Velika Ekonomska Kriza

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Zabljak 1992

Aktivan Član
30.01.2008
449
20
0
38
Amerika dozivljava najvecu finansijsku krizu od Velike depresije,strucnjaci kazu da se talas `krece` ka zemljama istoka...Kod nas u cg ogroman pad cijena nekretnina,ali tek ce se osjetit to na ovim prostorima...Jedna od najvecih posledica u svijetu je porast cijene zitarica sto ce uticat na porast cijena hrane...Zato uz vutru da sadimo i malo kukuruza za crne dane...

Ekonomisti danske Sakso banke predviđaju za 2008. godinu oštru globalnu privrednu krizu koja će se, između ostalog, ogledati u veoma visokom poskupljenju nafte na čak 175 dolara za barel i naglom padu akcija na američkim, kineskim i drugim vodećim efektnim berzama. Prognozeri danske banke ocenjuju, uz to, da će visokoposkupljenje osnovne energetske sirovine biti praćeno i udvostručenjem cena osnovnih žitarica.

Barel nafte trenutno kotira - na dve vodeće berze, u Njujorku i Londonu - u rasponu od 92 do 93 dolara. To znači da će se cena te sirovine, ako se obistini prognoza Sakso banke, dogodine bezmalo udvostručiti. Slično važi i za cenu pšenice, koja sada na vodećoj čikaškoj berzi vredi više od 300 dolara za metričku tonu. Kupci kukuruza i drugih žitarica moraće, takođe, dobro da se "isprse" da bi kupili te vitalno važne sirovine. Indeksi akcija na Vol stritu i drugim američkim efektnim berzama opašće naredne godine, ako je verovati proceni danskih eksperata, oko četvrtinu u odnosu na sadašnji nivo. U Kini se predviđa još veći pad indeksa akcija - za 40 procenata u odnosu na važeći nivo - i to bi, ako se procena obistini, moglo snažno da potrese već decenijama brzo rastuću ekonomiju najmnogoljudnije zemlje sveta, prenela su ruska Internet glasila.
Na pitanje koliko su uopšte pouzdane prognoze koje daju međunarodni bankarski eksperti, strateški analitičar Sakso banke Dejvid Karsbol odgovara da šokantne procene finansijske institucije u kojoj je on zaposlen ne pretenduju na visoku tačnost i pre svega treba da izazovu ozbiljno razmišljanje eksperata i neposrednih igrača na tržištu. Karsbol podseća, ipak, da je Sakso banka za ovu godinu predviđala visok pad poslovne aktivnosti na stambenom tržištu SAD i da se ta prognoza ne samo pokazala tačnom, već je krajem ove godine i premašena - u negativnom smislu. Bančina prognoza o kretanju kursa evro-dolar u toku ove godne nije, međutim, bila tačna-
Kupce nafte mogla bi, donekle, da uteši i ekspertska procena da će se tražnja te sirovine, ako dogodine dođe do značajnog pada privredne aktivnosti u SAD, ali i ostatku sveta, značajno smanjiti i to se, svakako, mora odraziti i na kretanje cena. Cene nafte zavisi, doduše, u velikoj meri i od geopolitičkih prilika u svetu.
Snažni potresi na američkim i kineskim efektnim berzama pogodili bi, nema sumnje, i ostale svetske finanijske berze i u tom pogledu ni Rusija, bez obzira na visoku sadašnju stabilnost njene privrede, ne bi bila nikakav izuzetak, ocenjuju analitičari.
 

Kurblaj Kan

Aktivan Član
15.12.2006
1.812
77
73
Padaju mi napamet dvije stvari: Kriza je kao i sve ostale isplanirana i sada su ju počeli provoditi ili je kriza rezultat lošeg monetarnog sustava koji stvara neprestanu infalciju

No pretpostaviti ću da je kriza rezultat kombinacije obiju stvari.
 

Buckaroo Banzai

Aktivan Član
19.08.2008
111
0
16
35
ma nece nista biti sta ste se usrali. Recesija kao i svaka druga, samo malo jača - dogodila se jer su se ljudi malo bahatili i stvarali nešto niizčega. Sve će se to vratiti u normalu jer im dosta toga ovisi...

dont happy be worry XD
 

djunga

Aktivan Član
23.07.2008
66
5
0
48
Buckaroo Banzai je napisao(la):
ma nece nista biti sta ste se usrali. Recesija kao i svaka druga, samo malo jača - dogodila se jer su se ljudi malo bahatili i stvarali nešto niizčega. Sve će se to vratiti u normalu jer im dosta toga ovisi...

dont happy be worry XD
prva recesija,prvi svetski rat,druga recesija drugi svetski rat,treca recesija? bojim se da nisi u pravu
 

Buckaroo Banzai

Aktivan Član
19.08.2008
111
0
16
35
djunga je napisao(la):
prva recesija,prvi svetski rat,druga recesija drugi svetski rat,treca recesija? bojim se da nisi u pravu


kakva prva recesija, druga recesija? recesije se događaju non-stop, i zahvaćaju neki drugi sektor koji je problematičan. eto za primjer 1973-1975 gdje je doslo do prve naftne krize.
I nije recesija pa svjetski rat, nego svjetski rat pa recesija.
 

djunga

Aktivan Član
23.07.2008
66
5
0
48
Buckaroo Banzai je napisao(la):
kakva prva recesija, druga recesija? recesije se događaju non-stop, i zahvaćaju neki drugi sektor koji je problematičan. eto za primjer 1973-1975 gdje je doslo do prve naftne krize.
I nije recesija pa svjetski rat, nego svjetski rat pa recesija.
pa nebi se slozio sa tobom sad je recesija,a rat se nadzire,ako neko prezivi pricace da je doslo do recesije pa rata a ne do rata pa recesije,a da jeste da recesija uvek traje ali ovo sada je kraj iliti vrhunac recesije,a malo procitaj povijest pa ces da vidis da iza svake recesije je dosla i velika kriza i onda skotovi koji vladaju svjetom su vadili narode i eto rata i sada se desava isto,ratova svugdje u svijetu a to i kosta i dovodi svijet u corsokak,jedini izlaz demonima koji vladaju je rat.
 

McGreggor

Aktivan Član
20.01.2008
87
6
0
35
sranje teško.....imao sam u erste invest fondu 30k kuna inicijalno, to je poraslo u 6 mjeseci na skoro 55k, sad se spustilo na 17.......

neznam sta da radim.....dal da vadim s 13k kuna gubitkom ili da cekam da se smiri i da naraste ponovno....
 

elephant0r

Vutra Veteran
17.09.2007
1.495
60
0
39
Razmisljajte o ovoj situaciji kao o ogrlici oko vrata. Kad se ona previse pomola i priblizi se mogucnost da ker na nju izvuce glavu i oslobodi se, ogrlica se steze.

oslobadjanje glave = solidna egzistencija koja pruza dovoljno slobodnog vremena da do vecine pojedinaca dopre glas razuma i istine sto uzrokuje transparentnost sadasnjeg korumpiranog vrha i kao posljedicu ima smjenu vlasti

dok god se zabavljamo sa time kako skinut ogrlicu (borba za golu egzistenciju), nece nam past na pamet hebat kevu onome tko nam ju je nataknuo in the first plejs..

onaj tko misli da je kriza stvarna i da danas u doba svemriskih tehnologija nismo u stanju osigurat stanovnistvu kruh i mljeko mora popit i pojest tog istog jos dosta da bi skonto neke stvari

tisuce genijalnih i inventivnih patenata koji bi omogucili samoodrziva kucanstva potpuno neovisna o drzavi diljem svijeta namjerno su otkupljeni i gurnuti pod tepih, a kad to nije bilo moguce nasilno su oduzeti izumiteljima.. sve po cijenu stezanja one iste ogrlice s pocetka price
apsolutna kontrola resusrsa = apsolutna kontrola stanovnistva

simple as that
 

GreenMan

Grizem beton,zvacem armaturu
Vutra Veteran
24.10.2004
1.801
169
88
49
www.legalizacija.org
wall street i majmuni


došao jednom jedan gospodin, lepo obučen, odseo u jedinom hotelu koji je postojao u naselju i objavio na celoj stranici lokalnog lista da plaća za svakog majmuna koji mu donesu 10$.

seljaci koji su znali da je šuma puna majmuna, pojuriše da love majmune i čovek ih je uredno isplaćivao, kako je bio objavio.

kad je ostalo malo majmuna i postalo teško da se ulove, seljaci su prestali da ih donose. Gospodin je tad obećao 20$ za majmuna i seljaci su potrčali da ih love.


opet su majmuni ponestali i gospodin je povećao cenu na 25$ i lovci su ulovili onih nekoliko preostalih, ali i tome je došao kraj.

sad je gospodin obećao 50$, ali majmuna više nije bilo....


on je otputovao, a njegov ortak se uputio seljacima i rekao:
- pogledajte ove kaveze, puni su majmuna koje je moj šef kupio za njegovu kolekciju. Predlažem vam da ih kupite za 35$ i kad se šef vrati, on ce vam ih kupiti za 50$, što je bila poslednja cena.

seljaci sakupiše ono što su uštedelli celog života i kupiše hiljade majmuna, koji su bili po kavezima i očekivaše povratak gospodina.

od tog dana nisu više videli ni jednog ni drugog. Jedino što su videli su kavezi puni majmuna, koje su kupili uštedom celog zivota.



sad imate jasnu ideju kako funkcionisu finansijke berze.
 

balcan_smoke

Vutra Veteran
01.03.2006
1.836
493
108
majmuni su čudo
nisu ni ljudi ništa manje
odlično pojašnjenje

meni je dobra ona kako love majmune
naprave malu rupu u drvetu,da može šaka majmunska da prodje
ubače unutra grumen soli
majmun vidi,kada se sklone on dođe
zavuče ruku,uzme grumen
ali ne može da je izvuče dok drži grumen,mala rupa za pesnicu punu soli
isto tako neće da pušti ni kada ljudi priđu,neće da ostavi so
i tako ćapiše majmuna

vjerujem da svi znamo po jednog takvog

[youtube]YR71GnQ4CU4&eurl[/youtube]
 

Buckaroo Banzai

Aktivan Član
19.08.2008
111
0
16
35
djunga je napisao(la):
pa nebi se slozio sa tobom sad je recesija,a rat se nadzire,ako neko prezivi pricace da je doslo do recesije pa rata a ne do rata pa recesije,a da jeste da recesija uvek traje ali ovo sada je kraj iliti vrhunac recesije,a malo procitaj povijest pa ces da vidis da iza svake recesije je dosla i velika kriza i onda skotovi koji vladaju svjetom su vadili narode i eto rata i sada se desava isto,ratova svugdje u svijetu a to i kosta i dovodi svijet u corsokak,jedini izlaz demonima koji vladaju je rat.



eo citam povjest i vidim da nisu baš amerkianci ulazili u ratove ako im ekonomija propada.
bdp, ovdje gdp, jedan je od 3 pokazatelja uspješnosti neke ekonmije (ostala 2 su inflacija i nezaposlenost). ovdje se vidi kako je on nakon ww2 pao, imam u jednoj knjizi grafove od inflacija i nezaposlenosti - inflacija je tada bila jedna od najvecih u povjesti oko 15 posto, a nezaposlenost je jedino bila veće tjekom krize 30ih.
Kada bi uvećali graf da bude točniji vidi li bi da tržište rjetko kad stoji, ono ili ima ekspanziju ili kontrakciju (recesiju). Zadnja jača recesija je bila mislim 2001 nakon 9/11, koja je jako uzdrmala ekonomiju na godinu dvijr. Eto recimo vijetnamski rat je trajao dok je ekonomija rasla (nekim čudom im rasla), čim je bila malo jača recesija on je prestao.
Mislim da je kriza u americi produkt velikog zaduženja zbog rata u iraku (pa je inflacija skočila jer očito bush nezna raz,misljat o posljedicama pa unistava monetarnu politiku), te pumpanje vrjednosti dionica. Ima tu svasta, evo recimo greenman je pojasnio kako pravi igrači igraju.
Definitivno sam siguran da će biti sve ok kroz koju godinu.


A sad koji se rat nazire stvarno neznam... Ja znam da cak i rusi salju amerikancima poruku da očekuju poboljsanje odnosa koji su se pogorsali proteklih godina, a obama planira zaustaviti rat u iraku.
 

djunga

Aktivan Član
23.07.2008
66
5
0
48
Buckaroo Banzai je napisao(la):


eo citam povjest i vidim da nisu baš amerkianci ulazili u ratove ako im ekonomija propada.
bdp, ovdje gdp, jedan je od 3 pokazatelja uspješnosti neke ekonmije (ostala 2 su inflacija i nezaposlenost). ovdje se vidi kako je on nakon ww2 pao, imam u jednoj knjizi grafove od inflacija i nezaposlenosti - inflacija je tada bila jedna od najvecih u povjesti oko 15 posto, a nezaposlenost je jedino bila veće tjekom krize 30ih.
Kada bi uvećali graf da bude točniji vidi li bi da tržište rjetko kad stoji, ono ili ima ekspanziju ili kontrakciju (recesiju). Zadnja jača recesija je bila mislim 2001 nakon 9/11, koja je jako uzdrmala ekonomiju na godinu dvijr. Eto recimo vijetnamski rat je trajao dok je ekonomija rasla (nekim čudom im rasla), čim je bila malo jača recesija on je prestao.
Mislim da je kriza u americi produkt velikog zaduženja zbog rata u iraku (pa je inflacija skočila jer očito bush nezna raz,misljat o posljedicama pa unistava monetarnu politiku), te pumpanje vrjednosti dionica. Ima tu svasta, evo recimo greenman je pojasnio kako pravi igrači igraju.
Definitivno sam siguran da će biti sve ok kroz koju godinu.


A sad koji se rat nazire stvarno neznam... Ja znam da cak i rusi salju amerikancima poruku da očekuju poboljsanje odnosa koji su se pogorsali proteklih godina, a obama planira zaustaviti rat u iraku.
zivi bili pa vidjeli