Ventilatori

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Netkotamo

Not now...
11.06.2016
284
1.117
143
Dosta visoka cijena, neznam dal bi potenciometar sa stolarije mraz odradio posao, a i u pevecu imas VKO potenciometar za 99kn, decki su rekli da radi.
 

Klinjo_85

Aktivan Član
26.05.2017
94
463
53
38
Mislim da cu uzeti, vents rs 1400 to je bas za ventove.

A recite mi taj termo control koliko sam shvatijo on sam kontrolira brzinu venta, recimo ovako nesto?
 

Prilozi

  • Screenshot_20190525-125402.png
    Screenshot_20190525-125402.png
    433,6 KB · Pregleda: 68

mr.dr.Smok

Prijatelj Foruma
13.03.2010
1.495
3.538
188
57
Kolege nebih se bas slozio da je nepotrebna ovakva nekakva gse kontrola.Da se razumjemo nepitrebno za neki ormar,sator ili tome slucno.Sam sam koristio u roomu malo bolji gse od ovog sa slike.Kontrola temp,vlage i podtlaka.Djeluje na ulazni i izlazni vent.Namjestis i ne peres brigu pa cak i za vlagu.Nit sam koristio odvlazivac,nit ovlazivac.Vlaga u roomu uvjek vrhunska i bez obzira kolko je bila vlaga pri ulazu.Namjestis hiszerizu prema razlici u jacini ulaznog izlaznog venta i kutjica radi savrsen posao ;)
Al slazem se za male boxeve skroz nepotrebno :)
 

Netkotamo

Not now...
11.06.2016
284
1.117
143
Decki stigo potenciometar. Smanjujem obrtaje kucnog ventilatora 220v 50w no sad motor nesto lagano zuji ko aparat za varenje. Dal ce skodit, ili da trazim nest bolje?
 

Prilozi

  • Potenciometar.jpg
    Potenciometar.jpg
    45,1 KB · Pregleda: 21

Netkotamo

Not now...
11.06.2016
284
1.117
143
Bigi kak mislis preslab i sta da gledam da ne tuli motor od venta? Ovo skida snagu jel sa 220w na pola recimo? Jel mogu sta na ventilatoru prelemit da ga usporim? Kupit novi manji vent ce mi se vise isplatit. Ovo s ebaya je 1-2$ 220v 60w a vent je 50w. I uredno uspori vent ali zuji motor neku frekvenciju, sto manje struje to vise zuji.
 

bigeskalibur

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
25.01.2015
4.294
8.470
298
sto manje struje to vise zuji.
pa jeste,ja sam imao takav ko tvoj slican davno i tero sam sa njim pc kulere i onda je posle nekog vremena crko,pa sam onda uzmeo punjac od laptopa univerzalan onaj ac/dc od 3,5-12v on mi radio posao ali kad sam promenio ventove na 220v nije hteo ni da makne ili jeste ali se vise nesecam,pa sam lepo otisao kupio onaj dimer i sad to sve radi ali malo opet zuje u nizem obrtaju ali to je do ventova provalio sam jer ti od 220v bas su bucni,ali evo radimi mi posao zaista ,imam ja i ovaj potenciometar.png ali ovaj otkida kad ih zvrti ceo boks se trese i nemoze fino se nastelat jer je ovo dimer za motore sa cetkicama ,konkretno ga koristim smo kad palim turbinu a nepalim je skoro nikad jer radim u malim boxovima zezam se pa koristim taj beli dimer on je onak fin mi se pokazo mogu lepo nastelat ali ventove 220v ,probao sam ja moze i turbinu da tera ali nema te obrtaje kao ovaj veliki dimer.
Jel mogu sta na ventilatoru prelemit da ga usporim?
Ne razumem sto bi usporavo vent,da bi vent prilagodio dimeru jeli,ja nisam neki elektricar da ti kazem ali sam sve isprobao na svojoj kozi,znaci pc kulere gonim sa ac/dc adapterima a ventove 220v na ovaj 1091-large_default.png dimer a turbinu na onaj gore veliki dimer i eto ,za sve prilike imam po jedan dimer:p
 

Netkotamo

Not now...
11.06.2016
284
1.117
143
Oke tnx, budem narucio. Evo privremeno sam bacio na trecu najbrzu brzinu i manje zuji vent, a obrtaje jednako dobro usporava.
 

1310

Aktivan Član
Banovan
14.04.2014
3.800
15.242
398
@Netkotamo kupio si najlosiji pwm regulator ( imam 4 slicnih za 12V i ne rade dobro, ali ostalih desetak raznih tipova, rade bez greske). Za ledice regulirat savjetuju W ledica x3 , tom logikom trebao bi pwm reg 150W ili jači.cijene su iste 1-3$, gledaj da ima sto vece kondezatore i opcenito što masivniji, one bez kutijice ( to si sam napravis)

@Klinjo_85 namjestiš tako da gledaš brojke na termometru i vlagometru, temp za hps 25c, za led 28c, vlaga sto nize, 40% za cvat a 60% za vegu, u visini krosnje, sonda u hladu. To su idealne brojke a mi pokusavamo biti sto blize njima, uveliko ovisimo o okolnoj temperaturi i vlazi, kad opali 35c i 99%vlage tesko je ili nemoguče dobiti idealu bez klime na full ,cca 22c i odvlaživanje.
 

dedskin

Banned
Banovan
16.06.2019
326
549
93
36
To sto vama prodaju za kontrolu ventilatora i ko zna sta vec ne i placate to debelo je ustvari Dimmer za svetla , i on radi dobro za neindukcione potrosace , za ventilatore tj motore to nije dobro , pregreva motor , kida ga , bukvalno , to cete primetiti po radu .
Ako je u pitanju AC motor , brzina se regulise frekvencijom po pravilu , i tada motor radi kako treba , ali to da uradite treba vam generator ACa sa varijabilnom frekvencijom , a to nije jeftino . Ili mozete pomalo voltazom , za to vam treba Autotransformator , ali ni on nije jeftin .
A DC motor je dosta laksi , ali i slabiji, kod njih samo menjamo voltazu i to je dosta , pa neki regulator voltaze zavrsava posao
A ima i ovih DC PWM kontrola , kao kompjuter sto koristi , i to isto moze i isto nije skupo .
Ovo sto prodaju Dimere za svetla kao regulatore motora i to za lepe pare bi ja izbegavao
a dodjoh po savet medjutim , izgleda sam ja za deliti savete ne citati , al dobro boze moj moram i ja znat nesto jel tako :)
Srecom imam jedan Autotrafo da kontrolisem vent , imam i Dimmer i probao sam nije da ne moze nego nemojte to placati brda , to kosta 5e maksimalno i to je puno
 

mr.dr.Smok

Prijatelj Foruma
13.03.2010
1.495
3.538
188
57
Stoji gore sve napisano.
Samo sto ovi novi ac pwm kontroleri reguliraju jako malo v a djeluju jako na w i frekvencije.Treba dobro citat specifikacije ima ih svakakvih i ne kostaju nista.A dc su jos jeftiniji.
Ovo sto tu po shopovima prodaju si u pravu i prodaju najobicnije dimere.Pogotovo ovi nasi tu sa balkana.Al dok ima kineua nema straha ;)
 

dedskin

Banned
Banovan
16.06.2019
326
549
93
36
@mr.dr.Smok lespe se covek oseca kad ga obriju za pare u Supermarketu za tamo neko voce nego za regulator venta
Kupovo sam voce i kupio maline i treshnje .
Maline bile budjave , a treshnje bile vishnje , i dzaba sto je crvena i izgleda preslatko , kad je gorkoooo ne moze se jesti .
E tako i ovi sto prodaju grow opremu valjaju dimere :)
I to ima svuda ,chovek danas ako ne pazi , a ne moze se sve ni paziti operu ga za pare , sad pa sad :)