Veliki problem sa klijanjem

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
15.10.2009
43
10
8
44
Pozdrav svima,

imam problem da mi biljka pravilno isklija.Ona se otvori udje u zemlju i pocne da raste ali mi iz semenka nikada do sada nisu izrasli mali listici jer se pre nego se to desi biljka isusi i to bas na tom mestu izmedju semenke i stabljike.Gde gresim da li mi moze neko pomoci?
 

Bjelac

Aktivan Član
13.05.2009
299
49
0
38
izsusi?

neznam na koji nacin stavljas sjeme na klijanje.

meni se pokazalo najbolje odmah u zemlju.

natopis zemlju i naprvis malu udolinu u sredini i unutra stavis sjeme i gore pokrijes sa 1 listom wc papira i njega ovlazis

jel ti to zalijevas ili ne?

kolko je klica velika? jel izaslo ista il zemlje van ili ne?

daj nam neku sliku kakva god da je
 

bakajoko

Aktivan Član
22.01.2009
121
4
18
35
prvo stavi sjemenku među dvije lagano natopljene maramice (može i WC papir), stavi to na neki mali tanjur i pokrij nekim drugim tanjurom ili bilo čime sličnim

ako je sjeme uredu trebale bi proklijat već sutradan, ja obično pustim da sjemenke proklija par centimetara i onda u zemlju sa njome

ako je sjeme staro onda se može dogodit zajeb, ali u pravilu većina proklija i razvije se kako treba (barem u indoor uvjetima)

i nikako nemoj pokušavat odstranjivat onaj "oklop" od sjemenke nakon što proklija, pusti neka ga biljka sama odbaci, taj dio kad se sadi ide prema gore (prema svjetlu), a korijen, tj. klica ide prema dolje (pokriješ zemljom, zaliješ malo i to je to)...meni se sve nekako čini da si ti radio obrnuto
 

mjesecar

Aktivan Član
02.06.2009
318
32
0
37
ako se osusi problem je voda,poslusaj ovaj savjet sa wc papirrom il jos bolje paloma al pazi da paloma nema nikakve mirise na sebi neka bude ona najobicnija-najeftinija i kad izbije klica u zemlju 2-3mm i svaki dan tu zemlju navlazi na povrsini,zemlja konstantno mora bit vlazna al ne i prevlazna dok su male treba im vise paznje,najbolje odma u velike saksije i to je to
 
15.10.2009
43
10
8
44
Hvala svima na odgovorima, problem je sto sam ja sve to i radio, uspem ja da mi biljka proklija i krene u zemlju.Koristim postupak koji je na forumu vec opisan, u casu jogurta stavim zemlju,navlazim,stavim semenku,preko nje toalet papir navlazen i onda prekrijem casu aluminijumskom folijom.Biljka krene i to bas lepo krene, ali kada skinem foliju i vlaznu maramicu, semenka nikako da se ispravi nego ostane u vodoravnom polozaju sa zemljom nekih 2-3mm iznad zemlje i onda pocne da se susi, prvo samo taj savijeni deo a onda i cela biljka... :( Kao da nema snagde da se ispravi a onda se u tom delu sasusi.Biljka mi stoji pored prozora,i imam jednu philipsovu sijalicu od 23w 865tipa za taj prvi period ali mi jos nikad nisu izasli listici da bih mogao da koristim stednu sijalicu. Da li kada skinem al. foliju ostavim biljku i dalje pored prozora dok se ne pojave listici pa onda pod stednu sijalicu?
 

bakajoko

Aktivan Član
22.01.2009
121
4
18
35
u casu jogurta stavim zemlju,navlazim,stavim semenku,preko nje toalet papir navlazen i onda prekrijem casu aluminijumskom folijom

ne znam točno kako to radiš i nekako nemam volje da shvatim, ali, uradi onako kako sam opisao i neće bit problema, barem ne bi trebalo...

nego, to kad usadiš odmah mora u box pod svjetlo, bez svjetla nema ni biljke....

edit: i da, jedna sijalica je premalo pa kakav god box bio :)
 

ja!

24.09.2009
9
0
0
40
Sledеci put pokusaj prekriti semenku sa malo zemlje, tako da se sama probije ka svetlu, a ne da je odmah na povrsini. Znamda se kod nekih biljaka (npr. Adenium) javlja isti problem kada biljka ne odbaci semenu opnu jer je presuva i zalepljena za kotiledone koji se zbog toga ne mogu normalno razviti i prakticno se uguse. Znaci, glavica, dok se ne oslobodi, mora biti stalno vlazna, a to postizes ili povremenim orosavanjem ili tako sto seme zakopas ~1cm u zemlju i umereno zalivas.

Inace, ja primenjujem klijanje u salveti i nisam do sada imala nikakvih problema. Kada se seme raspukne i pojavi klica, ubacim ga u zemlju i dalje sve ide (skoro) samo.
 

mjesecar

Aktivan Član
02.06.2009
318
32
0
37
sto odma ne sadis u velike saksije manje se moras brinut zbog vode a i nemoras se zezat s presadjivanjem,kad proklije sjeme ubacis u saksiju 2-3mm pod zemlju i lagano zalijevas,mozes pogledat dokumentarni film o uzgoju na vutra tv ima i prevod i sve ce ti bit jasno...pozz i sretno
 

Bjelac

Aktivan Član
13.05.2009
299
49
0
38
ja ne volim koristit maramice i wc papir jer su kemijski obradjeni i zna mi otrovat sjemenku.

samo se otvori i izgnjije
 

Teglica_Unka

Aktivan Član
02.05.2009
510
83
0
38
Bjelac je napisao(la):
ja ne volim koristit maramice i wc papir jer su kemijski obradjeni i zna mi otrovat sjemenku.

samo se otvori i izgnjije

al zato volis da roknes klice u hemiski ne obradjenu zemlju frisku za cvece i posle toga postavis pitanje zasto je pozutelo jel sam prezalio???:eek:hno:
 

bakajoko

Aktivan Član
22.01.2009
121
4
18
35
Teglica_Unka je napisao(la):
al zato volis da roknes klice u hemiski ne obradjenu zemlju frisku za cvece i posle toga postavis pitanje zasto je pozutelo jel sam prezalio???:eek:hno:

kao da sam ja pisao :icon_lol::icon_lol::icon_lol:
 

bakajoko

Aktivan Član
22.01.2009
121
4
18
35
jep, koristili smo je...ali loša je, međutim imali smo brdo kemijskih gnjojiva pa smo to ipak uspjeli kompenzirat

zato od tad koristimo isključivo Composanu, divota od zemlje... međutim, i poprilično skupa ;)

kako bi se reklo u narodu, koliko para toliko muzike :D
 
15.10.2009
43
10
8
44
Jos jednom hvala svima na iscrpnim odgovorima, ali uspeo sam da resim problem. Ovo pisem zbog buducih pocetnika u gajenju. Problem sa isusivanjem biljke je izgleda bio zato sto mi je svetlo bilo prejako ili presuv vazduh. Problem sam resio tako sto sam koristeci vec ovde opisanu metodu sa jogurtskom casom nakon izbijanja klice iz semena, seme sadio na taj nacin sto bih stavio koren u zemlju a opnu semene tako da bude u ravni sa zemljom. Kljucno detalj koji sam dalje koristio je tegla. Takodjer sam to video na forumu da neko koristi teglu za kloniranje. Ja sam je upotrebio za pocetni rast biljke i rezultati su izvanredni. Sve sto je potrebno je da ovako pripremljenu biljku pokrijemo teglom i stavimo pod svetlo i to je to.