Ventilatori

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

zlotvor

Aktivan Član
05.02.2008
217
301
63
balkan
Nemam ja šta vjerovati, već si se pokazala! Uz ništa pomoći, puno volje i malo truda napravila si nešto što funkcionira.
Ako nemaš ništa protiv, volio bih te vidjeti i u malo "napradnijem" izdanju - uhvati se arduina i napravi si kontroler za ventilatore :cool:
 
  • Sviđa mi se
Reactions: the Dreamer

zlotvor

Aktivan Član
05.02.2008
217
301
63
balkan
"Kad pomislim na smisao života tada mislim na pitanje - 'jesam li danas naučio nešto što nisam znao jučer?'... Jesam li barem malo bliže ogromnom znanju svemira; samo malo bliže, ma koliko daleko to znanje bilo. Ukoliko mi dan protekne, a ne naučim barem malo više nego što sam znao dan ranije, smatram taj dan izgubljenim." - Neil deGrasse Tyson

Nisam mogao odolit' :)
 

the Dreamer

drimerica
03.03.2012
488
296
63
39

evo primit cu se spajanja sad...samo jedno pitanje @zlotvor... ako spojim ovako kao na ovoj shemi, srednja pozicija je onda OFF?

ok i još jedno pitanje :D ako sam dobro pročitala shemu,. minus žica iz ventilatora ide direkt u napajanje? na prekidač uopće nejde minus žica?

..i što znači ova crna točkica skroz dole?

edit: jos jedno - da li mogu spojiti sve minus zice zajedno? znaci da ne spajam svaki minus od svakog ventilatora na posebnu zicu iz napajanja? Isto tak, da li mogu na jednu plus zicu npr. 12V (zutuu) iz napajanja spojit sve pluseve 12V od svakog prekidaca? Ne znam jesam li bila dovoljno jasna s pitanjem...
 
Poslednja izmena:

zlotvor

Aktivan Član
05.02.2008
217
301
63
balkan
@the Dreamer

- srednja pozicija je "0" tj. kada su kontakti prekidača "u zraku" i ne provodi ni na jednu stranu. To je "OFF/ISKLOP/AUS"
- nema potrebe minus provlačiti kroz prekidač. Samo spojiš sve crne žice zajedno.
- misliš na onu točkicu skroz dolje na minusu? To se samo zablesirao editor i nije mi se dalo brisati :D
- sve žice iste boje su ionako spojene zajedno unutar napajanja. Možeš spojiti dvije-tri crne zajedno, a isto tako i crvene (5V) i žute (12V) - naravno svaku boju za sebe :djede:

Imaš u napajanju još -5V, -12V i +3.3V pa možeš kombinirati (-5+3.3=8.3V, -5+12=17V, +5+12=7V), samo u tom slučaju moraš paziti da se ta negativna žica ne spaja nigdje na crnu (osim na ventilatoru). Također moraš provjeriti koliku struju može dati na tom izlazu. Meni je na ovom što imam pri ruci (koštalo 70kn) -12V=1A a -5V=0.5A i u tom slučaju gledaš manju vrijednost. Ako kombiniram -5V (0.5A) i +3.3V (12A) dobijem 8.3V ali je max. struja 500mA.
 
09.05.2015
25
5
3
36
Ma nevalja ta turbina .Sigurno si ju vec palio i svjestan si koju to buku radi a i trosi brate :)
Ja sam od te turbine napravio karbonski filter haha
prijatelju ... turbina nije bucna a to sto trosi ne zalim iskreno...
box ce mi biti 1.5x2x2.4 i sta mislis o tome kad jedno 7-8 biljke u cvetu krenu sa vlagom da li pametno imati bolju ventilaciju ili.... naravno klima i ct je pod obavezom
 

trubabuba

Aktivan Član
20.06.2014
959
775
113
planet earth
ako imas klimu i namjera ti ju je koristit ne vidim problem sa temp.
zdruge strane, ako je nezelis koristit onda mislim da mos prekrizit indoor dok su temp visoke jer dzabe ti neznam kakvi fanovi kad puses visoku temp.
lp
 
09.06.2015
47
38
18
Jel bi mi mogo tko reć kako spojit 2 pc venta na jedan utikač,točno znači imam jedan spojen kako da dodam još jedan Edit:spojio sam crvena na crveno pa na jednu žicu od punjača,crna na crnu pa na drugu stranu punjača..
 
Poslednja izmena:
22.05.2015
35
9
8
Poz ekipa, ovako kupio sam ventilator turbo bez regulacije od PrimaKlima, 125mm, 420 m3/h za ispuh, i aksijalni promjera 150mm, 305 m3/h Ventsov za upuh. Prikopcao sam ih za probu da vidim kako rade, i uzasno su glasni obadva, pa vas molim za savjete bilo kakve, kako to prigusiti? HVALA
 
Poslednja izmena:

baobab

vutropush
Poznanik Foruma
25.03.2014
970
2.139
188
22.05.2015
35
9
8
Imam isti takav 420m3/h , istina je da je bucan. Znam da ima shema da ga smjestis u kutiju koju napravis recimo od sper ploca, kutiju obloziti sa staklenom vunom ili nekom spuzvom, neznam koliko je ucinkovito jer nisam nikad to radio. Evo ti par linkova u vezi smanjenja buke.
https://www.icmag.com/ic/showthread.php?t=42646&page=1&highlight=silencer
https://www.icmag.com/ic/showthread.php?t=65831&highlight=silencer
http://www.espenergy.com/duct_muffler.htm


Hvala, nista imam vune pa cu samo to sve zamotat u vunu i obljepit trakom to mi je jednostavnije.
 
20.07.2015
2
0
1
40
Znam, znam samo me zanimalo dali ce taj vent imati dovoljno potisne sile :)
ima podesavanje vrtnje od 0-100% pa cu otprilike smanjti na regulatoru :)