Vegetarijansko kuvanje

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Kurblaj Kan

Aktivan Član
15.12.2006
1.812
77
73
Bio bi zahvalan ako bi netko tu mogao riješiti nekih veheterijanskih recepata koje nije teško izvesti.
Htio bih malo bezmesne prehrane uvest u svoj jelovnik ali problem je što starci neznaju kuvat mnogo takvih stvari a ja tek tak da lupite par recepata bezmesnih
 

elephant0r

Vutra Veteran
17.09.2007
1.495
60
0
39
kod vegetarijanskog menija osobno preferiram sirovu hranu!! najzdravije i najvise mi pase kako okusom tako i prakticnoscu..

kikiriki, maslac od kikirikija, razno voce i povrce, tofu (temelj svake vege prehrane), maslac od badema (tek planiram kupit), sjemenke za grickanje (suncokret, bucine sjemenke, orasi, mendule, lan), razeni ili kukuruzni kruh, potpuno prirodne marmelade i dzemovi po mogucnosti domace proizvodnje.. uz ovakvu opremu doma nemos bit gladan, a sve je izuzetno zdravo i jednostavno za pripremu u 3 mehka koraka:


1. ubaci
2. sazvaci
3. progutaj

Eto nisam ti bas pomogo sa receptima (taj dio i mene zanima), ali uz ovu jednostavnu prehranu dobivas fenomenalne nutrijente koje tesko mozes iz kuhane hrane izvuc pa ih preporucam barem kao nadopunu prehrani i zdrave grickalice :]
 

Kurblaj Kan

Aktivan Član
15.12.2006
1.812
77
73
ma entreba bit kuhano i neke ukusne salate su dobrodošle i posebno stvari koje je jednostavno napravit pa ih mogu i sam pripremit
Vidiš taj tofu nisam nikad jeo a ni ništa drugo od soje moram kupit ovi dana da probam
 

djunga

Aktivan Član
23.07.2008
66
5
0
48
Evo jedan.
U jednoj posudi iseckas na kockice mrkvu,tikvice,krompir i ako hoces jos neko povrce.
To lagano kuvas blago posoljeno,a u drugoj teci isprzis par zacina blago,kojih volis.
Kad je pri kraju uvalis rizu oko 2 deca casu u to i kuvas dok se nezgusne.


A za poslasticu mozes ovako!

U jednoj posudi uspes 7dl mljeka,vanili secer i obican secer oko dec case.
U drugoj velikoj posudi stavis 250grama ili malo vise putera.
Kad se rastopi stavis psenicnog griza oko 250 300 grama i polako na laganoj vatri mjesas dok griz ne postane zuckast pazi da ne zagori.
U istoj dodas i kokosovo brasno,prije nego je griz gotov.
Ali prije toga svega uzmes 2 slatke jabuke oljustis ih i izrendas.
2 banane isjeckas na kolutove,2 kruske na kockice,mozes jagoda,kesu suvog grozdja ili sta god hoces samo da nije kiselo kao narandja.
Kad je mlijeko sa secerima skuvano i kad je griz gotov sve zajedno pomijesati i mjesati i krckati dok se ne sjedini i malo zgusne.
Stalno mijesajte da ne zagori.
Ostavi da se oladi i dobar tek.
 
06.09.2008
8
1
0
44
ajde da malo dignemo nazad pricu...

koliko vas hashishara cesto jede povrce ako ga uopce i jede? ili opcenito, kakva vam je tjedna ili mjesecna prehrana? da li cesto koristite meso ili gotovo nikako? ima dosta i zamjena za meso, od soje, tofua, seitana iako mi je uvijek bilo glupo govoriti o tome kao zamjeni. jednostavno obozavam i soju i tofu a bome i seitan. kasnije cu malo i to ubaciti u pricu...

uvijek mi je bilo zanimljivo pricati s onim iskrenim hashisarima o njihovoj prehrani i ponekad sam se zbilja ugodno iznenadio kada su mi rekli da su vegetarijanci ili cak vegani...mislim, znas ono, samo priroda i te fore, a đank fudara iz velikih hladnjaca je odavno zaboravljena prica he,he...

nego, evo jedan vrlo jednostavan recept tj. priprema kako si od sojinih odrezaka napraviti ko male fine polpetice koje se naravno kasnije mogu staviti i u fridj i koristiti za sendvice

prvo sta nam sve treba:

- sojini odresci
- soja sos ilitiga sojin umak
- sol
- senf
- crvena mljevena paprika
- moze i ne mora vegetica
- origano

znaci uzmemo sojine odreske i prvo ih prokuhamo. dosta je niti 10 minuta da se prokuhaju, tj. smeksaju. nakon toga ih fino iscjedimo koliko god mozemo i pri samom cijeđenju ih izravnano i pazimo da se ne raspadnu (jer zna se desiti da se soja mozda prekuha pa se jako raspada, a to moze biti problem). nakon toga ih malo zalimo sa soja sosom, premazemo sa senfom. onako malo senfa tek toliko da povrsina odrezaka bude premazana senficem, i onda nakon toga idu zacini u obliku soli, mljevene paprikice, vegetice, origanica i tako. kada smo to sve dobro zacinili da nam mirisi laganini stavimo malo ulja na tavu i grijemo. uopce ne treba puno ulja, tek toliko da se i tava prekrije s uljem. ubacimo zacinjene sojine odreske i przimo ih na ulju sve dok ne poprime fino smedjkasto-crvenkastu boju. na vatri se prze oko 5minuta, mozda malo vise, sve zavisi...

i to vam je to uglavnom...bon apeti braco i sestre..
 

doors_of_perception

Aktivan Član
28.10.2005
1.095
51
0
37
:clap::thumb:

spremaju se dobri recepti ubuduće! stay tuned:)

inače, ja toliko jedem to voće i povrće da mi se zna dogodit da u pola noći ko luđak počnem tražit neki komad mesa jer počnem mahnito i suludo se trest za nečim drugim, osim te zelenjave... ali neka, treba promovirat zdravu prehranu, raznovrsnu i s puno povrća i voća, jer to je majka, ukusno fino i zdravo a stvarno se može spremit na bezbroj načina :))) zdravlje...trebaju vitamini:)))
 
06.09.2008
8
1
0
44
idemo dalje...nadam se da ce ekipa rokati s pitanjima ili se barem malo zainteresirati, no nema veze...

danas nakon jako puno vremena sam se odlucio ponovo napraviti namaz od slanutka. inace, slanutak vam spada u mahunarke i na prvu loptu je dosta slican sjemenki soje...no da ne filozofiram o podrijetlu, hranjivosti i tim forama idemo odmah na posao...

slanutak se inace moze kupiti u bilo kojoj trgovini i jedna konzerva najobicina od 400g kosta oko pola eura (s obzirom da ima ekipe s balkana rokam u eurima hehe). znaci uopce nije skupo. no sto nam sve od sastojaka treba osim slanutka ne bi li dobili fini namaz?

- slanutak
- dl do 2 dl vode
- dl ulja
- sol
- papar
- cesnjak
- crvena mljevena paprika
- persin
- malo iscjedjenog limuna

to sve se potrpa u blender i vrti dok se sve to dobro ne izmjesa i ne postane fina jedna gusta kasha...prije nego sto izvadite van i stavite u neku kutiju ili sto vec probajte s pr dal vam je dobar omjer zacina, ako nije po potrebi ubacite onoga cega mislite da fali...vrlo jednostavno i jako brzo za napraviti..enjoy brother and sister
 

LucidDream

Miran dečak
26.02.2007
1.239
110
88
43
Mmm...lepo zvuci...a i mirise :)
Probao bih,ali ne razumem pola reci od ovih sastojaka...papar?lol slanutak?lool cesnjak?loool
 

Kurblaj Kan

Aktivan Član
15.12.2006
1.812
77
73
Papar = biber
Slanutak = ako sam dobro upućen onako bijelo pomalo ko lješnjak izgleda i može se kao grah koristiti jednom jeo u hare krishna prostorijama i predobro bilo
Češnjak = bijeli luk
 
06.09.2008
8
1
0
44
eto, saman me preduhitrio.
da, dobro si rekao i za slanutak. u istoj je porodici kao i grah, slicne je velicine ali malo drugacijeg oblika, najblize je ljesnjaku.
namaz mi je btw, ispao odlican i prepoucio bi svakome da se okusa u tome. moze vam trajati danima,a tako je fin i ukusan a na kraju krajeva i zdrav..
malo kasnije, puknem jos neku foricu, ako mi se bude dalo...

idem sad skinut koji kif i opustit se..ah..
 

Kurblaj Kan

Aktivan Član
15.12.2006
1.812
77
73
E a jel taj slanutak treba prvo prokuhat ili onako sirov tvrd ga mljet jer ja sam to viđo u rinfuzi za kupt sirovo
Kontam si sutra nakuvat namaza
 

ultra'90

Aktivan Član
26.05.2008
118
4
18
ja sam ga sirovog.
samo sto sam prvo njega, pa onda sve zajedno izmijesao.
znaci prvo samelji posebno slanutak, onda to ubaci u vodu i ulje, dodaj ostale zacine i jos dobro to sve zajedno izmijesaj...
 

Frula

Virtuoz
30.10.2007
193
9
18
32
www.badgerbadgerbadger.com
Jucer sam se nazdero polesnjaka ko svinja.. Polesnjak vam je tradicionalno slovačko jelo
spravljeno od ribanog krumpira sa brašnom, biberom i jajima, sve skupa pečeno na ulju. :)

Ne znam tocan recept al kontam si da sastojci idu po ukusu :D
 

Kurblaj Kan

Aktivan Član
15.12.2006
1.812
77
73
Evo tek sad na kraju kupio slanutak i idem sad isprobat zakvuat ovo ali nekako mi čudno da sirov ide slanutak jer tvrd je on ali vidjet ćemo
Da nije taj u konzervi koji koristiš možda onako mekan prethodno prokuvan ko što su inače stvari u konzervama tipa grah gljive i tako to

Eo malo sam prošvrljo po netu i treba skuhat slanutak prvo ako se koristi svježi tj. taj što nije iz konzerve i evo kuva se trenutno pa ćemo vidjeti kako će ispasti sam se nadam da se ne mora dva sata kuhat

A majke ti kuha se sat i dvajst minuta i još nije skuvano a mroam ić morat ću kasnije dovršit
 

wannabeshaman1

Aktivan Član
31.05.2007
400
33
0
35
trabunjar.bloger.hr
e znaš šta bi trebo probat :D miso...
to je neka pasta.al je dosta skupa jer treba pun k.u.r.a.c
(kundalinska unija rođenih ateističkih cicija) da se napravi.
dala mi frendica pa napušen to volim "grickat"(inače se ko začin koristi).
a fora je što izgleda ko malo govance kad ga istisneš :D.
ja sam jedanput kod staraca uzeo si prethodno malo toga pa izašao iz zahoda nakon lažirane velike nužde s tim.ah da si im vidio izraz lica :D ako onda nisu infarkt dobili neće nikad.slatko "grickajući"i mljackajući s ostatatcima među zubima sam ih čak i ponudio.
laknulo im je kad sam objasnio šta je.