Ventilatori

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Space_Lulu

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
17.09.2015
491
1.957
143
@Stipe Iskrena da budem nikad nisam razmišljala o varijanti bez CoolTube-a.
Imam CoolTube u kombinaciji sa BatWing reflektorom. Trenutni ventilator (125) mi je bukvalno u CoolTube-u(150). Tako da duva preko sijalice vazduh izvan Box-a.
I mislila sam da takva kombinacija daje dobru kontrolu nad temperaturom koju sama sijalica generiše.
To da CT ograničava svetlo mi nije palo na pamet.
 

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.260
35.790
2.698
Weed California USA
I mislila sam da takva kombinacija daje dobru kontrolu nad temperaturom koju sama sijalica generiše.
u pravu si, ali ta kontrola je dobra samo kad je potrebno. sa 150 apsolutno nema smisla.
To da CT ograničava svetlo mi nije palo na pamet.
em staklo filtrira nesto lumena em je reflektor los i mali i pokrivenost je losa
aaw maxi je velik skoro ko 120x120 box, sa razlogom, a kolki je batwing?

Ako ides na 150 turbinu, uzmi bilo koji wing type reflektor (lumatek ili adjustawings) i uz dobru unutarnju ventilaciju (krosnje) ces imat odlicne rezultate.
Kad se mora ic na ventilirane reflektore onda su hood reflektori puno bolja opcija od ct-ova.

Ne znam ko je jednom rekao da je CT odlican kao vaza za cvijece :D
 

mr.dr.Smok

Prijatelj Foruma
13.03.2010
1.495
3.538
188
57
Potpisujem Stipeta u potpunosti.
Sa aawingom si rjesila problem.Puno se manje griju od obicnih reflektora.A o pokrivenosti ne treba ni govoriti.Turbina od 150 rjesava sve tvoje sumnje. ;)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Stipe

Space_Lulu

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
17.09.2015
491
1.957
143
@Stipe @mr.dr.Smok BatWing je (oko) 60x60cm.
Misliš da je nešto ovog tipa (dole attachovano) bolje nego CoolTube? Ili u odnosu na neki aawing.
Lično mi se sviđa ideja da mi vazduh ide preko sijalice. Mada, sam cilindrični oblik CoolTube-a je takav da vazduh može lagano da se "gura" kroz njega. Ovaj hood reflektor mi deluje da bi bolje radio ako bi se iz njega izvlačio vazduh. I znam da sam smaračica, ali nisam sigurna koju temp onaj ventilator podnosi da bi izvlačio vazduh.

Sve u svemu. Evo da pojednostavim možda pitanje.
Imaću 1.2x1.2x2m Box u kojem će biti 600W HPS.
Ideja je da uzmem novi hood/reflektor, ventilator i (po prvi put) CarbonFilter.
Vaša preporuka bi bila da uzmem samo reflektor, i da ventilator preko CarbonFiltera samo izbacuje vazduh iz Box-a napolje. Sijalica da nema neko hlađenje osim ventilatora koji idu preko krošnje i nje?
(izvinjavam se na dugačkom pitanju ali mi je bitno kako pravim neke nove planove :))
 

Prilozi

  • large-6-air-cooled-indoor-grow-light-reflector-hood.jpg
    large-6-air-cooled-indoor-grow-light-reflector-hood.jpg
    37,9 KB · Pregleda: 19
  • Sviđa mi se
Reactions: Jojoman

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.260
35.790
2.698
Weed California USA
Misliš da je nešto ovog tipa (dole attachovano) bolje nego CoolTube? Ili u odnosu na neki aawing.
Hood je bolji od batwinga a aaw je bolji i od jednog i od drugog. poanta price je da ne trebas hladit zarulju.
Ovaj hood reflektor mi deluje da bi bolje radio ako bi se iz njega izvlačio vazduh.
to mu je i posao. lampa je zatvorena unutra i turbina moze izvlacit zrak iz njega.... ili gurat kroz njega
Vaša preporuka bi bila da uzmem samo reflektor, i da ventilator preko CarbonFiltera samo izbacuje vazduh iz Box-a napolje. Sijalica da nema neko hlađenje osim ventilatora koji idu preko krošnje i nje?
tako je. wing reflektor ne mozes hladit i nema potrebe hladit. ako pak ides na hood reflektor onda spoji i njega i filter na turbinu.
za primjer. 240x120 box sa 2x600 i 2 aaw maxi uz 150 turbinu na sporijoj brzini..... 2°C je veca temp u boxu nego van boxa.
....tako da uopce ne znam zbog cega razmisljas o ventiliranim reflektorima. to da imas neki growroom sa 20 lampi onda su hood reflektori idealno rjesenje.
BatWing je (oko) 60x60cm.
aaw maxi je mislim 1m po sirini ;)
 

mr.dr.Smok

Prijatelj Foruma
13.03.2010
1.495
3.538
188
57
Ja nisam mogao vijerovat kolko mi je bila manja temp u boxu kad sam promijenio reflektor.Znaci zamjenio obican sa aaw i temp znacajno pala u boxu.Probao i cool tobe kao ohladit cu ja box kad krene ljepo vrijeme.Mos se slikat!!!Hps grije kolko grije al aaw to nekako neutralizira svojim oblikom i izradom.Dok obican reflektor grije ko radijator.Ct ajde i radi svoj posao al pokrivenost nije neka cak ni bat wingom.Eno ga na ormaru cami.Mislim da u tim nasim malim boxovima aaw naj izbor.Ovi zatvoreni sistemi ak se nemislis igrat dodavanjem co2 nemaju smisla. ;)
 
17.01.2020
85
231
33
27
Pozdrav, planiram prvi grow, ali sam potpuno izgubljen oko ventilacije.
Planiram uzeti mali tent - 40x40x120cm (jebiga, vise od toga ne stane u ormar)

Ako pratim racunicu trebalo bi mi 3.84m3/h -> 0.4*0.4*1.2*20 = 3.84
Gdje nabaviti tako slabi ventilator? Jel bih u ovom slucaju trebao koristiti ventilator za PC ili nesto slicno? Uzeti jaci ventilator pa ga periodicki paliti gasiti?
Volio bih da nema mirisa pa je u planu i filter.

Totalno sam izgubljen.
Hvala unaprijed

EDIT: rasvjeta su 1 ili 2 LEDice od 100W svaka. Ne znam jos tocno hoce li uspjeti ugurati obje nekako unutra.
 
17.01.2020
85
231
33
27
Ne moze pc vent i filter. Proguglaj tt turbo vent ili prima klima, neki imaju regulaciju brzine okretanja to jest protoka zraka, pa dobri su za filtere.
Da radis bez filtera kupaonski vent fi 100 ili fi 120, 10-15e i miran
Sry ali stvarno se ne snalazim.
Proguglao sam to sto si mi rekao, ali to su i dalje ventovi koju su za 2 reda velicine jaci od onog sto meni treba.
Neki imaju regulaciju, ali su i dalje puno veci od iznosa koji meni treba.
 

bigeskalibur

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
25.01.2015
4.294
8.470
298
Neki imaju regulaciju, ali su i dalje puno veci od iznosa koji meni treba.
Sto kaze kolega Barba bzv se zamaras brojkama,ako mozes da sprovedes cev da ti ide u dimljak onda je ok ovaj vent sto ti je Barba rekao,ali u principu ako hoces filter moras uzeti neku mini-turbinu fi100 ili fi 125 ovako nesto dospel-turbo_1_1.png dospel-turbo-dwg_1_1.jpg i onda si miran,mozes vec naci po pristupacnoj ceni u grow shopovima 50-60e ili cak i komplete sa fiterom oni su oko 80e tako nesto.
 

svejedno

Samo da se kotrlja
10.12.2019
520
4.389
163
Na dnu vrha
Ma daa kaj ak okreneš turbinu? :))Filter funkcionira u oba smjera, vjeruj mi da radi... Sadim u stanu u malom prostoru a filter i turbina su za veći box od prije, ne stane nutra tj uzme previše mjesta, ovak je elegantiš und šik.:respect::fuck:
 
17.01.2020
85
231
33
27
Hvala vam svima, puno ste mi pomogli!

Jos jedno pitanje: Moram li paziti da mi je promjer svega isti?
Tent kojeg planiram uzeti ima extraction rupu od 150mm.
Ako uzmem ovako nesto, pretpostavljam da bi to trebalo biti ok.
E sad, jel moram paziti da mi je i filter promjera tocno 150mm ili se da povezati i ako je filter manji od toga, recimo 125 ili 100mm?
 

serviser

mumijev drug
Poznanik Foruma
05.09.2019
712
4.467
163
Ja mislim da te rupe u tentu (vise kao rukavi) imaju gumu pa se promjer podesava zatezanjem. A i ako nema, mozes sa rupe reducirati ljepljivom trakom na flex crijevo. Filter ne mora biti istog promjera, imaju redukcije i za to, ali fi100 je dovoljno za sve.
 

The Krle

□Stress Control■
20.11.2019
1.200
8.850
258
44
Timboqtu
Imam jedno pitanje za vas iskusne veterane.Imam grow tent 100x100x200 u kojem imam turbinu za izpuh 100mm 165/200m3 sa carbon filter 100mm 150m3/h.Za upuh imam istu turbinu.U satoru imam 2 manja ventilatora od 15cm 16w za cirkulaciju vazduha.Mini humidifier 500ml koji mi drzi vlagu iznad 40% na temp 28-29°c .LED od 240W.Dali mi treba samo jaci carbon filter ili mi treba jaca turbina sa jacim carbon filterom za moj sator.Moje neko misljenje je da kupim samo jaci carbon filter da bi mogao u slucaju velike temp ili vlage ukljuciti turbinu na II tj 200m3/h.Nasao sam jedan carbon filter 100mm za 300m3/h ili mi ni on nije potreban i da je ovo sto vec imam , sasvim dovoljno.