Ventilatori

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

iSensation

iSensation
Poznanik Foruma
24.08.2009
1.815
1.808
188
Ajde, reci oko kojih se ventilatora dvoumis i koja ti je povrsina box-a? I sto ti predstavlja najvecu nedoumicu i problem? Ja cu se potruditi da dobijes pravu informaciju posto sam i otvorio ovu temu. Ima tu puno iskusnih i vise nego na nekom drugom mjestu... Bez ljutnje.
 
23.11.2011
16
5
0
41
Mislim evo krenut ću od izračuna sa pravim dimenzijama boxa
1,50x1,70x2,40=6,12m³x20=122,40m³/h

Ventilator 125 VKO Vents
KARAKTERISTIKE:
Ventilator za ugradnju u cijev
Napon: 220-240, 50Hz
Snaga: 16W
Potrošnja: 0,10A
br. okretaja: 2400/min
Kapacitet izbačenog zraka: 185m³/h
Pritisak zraka: 57 Pa
Razina buke: 38 dBA 3m
Težina: 0,48 kg
Boja: bijela
Zaštita: IPX4
MPC: 87,53 KN/kom
Po ovom izračunu gore sa ventilatorom gore navedenim bi imao izbacivanje od (185:20) 9,25m³ svake 3 minute što je i više nego što zahtijevaju profi kriteriji, ali pošto znamo da po ljetu znaju biti pravi problemi , a i iz ove teme,te ostalih tema i tvoga promišljanja
born_to_be_green je napisao(la):
$DoLaR$ - 20 izmjena zraka je pogodno za vrijeme zime jer biljka vlazi svojim zelenilom box, dok je po ljeti potrebna 3 puta veca izmjena zraka na sat. Ta racunica bi mogla proci.

se dalo zaključit da ljeti treba 3 puta veći protok pa nova računica
glasi:
1,50x1,70x2,40=6,12m³x60=367,20m³/h, a u tom slučaju bi uzeo
ili
Winflex VK 150/160 mm 495 m³/h
Odličan in line ventilator za šatore za uzgoj ( L i XL) Protok zraka 495m3/h(snail shop za njega drugih podataka nema)

Ventilator VK 150 Vents
ŠIFRA: [ 910174 ]
KARAKTERISTIKE:
Centrifugalni ventilator, cjevni
Napon: 230V, 50Hz
Snaga: 64W
Potrošnja: 0,28A
br. okretaja: 2500/min
Kapacitet izbačenog zraka: 495m³/h
Pritisak zraka: 315 Pa
Razina buke: 46 dBA 3m
Težina: 2,6 kg
Boja: -
Zaštita: IPX4
MPC: 477,94 KN/kom

Ako treba mogu dati i link da se vidi slika ventova ( al ne bi htjeo reklamirati ), ispred tih ventova bi išao i odgovarajući filter te prigušivač zvuka ukoliko bude potreban, cijev bi bila malo duža i vjerovatno bi imala 2 ili 3 skretanja, a CT bi mislim riješio sa 1 do 2 pc venta ili neka druga slabija s tim da bi se cijev od CT priključivala na ispušnu cijev ( ispred ili iza venta za ispuh???? ), hlađenje CT još nisam u glavi potpuno razradio.

Upuh neznam dal bi trebo stavljat vent ili samo ostavit rupu?
 

iSensation

iSensation
Poznanik Foruma
24.08.2009
1.815
1.808
188
Ne treba link, hvala. Da imam love uzeo bi ovaj drugi sto si naveo. Sa potenciometrom reguliras kak ti pase. Posto ides i s filterom taj bi bio bomba. Znam da je cijena velika razlika... A sto se tice CT-a, za njega bi napravio odvojen dolaz i odlaz zraka. Ali za taj prostor trebas oko 600W kako je Ivach rekao i 2PC venta ti to nece bas moci dobro razhladiti. Radje uzmi 120mm AC ventove.

Napomena: ovako bih ja napravio da imam mogucnosti. S obzirom da te muci jacina venta i protok zraka, uzmi jaci i miran si.... Iskreno nisam radio na tolikim prostorima kakav ce biti tvoj box pa ne bih riskirao uzimanjem slabijeg/losijeg venta.

Nadam se da sam pomogao da rijesis nedoumicu.
 

mr.dr.Smok

Prijatelj Foruma
13.03.2010
1.495
3.541
188
57
Gle stari kad me se več proziva!
Ako vratiš prethodnu stranicu i malo bolje pogledaš vidjet češ da je cjela sa tvojim pitanjima.Sam si reko da je ventilacija opširna tema.Pa si ti zamisli kolko bi vremena meni ili nekom drugom trebalo da odgovaramo na tvoja pitanja svakih pol sata.Jer uvjek češ negdje zapest i neče ti biti jasno.A mi koji možemo pomoči pomoči čemo ako se radi o par pitanja.Ti zahtjevaš ovdje od nas da ti držimo predavanje o ventilaciji!Opet ču reč sam si reko preopširna tema.
Moj savjet ti je bio da prolistaš gotove dnevnike.Jer tamo češ sigurno nač nekog ko ima sličan prstor ko i ti i vidjet češ kako je taj neko to rješio.A ima stvarno detaljnih dnevnika sa brdo informacija.Iz iskustva znam da čitajuči gotove dnevnike ljudima bude sve puno jasnije.
A sad da ti skinem neka pograšna razmišljanja!
Ljeti možeš imat vent kakav hočeš al nečeš uspjet spustit temperaturu manje od vanjske kuja ulazi u box.Zato nemoj ni računat da kupuješ jači ventilator kako bi ohladio box.Bačene pare!Ako misliš growat po ljeti onda te pare šta biš uložio u bolji vent i još malo nadodaš kupiš pokretnu klimu koja če da hladi predprostor.
Upuh ne treba da te sekira.Može bit i puno manji od ispuha pošto podtlakom če zrak i ovako i onako ulazit lakše i brže u box.
A šta se buke tiče!Kupi neki vent ako možeš u nekom grow šopu a ne u nekim firmama koje se bave ventilacijom.Zašto?Iz iskustva znam da ventovi koje koriste firme koje se bave ventilacijom su dobri al i dosta bučni pošto njih ne brine buka.A ventovi koji se prodaju u grow šopovima nemjenjeni su večinom za naše potrebe i večinom su puno tiši od ovih drugih iz firmi koje se bave ventilacijom.Ne kažem da se i kod njih ne može nači tiših al večinom ih nemaju na lageru.
E sad ako ti sam vent ne pravi preveliku buku.Buku strujanja zraka češ rješit aluflex iso cjevi.Ona je izolirana protiv buke a unutrašnja stjenka je perforirana pa sama ta cjev ima ulogu prigušivača.
Ako ti još nešto nebude jasno nakon što si malo daš truda i pročitaš gotove dnevnike.Usporediš svakakve kombinacije šta drugi rade.Javi se!
Nemoj zamjerat!Al di bi mi ovdje stigli da svakom pojedinačno objašnjavamo sve u detalje šta mu nije jasno.A u večini slučajeva je sve več napisano i objašnjeno.Pa sjedio bi za tipkovnicom cjeli dan i objašnjavao novima kako i šta.
Ko prvo ovaj forum služi ko mjesto za skupljanje informacija.A ne da vodimo nastavu ovdje o određenim temama.Zato i jesmo malo alergični na nove koji postaju pitanja koja su več obrađena.I onda odgovoriš na pitanje al ni to nije dosta ide drugo,pa još jedno,pa još jedno i tako u nedogled.Zato volimo kad si novi daju truda,prouče forum,nauče šta se da naučit pa kad negdje zapne tu smo.
Al očito to nisi ti.Zato si i dobio negativne bodove.
Savjet svim novacima.Čitanje foruma je majka znanja!Kad ste apsolvirali gradivo ako negdje zapne tu smo!
 

GreenRyder

.....always green.....
Poznanik Foruma
17.12.2010
1.067
1.322
188
.....izmjene zraka nemaju veze sa hladenjem lampe....treba ti dobar vent za 600W ohladit a kad nju uspijes ohladit imat ces dovoljno profi izmjena zraka u boxu.....

...ovaj prvi vent koji si naveo cijevni fi 125 sa 185 m3 16W....imam takva 2 u boxu 75x50x160 hlade 250W HPS u CT, box stoji u prostoriji koja se ne grije 15C je unutra po danu a po noci sigurno i manje.....CT mi je na 25 cm od biljaka a temp 25-27C a na potenciometru rade na nekih 60%.....

....sad uzmi u obzir da u tim uvjetima hladim 250W u tom prostoru sa nekih (ako ta 2 venta zajedno daju nekih 370m3) 60% je oko 220m3 sad po zimi, zamisli po ljeti....radit ce na 100% CT ce morat bit na bar 50cm i pitanje dal cec bit dosta kad zagrije vani na 30-35C.....

.....600W nemoj ni pomisljat hladit sa tim cjevnim ventovima.....uzmi tu turbinu od 500m3 i rijesit ces si problem.....

......spominjes neke pc ventove za CT i 600W....sorry kaj ovo moram rec al jesi normalan.....pa ohladit ces ih ne......

......lijepo stavis filtet, pa crijevom do venta sa venta na CT i sa CT van iz boxa.....

....rijesit ces hladenje lampe, i izmjenju zraka u boxu, stavis pasivan ulaz jer imas jebeni protok i puno zraka ti potlakom ulazi u box (citaj dovoljno) i samo ti treba vent za mjesanje zraka.....

....nadam se da sam pomogao.....ako nije jasno budem nacrtao....pozz
 
23.11.2011
16
5
0
41
born_to_be_green je napisao(la):
Ne treba link, hvala. Da imam love uzeo bi ovaj drugi sto si naveo. Sa potenciometrom reguliras kak ti pase. Posto ides i s filterom taj bi bio bomba. Znam da je cijena velika razlika... A sto se tice CT-a, za njega bi napravio odvojen dolaz i odlaz zraka. Ali za taj prostor trebas oko 600W kako je Ivach rekao i 2PC venta ti to nece bas moci dobro razhladiti. Radje uzmi 120mm AC ventove.

Napomena: ovako bih ja napravio da imam mogucnosti. S obzirom da te muci jacina venta i protok zraka, uzmi jaci i miran si.... Iskreno nisam radio na tolikim prostorima kakav ce biti tvoj box pa ne bih riskirao uzimanjem slabijeg/losijeg venta.

Nadam se da sam pomogao da rijesis nedoumicu.

jess, puno si pomogao, na tragu tog razmišljanja sam bio i ja, al bio sam nesiguran, tj. trebao sam još jednu glavu da da potvrdu.....

A što kažeš za upuh ( dovoljna samo rupa il da možda stavim onaj prvi što sam naveo )????

CT, da, najvjerovatnije bi uzimo superplantovu 600W, još nisam nigdje iskopo koliko se one griju, ac ventove i bi stavio ( sa pc ventovima bi probo da pušu preko žarulje pošto ih imam od starog manjeg boxa ) sam koliko vruć zrak izlazi od žarulje to je pitanje???

Još jednom puno hvala
 

GreenRyder

.....always green.....
Poznanik Foruma
17.12.2010
1.067
1.322
188
......250W grije preko 300C+ nezelim ni znat kolko grije 600W al vjeruj mi grije jebacki.....za upuh je dovoljna samo rupa, jer kolko vuce vent tolko friskog fraka kroz rupu ulazi unutra....

EDIT-evo moje verzije kako sam ja to zamislio i kako to imace ljudi rade.....


.
....probaj procitat ovaj clanak mozda pomogne i da koju ideju.....

https://forums.vutra.org/content/191-profi-box-za-uzgajanje-marihuane.html
 
23.11.2011
16
5
0
41
Smok
A sad da ti skinem neka pograšna razmišljanja!
Ljeti možeš imat vent kakav hočeš al nečeš uspjet spustit temperaturu manje od vanjske kuja ulazi u box.Zato nemoj ni računat da kupuješ jači ventilator kako bi ohladio box.Bačene pare!Ako misliš growat po ljeti onda te pare šta biš uložio u bolji vent i još malo nadodaš kupiš pokretnu klimu koja če da hladi predprostor.

To sam i mislio, više se odnosilo na vlagu...
Hvala i tebi na korisnim savjetima i sori ak sam se previše prepustio emocijama i dozvolio si da me negativni bodovi isprovociraju....

Ivach ma ne moraš crtat :icon_lol:,

.....izmjene zraka nemaju veze sa hladenjem lampe....treba ti dobar vent za 600W ohladit a kad nju uspijes ohladit imat ces dovoljno profi izmjena zraka u boxu.....

nisam to ni mislio, krivo si me skužio il sam se krivo izrazio

......spominjes neke pc ventove za CT i 600W....sorry kaj ovo moram rec al jesi normalan.....pa ohladit ces ih ne......
mislio sam ih stavit prije ct da pušu prek žarulje al očigledno bad idea...thx

Još jednom hvala svima, isprika zbog podizanja tenzija isprika na duplom odgovoru, išao sam na ispravi post al sam nešto očigledno shebal!!!!
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Stonerdays coming
23.11.2011
16
5
0
41
Hvala Ivach što si mi nacrtao i preporučio članak, već sam taj članak gledao nekoliko puta...

Vi stvarno mislite da nisam pregledo forum, naravno da nisam sve al uvjek se prvo trudim pronaći sve što mi treba, tražilica, listanje itd....al kad se pogubim, kad mi je nešto nejasno, pitam, uostalom da nisam tražio o ventilaciji kako bi došao do ove teme....

Hvala Ivach, srce si:costumed-smiley-027:costumed-smiley-027:costumed-smiley-027
 

mr.dr.Smok

Prijatelj Foruma
13.03.2010
1.495
3.541
188
57
Eto vidiš!
Sad si opet zaslužio negativne bodove za spamanje!Pišeš post za postom u kratkom vremenu a imaš opciju ispravi post!!
Al bit ču dobar pa ti neču zabiberit!
600W zaboravi hladit sa pc ventovima.Za ohladit 600W u zasebnom sistemu dovoljan ti je jedan wc vwnt ili neki cjevni od oko 200m3,više ne treba.Šta te toliko peru neke sitnice!Mislim dobro je imat sve na umu al isto tako nemožeš sve znat unapred.Pogotovo šta na klimu u boxu utječu razni čimbenici kao klima predprostora,izolacija samog boxa itd,itd.Ako težiš savršenstvu onda bi trebo imat dobro izoliran box za početak,Šta znači da nikakva klima od predprostora ne utječe na unutrašnju klimu boxa.Isto tako jedan predprostor iz kojeg češ uzimat svjež zrak koji če da ide u box.E sad u taj predprostor od kud uzimaš svježi zrak držiš na konstantnoj temperaturi.Recimo 20C i ljeti i zimi!Takvim sistemom imaš uvjek idealne uvjete unutar boxa bez obzira na vanjsku kimu.A samim time i manju gužvu unutar boxa jer grijanje i hlađenje je negdje drugdje a ne unutar boxa.Kolko vidim neznaš još ni šta biš kupio.Ko prvo kupi lampu.Donesi kuči,spoji,vidi dali radi i koliko se grije.Pa češ onda sam procjenit dal ti treba jači vent ili slabiji vent.Pa lagano dalje!Box se ne izrađuje u jednom danu.A isto tako uvjek se prerađuje.Jer nije jednostavno napravit box za sva godišnja doba.Zato ne peri brigu previše.Jer ako težiš tome,onda praviš pravi laboratoriji na koji ne utječu vanjski čimbenici!
 
23.11.2011
16
5
0
41
već sam imao par indor sadnji, pa znam da se uvjeti unutar boxa mogu vrlo teško ili čak nikako kontrolirat bez potpune izolacije ( kak ti kažeš laboratorija ). Sve je to meni jasno i da se non stop dorađuje, proučava i unapređuje....


Što se tiče spama...već sam se zbog toga ispričao u jednoj od predhodnih poruka ( bilo je slučajno,napisao sam poruku ali ju nije objavio jer mi je istekao log... ponovno sam se logirao vidio 2 dodatne poruke pa sam dodao citat i ponovo objavio, ponovno osvježio i skužio da je objavio i prvu ), ali ako te uveseljavaju neg. bodovi slobodno dodjeli ipak nam dolazi vrijeme darivanja i istinske solidarnosti, pa ako te to čini sretnim samo opali

imaš dobru sisu:b_jump::b_jump:
 

mr.dr.Smok

Prijatelj Foruma
13.03.2010
1.495
3.541
188
57
Ni je zbog bodova!
Imaš opciju ispravi post pa nadopuniš i prepraviš isti post.Mislim da to možeš u roku od 24h.
Ovako daješ posla našim moderatorima.Jer moraju da brišu duple postove i postove koji nemaju veze sa temom.Da bi ipak bilo malo reda i preglednosti na ovom forumu.I da se novi ljudi lakše snađu i da brže dođu do određenih informacija.
Zato mi grow suport i prijatelji foruma djelimo negativne da se ljudi nauče ponašat na našem ljepom forumu.Da ne stvaraju hrpu bespotrebnih pitanja i hrpu smeča.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Badi and WEEDetix

mali_1.3

Aktivan Član
09.09.2011
230
24
0
31
evo racunice za moj box
imam box 50x50x70
znaci racunica bi bila 0.5x0.5x0.7=0.175m3 sta bi bila kubikaza mog boxa, sad jos pomnozim sa 60 da izađe koliki bi mi vent triba biti da taj prostor ohladi za 60min i sa 18.18 ako zelim dobiti izmjene zraka svakih 3.3min i dobijem 190.89m3/h +25%(jer nemam upuh) izađe 238m3/h , to su mi taman 2 venta koja skupa sa 12V imaju 235m3/h i glasnocu rada od 20dB sto je gotovo necujno
 
  • Sviđa mi se
Reactions: eiisrs

Avantura

kontrolor leta
Prijatelj Foruma
17.10.2008
3.867
2.556
228
Kako najjeftinije smanjiti obrtaje centrifugalnom ventu protoka oko 450m3/h recimo na 50%?
 

mali_1.3

Aktivan Član
09.09.2011
230
24
0
31
mr.dr.Smok je napisao(la):
Jednio sumnjam u te pc ventove da če tolko da proguraju!
ovo su podaci o njima, od 140mm su
RPM = 900 +-150
dBA Max = 17.9
CFM Max = 69
ovo CFM je protočnost i to je neka druga jedinica, al da bi se dobilo m3/h treba pomnoziti sa 1.7, znaci 69*1.7=117.3m3/h i imam 2komada sta bi bilo 234.5m3/h
 

matia

Aktivan Član
13.04.2011
590
260
83
45
Greenpower1 je napisao(la):
Kako najjeftinije smanjiti obrtaje centrifugalnom ventu protoka oko 450m3/h recimo na 50%?

Sa potenciometrom sa kojim se smanjuju kučna svjetla, mislim da se zove dimmer, ako je 220V, a vjerovatno je.
Ili nadji neki regulator iz usisavaca kome je riknuo motor a ima regulciju brzine

A ako se kužiš u struju mogu ti postat shemu za napravit regulator :)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Purepleasure4life

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.540
298
Dobro zboriš Mata, al ja se osobno uvjerio da ne radi baš svaki to što treba. Imam neki koji kod mene šljaka, ali sam kolegi spajao drugačiji koji baš i ne šljaka, tako da nije jednostavno naći odgovarajući.
Ako pomaže, evo slika onog koji šljaka

Marka VIKO, ima samo dva kontakta. Onaj što ne šljaka naj bolje ima 3 kontakta, ali taj dobro radi sa kupaonskim ventilatorima, a raspon snage je 20W-400W.