Ventilatori

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Monk

Aktivan Član
26.09.2011
137
19
0
35
Ivach je napisao(la):
....ovisi o snazi i broju okretaja.....to ni nitko ovak nemoze tocno rec.......

Brzina vrtnje: 2500 okr/min
Struja: 0.15 A

?? :)

born_to_be_green je napisao(la):
Ali, trazeci snagu sam pronasao ovo POTENCIOMETRI stranica 1

Ventice narucio vec, 3 kom. Ali potenciometar cu narucit odma sad :D nije skupo fala bogu, to morem da si priustim. Ventovi me 45 kn izasli :p
 
  • Sviđa mi se
Reactions: spliff83
23.11.2011
16
5
0
41
born_to_be_green ==>> 3 x 2 = 6 x 125 = 750 m³/h

ili

mr.dr.Smok ==>> 3 x 2 x 2 = 12 X 20 = 240 m³/h

Kao što vidite razlika je ogromna, u prvom slučaju se izmjenjuje 750 m³/h, a u drugom 240 m³/h.
Razlika u cijeni između ventilatora ide i do 500 kn što nije malo.
Izmjena upuh/ispuh bi ako se ne varam trebala biti 3/1 da ne bi dolazilo do podtlaka što znači da bi
upuh trebao raditi 3 puta jače, pa ako imate potenciometar sa tri brzine i ispuh stavite na 1 upuh mora raditi
na 3, što znači da upuh radi na max, a ispuh na min.

Pa pitanje glasi ako imate vent koji ima protok 800m³/h da li je to na max ili na min, ako je to na max i
treba vam toliki protok, znači li to da onda morate uzeti vent za upuh od 2 400m³/h. Jer ako ovo je tako onda je to
skoro pa neizvedivo i to sve za prostor od pišljivih 6 kvadrata.

i još jedno pitanje....spominju se svake 3 ili svakih 5 minuta, jel to znači da se moraju paliti svakih 3
do 5 minuta, ako da, kad se upale koliko dugo ih se ostavlja raditi
 

mr.dr.Smok

Prijatelj Foruma
13.03.2010
1.495
3.541
188
57
Ništa ti nisi skontao druže!
Biljke ko prvo vole podtlak i on je preporučljiv u boksu!
A kao drugo izračunaš koji ti je protok potreban tako da ti ispuh profi izmjeni zrak u prostoriji svake 3 minute a amaterski dovoljno svakih 5 minuta.Al to ne znači da se vent pali svakih tolko minuta.On radi kostantno!Po toj računici 3 ili 5 minuta računaš potreban protok izlaznog venta.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Purepleasure4life
23.11.2011
16
5
0
41
Ok,
Imam prostor od 1,50/1,70/2,40 = 6,12 m³

Po born_to_be_green računici [a x b = c x 125 = d m³/h] mi treba ==>> 318 m³/h,
a po tvojoj[ a x b x c = d x 20 = e m³/h ]==>> 122 m³/h

Koja od ovih je ispravna???

Jasno mi je da po tvojoj računici svake 3 minute izbaci 6,1 što bi po tome bilo profi, ali zašto on računa x125 i stavljam li filter treba li onta vent sa jačim protokom
 

iSensation

iSensation
Poznanik Foruma
24.08.2009
1.815
1.808
188
Bila je rasprava u ovoj temi odakle im ta brojka od 125 i zakljucili smo da neznamo! pa je naknadno neko stavio kako se najbolje izracuna jacina venta.
Po tom drugom nacinu racunaj i nemas beda.

Sretno!
 
23.11.2011
16
5
0
41
sad sam opet malo prelistao postove i skužio da si u jednom rekao ( born_to_be_green ) kako po ljeti treba 3 puta veća izmjena zraka , ako je tako onda mi treba vent sa 400 m³/h, a po ljetu mi je dosta 3 puta manje 130 m³/h.

Jel treba 3 puta više po ljetu ili ne? i još jedno pitanje ako na ventu piše 400m³/h jel to znači pri njegovom maximalnom radu, ako je tako znači da bi sa potenciometrom stavljajući ga na jedinicu dobio 130 m³/h.

Gubi li na protoku ako stavimo filter i prigušivač i ako je cijev malo duža te koliko je bitan pritisak zraka.

Uzeti:
Centrifugalni ventilator, cjevni
Napon: 230V, 50Hz
Snaga: 62W
Potrošnja: 0,27A
br. okretaja: 2500/min
Kapacitet izbačenog zraka: 388m³/h
Pritisak zraka: 355 Pa
Razina buke: 47 dBA 3m
Težina: 3,85 kg
Boja: -
Zaštita: IPX4
MPC: 553,50 KN/kom

ili je dovoljan

KARAKTERISTIKE:
Ventilator za ugradnju u cijev
Napon: 220-240, 50Hz
Snaga: 16W
Potrošnja: 0,10A
br. okretaja: 2400/min
Kapacitet izbačenog zraka: 185m³/h
Pritisak zraka: 57 Pa
Razina buke: 38 dBA 3m
Težina: 0,48 kg
Boja: bijela
Zaštita: IPX4
MPC: 87,53 KN/kom

Te može li biti previše protoka zraka, da škodi biljkama
Razlika imeđu ventova je ogromna i u protoku i u pritisku i u cijeni, molim ves ako može još jedno razjašnjenje????
 
  • Sviđa mi se
Reactions: SeedLover0

iSensation

iSensation
Poznanik Foruma
24.08.2009
1.815
1.808
188
Onu racunicu mozes uzeti za ljetno vrijeme, a za zimsko 3 puta manje. U ljetnom ti treba vise zbog temperature, a zimi vise za regulaciju vlage.
 
23.11.2011
16
5
0
41
to sam i pretpostavljo, a što je sa onim protokom što piše na ventu jel to protok pri njbržojj vrtnji i znači li to da ako ga preko potenciometra smanjim za 3 puta da ću imat tri puta manji protok
 
  • Sviđa mi se
Reactions: UnknownG

iSensation

iSensation
Poznanik Foruma
24.08.2009
1.815
1.808
188
Tako je. Brojke na ventovima su kad on radi u full brzini. U suprotnom bi ti jos nest dodatno pisalo na njemu, odnosno drugacija bi bila specifikacija.
 
23.11.2011
16
5
0
41
i mislio sam da je malo glupo pitanje al nesiguran sam jer me to sve još uvjek malo zbunjuje....
Puno hvala...dobro to sam sada skonto, ispuh mi po ljetu treba 367 m³/h, a po zimi 122 ( neće smetat ako je malo jači npr od 400 m³/h ???)
A što je sa upuhom, mora li biti identičan (da koliko se ispuhuje da se toliko i upuhuje)

born_to_be_green je napisao(la):
Onu racunicu mozes uzeti za ljetno vrijeme, a za zimsko 3 puta manje. U ljetnom ti treba vise zbog temperature, a zimi vise za regulaciju vlage.

čekaj nije li bilo x 20 za zimsko vrijeme a 3 puta više za ljetno
 
23.11.2011
16
5
0
41
ne, pa sta nije kubikaža x 20 za zimsko, a kubikaža x 60 za ljetno, tako si bio govorio nakon one teorije o kubikaži x 125, a ovo ima i više logike zbog temperature i vlage koja je veća ljeti
 
23.11.2011
16
5
0
41
mr.dr.Smok je napisao(la):
Ajd malo na čitanje tema i gotovih dnevnika pa češ sve ljepo skužit!!

Da, pa naravno zašto bi bilo jednostavno kad može biti komplicirano....ako nemaš što pametno za reći, a očigledno nemaš, onda nemoj ni pametovat...

A između ostalog ovo je ovdje i bila tema, ja ju nisam otvorio već u njoj sudjelujem, a i otvorena je očigledno jer nekome neke stvari nisu bile jasne....

I ovakvi komentari tipa
mr.dr.Smok je napisao(la):
Ajd malo na čitanje tema i gotovih dnevnika pa češ sve ljepo skužit!!
su suvišni jer nemaš što reći pa možeš i šutit...

Za razliku od tebe born_to_be_green se trudi pomoći i svaka mu hvala na tome:vb_wave:
 
  • Sviđa mi se
Reactions: nidolinox
23.11.2011
16
5
0
41
jesam to što kažeš, ali po meni to nikako nisu sitnice, razlika između pravog i krivog venta može biti 500 kn i više, ako uzmemo u obzir da mi treba jači umjesto ovog slabijeg, onda mi treba i prigušivač zvuka i cijevi sa prigušenjem i tako jedno uz drugo i cijena raste, ako je to sitnica onda si dubokog džepa, ja nisam
 
  • Sviđa mi se
Reactions: MOSKRI_Fenomen

GreenRyder

.....always green.....
Poznanik Foruma
17.12.2010
1.067
1.322
188
....kazes smoku da pametuje, vjerojatno nisi primjetio da mu ispod nicka pise grow support i to ne pise bezveze niti si najvjerojatnije procitao dnevnik sa linka u njegovom potpisu da vidis kakav je covjek majstor i sta sadi.....a kazes da pametuje.......

....da si pogledao par dnevnika slicnih prostora skuzio bi vec prema logici kak da ti to slozis.....nemoj se slijepo drzat protoka.....praksa je puno vise od slijepe teorije.....

.....drugo.....pitas za vent, prostor je kolko sam skuzio 1.5x1.7, a sta ce grijat taj prostor? 600W nadam se....al da cujemo odgovor......

....600W nije lako za ohladit, e sad dal ce to bit u CT ili ne? to je isto bitno stavka koju nisi naveo......

.....temperatura je zajebana stvar jer na nju utjecu i vanjska temperatura i tamo gdje box koji dio hrvatske ili vec gdje zivis, jer nije isto u lici i na jadranu, i puno drugih sitnica.....nitko ti to sa sigurnoscu nemoze rec......

.....da sam na tvom mjestu stavio bi 600W u CT jednu dobru turbinu od 500-tinjak m3 protoka sa potenciometrom (da mozes stelat) pasivan upuh, sobni oscilirajuci vent da mijesa zrak i mirna bosna......

....ako ti je to sad problem sta ce bit tek kad posadis biljke?

.....opterecujes se s glupostima i po meni vrijedas neke stare clanove foruma a zaboravljas da je privilegija to sto mozes biti ovdje i prikupljat vrijedne informacije....pozz
 
23.11.2011
16
5
0
41
Ivach
ovako....prije svega ovdje jesam novi all svakako nisam novi u sadnji, i ovo o čemu pričaš ( skužit ćeš po logici ) drži vodu kad imaš koliko toliko uvjete i nemaš velike oscilacije vlage i temperature.....Ovisno o mojoj lokaciji urod je bio dobar ili loš, al kad ti par uroda propadne a ne možeš si objasnit zašto onda shvatiš da bi sto posto bio siguran zašto nešto ne ide moraš biti i sto posto siguran koje stavke su ti sto posto ok da ih možeš izbacit kao uzrok. >jer da bi znao što nije ok moraš ići metodom eliminacije, pa si kažeš aha ( svjetlo mi je dobro---to nije, vlaga mi je dobra---ni to nije, temp. dobra ni to nije, ventilacija dobra ni to nije....itd ).
Slažem se s tobom da je praksa puno više od sljepe teorije al i praksa je laka kad imaš dobro složene preduvjete, tako da se tu s tobom ne slažem da se ne treba sljepo držat protoka ( npr. na takav box stavim pc ventove koji kod velike vlage ne mogu napravit ništa i šta onda, u pol rasta biljki moraš kemijat kako sad to riješit kad imaš puno većih briga i cijeli ti urod propadne ).
Sve je jednostavno dok ne nastanu problemi, a sve ovo sam i pitao prvo da nemam problema i da nešto 100% mogu isključit kao uzrok, a ko drugo zbog para jer šta će mi neki vent koji ima 500m³ i košta 600 kn, ogroman je i radi nepotrebnu buku, ako ne treba i dovoljan mi je od 100 kn koji ima 200m³ protoka i 57 Pa pritiska zraka.
Ovaj zadnji vent je dovoljan da mi napravi izmjenu svake 3 minute u tom prostoru i cijelu vent mogu riješit za max 200 do 300 kn ( po logici koju ti navodiš- ovo je i previše ), i onda dođu ljetni mjeseci i meni treba veći protok jer je hebene vlage previše i šta onda ( kupuj drugi vent, druge cijevi, stavljaj prigušivač, jači potenciomear i sto čuda ).
Ostalo nisam spominjo jer nije tema ( žarulje, ct i sl. ) al čisto da odgovorim naravno da bi stavio ct i 600 w, al opet to ovdje nije tema, ovdje je to bila ventilatori dok nismo skrenuli u tužiteljske i odvjetničke vode.
Protok zraka je jako bitan isto kao i sve ostale stavke i treba se držat ps-a, jer samo kad se držiš ps-a možeš se prilagođavat promjenjivim uvjetima i sve dok nemaš sve složeno po ps-u je čisti amaterizam i nagađanje i svako mjenjanje prostora je nanovo učenje svega iz početka jer sve što si znao se svodi na zaključivanje predhodnog prostora u kojem si bio.

born_to_be_green
znam ja da smok ne želi zlo, al reći ajd malo čitaj i nije neka pomoć od nekog ko ima grow support ispod nicka, već me podsjeća kao na osnovnu školu kad dođe novi učenik a onda neki stari i ujedno najiskompleksiraniji naleti na novog i umjesto da mu pomogne oko prilagodbe on ga još i pritišće jer je novi pa se treba dokazat i zaradit povjerenje jer novi je i po defaultu mora zaradit mjesto u ekipi s tim da će mu ovaj stari to zagorčat i otežat koliko god više bude mogo.....
A slažem se i ja u neku ruk s ivach- om, mogu ja čisto da se nađe stavit i neki 2800m³ i bacit pare bez veze

Na kraju se moram ispričat na tonu koji sam koristio jer to inače nisam ja, al preko nekih stvari nekad jednostavno ne mogu preć, mislio sam da ovdje neko nešto konkretno zna o ventilatorima ( jer je to ovdje i tema ), a da nije samo naklapanje i nagađanje i da je voljan to podijelit s drugima.....
Još jednom born_to_be_green svaka hvala jer si se potrudio pomoć.....al pošto u našim zaključcima još uvjek ostaje mjesta za pogrešku, nakon ovog silnog prepucavanja i gubljenja vremena i energije još uvjek znam tako malo o tako opširnoj temi i očigledno ću pomoć morat potražit negdje drugdje ili ju skupo platit pa učit na svojoj pogrešci...