Ventilacija, novi sistem filtera.

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

IamLegend

Aktivan Član
11.10.2010
106
16
0
34
Kao prvo moram reci da je namjera slijedeca:
Lowryder No2
Box dimenzija za 4 biljke. Visina 65cm, sirina 45cm, duzina45cm.

Poceo sam graditi box od nule nakon dugog citanja i za prvi zadatak sam uzeo ventilacioni sistem koji se sastoji od dva dijela. Prvi dio sluzi za upuhivanje zraka a drugi za njegovo izvlacenje. Napravio sam shemu i konstruirao sam dio za izvlacenje zraka iz boxa.


Kao sto je na prvoj slici prikazano zrak bi se iz boxa trebao izvlaciti na vent 3, koji bi usmijerio strujanje zraka na vent 2, sa kojega bi se strujanje zraka usmjerilo na filter sa aktivnim ugljenom i nakraju bi sa ventom 1 izlazio procisceni zrak van.

Taj sustav bi napravio identican i za upuhivanje zraka u box samo bi, naravno okrenuo ventove da se strujanje zraka okrene tj, preusmijeri prema boxu. to je onaj dio na slici broj 2 dolje desno.
naravno da upadni zrak mora ulaziti u donjem dijelu boxa, a izlazni u gornjem dijelu nasuprot ulaznom.

Evo kako to izgleda uzivo:


Molim za savijete, znam da izgleda malo pekarija ali vjerujte nije sve je lijepo zadihtano i sluzi svrsi. Preko mrezice koja se nalazi izmedu prvog i drugog venta dolazi najlonka koje ce zadrzavati aktivni ugljen unutar nje tako da se zrak moze procistiti u punoj mjeri.

Kupio sam super carbon aktiv od 500grama u pet shopu za 50 kn. jeli to ok ili sam trebao izdvojiti vise.?
Hoce li na ove dimenzije boxa ovaj sustav ventilacije biti dovoljno dobar ili da se potrudim jos malo.??
 

Avantura

kontrolor leta
Prijatelj Foruma
17.10.2008
3.867
2.556
228
Nemoj stavljati filter zraka na ulaz zraka,jer ionako ulazi čist zrak,a dodatno daviš sistem pa je upitno valja li ono šta si zamislija.Da krivo ne shvatiš,dovoljno je da dobro posložiš jednu pregradu s aktivnim,i treba ti jedan ali Dobar vent da izvlači zrak,a za upuh može bilo koji.Takvu sam ja ideju ima kad san počinja,ima negdi neke slike o tome ali iskreno nemam pojma kako je ta tema završila ni di je..Samo ja san zamišlja filter otprilike tvojih dimenzija boxa,samo za negdi 2-3m kubna,pa to valjda dođe na isto:)Uglavnom,napravi kako si zamislija,zanima me kako če taj filter raditi,po mojoj logici bi.
 

IamLegend

Aktivan Član
11.10.2010
106
16
0
34
Pa razlog zbog kojega bi stavia filter na ulaz i izlaz je taj sto ce se sve izvoditi potpuno tajno, i mora biti prikriveno. A stavio sam vise ventova iz razloga da olaksam protok zraka, tj. da pokusam postici ucinak malo boljih ventova, sa tri pc-venta. Eh, nadm se da ce biti dobro..!!
 

SuperAngel

Aktivan Član
15.12.2008
375
66
0
41
A čuj ideja je u principu dobra, mada ja to nikad nebi tako napravio. Konstrukcija izgleda labavo a treba izdržati 2 mjeseca konstantne upotrebe. Ventilator za ispuh bi trebao biti jači od upuha jer če ti inaće mirisi bježati kroz pukotine u boxu. Za takav box bi ti bio dobar ispuh od nekih 80-100 m3/sat ovisno o lampi. I još me samo brine dal će ovi ventovi uspjet povuć kroz filter a to najbolje saznaš s upaljenim mirisnim štapićem ili cigarom ;) Uglavnom nemoraš se brinut, nitko tko je išao sam radit filtere i ventilaciju nije iz prve pogodio, malo uštimavanja i uspjet češ
 

Avantura

kontrolor leta
Prijatelj Foruma
17.10.2008
3.867
2.556
228
Ako misliš od kartona sve,nemoguče da ne propušta u prevodu,smrdit če kao da nema filtera.Sve treba biti hermetički zatvoreno,osim ulaza i izlaza naravno i dobrih ventova zapravo bar jednog dobrog koji je sposoban da povuče "tlak" i izvuče zrak iz aktivnog ugljena,ili jako "upuše" u njega ovisno na koju ga stranu staviš.Nisan ima jedan u praksi pa neznan kako je bolje i kakva je točno fizika toga.Pc ventovi bi mogli vrlo lako da vrte u "prazno",jek kad nemaju snage upadu u neki svoj prirodni vakuum,baš zato jer im namjena i nije za to.Ispravite me ako grišin.
Opet ti napominjem da na usisu netrebaš netrebaš nikakav filter,pogotovo ne aktivni,jer zaustavlja protok,a praktički teško da i kroz jedan provučeš zrak.Dovoljno da staviš 2-3 kontra pregrade,ovako recimo,tako i meni bilo,samo od sijevi na S.Radije nekom stolaru 10€ da ti ispila milimetarske mjere,da spojiš,silikoniraš,dobar vent i onda filter ima smisla,i onda bi tek moglo biti stealth.Samo moje mišljenje:)
 

IamLegend

Aktivan Član
11.10.2010
106
16
0
34
Greenpower1

Ventilator za ispuh bi trebao biti jači od upuha jer če ti inaće mirisi bježati kroz pukotine u boxu.
E to je jedna konkretna stvar koju nisam do sada zna, HVALA ti..!

Za takav box bi ti bio dobar ispuh od nekih 80-100 m3/sat ovisno o lampi.
Kako da izmjerim koliko su sposobni ventovi povuci, nije bas da na njima pise..?

I još me samo brine dal će ovi ventovi uspjet povuć kroz filter a to najbolje saznaš s upaljenim mirisnim štapićem ili cigarom ;)
Eh a ja se nikako dosjetiti cime bih mogao provijriti, opet si mi pomogao..!

Uglavnom nemoraš se brinut, nitko tko je išao sam radit filtere i ventilaciju nije iz prve pogodio, malo uštimavanja i uspjet češ
Nadam se..!

SuperAngel

Ako misliš od kartona sve,nemoguče da ne propušta u prevodu,smrdit če kao da nema filtera.Sve treba biti hermetički zatvoreno
Pa mislio sam od kartona napraviti ventilaciju, ali naravno da ce propustati pa sam za taj dio mislio se posluziti DUTCH TAPEOM, to je ona snazna siva traka koju si mogao vidjeti na reklami da zatvori krokodilu usta. Mislio sam staviti vise slojeva i mislim da bi to trebalo raditi.
 

Odin_of_Asgard

Aktivan Član
23.03.2010
185
40
0
51
kao što negdje piše, biljke vole da im u boxu bude podtlak, dakle, ventovi bi trebali biti jači na ispuhu nego na upuhu..ja sam to riješio na taj način da na dovode zraka nisam uopće stavljao ventove, tako da sav zrak koji ulazio, ulazio je na sistem podtlaka, tj., ventovi na ispuhu su tjerali zrak van, što stvara podtlak u boxu i sam box vuče novi zrak unutra...e sad, za najoptimalniju cirkulaciju, usis zraka mora biti na suprotnoj strani od ispuha...ja također mislim da ti PC ventovi nemaju dovoljno snage da da izvuku zrak kroz filter, mislim da bi to mogao odradit onaj što se stavlja u wc-e i kupatila, on ti je promjera nekih 10-12 cm(kao onaj veći PC-vent) i on ima snage da povuče zrak kroz filter a protok mu je nekih 70-80 m3...
 

IamLegend

Aktivan Član
11.10.2010
106
16
0
34
Odin_of_Asgard

Hvala ti na pomoci, i meni djeluju moji pc ventovi preslabi. danas cu staviti aktivni ugljen u filter i napraviti cu test sa dimom cigarete. Pa da vidim kolika je protocnost zraka kroz moj sustav.

Mislim da sam pogrijesio sto nisam dimenzije ventova upisao.
Pa evo ovako svaki pc vent je promjera 11cm, cijena mu je 33kn ili 4.80eur sto je sasvim solidno.
 

Odin_of_Asgard

Aktivan Član
23.03.2010
185
40
0
51
nisi me shvatio, PC vent nema snagu (W), taman da mu je promjer 20 cm i mislim da, ako i uspije povući, neće dugo trajati (pregorit će, nije predviđeno da rade sa otporom).....a ćuj, ti probaj, pa ćeš vidjeti, ali moje mišljenje je da će ti trebati jači vent (promjer ovog WC venta sam ti napisao da znaš da ti ne treba neki ogroman vent, samo snažniji). Ako bude problema, kupi ovaj jedan, i on bi trebao biti sve što ti treba za usis i ispuh, aove ostale iskoristi za hlađenje lampe i imitiranje vjetra...što se cijena tiče, WC vent nebi trebao biti skuplji od 50 kn...aj' sretno..
 

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.539
298


Evo,ovo ti je moj vent.Ne da mi je ventilacija dobra,nego je pre dobra :icon_lol:
Ako staviš takvo nešto,nemaš brige.Provuči će kroz filter bez greške,jedino je bučan dosta,pa bi trebalo neku zvučnu izolaciju skemijati.
Bilo je jedno rješenje dobro,ali mislim da je post obrisan jer je lik pao :eek:hno:
Ugl.,on je to sa kutijom i kamenom vunom rješio,ako se dobro sjećam...
 

IamLegend

Aktivan Član
11.10.2010
106
16
0
34
zlo&naopako

I gdje mogu da nabavim jedan takav vent..?

Ok ja cu do veceras sve ispitati, i vidjeti ima li smisla dovesti svoju ideju do kraja pa vam javim. Uglavnom mislim da bi trebalo biti ok, ali nema se smisla zafrkavat s tim stvarima da mi u pol growa crkne ventilacija, tako da treba dobro razmislit, a ja zelim napraviti box koji ce mi sluziti dugo vremena.
 

Avantura

kontrolor leta
Prijatelj Foruma
17.10.2008
3.867
2.556
228

Ona slika kako da se riješiš svijetla,jučer preskočio,valjda je razlog tu mač:rasta1:
Dovoljno da staviš 2-3 kontra pregrade,ovako recimo,tako i meni bilo,samo od sijevi na S
 

IamLegend

Aktivan Član
11.10.2010
106
16
0
34
E pa evo ovako projekt je zavrsen, barem prvi dio pa da neduljim evo silke:




Nazalost nemogu nikako baciti na net video pomocu kojeg pokazujem koliko je strujanje zraka prekoventova kroz filter. To cu pokusati sutra a sada idem spavati, cijeli sustav je oblozen dutch tapeom, ili ti visokokvalitetnom trakom koja bi trebala posluziti za mirisnu izolaciju. Eto toliko od mene nadam se da sam vam uspio docarati svoju ideju.

Pozz svima..!!
 

Avantura

kontrolor leta
Prijatelj Foruma
17.10.2008
3.867
2.556
228
Ugljen do vrha,nabi ga ako možeš i uguraj u kutiju da jedva srane.Dovoljno je da nema ugljena 5x5mm i da se osjeti.I laku noć,valjda več spavaš:)
 

IamLegend

Aktivan Član
11.10.2010
106
16
0
34
Eh da, cijeli dan sam nes radio pa sam bio jako umoran, poceo sam raditi box. Uskoro cu vam ga pokazati. :))
 

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.539
298
brucos71 je napisao(la):
I gdje mogu da nabavim jedan takav vent..?
To ti je najobičniji wc vent.Ovaj je imao i onu četvrtastu masku koju sam izrezao jer mi je smetala,ali ima ih i ovakvih za kupit.Cijena oko 20e max,a ima ih u dučanima sa elektro opremom ili onim svaštarama gdje prodaju sanitarije,pa imaju i ovih stvarčica...ma svugdje ih ima,samo treba malo potražit :)
 

IamLegend

Aktivan Član
11.10.2010
106
16
0
34
zlo&naopako je napisao(la):
To ti je najobičniji wc vent.Ovaj je imao i onu četvrtastu masku koju sam izrezao jer mi je smetala,ali ima ih i ovakvih za kupit.Cijena oko 20e max,a ima ih u dučanima sa elektro opremom ili onim svaštarama gdje prodaju sanitarije,pa imaju i ovih stvarčica...ma svugdje ih ima,samo treba malo potražit :)

daj zlo ako mozes molim te obrisi ovu temu. ili netko od admina.. tema nije nesto, i iz nje se nije nista pametno moglo nauciti, mislim da je nepotrebna..
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.