Ventilatori

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

M a n d o r

Banned
Banovan
12.01.2013
720
747
113
ovisno o temperaturi koju ti stvara žarulja a može i to proć al ako imaš 120mm bi bilo bolje jel,a ovi 80mm nek mješaju.....ustvari upali box da vidiš šta se dešava...onda pročitaj idealne uvijete za rast pa se onda igraš s ventilacijom ....
 

M a n d o r

Banned
Banovan
12.01.2013
720
747
113
neide tako...ražanj pa zec....da na dva 120 mm sam mislio ili barem jedan na ispuh pa 80mm na upuh ali definitivno napravi prvo box,postavi rasvijetu upali ga nek radi po največim vručinama,potom složi ventilaciju... :)
 

h0nda

"easy skanking"
Prijatelj Foruma
02.03.2016
2.659
13.851
358
Vjerovatno ce i to biti ok al rade jedan kupaonski vk125 mm i na miru si a jedan pc ili dva da pusu po krosnji.
 

Long balls Larry

Aktivan Član
20.02.2017
635
756
113
40
Bio neki dan kod Peveca i imaju od elita onaj stupni ventilator, msilim da je pisalo 60w i 78cm visina na akciji za 130kn sa 2 godine garancije, ako netko trazi nesto. msilio uzet u bauhausu, ali ovo mi je primamljiva cijena..

Kupio pc kabel i upalio blauberga. dosta se cuje zvuk kao trafo. jeli to normalno?
 

bigeskalibur

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
25.01.2015
4.294
8.470
298
Drugari imam jedno pitanje odnosno vise je konstatacija.Imam box 40x50x130.Posto planiram da ubacim ventilator na ispuh zraka da mi izvlaci topao vazduh i mirise naravno evo slike ventilatora i njegove karekteristike.
Ventilator_eurokanal_120TinyPNG-500x500.png
Specifikacija Ventilator φ120:

Protok vazduha (m3/h) 150
Statistički pritisak (Pa) 49
Brzina motora (rpm) 2650
Čujnost (db(A)m) 46
Snaga (V/Hz) 230/50
Max radna temperatura (°C) 40°C
Težina (kg) 0.60
Spoljni prečnik otvora je 118mm.Planiram i ovaj potenciometar da ubacim
Regulator-500x500.png
i onda da sve to prikljucim na dimljak u grow-room i da to sve ide vani sto bi rekli.Mene interesuje dali ce mi ovakva kombinacija raditi posao u boxu sobzirom da su mali gabiriti boxa i lako ga je ohladiti a da ne moram kupovati turbinu jer cela ova prica je da prodjem jeftinije.Interesuje me vase misljenje...:respect:
 
  • Sviđa mi se
Reactions: 1310

Long balls Larry

Aktivan Član
20.02.2017
635
756
113
40
aha, onda nemam pojma. ne bi smio zujat

Sad citam da je to normalno kod ventilatora sa reglulacijom, kao moj blauberg turbo 125g:

https://www.icmag.com/ic/showthread.php?t=67823


Na drugom forumu neki tip ih Hr kaze:

Inline exhaust fans are AC not DC. In order to limit the speed of the fan you need to limit the voltage going to the fan. The speedster controllers (cheaper speed controllers) work by cutting the line voltage really really quickly to limit the voltage going to the fan. So you are running 120V to the fan, but you are stopping any voltage from getting to the fan 10 times every second depending on how you turn the dial (that's a figure I just made up).

The downside to this is that it will cause most fans to hum to some extent depending how many times a second you are cutting the voltage. The slower you want the fan to spin the louder hum you will hear since you are cutting the power to the fan a few times every second/millisecond. Often times, the hum of the fan can be louder than the fan. The quick stopping and starting of the motor can reduce the life of the fan.

Speedster: http://www.horticulturesource.com/product_info.php?products_id=1665

On the other hand, a variac controller actually changes the AC line voltage from 120V to whatever you specify without cutting power to the fan. This removes all hum completely. I purchased this unit for $61 shipped. My current fan is completely silent with the variac.

Variac Autotransformer: http://www.officebeyond.com/va-130-0300.html


Da sam znao ovo nebi kupovao, nego bi uzeo standardni sa 2 brzine. cuje se to dosta glasno.
 

Long balls Larry

Aktivan Član
20.02.2017
635
756
113
40
@hazeri s ovim nije nazalost tako. kad ga full pojacam i dalje ga cujem, jasno jujem i sam vent jako pa se utopi, ali tu je to zujanje. na pola brzine se jace cuje. otprilike daje buke koliko i sam vent na pol brzine.. jako sam razocaran. htio sam tih vent i platio ovog preko 600kn, a mogao sam uzet "obicnog" za 360+postarina..
 
  • Sviđa mi se
Reactions: hazeri