Veličina saksija-savjet!

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Mr. Hedaraa

Aktivan Član
18.02.2011
73
34
18
36
zanima me kolko bi po vama bilo idealno stavit vazi i od kolko litara u box 120x120x200 s tim da se radi o orange budu.. to je sve trenutno u izradi zato me i zanima vaše mišljenje..

čaoo drugari :)
 

leš

Aktivan Član
06.10.2010
80
11
8
40
šta ti pitaš :( ako si u stanju sklepat box ,lampe, ventilatori i drugo šta treba po boxsu .
Valjda možeš sam izračunati koliko hočeš-koliko možeš. ja bim uguro 10 sigurno.
 

Mr. Hedaraa

Aktivan Član
18.02.2011
73
34
18
36
pitao sam samo za vaša mišljenja..kompa ako ti je problem sto pitam nemoj ni odgovarat jer mi se nedaju citat takvi komentari..
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Uduvan

Falcon

Aktivan Član
09.09.2010
229
29
0
45
Bok...u manjem prostoru mi raste OB...sad je u 3 tjednu cvjetanja..u tegli od 15x15x20 cm...kvadratne..u njima ostaje..i bice negdje visok 0.70-1.10m otprilike..ali kako kazem,manji je box i visina...ako mislis duze vegetirat..trpaj kvadratne tegle od 11L bice ti cisto dosta,a mozes i te od ,mislim da imaju kojih 5-6L koje koristim..a mozes ici i na vece tegle..od 20-30L
 

slobodan

Aktivan Član
16.08.2010
329
70
0
74
vaze,posude,saksije,pitari... nebitno je kako ih ko zove,vec je bitno da se razumemo... ja licno sam kupio kablove za vodu koje sam na dnu izbusio.
ono sto ti je bitno jeste da gledas da ti posude vise idu u visinu nego u sirinu.da su crne,ili bar da nepropustaju svetlost...znaci uze a vislje,a neki optimum bi ti bio od oko 10l,ja licno koristim od 13,5l... a sto se tice kolicine,sve zavisi jer ti seme regularno ili feminizirano... ja na prostoru 130x130 imam 9 kom...

edit:falkon me preduhitrio,ali smo u principu mislili na isto... :))
 

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.539
298
Mr. Hedaraa je napisao(la):
pitao sam samo za vaša mišljenja..kompa ako ti je problem sto pitam nemoj ni odgovarat jer mi se nedaju citat takvi komentari..


Smiri strasti,nije ništa loše mislio.
Meni se neda ovakve teme čitati,a ipak ti i tebi slićni postavljaju te iste teme po N-ti puta...
U box tih dimm. ti stane 16 manjih,9 srednje veličine i 4-5 velikih biljki.
Ako ideš na veći broj,radiš kratku vegetaciju i "lolipoping",ako ideš na srednje veličine biljke,malo treninga,cca 30-tak dana vege,a za velike puno treniranja,duga vegetacija.
Posude,što veće u svakom slučaju.Minimalno 5-6 litara,pa na dalje,koliko ih možeš ugurati kad odlućiš na koji naćin ćeš uzgajati.
 

zuz1

Aktivan Član
12.07.2010
274
54
28
36
slobodan je napisao(la):
vaze,posude,saksije,pitari... nebitno je kako ih ko zove,vec je bitno da se razumemo... ja licno sam kupio kablove za vodu koje sam na dnu izbusio.
ono sto ti je bitno jeste da gledas da ti posude vise idu u visinu nego u sirinu.da su crne,ili bar da nepropustaju svetlost...znaci uze a vislje,a neki optimum bi ti bio od oko 10l,ja licno koristim od 13,5l... a sto se tice kolicine,sve zavisi jer ti seme regularno ili feminizirano... ja na prostoru 130x130 imam 9 kom...

edit:falkon me preduhitrio,ali smo u principu mislili na isto... :))

ja sam negdje procitao da posuda treba ici sto vise u sirinu jer da je korijenu kao bitno da se siri na dnu posude sto vise..
cak mislim da je netko na forumu radio svoje saksije koje su jako siroke a nisu toliko visoke tj. kockaste su vise..
neznam mozda griješim :icon_frown:
 

slobodan

Aktivan Član
16.08.2010
329
70
0
74
zuz1 je napisao(la):
ja sam negdje procitao da posuda treba ici sto vise u sirinu jer da je korijenu kao bitno da se siri na dnu posude sto vise..
cak mislim da je netko na forumu radio svoje saksije koje su jako siroke a nisu toliko visoke tj. kockaste su vise..
neznam mozda griješim :icon_frown:

pri izboru posude vazni su troskovi,prakticnost i dostupnost.opseg oblik i boja posude meze uticati na velicinu i zdravlje biljke te i na raznolikost proizvoda.proizvodjaci proizvode posude svih vrsta i velicina,upotrebljavaju gotove sve materijale...valjkaste i pravougaone posude su medju najcescima.

buduci da koren nase biljke raste vrlo duboko,umesto niskih i sirokih radije se upotrebljavaju visoke posude.niske i siroke posude nemogu proizvesti veliki korenski sistem,iako mogu sadrzati vise zemlje od visokih...

opseg posude utice i na velicinu biljke.nasa biljka je jednogodisnja biljka koja raste vrlo brzo,a njeno korenje ce trebati mnogo prostora kako bi ubrzalo njen rast.posude treba da budu dovoljno velike kako bi korenje moglo izrastiti snazno,ali ne preveliko jer velicina korenskog sistema ima svoje granice!

u premaloj posudi korenje ostane ograniceno te je zato asimiliranje vode i hranjivih stvari minimalno.prevelika posuda treba previse skupog gnojiva,a postaje i teska i nespretna za pomicanje..

korenje nase biljke raste vrlo brzo,iz glavnog korena se pocinje razvijati sve gusce prema dnu i prema stranama.korenje tako ubrzo dotice stranice posude i od tamo nastavla rast prema dnu gde stvori korenski sloj.

neprirodan okolis u unutrasnjosti posude cesto uzrokuje da se uz zidove i na dnu nakupe veliki slojevi korenja.ovaj deo korenja je najizlozeniji i najosetljiviji na stres,vlagu i toplinu. kada se zemlja u posudi posusi stisne se i smanji te se zato povlaci od ivice posude.ovaj polozaj dodatno oslabi u plasticnim glatkim posudama.kada se pojavi taj problem krhki radikali koji se nalaze u korjencicimaubrzo umiru u kontaktu sa zrakom koji ulazi upravo u napravljenom useku.uz to voda koju biljka prihvata biljka iztice po usekuravno prema dole i pada na tlo... moze ti se ciniti da si biljku zalio,ali ce ti skup korena ostati suh.i jos,ne ispostavljaj posudu nepotrebnim izvorima toplote.ako temperatura prelazi 24'c moze ostetiti koren

nadam se da ti je sad malo jasniji odabir posuda zuz1,kad sumljas u moje savete... ;)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Uduvan and Z&N

zuz1

Aktivan Član
12.07.2010
274
54
28
36
Hvala na iscrpnom tekstu,ocito se to sto sam procitao odnosilo na to da dno posude ne smije biti puno uze od vrha jer je kao i sto pise u tvom tekstu taj donji sloj korijena koji se formira najvazniji i on mora imati prostora..s tim da saksija mora ici i u visinu sto vise.
PS. nisam ni sumnjao u tvoje savjete ;)
 

iSensation

iSensation
Poznanik Foruma
24.08.2009
1.815
1.808
188
opseg posude utice i na velicinu biljke.nasa biljka je jednogodisnja biljka koja raste vrlo brzo,a njeno korenje ce trebati mnogo prostora kako bi ubrzalo njen rast.posude treba da budu dovoljno velike kako bi korenje moglo izrastiti snazno,ali ne preveliko jer velicina korenskog sistema ima svoje granice!

u premaloj posudi korenje ostane ograniceno te je zato asimiliranje vode i hranjivih stvari minimalno.prevelika posuda treba previse skupog gnojiva,a postaje i teska i nespretna za pomicanje..

Ja sam u 5 litara posudi uzgojio 3 metra visoku biljozu koja je bila zdrava i nista joj nije falilo. nazalost ostao sam bez nje 2 tjedna prije berbe. E, sad, kako je to moguce, posto je korijenje bilo ful ograniceno i kako to da je izrasla tako velika, zdrava i lijepa zenka? Sve sto sam morao je obilaziti ju svaki 3. dan i zaliti ako nije bilo kise. Jedini problem mi je bio vjetar, cesto ju je prevrnuo!
 

slobodan

Aktivan Član
16.08.2010
329
70
0
74
hihi mene izgleda na ovoj temi bas odlucili da citiraju... :)))

born,sve sto mogu da ti kazem jeste da izgleda da imam ja onda jos dosta da ucim... ako ti u 5l uzgojis biljku od 3m koju zaliva kisa i ti povremeno kad nepada kisa,ja mogu samo da ti kazem svaka cast...

a opet imao sam i ja svoje napade inteligencije pa sam u casi od 0,5l uzgojio biljku visine od oko 80cm,ali me sramota da kazem koliko je bilo suvog od nje...

ako si pocetnik mr hedara gledaj da ti posude budu od 10l,...
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Uduvan