Ventilatori

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

graf

Aktivan Član
09.02.2015
228
991
93
Bio bih zahvalan na odgovoru ako netko zna. Radi se o ventilatoru za kojeg ne znam rad li na istosmjernu ili izmjeničnu struju (nema podataka) i može li se to nekako saznati pomoću multimera?
Ako je na izmjeničnu trebao bi raditi na 220v, ali ako je na istosmjernu to može biti širok raspon pa kako to odrediti?
 

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.263
35.803
2.698
Weed California USA
Sudeci po boji zica, tj. da se ne razlikuju, trebalo bi se raditi o izmjenicnoj struji. Posto ja neznam za 12/24V izmjenicne ventilatore, najvjerovatnije je 220v vent. Ako zelis bit sigurniji, spoji ga na 12V neki adapter pa vidi dal ce se okrenut, ak nece onda ga ustekaj u struju :)
Multimetrom bi mogo izmjeriti samo otpor zavojnice odn. impedanciju....a to ti ne pomaze posto neznas nista o tom ventu :D
 

graf

Aktivan Član
09.02.2015
228
991
93
Tako nekako sam i ja mislio, samo da ga ne spržim odmah, učinilo mi se korisno upitati iskusnije.
Vidiš, ta moć rasuđivanja, to mi je tako dobro. Razumijem ovo dvije žice iste boje, ali jednostavno to nisam registrirao. Idem probat.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Stipe

the Dreamer

drimerica
03.03.2012
488
296
63
39
Još jedno pitanje u vezi PC ventova... da li je moguće u isti strujni krug spojiti ventove različite amperaže? imam ventove 0,25, 0,18 i 0,11 A i krenut ću radit modifikaciju ATX napajanja da ih spojim u serijski spoj, jedino ne znam dal će strujni krug funkcionirat ako su ventovi različite ampraže (ok, priznajem, prespavala sam to na fizici u srednjoj) :eek:hno:

točno zlo, ...u biti sam mislila spojit paralelno, ali sam mislila da se takav spoj zove "serijski", a serijski je u biti onaj gdje bi svi ventilatori jedan drugog "držali za ručice" ...ugl, DA, paralelno sam spojila...već sam danas modificirala napajanje i probala roknut gore 6 ventilatora, svi se vrte na ful brzini 12V bez problema. To sam spoijla onako probno...sad trebam neke vodiće da ugradim to sve zajedno u box, znači trebat će mi duže žice...ne znam da li mogu iskoristiti žice od npr. starih punjača i slično, ili treba paziti na neke karakteristike vodića, otpor, ili nešto drugo što sam prespavala na fizici?


evo citiram sama svoje postove od prije 3 godine :D ...u biti zanima me da li mi netko može odgovoriti na pitanje vezano uz spajanje ventilatora na ATX napajanje...iz citiranih postova vidite na koji način imam spojene ventove na ATX napajanje.

Nedostatak je u tome što su ventilatori spojeni na jako grub način da bi se mogla mijenjat voltaža čupanjem i guranjem žica u utore na napajanju:

image2.jpg

...sad sam odlučila u tu shemu dodati za svaki vent KIP prekidač s tri pozicije (1-0-1) kako bih i dalje mogla mijenjat brzinu ventilatora. Ono što me muči i u što nisam sigurna jest koliko je bitna amperaža tih prekidača? Koju točno amperažu treba gledati da se to odredi, amperažu pojedinih ventilatora ili amperažu napajanja? Što bi se dogodilo da je amperaža prekidača premala? Prespavala sam dosta fizike pa oprostite na banalnim pitanjima :)

Dakle konkretno pitanje na kraju je: da li bi ovakvi prekidači bili ok za to što meni treba?
 

zlotvor

Aktivan Član
05.02.2008
217
301
63
balkan
Ovo trebaš! Ako si u ZG, dućan se nalazi na Vukovarskoj preko puta chipoteke (među zgradama). Povoljniji su, uslužniji su i imaju veći izbor ;)

Prevelika struja će grijati i pregrijati prekidač, eventualno spaliti. A s obzirom na materijal boksa ne bih se igrao s tim. Kod prekidanja će više trošiti i paliti kontakte pa će prekidač prije trebati zamjenu.

Struju imaš navedenu na svakom ventilatoru, za PC ventove uglavnom ne prelazi 200 mA. Pazi, prekidači se dimenzioniraju za veće struje nego što se očekuje!
 
Poslednja izmena:

the Dreamer

drimerica
03.03.2012
488
296
63
39
Hvala zlotvore... a koliko vidim prekidač koji si mi stavio je isti kao i ovaj koji sam ja stavila, (samo jeftiniji, tnx ;) ), znači da ipak nisam sfulala pri odabiru??

ako je struja ventilatora 200 mA, a prekidač je 3 A, onda nema šanse da struja bude prejaka, ako sam dobro shvatila? Da li se gleda amperaža koja je navedena na ventilatoru, ili treba znati kolika je amperaža iz napajanja valjda.. nekako mi je to logičnije, s obzirom da struja dolazi iz napajanja, ne iz ventilatora. Svi ventovi su mi od 0.2 do max 0.35 A

upravo sam se odlučila na te prrekidače iz razloga da smanjim rizik od nekakve iskre dok stalno prtljam po tim žicama (smanjujem i pojačavam te palim i gasim ventove po potrebi) pa ne bi bilo zgodno da stavljanje prekidača na kraju izazove to što pokušavam izbjeći!
 

the Dreamer

drimerica
03.03.2012
488
296
63
39
...zar nije jednostavnije stavit potenciometar na 12V pa imas od 0v do 12v :p


Amaterka sam oko spajanja elektronike, sve što znam naučila sam prilikom sklapanja svog boxa :D .. pa ako imaš kakv prijedlog što točno kupiti i kako prespojiti (a da ne košta više od 100 kn za dijelove), pretvorila sam se u uho :)


edit: cilj mi je dobiti za svaki vent (6 kom.) zasebnu kontrolu jačine te mogućnost isključivanja.
 

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.263
35.803
2.698
Weed California USA

the Dreamer

drimerica
03.03.2012
488
296
63
39
E sad si me nasao s ovim potenciometrima za PC :D ...ne trebam nista tako fensi, a i dok bolje razmislim, ne trebam tako finu kontrolu, dosta mi je off, 6V i 12 V...
 

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.263
35.803
2.698
Weed California USA
Onda bilo koja od onih 1-0-1 sklopki i spoji po onoj shemi. Ako nebudes znala spojit, poslozi na pod sklopku i vent(ove) i napajanje da se sve lijepo vidi pa cemo ti ili ja ili zlotvor nacrtat di kaj da spojis. Ak ti sad nacrtam shematic tog spajanja mozda ces se zbunit pa radije poslozi sve da bude vidljivo pa ja nacrtam koja zica kam da ide :D
 
  • Sviđa mi se
Reactions: the Dreamer

zlotvor

Aktivan Član
05.02.2008
217
301
63
balkan
Evo me!

Koliko sam shvatio ti ćeš stavljati jedan do dva ventilatora na jedan prekidač. Ako je tako onda se nemaš šta brinuti oko grijanja, to podnose 'ladno.

Spojiš po ovome i nemaš problema. Ponovi isto spajanje koliko imaš prekidača.

SHEMA.png
Na prekidaču imaš tri izlaza - sredina je kod ovog tipa skoro uvijek zajednički kontakt (C), a lijevi i desni su pojedini položaji (A, B). Neka te ne buni onaj srednji na shemi (između A i B), taj je simbolički prikaz za nulu.

Kupi još ovo kako bi si olakšala spajanje. Odreži konektor sa ATX napajanja i spoji sa jedne strane. S druge strane spoji izlaze prema prekidačima. Tu se možeš igrati koliko želiš, neće se pregrijavati.

@Stipe
Shema koju si dao je pojednostavljena do te mjere da bih je prozvao uvredljivom ;) To je crtano za amerikance, @the Dreamer je sposobna pročitati i normalnu shemu. Ipak je sve ovo do sada sama složila!
 

the Dreamer

drimerica
03.03.2012
488
296
63
39
Puno hvala što vjeruješ u moje sposobnosti, zlotvore :respect: nadam se da se nisi precijenio :D
..u biti želim na svaki prekidač samo 1 ventilator.. tako mogu kombinirati koliko me volja. Nabaviti ću sutra-prekustra prekidače pa ću pokušat nešto smislit. Hvala na shemi! :love2:
 
  • Sviđa mi se
Reactions: zlotvor