Ventilatori

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
13.01.2015
29
9
8
42
Pozdrav, evo pred nabavom opreme sam pa i malo nervozan oko svega toga:)

Imam konkretno pitanje o ventilaciji i ako bi netko dao savjet, puno hvala!

Kupiti cu box 1x1x2m i moje je pitanje treba li ventilator imati regulaciju topline i brzine, ili je to bacanje novaca?

Naime, ako je recimo termostat namješten na 25c (npr.), to je ok dok lampa radi, ali po noći će se temp spustiti na recimo 20C i da li to znači da će se vent isključiti? ...a treba raditi radi izmjene zraka cijelo vrijeme, zar ne?
Možda nije dobar ovaj logički slijed pa bi molio savjet.

Drugo pitanje odnosi se na to da li je netko imao iskustva s Prima Klima i Vents ventilatorima? Koji su bolji, tiši i sl.?

Hvala i pozdrav!
 

DiskoKobaja

Banned
Banovan
22.03.2015
879
592
113
Madelin
na mom pk 125 ti ima termostat, i naxalost on samo sluzi da pojaca hladjenje tj usis kad premasi zadanu temp... moj je ovako namjesten na 20% snage pa kad dodje na vise od 26c on ga upali na full..
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Bizzzo
13.01.2015
29
9
8
42
tocno taj sam i ja gledao:) imas isto box od 1x1x2?

Da li bi ponovno kupio taj ventilator? Da li je glasan? Jel se cuje u susjednu sobu?

Meni se cini fora to sto ga mozes na 20% + nema pregrijavanja boxa ako poraste temperatura jer se onda pojaca.
A sonda je pri vrhu stabljika, zar ne?


Pozz, thanks na odgovoru!
 

frankbulb

Aktivan Član
23.02.2014
94
181
33
Imam Vents VKO1 ventilator promjera 150mm kojeg sam kupio neki dan. Htio sam kupiti i karbonski filter ali mi je lik u trgovini rekao da ti aksijalni ventilatori nisu preporucljivi za stavljanje filtera na njih jer kao nisu dosta jaki i da ce filter gusiti ventilator ako ga stavim.
Sad ne znam jel je to rekao samo da mi proba uvalit centrifugalnu grdosiju ili ima nesto u tome.
Mislio sam stavit neki najmanji filter koji imaju a posto je soba dosta velika (2x3x3m, a zarulja je samo jedna 400w) ovaj 150mm vent mi je i vise nego dovoljan pa cak i ako ce gusit malo vjerojatno nece bit problem.
Ali zanimaju me vasa misljenja i iskustva sta kazete?
 

Avantura

kontrolor leta
Prijatelj Foruma
17.10.2008
3.867
2.556
228
Dobro ti je rekao, trebao bi centrifugalni za filter, a za 400w trebaš napraviti box 100x100x200 a ne u toliku sobu da se rasipa svijetlo.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: mar1o

1310

Aktivan Član
Banovan
14.04.2014
3.800
15.242
398
predlozio bi ti da iskoristis visinu sobe te napravis box 120X100X300. Satorom ces zarobit svjetlo ali ne i zvuk (ako si spavao kad u kampu onda znas da se iz satora cuje prdac ispaljen sa 100 m). Zvuk uvjek kosta (kvalitetni HI-FI) a tisina odnosno obrana od buke isto tako. Kod mene je debljina stranica boxa 4cm a da imam mjesta bila bi i deblja,viseslojna. Guma.pluto,bitumen,mineralna vuna,PVC paneli, su odlicni zvucni izolatori. Vent. stvara 3 vrste buke ( protok zraka,rad motora i vibracija) Prvu rijesavas flex. zv.izo. cijevima(unutarnja cijev mora biti perforirana

Drugu ces rijesiti regulatorom brzine vrtnje motora, odlicna stvar,time reguliras i vlagu. Promjenit ce se zvuk zbog frekvencije,postat ce visi, ako te jos smeta, ima lijeka, napravis box za vent od gore navedenih materijala. trece je lako vent visi u prostoru objesen gumom (zracnica od bicikla npr.) Treba se malko potruditi pa je zadovoljstvo vece. Ideje oko zvucne izolacije potrazi na stranicama HI - FI manijaka.
 
Poslednja izmena od urednika:

frankbulb

Aktivan Član
23.02.2014
94
181
33
Nisam to napomenuo, ali da, nece cijela soba biti koristena za uzgoj. Ogradio sam 2x1,3x1,4m dio sobe s tim da je ogradjeno sa svih strana osim gornje. 3 strane betonski zid sa priljepljenim mylarom, 4. zid improviziran isto sa mylarom, 5. naravno pod, dok je 6. tj strop tog odijeljka otvoren i od tamo se spusta adjust a wing reflektor sa super spreaderom (tako da nista od cool tube ali mislim da ni ne treba).

Kad bolje razmislim mislim da mi filter ni ne treba. A za zvuk to moram osobno vidjet kako ce jak bit. S obzirom da je vent 150mm imy protok od 300m3 , cini mi se da nece biti potrebna tolika snaga pa cu ugraditi potenciometar.
 

1310

Aktivan Član
Banovan
14.04.2014
3.800
15.242
398
Glavno je krenuti, prvi uzgoj je uhodavanje opreme ,biljke i uzgajivaca, za tri mjeseca puno naucis. Dobro bi bilo koristiti mentora, to su znalci voljni pomoci. Mentor mi je predlozio vent, zahvalan sam mu zbog toga, em usteda novca em vremena i fakat radi svoje. Nadogradnja i inovacije interesantni su kao i sam uzgoj.
 

chifnotech

Aktivan Član
17.08.2011
119
63
28
44
Prema ovoj računici: "Required extractor fan size in M3/H= (Volume of active growing space (m) x 60) x 1.33" mene ispada da trebam ventilator od 61,7 m3/h za prostor od 70 x 65 x 170 box da bi zrak izmjenjivao svaku minutu. Je li tako? E sad. Ja bi uzeo vent od minimalno 350 m3/h i stavio ga na filter, i, namjera je bila da bi uzeo bi još jedan slabiji cijevni i stavio ga na poseban sustav cijevi s cooltubeom da ispuhuje toplinu.

Zanima me da li bi bio dovoljan jedan takav jači od 350 m3/h da bude postavljen između žarulje i filtera u jednom sustavu i da se smanjuje na potenciometar kad se žarulja gasi, s obzirom da će temp u prostoru gdje je box biti oko 28 stupnjeva (u najgorem slučaju jer namjeravam ubaciti prijenosnu klimu u taj prostor pa tako to regulirati)?
Znam da sam već naporan s tom ventilacijom, ali matematika mi je slabija strana.

Source: http://www.just4growers.com/stream/...alculate-the-size-of-your-extraction-fan.aspx
 

1310

Aktivan Član
Banovan
14.04.2014
3.800
15.242
398
imam box slicnih dimenzija , blauberg 125 u prvoj brzini radi odlicno, 220 m3/h jos mu smanjim brzinu s regulatorom, 23w , 28db ,ako ikako mozes ispuh van iz prostorije i nema potrebe za filterom. 5g. garancije neprekidnog rada, cca 500k s regulatorom brzine. uz klimu , nema beda
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Bizzzo
26.04.2015
13
0
1
38
Izvinite zelen sam I nije mi jasno nesto... ako sastavim iso flex sa ventom,filterom pa CT (ili nekim drugim redosledom)na kraju sve to vani da duva... zato filter u tom sistemu kad nije direktno u boxu vec u iso flexu sa svim navedenim. Malo me buni, iz tog razloga,da li ce neutralisati mirise ili moram nov filter I nov izduvni vent. Hvala na svakom savetu.

Primer....https://www.google.rs/search?q=grow...Fmini-stealth-grow-cabinet-1664-p.asp;532;300
 
Poslednja izmena od urednika:

trubabuba

Aktivan Član
20.06.2014
959
775
113
planet earth
ajd pojasni sta ti je iso flex.
ako ces stavljati odvojen sistem ventilacije onda ti filter netreba na CT ventilaciji ak si dobro to zabrtvio. treba ti samo za onaj sistem izvlacenja zraka iz boxa.
samo nemoj da ti CT ventilacija uvlaci zrak iz prostora gdje je box, a da ga baca van jer ce ti opet bjezat mirisi.
treba napravit da vuce zrak izvana i da ga baca van.
ili da uvlaci i baca iz sobe gdje je box (po zimi kad je vani ladno).
lp
 
09.05.2015
25
5
3
36
s`obzirom da ima ove informacije o karakteristikama ventilatora, a nema koliko mu je protok po m3/h . Googlao sam i nisam mogao da nadjem tu info...
Zanima me da li mogu po ovim karektiristikama da odp izracunam m3/h... ?
 

Prilozi

  • 20150609_134454.jpg
    20150609_134454.jpg
    194 KB · Pregleda: 20

Lazarus Led

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
04.04.2015
1.400
3.305
188
Čovječe odakle si uzeo taj vent? Taj dere guzove. Osim ako nisi planirao golemi boks. A protok zraka ti zavisi ne samo od karakteristika nego i od veličine propelera i promjera cijevi. A od tog što ti imaš nama šanse da fali zraka.