06.01.2011
4
1
0
41
Najteži dio posla u outdooru je naći pogodno zemljište, ja se držim ovog:

# Udaljenost od ljudi (znači nikakvih puteva, planinarskih staza, maslinika, polja, lovačkih čeka, jebodroma, prirodnih ljepota i raznih vidikovaca).
# Izbjegavaj životinjske staze (da ti nebi beštije pojele biljoze)
# Izbjegavaj šumu i razne čistine jer se u takvim okruženjima biljka jako ističe
# Južna strana po mogućnosti južni obronak nekog brda (pogotovo ako si uz more pa imaš onda i refleksiju)
# Mora biti fizički teško doći do sajta
# Razmišlaj kuda bi mogli ići lovci, berači gljiva i šparoga

meni treba 20 minuta MTB-om preko raznih kozjih staza od kuće (živim u ruralnoj sredini), 15 minuta bushwhackinga i 5 minuta krvarenja kroz makiju.

BTW nađi dobar hobi za izliku odlaska u prirodu (ribolov, planinarenje, fotografija, biciklizam, šeći psa, ect)

Nemoj odustati, imaš još dovoljno vremena samo trebaš ići van svaki dan i bit uporan. Google Earth i Arkod su ti najbolji prijatelji.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Lukashenko
20.03.2012
30
1
0
31
U pravu si izgleda da moram nac neki hobi za izliku :D
To ce bit jedino rjesenje za mene...iako vec sam imao ideju s biciklom na sto niko nece posumljat. Moram polako s necim krenut nestrpljiv sam a to nije dobro sto se tice growanja..svejedno hvala ti na savjetu!
 
18.04.2012
35
7
8
Pozdrav ...

Zanimam me dal je netko drzo biljke u leji tako to zovu kod nas nesto kao plastenik samo dosta manje ...

Stavio sam 10 sjemenki +-1 u casu i nakon dva dana ih posadio sve u jednu veliku posudu prije presađivanja

5 ih proniklo i jucer i danas su sve niknule izasle izvan zemlje jednima je dva dana drugima prvi drzim ih kod stare u toj leji koja je od ranoga jutra od nekih 8 h do samoga zalaska na suncu

jedino me brine vlaga da je nema previse jer kad otškrinem najlon bas se osjeti vlaga ....

trazio sam po forumu o plastenicima i nisam naso nista konkretno to jest da je neko drzo biljke unutra i kak je prošlo to ?

Evo posto je vani ovih dana dosta toplo da ih prebacim u cigle imam nekih 15 tisuca komada poslagane u kocku maknem parkomada i stavim unutra isto cijeli dan na suncu ili da ih drzim u toj leji ? Možda podanu na suncu po noci u plasteniku hmm sta kazete ?
 

Meskalito

Panamamama
Urednik
Moderator
08.10.2008
955
1.439
163
Plastenik mi se cini ok za klijanje i za period dok malo ojacaju i toj je to -posle presadjivanje u priroda . Za cigle pazi posto znaju da dosta akumuliraju toplotu pa ce im tamo za vreme vrlo toplih dana biti pakao .
Ako neko ima svoj plastenik sa regulacijom klime , navodnjavanjem i kontrolom ulaza ondak ok :icon_lol:
 
18.04.2012
35
7
8
Da sam ovo gdje ja drzim nije plastenik plastenici su oni veliki a ovo je leja visoka nekih 50 cmo u polukrug i dugacka nekih dva metra .... preko noci cu ja njih drzat u njemu a preko dana na sunce negdje ... dok ne ojacaju onda u zemlju rasadit po dvoristu... koliko dugo da ih drzim u posudi prije prebacivanja u zemlju dal se to gleda po starosti biljke tjedan dva ili nekako po izgledu kad vidis da ju mozes prebacit ....
 

SenzaPieta

Aktivan Član
03.06.2011
281
168
43
Videces i sam kad malo ojacaju onda se presadjuju

Medjutim ako su

Draks je napisao(la):
Stavio sam 10 sjemenki +-1 u casu i nakon dva dana ih posadio sve u jednu veliku posudu prije presađivanja

sve u jednoj posudi,imaces problema kad to budes presadjivao. Zato se uvek sadi jedna biljka u jednu posudu...
 
18.04.2012
35
7
8
Ma nisam se nado da ce SVE niknut ... to sam dobio sjeme od kolege nekih 40 komada u najlonu od cigara od pusenja i pitaj boga koliko stare ... negdje sam procito da kad stavis u casu s vodom na klijanje ako potonu da je dobro sjeme meni kad sam stavio nije potonula ni jedna iduci dan kad sam gledo potonule tri ostatak plivo na povrsini onda sam ih ja potopio drugi dan vec su se vidjele klice na nekima na nekima nisu i uzo svih 10 i posadio i jbt nikle sve i sad imam 10 komada u jednoj posudi .... jebajga sad pricekat pa cmo ih nekako vec presadit ....
 
22.04.2012
4
0
0
40
ja koliko znam marihuana je biljka koja je zelene boje i one se na neki nacin stapa s prirodom a moje je misljenje da ce ti plastenik biti samo mamac za cinkere ... ( ja moram pjesacit 400 metara kroz jednu sumu da bih dosao do sajta koji se nalazi usred šipražja . ali pamet u glavu i sretno ;)

---------- Post added at 18:46 ---------- Previous post was at 18:43 ----------

moje se biljke takodjer nalaze u plasteniku ,u saksijama ali samo dok ne narastu do jedno 10-ak cm i mislim da ce tada steci neko stanje koje mu nece nastetiti sicusne zivotinje puzevi , razne bube itd .
 
18.04.2012
35
7
8
Ma cuj nebrine me to .... zivim na selu oko mene bakice i đedovi neznaju sta je to a kamoli kako izgledaju ... starci mi znaju da sadim , znaju da imam u planu posadit doma biljke (po dvoristu ) stari mi zaljubljenik u biljke tako da mi dvoriste izgleda vise kao botanicki vrt a mjesta imam na pretek dvoriste nekih 5000 kvadrata samo me zanima dal ko drzi u plasteniku i dal ih vlaga moze unistit jer je jako vlazno ispod najlona danas sam dvaputa makivo najlon da dobiju zraka ....
Posto nemam para da si napravim box u kuci mislio sam ih drzat u tom plasteniku toplo im je dosta ispod najlona je oko 30 stupnjeva svjetla ima dnevno oko 12 sat samo me vlaga brine ... mene sto vise idem dalje od kuce to me vise tek strah ovo podrucje je dosta poznato policiji i znaju se skrivat po jebenim siprazjima vec su decki padali tak da nejdem od kuce
 

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.456
3.198
Bekaa Valley
Draks je napisao(la):
... samo me zanima dal ko drzi u plasteniku i dal ih vlaga moze unistit jer je jako vlazno ispod najlona danas sam dvaputa makivo najlon da dobiju zraka ....
Posto nemam para da si napravim box u kuci mislio sam ih drzat u tom plasteniku toplo im je dosta ispod najlona je oko 30 stupnjeva svjetla ima dnevno oko 12 sat samo me vlaga brine ...

pa sad u pravu si, siguran sam da neces saditi ovoliku kolicinu, ali svejedno moras srediti ventilaciju nekako i onda to nece biti problem, evo primer (vidis da su bocne strane otvorene + obrati paznju na vent), a mozes pogledati i ostale delove ili nesto na tu temu, rondaj malo po netu
[video=youtube;REGAjVxr054]http://www.youtube.com/watch?v=REGAjVxr054&feature=relmfu[/video]
 

DEDE

Aktivan Član
04.08.2005
444
38
0
51
Kakvo uzivanje sednes na terasu lagana muzikica i pogled od zlata.

Mislim nema boljeg posla.

Cak se i nevidi unutar sta ima
 

SenzaPieta

Aktivan Član
03.06.2011
281
168
43
Dobro kaze Power,ventilacija je i vise nego bitna u plastenicima. Ali kao sto si i sam rekao,taj tvoj je mali pa ces lako moci da to sredis. Otkopaj najlon sa dve bocne strane i digna ga u zrak,dovoljno je da sa obe strane imaju otvor od neki 10cm kuda ce strujati zrak...