Ventilatori

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Trulyo

Aktivan Član
Poznanik Foruma
01.02.2019
1.029
5.347
258
Ma previše mi je to trenutno novaca, nije da mi treba termostat, no dobro je znati da se može priključiti.

A ovo za brzine i spajanje možeš jednostavnije riješiti sa običnom 3-polnom sklopkom (grebenasta ili slično), ili još bolje kupiš najjeftiniji izmjenički prekidač i spojiš obe brzine na prekidač, pa si prebaciš kako ti treba.

Znači na ovaj moj link se može spojiti vanjski termostat - ali kako on radi, čemu točno služi? Kad dobije referentnu vrijednost da ubrza ili? Kako će ubrzati ako ručno spajaš brzine?
 

satarush

Aktivan Član
11.07.2019
215
767
93
Ne znam da li se pali/gasi s obzirom na referentne postavljene temperature, ili usporava/ubrzava, vjerojatno se i to da rijesit. Ovako kako sam ja spojio primitivno, ne moze ubrzavati, al velim, meni to ni ne treba.
Mislim da blauberg ima bas svoje te dodatne stvari koje se mogu spojit, ali vec je ekipa radila i sa obicnim dimerima i termostatima tako da se da napravit... Vidim da baratas rješenjima tako da znas sto imas. Ja radim prvi grow, bila mi je dovoljna i manja brzina vrtnje, iznenadujuce tih rad.
Ovako ti izgleda sema za spajanja kad otvoris BB 125 e
img_20190925_185235-jpg.298445
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Trulyo and Сјај

Zelja Sale

Aktivan Član
21.10.2019
137
265
63
36
Ljudi imam jednu problematiku, imam box 120x120x200, diy panel i thermometer sa sondom koja visi u visini vrha biljaka. Problem mi je temperatura koja nemoze da se spusti, trenutno je 32c i 44% vlage
Vent koji izbacuje vazduh je mini turbina ona za filter tt 125 protok 280m3, ulaz pasivan
Kada stavim vent vko 125mm protok 185m3 da ubacuje temp skoci za 1-1.5c
Ima neko objasnjenje?
 

serviser

mumijev drug
Poznanik Foruma
05.09.2019
712
4.467
163
Meni temperature u boxu nekad idu i preko 37°C ali te vrijednosti uzimam sa rezervom (zbog jeftinih instrumenata, nedovoljno mjernih tacaka u boxu ili pogresnih...). Ja recimo imam dva mjerna mjesta u boxu i jedan izvan (upuh) pa uzimam srednju vrijednost. Bitno je da biljka uziva i da ne pokazuje negodovanje. Tebi svakako preporucujem da pojacas ispuh jer je taj vent preslab za te dimenzije, narocito ljeti. A na upuhu ti ne treba nista, samo rupa.
 

Zelja Sale

Aktivan Član
21.10.2019
137
265
63
36
Koje je najbolje resenje, nemam nesto para sve sam spucao u opremu, jel ce biti dovoljno 3 pc venta od 8cm da hlade sijalice panel je dimenzija 100x100cm, Kako najbolje da iskoristim ova dva venta koja imam da smanjim Temperaturu i buku ,kakva creva da uzmem? U toj sobi spavam vec nedelju dana spavam po 2-3h od buke i vrucine mozak mi gori
Upomoc
Imam jos jedan vent sa stipaljkom koji cu sada instalirati za mesanje vazduha
 

sone1

Coco Loco
Poznanik Foruma
14.12.2019
1.302
6.832
258
koje svetlo koristis ?
ili da ukljucis klimu ili da cekas zimu. . .i ja sam mislio da ce biti lako sa cfl koje "ne greju" al ista borba, 100mm turbina + 120mm PC da izbacuju, za kupatilo 120mm ubacuje u prostoriju, 5x120 i 5x80mm PC i 23cm stoni da mixaju :D dok ne padnu temp ispod 24-25C ne gasim klimu. . . a sve vise razmisljam da predjem na HPS 400. . .
btw meris ispod svetla gde je svakako najtoplije, izmeri ispod krosnje, ako tamo imas par stepeni nize mislim da nemas brige, samo izmiksuj to dobro ;)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Zelja Sale

Zelja Sale

Aktivan Član
21.10.2019
137
265
63
36
Mislim da sam resio problematiku, promenio sam pozicije ulaza i izlaza ubacio vent pure factory sa stipaljkom da mesa vazduh , jos sutra aluflex crevo da sprovedem na izlaz i da namontiram pc kulere na panel(diy e27) verujem da ce temp pasti. Mislim da nije vreme za hps i ja sam se razmisljao ali temp...
Jos samo sto se tice buke nisam nasao resenje
 
  • Sviđa mi se
Reactions: dzidzo and serviser

Zelja Sale

Aktivan Član
21.10.2019
137
265
63
36
Jel moze mala pomoc pravi sam laik sto se tice struje pa ajde bolje da proverim, uzeo sam vent diplon 150mm, ima 3 zice plava, braon, zeleno-zuta kako sad to da povezem. Imam kabl sa plavom i braon jel treba braon sa braom, plava sa plavom a ovu trecu da ne diram? Isto zelim i da namontiram pc ventove na panel, uzeo sam 5 komada 90x90mm 0.18A 12V koliko sam razumeo trebam da nadjem adapter od nekih 1.5-2A i da povezem ove dve zice crnu i crvenu a ove dve bele plastike i ostale zice da bacim?
 

Vutra Dzanki

Naduvani Član
01.11.2019
929
2.592
163
32
Amsterdam
Spajas samo plavu i braon, zuto-zelena ti je uzemljenje koje nije neophodno tj. eliminisi ga
Ne slažem se sa kolegom, kupi u prodavnici trožilni kabl imaš na metar da uzmeš, kupiš utikač sa uzemljenjem i povežeš, to je sve nekoliko minuta posla. Ukoliko ventilator ima bilo koj deo na sebi od METALA ili od nečega što provodi struju on MORA BITI UZEMLJEN(kao i svaki elektr. uređaj). Kraj priče. Pogotovo u grow boxu gde se stalno nešto čačka, prska, kvasi itd itd... Šta god radili vezano za struju, savetovanje ili neki praktični rad budite jako sigurni u to što radite/pričate jer vaše (ne)znanje nekoga može skupo da košta. Ukoliko ventilator nema ni jedan deo na sebi od metala onda je u redu preskočiti to uzemljenje mada mi nije jasno zašto kad već vezuješ 2 žice ne vežeš i treću, to je po meni glupost, nije ga proizvođač stavio tu za džabe.
A čemu služi uzemljenje proguglaj pa sam zaključi jel potrebno ili ne.
 

Black_roots

Preaktivan član
02.11.2019
538
2.634
163
Ekipa... jel se ovaj Prima Klima 125 podmaže nekim uljem ili slično? Negdje davno sam vidio da se kapne kap ulja u neku rupicu na njemu, ali nikako da nađem to više. Čistim sav box i opremu pa reko dok je prilika pa da ga podmažem ako se smije uopće.
20200825_121710.jpg
Jel to možda ova rupica na slici...
2718.jpg
Vent je star nekih 8god i tuče nonstop preko zime, a ove godine i po ljeti do sada. Radi ko urica samo se ajmo reći malo više čuje pa sam mislio riješiti to podmazivanjem ako se može pa vas molim iskustva???
Dali mazati ili ne dirati ništa??

Hvala :)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: mr.dr.Smok

Trulyo

Aktivan Član
Poznanik Foruma
01.02.2019
1.029
5.347
258

Jučer napokon otvorim kutiju (stoji već 10 dana u kući), i probam ovo čudo na manjoj brzini - 220m3. Pa to je tornado nasuprot ovog mog kupaonskog Dospela 100m3 hahaha. :lol:

A moj ormar ima 0,61 m3. Pa to bude čisto unutra ajoj. Sve me strah šta bude sa temperaturom tamo za 3 mjeseca kad bude grow pri kraju. Dospel od 100m3/h mi je spuštao temperautru za 3-4 stupnja u boksu od 0,3m3. Teorija kaže (omjer jačine i kubikaže) da tako bude i sad (što je prihvatljivo), ali vidjet ću.

Kao riješenje ili će opet igrati obična sijalica 100w u boksu za dogrijavanje, ili će igrati mini grijalica kakvih sad ima u plodinama (400w) za cca 60 kn na akciji.

Usput - koliko % cca koljeno od 45 stupnjeva priguši ventilator? Imat ću 2 sigurno, nadam se barem 10% da bude otišlo na koljena. Ako bude i više, još bolje. Plus ugljeni filter u fazi cvijetanja.
 
Poslednja izmena: