Ventilatori

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

trubabuba

Aktivan Član
20.06.2014
959
775
113
planet earth
dal neko od vas otvaro prima klima 125mm. onaj model sa regulacijom i sondom temp.
ima samo 3 vijka oklop crni i neznam dali se onda mora cupat i silit jer neda se odvojit da dodem do iznutrica.
ne nalazim nista po webu.
poceo zujat jako.
mozda treba podmazat ili menjat lezaj/lezaje.

o ovom modelu se radi:
 

Igorče

Član iz separea.
Poznanik Foruma
14.04.2016
966
3.761
163
42
@trubabuba pokusaj da ga isprskas nekim sprejem za podmazivanje,tipa WD-40.Ne otvaraj nista na silu,a gde vidis delove koji rotiraju,prskaj tamo gde je osovina.Uz bocu ide nastavak kao cevcica kojom dohvatas nedohvativa mesta,slobodno opusti ruku jer ne skodi elektrici.Samo pazi da sprej ne dodje u kontakt sa biljkama.Ja licno imam samo PC ventove ,4kom. i prskam ih kad vidim da su usporili,i pocinju da se nuce,tad je i centar venta,ispod nalepnice gde se vidi osovina,vreo skoro do topljenja.Neka udje sprej u svaku rupicu koja vodi ka osovini,osovinama,neka radi malo da se svuda prenese,pa polako prebrisi visak.
Ponavljam nisam otvarao taj vent,ali svi su po slicnom principu,ili sacekaj jos malo,mozda se javi neko ko je imao slican pronlem.Preporucujem da ga izvadis iz bica i prskas dok radi,osim teski dostupnih delova,dobro ga prebrisi,ali ne brisi osovinu,samo pokupi visak ulja da ne kaplje. Srecno
 

Samuraj u čizmama

Aktivan Član
03.10.2012
302
465
63
Imam takav bliže sadam mjeseci .Meni je počeo zujat i kao da je nešto krckalo,naišao sam na isti problem inakraju sam pokušao da ga dobro ispušem kompresorom kod mene je bio problem u filteru kad mi temp.bude 27 tada se pali ful povukao mi je ugljene prašine sad sam stavio žensku čarau tj najlonku .Stanje je sad ok ali češće je moram očistit buka nije više prisutna provjeri si taj dio ,nebi želio da pametujem u svezi buke i rastavljanja,možda još netko ima saznanja u svezi buke!!!:thumb:
 

trubabuba

Aktivan Član
20.06.2014
959
775
113
planet earth
uspio sam da ga rastavim odnosno da maknem poklopac glavni koji se drzi sa 3 vide za plastiku.
zaljepili su ga nekim silikonom. treba ravnim odvijacem da se ide uokolo svugdje i lagano savija i silikon puca i onda izade bez problema.
nego neznam sta dalje. htio bi da ga otvorim da podmazem kako treba i mozda vidim ako treba menjat lezajeve. dosta je star. vec neke 3 godine vrti pa je verovatno suv skroz.
dali se nesto moze ovde napravit sa ove strane:

pic1.jpg

ili je put za dalje samo ova 4 vijka sa druge strane:

pic2.jpg
 
21.01.2014
91
158
33
Odvij ta 4 vijka I skini poklopac. Tu ti je najvjerojatnije prvi ležaj. Rekao bih i da rotor izlazi tuda. Koliko vidim sa slike, s druge strane se vidi osovina tako da ćeš za drugim ležajem posegnuti duboko. Samo pazi na žice da nešto ne počupaš. U slučaju da ti je oznaka ležaja ZZ(metalna zaštita) kupi iste takve s oznakom RS(gumena zaštita). Tiši su. Stari ležaj možeš malo oživiti tako što skineš zaštitu, opereš dobro s acetonom I staviš novu mast. Stranu s koje si skinuo zaštitu okreneš OD rotora. Ali nemoj to radit, stat će kad tad. Novi nisu skupi cca 30 ak kn
 
21.01.2014
91
158
33
A ne znam kakva je izvedba na tom ventu, morat ćeš probati. Vjerujem da je taj poklopac zapravo i rukavac za ležaj i da je ležaj u njemu. Jedan. Do drugoga ćeš tako što ćeš morati izvući rotor i onda iskopati ležaj iz rupe. A to je sve pretpostavka.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: trubabuba

trubabuba

Aktivan Član
20.06.2014
959
775
113
planet earth
nakon micanja 4 vijka i odvajanja od drugog crnog poklopca/plastike dolazi se do ovoga (crni cep plasticni umaknut sa sredine):
pic4.jpg pic5.jpg

unutra je bilo puno smedeg praha. pretpostavljam da je to rdja bila.



nakon micanja segera, izvadio sam:
pic6.jpg



i dobio ovo:
pic7.jpg pic8.jpg



kako dalje. ne razumem nacin na koji se uklanja lezaj. dali se mice cela struktura sa osovine oznaceno crveno uspomoc
nekog izvlakaca oslanjajuci se na osovinu i hvatanjem na rubove ili se nekako osovina izbija...jer lezaj nema nikakve
utore. ne vidim nikakav nacin za ga ufatiti:
pic9.jpg
 
  • Sviđa mi se
Reactions: 1310 and KARTMEN

mr.dr.Smok

Prijatelj Foruma
13.03.2010
1.495
3.538
188
57
kolko sam ja upoznat sa mehanikom svaki lezaj bi se trebao izvlacit pomocu adekvatnog izvlakaca
drugacije nisam upoznat da ide van
gledajuci po slikama i moje skromno znanje mi sugerira da bi mozda trebalo i usovinu izvuc prije pa onda lezaj
vjerujem da ce lezaj ostat u kucistu pa izvuc izvlakacem
al mislim da ti nije to potrebno,zavrti lezaj prstima i ako se okrece ljepo pez da osjetis pod prstima da grebucka da neide glatko onda izvlaci
uvecini slucajeca lezaj se osusi pa mu fina prasina stvara problem
dobro namocit wdom da sapere prasinu i dobro namazat lezaj u vecini slucajeva rijesavaju problem,nije bas da lezajevi odu na tim ventovima samo tako ;)
 
Poslednja izmena:
  • Sviđa mi se
Reactions: 1310

trubabuba

Aktivan Član
20.06.2014
959
775
113
planet earth
kako ga podmazat kad nemozes do njegovog unutarnjeg dela ovako doci, a ni onaj drugi lezaj koji se ni ne vidi nigde i na dnu je osovine verovatno.
zato bi hteo da rastavim sve i zamenim lezajeve pa sam miran par god.
nije mi hitno sad jer imam zamenski koji radi pa se mogu zabavljat ovim kolko treba.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: mr.dr.Smok

mr.dr.Smok

Prijatelj Foruma
13.03.2010
1.495
3.538
188
57
E onda druze trebas pozajmit od nekog set izvlakaca.Pa se igrat.Neznam dal ima drugi lezaj u ventu.Neku staru PK koju sam otvarao pred 10g bijo je jedan lezaj.A sta se tice podmazivanja skines mali limeni poklopac laganini.Al laganini jer ako previse savijes nece lec nazad na mjesto.To se sjecam jos od prckanja po lezajevima od ponica i tomosa :)
Na tom PK sta sam otvarao nisam ni vracao taj limic jer lezaj ima poklopac.Nabubao masinske masti i zatvorio.Radio je poslje jos godinama bez problema ;)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: 0Marac0 and 1310
21.01.2014
91
158
33
Trubabuba. Vidiš ovaj moguće prsten sa dva proreza ravno iznad ležaja. To bi mogla biti matica. Probaj zakrenuti s nečime oprezno. Izgleda da je izvedeno tako da matica drži ležaj preko prstena po vanjskom rubu.
 

trubabuba

Aktivan Član
20.06.2014
959
775
113
planet earth
uspio razdvojiti i doso do drugog lezaja. trebalo je malo jace rukama odvajat 2 metalna djela.

pic10.jpg pic11.jpg pic12.jpg pic13.jpg

ako zelim samo podmazat pa probat, gde mazat? oba lezaja imaju metalne poklopce i nemoze se unutra prodreti sa mascu.
teflonska mast ok?
 

Rancero

.........
Prijatelj Foruma
05.04.2015
581
5.238
233
To su zatvoreni Z ležajevi.Oni se ne podmazuju nego imaju mast u sebi.Mislim da bi ti najbolje bilo probat izvadit te ležajeve i stavit nove.Koštaju oko 20- tak kn svaki i imaš ih u svakoj radnji auto djelova.Na svakom ti piše broj.....608z
Uzmeš dužu kacavidu/ šarafciger i gurneš je kroz kučište da dođeš sa unutrašnje strane ležaja i polako lupaš po vanjskom djelu ležaja.Isto tako nabiješ novi ali pazi da lupaš po vanjsloj šalici ležaja
 

Avantura

kontrolor leta
Prijatelj Foruma
17.10.2008
3.867
2.556
228
uspio razdvojiti i doso do drugog lezaja. trebalo je malo jace rukama odvajat 2 metalna djela.

Pogledajte prilog 277583 Pogledajte prilog 277584 Pogledajte prilog 277585 Pogledajte prilog 277586

ako zelim samo podmazat pa probat, gde mazat? oba lezaja imaju metalne poklopce i nemoze se unutra prodreti sa mascu.
teflonska mast ok?
Ta dva ležaja te dođu oko 10€, ne možeš ih podmazati jer su van tolerancije, potrošeni.
Skini ležaje, pročitaj dimenzije na njima i u trgovinu.
 

Klinjo_85

Aktivan Član
26.05.2017
94
463
53
38
Screenshot_20190524-230158.png pozz ekipa imam box 80x80x160 sa vk 125 pa sam mislijo ovo uzeti. Dali bi mi se ovo isplatilo ili bilo od ikakve koristi? Unutra je 400w sa ct. Hvala