Ventilatori

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Grona

⸸Ⓐ⸸
Banovan
20.05.2014
703
3.724
163
Evo ako nekome bude pomoglo. U koliko nemate mogučnost nabavke nekakve turbine, a box vam nešto manjih dimenzija(u mom slučaju 100x50x160) polužit će vam možda i ovo...
Može se filter spojit i na pc ventove
20210208_122106.jpg 20210208_122100.jpg
Učinkovitost je sigurno slabija nego sa jačom snagom, ali kod mene funkcionira. U postovima iznad sam naveo odp. o kakvim se ventovima radi, a sve skupa je 5 ventova naslaganih jedan iza drugoga tj. serijski spoj.

Iako je ovdje kolega postao dijagram koji pokazuje da se protok zraka ne mjenja serijskim spojem, nego samo pritisak, ja se ne bih složio u potpunosti. Barem ne u mom slučaju, jer je osjetno jači/brži ispuh, što meni po nekoj logici znači i da je više zraka prostrujalo kroz vent u istom vremenu.
Prica je malo kompleksnija pa je bolje pogledat dijagrame. Ne znam bas puno o tome.
Pogledajte prilog 195953

tu ima jos malo detaljnije
http://www.greenheck.com/library/articles/42


Stvar je u tome da i sama brzina rotacije, odnosno broj okretaja igra ulogu.
Npr. ovdje su razni ventovi sa razlicitim specifikacijama. Neki imaju veci ariflow a manji static presure i obrnuto. A kako se kod mene radi o razlicitim ventovima samo istih dimenzija, mislim/predpostavljam da u koliko neki od njih imaju slabiju rotaciju, ostali ih ubrzavaju sto povecava pritisak, ali ja bih rekao i protok zraka.
Ako bi se netko htio ukljuciti u ovu temu sa nekom dodatnom informacijom ili možda da me ispravi u netočnom navodu, bilo bi super pa da nam neke stvari budu jasnije, sto meni i sto ostalima ako se nađu u sličnim situacijama.

:respect:
 

Сјај

Oбаока оkа око
Poznanik Foruma
27.11.2015
935
5.969
233
Шчбћа
Ako bi se netko htio ukljuciti u ovu temu
Evo ja ću. Pokušaću objasniti za identične ventove u seriji jer se grafik odnose na takve.
Pošto su identični tj.istih karakteristika, to znači da im je isti protok. Koliko vazduha kroz jedan prođe (uđe i izađe) toliko na drugom ventu opet isto dođe i prođe. Nema povećanja protoka. Međutim, ako na izlazu jednog venta postoji prepreka (list hartije će oduvati svaki vent), neka to bude deblji karton koji celom površinom naleže na otvor venta. Kada je karton poklopio vent tada nema protoka ali je najveći pritisak na karton (na dijagramu, pritisak najveći, protok 0). Tu dolazi do izražaja pritisak. Ako jedan vent nema snagu da pomeri tu prepreku, dva venta u seriji će imati jači pritisak (ali isti protok) što znači da će biti jača sila kojom deluju na karton i verovatno će ga pomeriti. Nadam se da je sada jasnije.
Klik na link.
 
Poslednja izmena:

Infinity

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
21.03.2019
1.769
10.130
358
Povečavanje pritiska se dešava zato što se ubrza protok zraka, ako se ubrza onda se i poveča volumen zraka po satu. Ne mogu skontat kako se može povečat pritisak bez povečanja protoka, osim redukcijom provodnika, al to ovdje nije slučaj:zvezda::
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Grona

Grona

⸸Ⓐ⸸
Banovan
20.05.2014
703
3.724
163
Ako je jači pritisak, jače će i vuć zrak u sebe a isto toliko će i izlazit iz njega. Znači protok je brži, jače "vuće".
Ti kažeš da će zraka proći koliko može proć, no to bi bilo točno jedino ako pričamo o apsulutnom maksimumu venta, ali nakon što ih spojimo serijski oni se momentalno vrte brže oba i s time "pušu" jače i povečavaju protok zraka.
Barem se tako meni čini...
 
Poslednja izmena:
  • Sviđa mi se
Reactions: Infinity

Сјај

Oбаока оkа око
Poznanik Foruma
27.11.2015
935
5.969
233
Шчбћа
Ako matematika i engleski nisu problem...
Evo i neki pdf
https://www.google.com/url?sa=t&sou...Vaw3b-maUSGAAGCZNzh5dYuqh&cshid=1612797901594
https://www.google.com/url?sa=t&sou...Vaw0Pzk0qveSGNGjj7Xn33AtC&cshid=1612798389846
IMG_20210208_163422.jpg
Edit: zaboravljate jednu važnu stvar. Pritisak je najveći kada je protok nula tj.kada je prepreka postavljena na otvor ventilatora. Kada nema prepreke, protok je maksimalan a pritisak nula.
Edit 2: rekao sam ti na pp kako da proveriš. Uzmi džak za đubre i meri vreme koje je potrebno da se napuni sa jednim ventom kao i sa dva ista u serijskoj vezi.
Povečavanje pritiska se dešava zato što se ubrza protok zraka
Baš obrnuto, pritisak je povećan jer se smanjio protok.
osim redukcijom provodnika, al to ovdje nije slučaj
Baš to je slučaj. Sad ću probati nacrtati ili uslikati kako se crta grafik.
IMG_20210208_174035.jpg
da razbijamo glavu nekom visom matematikom
Ko vam kriv kad bežite iz školu :lol:
 
Poslednja izmena:

sone1

Coco Loco
Poznanik Foruma
14.12.2019
1.326
7.010
258
@grona upali ti svetlo na max, ostavi bar 3-4h da se box lepo i potpuno ugreje, pa onda vidi rade li ti ventovi nesto ili ne ;)
mislim ovako ja testiram i cao zdravo, umesto tu da citamo sta na kutiji od venta pise i da razbijamo glavu nekom visom matematikom, kad na kraju u praksi ispadne da to nije tako, cak ni blizu
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Nikola Vutraš

Grona

⸸Ⓐ⸸
Banovan
20.05.2014
703
3.724
163
Nema boga da pustim 3-4 sata bez ventilacije dok mi je svijetlo upaljeno, a i dok je ugaseno, tesko... :D

:respect:
 

sone1

Coco Loco
Poznanik Foruma
14.12.2019
1.326
7.010
258
aj sto sam ja str8 par nedelja, al sta vi dimite. . . . upali ih i reci nam da li ti ventovi tebi rade posao ili ne ;)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Grona

mr.dr.Smok

Prijatelj Foruma
13.03.2010
1.495
3.541
188
57
Evo da i ja kazem isto sto je kolega gore rekao.Nema veceg pritiska bez povecanja protoka.Al u ovu raspravu bi trebalo ubacit i duzinu cjevi i svega ostalog.Ako je kolega probavao najprije sa manje ventilatora sa odredenom duzinom cijevi i filterom.Naravno da sa postavljanjem jos ventilatora dobio je veci protok.Ovi grafovi i matematike za pc ventove i njihova deklaracija je bez opterecenja.Na kraju krajeva pc ventovi nisu zamisljeni da guraju zrak kroz cijevi.Pa stoga i deklaracije su za protoke bez optetecenja.
 

Mr. Mojo Risin

Active
Poznanik Foruma
04.01.2017
970
13.597
333
waikiki
03.03.2016
18
19
3
Meni je slican cijevni ventilator slabo vukao kroz filter. Mislim da bi taj winflex ipak bolje radio, no mozda se i varam.
Ja sam se prebacio na ovu zvijer, ovo savija okvir growboxa :)
 

Prilozi

  • IMAG0356.jpg
    IMAG0356.jpg
    288,5 KB · Pregleda: 52
Poslednja izmena od urednika:
01.04.2020
70
130
33
30
Mene zanima jos dali ventilacija moze zakazati i koliko im je rok trajanja odnosno kada se kvare otprilike ? Pitam zato sto zivim u zgradi i bitno je mi je da sve stima ,dali se kome tako sto desavalo sa ovakim setom kao sto sam ja gore narucio