Ventilatori

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.263
35.803
2.698
Weed California USA
By using the energy of sunlight, plants can convert carbon dioxide and water into carbohydrates and oxygen in a process called photosynthesis. As photosynthesis requires sunlight, this process only happens during the day. We often like to think of this as plants `breathing in carbon dioxide and `breathing out oxygen. However, the process is not exactly this simple. Just like animals, plants need to break down carbohydrates into energy. Oxygen is required to do this. Then why do the plants get rid of all the oxygen they produce during photosynthesis? The answer is, they do not. Plants actually hold on to a small amount of the oxygen they produced in photosynthesis and use that oxygen to break down carbohydrates to give them energy.

But what happens at night when there is no sunlight which is needed in photosynthesis? Interestingly, in order to maintain their metabolism and continue respiration at night, plants must absorb oxygen from the air and give off carbon dioxide (which is exactly what animals do). Fortunately for all of us oxygen breathers, plants produce approximately ten times more oxygen during the day that what they consume at night.

Zato stari kazu, nije dobro imat biljke u spavacoj sobi :)
 
01.01.2016
16
1
8
Death Star
Pozdrav momci interesuje mala informacija vezano za ventilaciju, imam boks 100x100x200, imam dvije vizije kako da rasporedim sve u boksu, pa bi samo zamolio za misljenje da li ce sve da funkcionise kako treba ili sam negde pogresio.

Ventilator sam porucio ovaj:

1. Soler&Palau TD 500/150 (ima dodatak na prikljucak otvora 160mm) Silent, 2500 obrataja u minuti, Snaga motora 50w, Protok vazduha 580/430 m3/h, nivo buke 22/17 dB(A)

2. Filter Karbonski koji moze da podnese 600m3/h, otvor mu je 160mm

3. AirCoolTube ima otvor 150mm

To je to sto planiram za ventilaciju i za hladjenje same sijalice, znam da ova oprema posjeduje puno vise kapaciteta za ventilaciju prostora vecu nego 100x100x200, ali racunam rezerve i u nekoj buducnosti mozda uzmem boks 150x150x200 plus jako mi je bitno sto cu imati ukupku buku od ventilatora 17 dB(A), ali za sad planiram sve ovo u boks 100x100x200, kazite svoje misljenje da li ce to biti ok, mislim od viska glava ne boli, ili nije preporucljivo za biljke da imaju toliko jaku ventilaciju u prostoru 100x100x200.

Da li sam dobro izracunao, da kapacitet filtera treba da bude veci od samog kapaciteta ventilatora, kao onda ce filter trajati puno duze..

I zadnje evo dvije slike koje sam osmislio, kazite na kojoj je bolji raspored opreme.. Hvala puno svima na odgovoru i na misljenju.
 

Prilozi

  • 0001.jpg
    0001.jpg
    47,8 KB · Pregleda: 55
  • 0002.jpg
    0002.jpg
    47 KB · Pregleda: 54
  • Sviđa mi se
Reactions: DiskoKobaja

DiskoKobaja

Banned
Banovan
22.03.2015
879
592
113
Madelin
Mos napravit setup kao kod mene karbon filter na njega prikopcan vent koji onda ispuhuje zrak kroz cool tube i dalje van...
Jer su kao rekli da nije dobro da vruc zrak usisava ventilator...
 

Influence

backtococo
Poznanik Foruma
19.06.2014
887
9.891
233
ni na nebu ni na zemlji
greenbelt raspored opreme ti je isti samo sto na drugoj semi ti je vent vani a to je do tebe da li imas mesta u box ili ne , kod mene je vent izvan boxa i vuce zrak jer je efikasnije. primer : filter u gornji levi ugao, spojis sa ct i to sve na vent koji vuce zrak, u donji desni ugao otvor za svez zrak i to je to. i vet ti je odlican radi a necuje se :D:thumb:
 
01.01.2016
16
1
8
Death Star
Mos napravit setup kao kod mene karbon filter na njega prikopcan vent koji onda ispuhuje zrak kroz cool tube i dalje van...
Jer su kao rekli da nije dobro da vruc zrak usisava ventilator...

Slazem se, i razmisljao sam o tome, ali u prostoru 100x100 tesko mogu uklopiti filter pa ventilator pa ct, zato sam i dao predlog ove moje seme, ovaj ventilator ima maksimalnu radnu temperaturu 60 C plus ako ga stavim van boksa nece biti pored ct i nece se dodatno zagrijavati, a sama temperatura u boksu ne smije biti visa od 27 C, zato mislim da nece vuci bas nesto precerano vruc zrak.. bar ja tako nekako mislim logicki, ako gresim kazi :)

greenbelt raspored opreme ti je isti samo sto na drugoj semi ti je vent vani a to je do tebe da li imas mesta u box ili ne , kod mene je vent izvan boxa i vuce zrak jer je efikasnije. primer : filter u gornji levi ugao, spojis sa ct i to sve na vent koji vuce zrak, u donji desni ugao otvor za svez zrak i to je to. i vet ti je odlican radi a necuje se :D:thumb:
Hvala na savetu.
Kazi kolega nece biti problema kao sto me naveo na misao DiskoKobaja, ako ventilator bude vukao topao vazduh iz ct nece biti problema, za sad planiram 400w, kasnije mozda 600w..

Momci evo juce opet sve premerih i ipak mi se ovaj filter ne uklapa u boks sa ct, pa sam osmislio ovo kao na skici, kazite da li je ovo ok i moze li ovako sve da funkcionise, znaci da mi izvan boksa bude karbonski filter, a ne ventilator?
 

Prilozi

  • 0003.jpg
    0003.jpg
    53 KB · Pregleda: 36
Poslednja izmena od urednika:

DiskoKobaja

Banned
Banovan
22.03.2015
879
592
113
Madelin
moj je box istih dimenzija 1x1x2m..je da se napatim dok ga okacim al radi,mos i po prve dvije seme doduse.jedino sto svugdje pise da je preporucljivo da vent vuce zrak iz filtera ne da ga gura kroz njega..
 
  • Sviđa mi se
Reactions: GreenBelt
19.02.2015
6
3
3
37
Dobra ventilacija je bitna za uzgoj zdrave biljke - ustvari, jedna je od najbitnijih faktora. Drugacije receno, ako nemate dobru ventilaciju
u vasem box-u biljke bi mogle umrijeti!




Ventilacijom se kontrolira kvaliteta zraka, CO2, toplina i vlaznost u box-u.
Kako bi postigli da je u vasem box-u kvalitetan zrak, morate osigurati dovoljan protok zraka (izmjenu zrak). Potreban protok zraka ce varirati ovisno o temperaturi izvan box-a. Kako bi postigli dovoljan protok zraka, preporucam da nabavite dobre ventilatore. Ventilatori ce vam pomoci u stvaranju potrebnih uvjeta u box-u. Cirkulirajuci, zrak ce se izmjenjivati i mijesati, te ce vam ventilator dati kontrolu nad sljedecim faktorima:


TOLPLINA
Jedna od osnovnih svojstava ventilatora su da smanjuju temperaturu, koja se vrlo brzo akumilira u indoor uzgoju zbog malog prostora. Idealna temperatura u prostoru za uzgoj bi trebala biti u rangu izmedju 21-28°C kad su svijetla upaljena. Kad je noc, treba ciljati da temperatura ne padne za vise od 5°C. Ozbiljno bi mogli ugroziti zdravlje vase biljke ako dozvolite da temperatura padne ispod ili poraste iznad tih granica.


VLAZNOST
Kad su svjetla upaljena gledajte da vam je vlaznost zraka izmedju 40-75%. Visoka temperatura i prevelika cirkulacija zraka moze utjecati na relativnu vlaznost. Visoka temperatura smanjuje vlaznost - stvarajuci lose uvjete za biljku. Ovaj problem se najvise javlja u ljeto, pa bi trebali koristiti neki ovlazivac zraka.
Ako vlaznost u box-u padne vrlo nisko (ispod 40%) uzrokovat ce da mladi listovi postanu manji; dok ce se veci listovi "zamotati" po rubovima, osusiti i otpasti. Vazno je reci da ce takav stres usporiti rast vase biljke ili ce zakrzljati. Ovakav stres je ocigledniji na mladjim biljkama. Velike, starije biljke prirodno podizu vlaznost u box-u.

Kroz zimske mjesece je mala vjerojatnost da cete trebati ventilator kako bi regulirali vlaznost, vec cete ih vise koristiti za regulaciju temperature.
Zrak u box-u se ne izmjenjuje tako cesto kad je zima, pa tako biljke prirodno podizu vlaznost. Medjutim, prevelika vlaznost moze proizvesti savrsen prostor za razvoj gljivicnih bolesti. Biljke su osobito osjetljive kad ugasite svijetlo i temperatura se spusti, a vlaznost se poveca. Ustvari, neprimjerena ventilacija je glavni uzrocnik vecine gljivicnih bolesti.

Neka svjezi zrak tece i mozete zaboraviti na gnile vrhove. :)


CIRKULACIJA ZRAKA
Ugradnja dodatnog ventilatora u box za vrijeme zime je jedan od nacina za jednaku distribuciju CO2, za regulaciju vlaznosti i temperature.
Ovaj dodatni ventilator bi bio namijenjen mijesanju zraka unutar box-a.


VENTILATORI
Ima puno razlicitih tipova ventilatora, a ovdje cemo objasniti o ventilatorima za cirkulaciju i izmjenu zraka. A isto tako cemo se dotaknuti teme kako s dodatnom opremom poboljsati ventilaciju.

Ventilator za cirkulaciju/izvlacenje zraka
Ovaj ventilator je kritican dio ventilacije box-a. Sposoban je da izvlaci toplinu i vlagu iz box-a. Medjutim, kako bi izvukli maksimum iz ventilatora, morate se uvjeriti kolika je potrebna kolicina zraka koju ventiilator mora izvuci. Kako bi utvrdili koliki vam je ispuh potreban, jednostavno pomnozite dimenzije box-a (m2) sa 125 = xxx (m3/hr).
Primjer: 1. Box 3m × 2m = 6m2
2. Potrebna protocnost zraka => 6 × 125 = 7500m3/h

Jednom kad ustanovite koliki protok zraka trebate, nabavite ventilator s najblizim stupnjem protocnosti zraka. Za primjer, "RVK200 L1" bi bio potreban -> ovo je neki ventilator koji navode u teksu

Medjutim, cesto, ali ne i nuzno, je potreban i ventilator za upuh zraka. Preporucamo da s ispusnim imate i ventilator za upuh. Kad ne bi imali ventilator za upuh, vas ispusni ventilator bi mogao imati 25% manju ispusnu snagu od njegove navedene vrijednosti. Kad hladniji zrak ulazi u box, vazno je osigurati da se taj zrak dobro pomijesa za toplim. Mjesanje zraka ce pomoci minimizirati negativne efekte hladnog zraka na vase biljke.


NACINI POBOLJSANJA VENTILACIJE

1.
Mozete smanjiti potrebnu ventilaciju tako da modificirate box. Na primjer, ako upotrijebite ventilator koji ce hladiti zarulje, izbjegnut cete da vam toplina generirana od zarulja ulazi u prostor gdje je biljka. Oni isto tako smanjuju vjerojatnost "hotspot-ova" omogucujuci priblizavanje zarulja biljkama. Biljke ce vam, isto tako, bolje iskoristiti CO2.

2.
Postavite ulazni ventilator skroz dolje, dijagonalno nasuprot ispusnog. Zapamtite, ispusni ventilator mora biti sto je vise moguce. Ovako postavljeni ventilatori ce dozvoliti da svjezi zrak procirkulira kroz cijeli box, a ujedno "pokupi" za sobom topli, vlazni zrak. Kod postavljanja ventilatora koristite dijelove namijenjene tom ventilatoru kako bi izbjegli vibracije.

3.
Kako bi postigli preciznu kontrolu klime u box-u, bilo da je ljeto ili zima, isplati se uloziti u termostat. Pravilna izmjena zraka je kriticna za dobar uzgoj.
Medjutim, ventilatori na vecim brzinama stvaraju dosta buke sto nekad zna biti problem! Kombinirano zajedno, kontrola brzine okretaja i termostat, ce vam omoguciti kontrolu nad kolicinom izmjene zraka po satu. Vazno je regulirati protok zraka i nije isto da li je ljeto ili zima, pa s ovim mozete samnjiti ili povecati promjenu zraka u box-u. Ventilatori ce se konstantno vrtjeti na smanjenoj brzini, samo malo ispod pune brzine, ako ih ukljuci termostat.

4.
Ako je buka veliki problem, razmislite o upotrebi "aukusticnih kanala" (zvucno izolirane cijevi). Te cijevi smanjuju buku skoro za trecinu. Otprilike 1m sa svake strane ventilatora je potrebno kako bi dobili najbolji efekt. Upotreba prigusivaca je isto dobar nacin smanjenja buke. Prigusivaci omogucuju upotrebu jace ventilacije u malim prostorima, korisni kad imate puno zarulja, a trebate jaku ventilaciju. Za najbolji efekt pricvrstite prigusivace na obje strane ventilatora. Ovo ce smanjiti buku za 2/3.

5.
Odredjene sorte kanabisa stvaraju jak miris.
U kucnom uzgoju ce vama usjev mirisati odlicno, ali gosti se s tim nece sloziti. Profesionalan karbonski filter spojen na ispuh ce pomoci kod tog "smrada". Izmedju 90-95% "smrada" ce ukloniti, sto znaci da cete moci uzgajati sto zelite. Ali je vazno spojiti pravi filter na pravi ventilator. Ti neugodni mirisi imaju vrijeme "zadrzavanja" koje mora proci prije nego se kompletno apsorbiraju. Pa tako, 750m3 ventilator ce trebati 750m3 filter. Nemojte pokusavati koristiti filter s manjim kapacitetom, nece raditi kako bi trebao!!



Nadam se da ce vam ovo pomoci malo bolje shvatiti koliko je dobra ventilacija vazna!
U tekstu su svi dijelovi "brand-new-iz-ducana", ali to ne znaci da mi ne znamo npr. sloziti svoj filter!
:icon_lol:
Tekst je preveden s: http://www.aquaculture-hydroponics.co.uk/admin/web-inf/uploads/documents/ventil-bound.pdf

Jos bi dodao dio s tipovima ventilatora i karakteristikama, ali bi isto tako da i vi podijelite iskustva, sto koristite, kako funkcionira itd. Ipak je ovo vutra.org, sajt s puno iskusnih grow-era. :respect:

Peace!
a imam jedno pitanje ja sam kupio komplet bok i sad me zanima dali treba da stavim i ventilator da pomera biljke ?
 

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.263
35.803
2.698
Weed California USA
Mozda je pre bucan pa ne mogu zaspat :D
...šalim se :) Nema to veze, samo ti njega ostavi al nemoj bas da puse oluja po njima da se ljuljaju. Listovi nek trepere i to je to.
 
30.04.2014
315
202
43
Ventilacija rs ::imaju karakteristike od nekih ventilatora koje mi koristimo..vidi google za web stranicu (da ne dobijem opomenu za reklamiranje)
 
Poslednja izmena:

DiskoKobaja

Banned
Banovan
22.03.2015
879
592
113
Madelin
ja imam prima klimu bacio sam oko a tog paula i seljobera 350/125 silent pise max 21db,ja imam prima klimu 125 al nemos nigdje iskopat kolko je ona glasna db...
 

beštija

Prijatelj Foruma
16.03.2012
4.385
27.831
1.098
Trøndelag
potrazi Manrose MF125S ako ti nije puno dat za vent cca 90€


MF100S/MF100T
Speed (m³/hr) (LPS) (PA) dB(A) 3m*
H 245-------68------200-----24
L 180-------50------120-----20

MF125S/MF125T
Speed (m³/hr) (LPS) (PA) dB(A) 3m*
H 310-------86-------230-----25
L 240------67--------160-----21
 
Poslednja izmena: