Vegeterijanstvo

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Svizac_:)

Aktivan Član
13.08.2006
110
6
18
39
Mislim da nikada ne bih mogao imati takvu snagu volje da odolim nekom slasnom peèenju...ali oèito da neki ljudi to mogu i to njima uopæe ne predstavlja odricanje. Nek svatko jede ono što mu je ukusno i što voli....ali jel se i vama èini da su vegetarijanci uglavnom onako malo "èudni" likovi..?
 

Beyond

Vutra Veteran
07.08.2006
1.948
335
0
38
Oni odbijaju jesti meso zbog dvije stvari; nemogu podnijeti da se životinje ubijaju da bi ih oni jeli, a druga stvar je oko suptilnih energija, o tome ima rijeèi u jogi...
Što kažete na izjavu Leonarda de Vinci-ja?: "Onaj tko ne cijeni život, nije ga ni zaslužio."
 

Vuk_samotnjaK

nobody's puppet
22.07.2006
498
127
63
Fiji
Kod mene to ne bi prošlo. Pošto se aktivno bavim sportom, dnevna potreba mi je oko 200gr proteina, a to ne mogu unijeti nikakvim povræem. Inaèe . . . o vegeterijanstvu ne mislim ništa loše, neka svatko radi kako misli da je za njega najbolje! :)
 

Beyond

Vutra Veteran
07.08.2006
1.948
335
0
38
“Ništa neæe doprinjeti ljudskom zdravlju te poveæati šanse za opstanak života na Zemlji koliko æe to uèiniti evolucija do vegetarijanske prehrane.”
Albert Einstein

“Vjerujem da je mesna hrana neprimjerena našoj vrsti. Ako smo superiorniji od životinjskog svijeta, onda smo time što ga oponašamo skrenuli s pravoga puta.”
Mahatma Ghandi

“Vjerujem da je cijeli život sveta stvar. Na vegetarijanstvo gledam kao na prirodnu prehranu koja može spasiti èovjeèanstvo od nasilnièkih tendencija, te nam pomoæi vratiti se u davno izgubljeni raj.”
Richard Wagner

“Zastrašujuæa je ne patnja i smrt životinja, veæ to što èovjek u sebi zatomljuje najviše duhovne osjeæaje samilosti i sažaljenja prema sebi sliènim živim biæima te gazeæi vlastita osjeæanja postaje okrutan.”
Lav Nikolajeviæ Tolstoj

“Zar da èovjek mojega uma jede leševe?”
Pitagora

Vegetarijanci su takoder bili: Sokrat, Diogen, Isaac Newton, Charles Darwin, Hemingway, Franz Kafka, Platon, Plutarh, George Bernard Shaw, Nikola Tesla, Mark Twain, Voltaire, F. M. Dostojevski, Thomas Edison, Henry Ford, Martin Luther King, Franjo Asirški, Albert Schweitzer, Rabindarah Tagore, Ovidije, H. G. Wells…
 

Beyond

Vutra Veteran
07.08.2006
1.948
335
0
38
Meso jedemo samo zato jer je energetski bogato i ukusno, u njemu nema ništa što nam posebno teba za život, a biljnu hranu ne samo da trebamo zbog vitamina i minerala, nego i za "borbu" protiv slobodnih radikala, za to nam trebaju antioksidanti kojih ima jedino u biljkama, dakle bez biljaka smo nitko i ništa, brzo bi se razboljeli i umrijeli, dok u mesu nema ništa što bi nam baš trebalo. Druga stvar; dali izabrati energetski bogato i ukusno meso ili neubijanje i život životinja?

"Zastrašujuæa je ne patnja i smrt životinja, veæ to što èovjek u sebi zatomljuje najviše duhovne osjeæaje samilosti i sažaljenja prema sebi sliènim živim biæima te gazeæi vlastita osjeæanja postaje okrutan."
Lav Nikolajeviæ Tolstoj
 

gloss_zelenky

Vutra Veteran
01.09.2006
920
28
48
77
Protiv vegetarijanstva nemam ništa...kako se i reklo 'ko voli nek izvoli! :wink:

Èinjenica je da u današnje vrijeme meso predstavlja u neku ruku i oblik luksuzi.Zašto je to tako...možda zato jer je za odgoj životinje potrebno puno više inputa u samu proizvodnju nego što je to potrebno kod biljaka!Zašto je jedno govedo skuplje od svinje?Krava je biljojed i kao takva zahtjeva puno zelenih krmiva i skupih animalnih proteina da bi se razvijala,a opskrbu zelenom hranom dobiva sa oranica kojih u skoroj buduænosti neæe biti dovoljno da zadovolje svjetsku potražnju za mesom...doæi æe do "evolucije" i èovjek æe se morati prilagoðavati novom naèinu prehrane vezanom iskljuèivo za biljke (možda u manjoj mjeri i mesom).
Istina je da biljke sadrže puno antioksidansa i prijeko potrebnih tvari (poput kiselina,karotenoida...) za èovjekov razvoj i funkcioniranje,ali je neistina kad se kaže da meso isto ne sadrži nešto nama potrebno...itekako sadrži...opskrbljuje nas proteinima,odnosno esencijalnim aminokiselinama koje naš organizam nije u moguænosti sam sintetizitrati!
Biljka koja posjeduje (ako se dobro sjeæam) sve esenc. am. jest soja! Osobno ja tu biljku na neki svoj odreðen naèin prezirem i mrzim...jednostavno pregadljiv okus bilo èega napravljenoga od te kulture...i još jedna stvar vezana za nju...ljudi su je poèeli upotrebljavati tek nedavno i ona može biti zdrava sada,ali što æe se dogoditi za 100/1000 godina (pod uvjetom da æemo postojati) nitko nezna!
Znam samo da smo par milijuna godina imali vremena prilagoditi se probavi mesa,a odjednom prijeæi na biljke?!?!

I samo za kraj...goruæi problem sa kojim se susreæu poljoprivrednici u svijetu jest: "Kako smanjiti emisiju CO2". Dobro ste èuli...sama poljoprivreda je odgovorna za 15-20% uèinka staklenika...no to je neka druga tema!

P.S.ništa slaðe od mladog jariæa sa kožicom koji je tek skinut sa ražnja! :wink:

Bez uvrede... :D
 

Vuk_samotnjaK

nobody's puppet
22.07.2006
498
127
63
Fiji
Weed-ran je napisao(la):
Meso jedemo samo zato jer je energetski bogato i ukusno, u njemu nema ništa što nam posebno teba za život...

Vidiš, baš suprotno...meso je najbogatiji izvor proteina(uz mlijeko, jaja, soju) tj. aminokiselina od kojih je graðen cijeli tvoj organizam. Ako na dan ne uneseš bar 1- 1,5grama proteina po kilogramu svoje mišiæne mase dolazi do opadanja iste. Znaèi, meso je prvenstveno ono što osigurava obnavljanje i izgradnju tvojih stanica.

Meso uz proteine sadrži i masti, ali masti i nisu baš najbolji izvor energije(nizak GI). Kvalitetna energija dobiva se od ugljikohidrata tipa - riža, crni kruh, integralna tjestenina...

Uz vitamin B12, meso je izvor zeljeza (posebno bitno za zene), cinka, kreatina i karnozina... Zeljezo, B12, cink i karnozin se mogu dobiti preko povræa, ali ne i kreatin!
 

Beyond

Vutra Veteran
07.08.2006
1.948
335
0
38
Htio sam reæi da u biljkama možemo nadomjestiti sve što ima u mesu, a ne da meso nema tih korisnih sastojaka. Sve više ljudi se okreæe vegeterijanstvu, a nitko od njih ne oboljeva od pomankanja sastojaka iz mesa...

I slažem se da ljudski želudac nije krojen/izgraðen da se prihranjuje samo vegeterijanski, mi kao ljudi smo svejedi. Ali drugaèiji smo od svega ostaloga, imamo moral i etiku. Dali se jednostavno moramo pomiriti si tim da uzgajamo i koljemo životinje i jedemo ih? ili ne? ili se okrenuti našoj moralnoj i solidarnoj strani prema životinjama, i prestati ih ubijati?

Na kraju krajeva i biljke su živa biæa. ?!?!?
 

gloss_zelenky

Vutra Veteran
01.09.2006
920
28
48
77
Da se meso može nadomjestiti biljkama nije vjerojatno...baš kao što sam naveo u postu, proteini koje unosimo mesom u probavnom taktu prelaze u aminokiseline (od èega su i graðeni),a one pak bivaju ugraðene u nas!
Evo ti popis:
VALIN,LEUCIN,IZOLEUCIN,METIONIN,FENIL-ALANIN,
TRIPTOFAN,TREONIN,LIZIN,ARGININ ,HISTIDIN!

Nisam upoznat sa jelovnikom vegetarijane,ali na popisu im se nalazi i soja koja (kako sam isto naveo) jedina od biljaka sadrži SVIH 10 esencijalnih aminokiselina!

:)
 

Beyond

Vutra Veteran
07.08.2006
1.948
335
0
38
A sjeme od cannabisa? :) One su nadprosjeèno bogate sa svim i svaèim dobrim za organizam...

Što je sa životinjama koje se ne hrane mesom?, kravama npr.? One jedu samo travu a imaju zdrave mišiæe i cijele su zdrave...
 

gloss_zelenky

Vutra Veteran
01.09.2006
920
28
48
77
:D :D :D Moguæe... :D :D :D

Ali dok se ne provedu istraživanja...prije svega dugoroèna ništa od toga svega...zbog vlastodržaca je to trenutno tabu tema na neki naèin! :wink:

Ipak je to Biljka dana od Svevišnjeg nam i ne želim je gledati samo da se okoristim... 8)

http://www.plivazdravlje.hr/?section=prehrana&cat=t&id=159&show=1

Dragim našim kravicama ne trebaju es. aminokiseline jer imaju mikrofloru u predželucu koja sintetizira es.am. iz drugih nees.am.,nitrata,soli amonijaka,uree i sl.!Za njih nije važna kakvoæa veæa samo kolièina bjelanèevina...dok svinjicama i kokicama moramo dodavati odreðen dio u prehrani...

A Jesi ikada èuo da vegani žderu sjemenke marihuane? :shock: ? :shock: ? :shock: ?

Hahahahahaaaaaa......eeee....joj...PEACE :lol:
 
10.11.2006
0
0
0
He, pa ja sam vegetarijanac vec godinama :D!
Sto se proteina tice ima ih u mesu, naravno, ali kvalitetniji proteini su oni u bademu, pasulju, soji i dr. Miscicna masa ne opada, ja sam je i tekako povecala od kad sam prestala da jedem meso!
Prednosti su OGROMNE, od cisto fizickih do onih duhovnih!
Meso je puno optrova, mnogo gorih od onih kojima se mogu otrovati biljke, pocev od hormona kojima se kljukaju nesretne zivotinje do otrova koje ljuce pilikom nasilne smrti! Zatim to meso koje se pojede u zelucu pocinje da truli tako da pola sata nakon jela u stomaku imate mrtvu trulu zivotinju! Najjasnije se ovo ocitava u tome da covek koji ne jede meso i preznoji se nikad ne smrdi dok mesezderima svi ti otrovi izlaze i kroz znoj, a to se bas cuje ........
Da li je dobro za zdravlje? Ja sam zbog zdravlja i prestala da ga jedem i cinjenica je da sam ziva i daleko zdravija nego pre!
Prijateljca koja ima preko 50 godina kaze da ni jedan jedini problem u menopauzi nije imala jer je godinama vegetarijanac, to bi mozda zenama bilo interesantno!

O vegeratijanstvu ima zabluda koliko i o marihuani!
 

gloss_zelenky

Vutra Veteran
01.09.2006
920
28
48
77
Reæi æe zadnje na ovu temu...

I ja bih jeo voæe i povræe u ogromnim kolièinama,ali samo pod uvjetom da je MOJE proizvodnje...jeo bih i ribe (bilokakve) da nije toliko skupa i makar malo svježa kad doðe do Zagreba...u salatu bih stavljao maslinovog ulja da nije precjenjeno (nažalost kod nas ljudi ga bacaju jer nemaju kome prodati po 80-100kn)!
U pravu si kada kažeš da bademi imaju proteina (ulja),ali svo koštunjièavo voæe (orah, badem, lješnjak) je uber zdravo...

Jeo bih rogaè kao mahunu jer ga obožavam,ali kaže se ako se maslina sadi za unuke onda se stablo rogaèa sadi za praunuke!To je stara mudrost kojoj se jednog dana i okrenem...

Još sam mlad i o tome ne brinem previše,a sad idem papati šunkicu staru 2,5-3g. od svinjèeta eko proizvodnje...

Summer night...samo naprijed...ti najbolje znaš što ti koristi,a što ne! :wink:

Pozdrav... :D
 

unknower

buntovnik bez razloga ;)
17.06.2006
882
96
0
ha ha ha
verovatno sam neozbiljan

ali sam ozbiljno razmisljao o tome pre par godina kada sam poceo da postim,odnosno hteo sam da prestanem da jedem male slatke zivotinjice al jbg onda sam shvatio da od sveg povrca najvise volim domacu kobasicu :D
 

Beyond

Vutra Veteran
07.08.2006
1.948
335
0
38
Summer night respect
Ok ljudi, ajde ostavimo zdravlje i proteine na kratko i razmislimo što je s MORALOM, ETIKOM I SOLIDARNOSTI prema tim životinjama koje jedemo??? Treba li baš reæi boli me *****?

Ovo je iz jede knjige o jogi:

Jogiji su vegetarijanci zbog više razloga. Osim zdravstvenih pobuda, glavni je razlog taj što su sva živa biæa, ukljuèujuæi i životinje - Božja djeca, oni su naša braæa i sestre. Bog je stvorio sve nas, a Njegovo svjetlo u obliku duše živi i u èovjeku i u životinji.

Životinja, kao i èovjek, osjeæa strah i bol. Ona želi biti sretna kao što to i mi želimo i plaši se smrti kao što je se i mi plašimo. Polazeæi od svijesti o jedinstvu svih živih biæa, jogi ne ubija i ne jede životinje.
Poslovica kaže:"Èovjek je ono što jede."
Na razvoj èovjekovih osobina najviše utjeèu dva èinitelja: njegovo društvo i prehrana. Nepravilna prehrana ne prouzroèuje samo tjelesne bolesti nego uznemiruje duh i razum. Ona uništava pranu, uzrokujuæi agresivnost, depresiju i strah.
Kao što mi svakom èesticom svog biæa žudimo za životom, a slobodu i sreæu ubrajamo u najveæa blaga našeg postojanja, tako i svaka životinja želi živjeti slobodno i sretno. Životinje èesto predosjeæaju prirodne nepogode i nagonski unaprijed znaju kada æe umrijeti (dodano od weed-rana: Zanimljiva je èinjenica da su 2004. kada se spremao onaj poznati tsunami u Indiji sve životinje bile uznemirene i poèele trèati prema unutrašnjosti kopna, poginulo je 230000 ljudi, ali skoro ni jedna životinja koja je bila na slobodi i u moguènosti pobijeæi u to vrijeme, one su ga osjetile prije nego se pojavio!). Nekoliko dana prije nego ih odvedu u klaonicu, one osjeæaju strah i nemir. Smrtni strah širi se cijeli tijelom, a njihove žlijezde poèinju luèiti hormone koji ih nagone ne bijeg i obranu. Te fine substance ostaju u mrtvom tijelu životinje, a jeduæi meso neizbježno unosimo u sebe taj smrtni strah životinje. Osim životinjske energije i životinjskih osobina, takvom hranom stjeèemo i životinjsku svijest, ometajuæi vlastiti duhovni razvoj. Agresivnost i strahovi sadržani u životinjskoj svijesti prodiru duboko u našu podsvijest, upravljaju našim životom i u èas smrti ponovno se pojavljuju u našoj svijesti.

Na te strahove možemo naiæi u meditaciji ili molitvi, kad uranjamo duboko u sebe. Zbog njih mnogi ljudi imaju neobjašnjiv strah od religije i meditacije.
 
10.11.2006
0
0
0
Hvala ljudi!
Ako iko odluci da se presalta neka se javi za savet! :wink:


Sto se tice solidarnosti sa zivotinjama mislim da se to ipak najvise razume tek kad prestanu da se jedu! Iskreno, ja pre nego sto sam postala vegeratijanac kad pogledam tek izvadjene orade iz mora nisam videla zivotinje koje se muce i umiru nego jako ukusnu hranu u kojoj cu uzivati dok je jedem :(!
I nije stvar samo u ishrani, pogledajte samo kakva zverstva dozivljavaju zivotinje koje gaje zbog krzna, njih cak i ne ubijaju nego ih zive deru!!! Tu je i koriscenje zivotinja u naucne svrhe, narocito takozvana vivisekcija-otvarnaje tela zivih zivotinja i experimenti na njima!

Vidis, neko od nas recimo ima psa, voli ga, igra se sa njim, postane nam (kao) clan podrodice! I sad zamislite da neko dodje i prekolje vam psa i pojede ga! Rekli bi da je taj covek lud, napali bi ga, tuzili ... ko zna sta! Ali bi bez problema za rucak pojeli govedje meso, ne trepnuvsi!
Na drugoj strani planete najnormalnija stvar je da se kucici jedu i ova nasa "zapadnjacka" reakcija bi im bila jednako cudna, kao i nama njihovo zgrazavanje sto jedemo govedinu, napali bi nas, tuzili, mislili da smo ludi!!!
Malo blazi oblici mucenja zivotinja su zatvaranje u zoo vrtove i koriscenje u cirkusu!

Mi ljudi imamo dvostruke standarde kada su zivotinje u pitanju, Mengele je radio ljudima isto ovo sto i mi radimo zivotinjama!

Ipak, sve se uglavnom zavrsi na tome da kazemo- jao pa to je grozno, i da za 3 min zaboravimo celu pricu! I bas kao sto kaze Weed-ran, u sustini nas bas nesto i zabole! :cry: :cry: :cry: