Vertikal Grow.. ??? Primam kritike i savjete

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

upitnik???

Aktivan Član
27.04.2009
496
67
48
45
:vb_wave::vb_wave:

Evo da i ja malo ???? postavim....
Kao što naslov kaže VERTIKAL.....
Puno razloga je kod mene za ovakav GROW-BOX....


Na ovoj SHEMI se vidi kako je ista dimenzija prostora efikasnija na ovaj način koji je prikazan u sliki 3 dojnjoj ove SHEME...
U mene se radi o tom da je prostor baš tako zajeban da nemogu ništa efikasnije izvesti...

V1xŠ1xD1 to su dimenzije BOX a pristup istom je manji od 80cm...
sliku sam zezno neda mi se vrtit hehehe

Ali evo odavde mogu pristupit svakoj biljki jer cjeli se sistem može vrtiti/rotirati... A sijalice su od svake podjednako odmaknute....
Išao sam na sistem CFL sijalice sad je ovde 9 grla a i mogu još dodati 3 komada što u svakom slučaju neće biti viška...

Evo malo i upaljena koja sijalica... A vidi se i ventilacija jedan dio što dovlači zrak u BOX...

Bilo je brale štemanja vuklo se cjevi 7-8 metara hehehe...
Ma za ljepe naše biljoze to nije problem sve će one meni to vratit po više puta...
U sredini se vidi par ventov... koji će puhati po vrhovima CFL-a i svako od tih ventova se pomiče ljevo/desno po nekih 5cm l
ljevo/desno kako bude potrebe za CFL ili neku granu.. Ima prosotra za još vento.. ali neće bit potrebe...


Opet rotiranje slike hehehe

Sva instalacija od Ventilacije pa do struje sve ide po stropu BOX-a radi lakšeg održavanja i radi manjeg rizika od bilo čega...
Više nekih detalja pokažem ovih dana da naglasim vezano za ovo...

Pa da ponovim...
Vetikal GROW rotirajući... HEHEHe da im se zamanta kad ih zavrtimmm.
Postolje od uredske stolice koje služi da bi se ostatak mogao vrtiti pomoću točkova...
Klin na mjestu gdje odgovara rotacija je postavljen ali se svejedno može skinuti sa klina i u slučaju neke intervencije neznam nija koje ( jer je sve tako fiksirano da nemože mrdnut ali eto.. )

Dolazna cjev se vidila kako će nabacivati zrak po biljkama i onim dole malim ventovima koji će simulirati vjetar unutar oko sijalica sa tim dolazežim i svježim zrakom...
Odlazna cjev sa filterom koja se nalazi u drugom kraju


Nečini se nešto velik na sliki ali ima svoju snagu koja je potrebna da istjera u par minuta sve van kao usisivač je...

Postavit ću 2 tajmera za vent.. posebno jer sam mjerio tem.. u BOX-u pa imam neku šemu kako da ih reguliram da rade izlaz i ulaz...
Noćne kad je 12/12 i isto tako dnevne dok rade sijalice... Pa da neidem u detalje Ljeto,Zima...

Ima tu još nekih dodataka koje sam mislio ubacit radi manjeg otvaranja BOX-a kao što je sistem kap po kap ali to moram dobro da razmislim inače nevolim kad neposječijem biljke svakodnevno hehehe

Ovo je tema da bi vidio i vaše mišljenje o VERTIKAL-i a mislim da će vas puno imat neki kutak za takvo što...
Kroz VERTIKAL GROW ima par načina uzgoja + na to LST itd...
A urod na površinu i po rapsoredu sijalica kao što reče već maximalno efikasno...

Eto ja čekam a bit će dopuna ovog posta još ovih dana sa još više detalja pa i odgovora na neka pitanja ako ih bude...

:icon_question::icon_question::icon_question:
 

Sekach

Tekst kojim se isticem
30.07.2010
797
149
63
Nemam osobnog iskustva pa necu nista kenjati...

Svakako cu pratiti ovo sa povecanim zanimanjem...

A u meduvremenu kolega #34 ti moze dati par savjeta jer on ima iskustva sa vertikalom...jos je netko bacio par slika planiranja u vezi vertikalnog, ali se ne mogu sjetiti tko i gdje...valjda ce se sam javiti... :p
 

Big L

B.I.G.
Poznanik Foruma
11.09.2009
1.841
2.187
188
Brooklyn NY
Ovo drugo je VSCROG to sam viđao po stranim forumima... Jako zanimljiva tehnika i masa hedova ako se dobro odradi....

A ovo trece nemam pojma što je... Ako ko ima kakve informacije neka pljune!!!
 

sharp

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
27.08.2011
1.253
2.610
188
Haj Nehaj
marica-mara je napisao(la):
nisam siguran ali mi se cini da biljke rastu prema gore !!!!mozda se varam???
pa mislim da se varas, biljke rastu u ovisnosti od toga gdje im je pozicioniran izvor svetlosti. u outdooru izvor je sunce pa biljka raste prema gore. u indoru bis e izvor svetloti mogao pozicionirati ta ko da rastu i prema dolje .isto tako i horizontalno stim da kod ovog zadnjeg problem bi bila gravitacija.
p.s. oprosti sto ti pametujem, nije mi to bila namjera
 

upitnik???

Aktivan Član
27.04.2009
496
67
48
45
Evo da dam par brzih odgovora:
Marica i Sharplan... Upravu ste biljke idu u rast vertiklano,vidi se mreža između polja gdje idu biljke i polja gdje je svjetlost...
Nadam se kako kužite...
A Sharpl... imasš pravo i ovo da mogu rasti svakako kako pozicioniraš svjetlo... Mislio sam i to uradit ali možda i bude da koju biljku okrenem naopako da raste prema dole ako se ukaže prostora za to..
U ovaj GROW može stati 8 biljki bez problema,nećiu ih puštat u nedogled nego odma ići na cvjetanje pa se opet ponavljam ( ako bude prosotora okrenem koju naopako )

Uglavnom sve mrežice koje djele biljke od sijalica se mogu pomicat unutar/van sa svake od 4 strane koje su na sistemu GROW-a...
Udaljenost od sijalica trenutna prema mreži koja ograničava rast je 20cm... Pa kontam kako budu HEDOVI išli naprjed tako mogu regulirat udaljenost od sijalica po potrebi..

U cjelom postupku je bilo teško namjestit sijalice u centar GROW-a i spiralno ih nekako rasporedit ovih 9 KOM... Napravio sam dodatak još 3 GRLA/SIJALICE koje ću pozicionirat kasnije...
Znači na kraju kad dođe u malo žešću fazu cvjetanja radit će na 12 KOM CFL-a na 2700K....
Neznam sad trenutno matematiku koliko ukupno snage imam u LUX-ima ali evo orjentaciono 12 x 700L = 8400L...
Mislim da ima tu i više jer su sijalice sve na min.. 20w... Uglavnom dovoljno za ovaj prostor ovih dimenzija i postavljanje biljki kao i rasijavanje svjetla u prazno što se ovde neće dešavati...

BigL ovo treće bi se reklo Coloseum Vertical Grow to bi bio jedan od naziva ovakvog sistema...
A kako si rekao svaka ifo.. dobro dođe kao i savjet...
Nemislim da netko od vas priča gluposti dok priča realno i ako niej upoznat sa ovakvim nečim onda se nemam što čudit to je to....

Hvala svima što prate ovaj slučaj hehehe.
Toliko za sad...

:icon_question::icon_question::icon_question:
 
24.09.2009
28
2
3
54
vidio sam to uzivo i nije tak jednostavno kak izgleda(samo cu napomenuti da se je odustalo od toga u pola growa) a da ne spominjem okretanje naopako!!!!samo napred o problemima cemo kasnije!!!!!!!
 

upitnik???

Aktivan Član
27.04.2009
496
67
48
45
Vidi nisam baš pesimista nego totalni optimista i kažem sve se može kad se hoće !!!!!
Ali svejedno volio bi da mi ukažeš na te nejednostavnosti koje spominješ neće biti od viška da već krenem o njima razmišljat a ne kad dođu na vrat i pođu davit situaciju...
Drago mi je da si vidio tako nešto i da imaš nekog iskustva rado podjelim svačije mišljenje i savjete...
Zanima me koliko vremena misliš ( ili znaš još bolje ) da ovakav GROW može trajat minimalno s obzirom da recimo vege... nije ni bilo više od 7 Dana i to je puno...
I koji su razlozi bili za odustajanje to me pogotovo zanima ??

Hvala !!!!

I evo da nadodam još kad već piskaramo da sam probao stvarno raznih sistema i masu sam i do kraja dovršio najveći je problem što nisam na istoj lokaciji dugo vremena pa me samo to gonilo na svašta samo da ne kupujem po ulici itd...
Nažalost treba puno vremena sve to složit i prikazat i opisat ovde sve što nebi bilo loše... Ali nema veze...
Vrjeme prolazi biljke će brzo na red u box neznam jesam li gore napisao da neću imat pitare veće od 3kg ili 3L čak i manje za nekih 10-15%...
Sjeme bit će neko domaće iz nečijeg vrta od stare braće a zemlja opet domaća pa koja bi bila i dobiješ na kraju slatku domaću vutricu... Je me uzelo kenjanje neću više to detaljno sve uskoro krene ovo malo još koristim kao uvod u dnevnik ako nije problem...


:icon_question::icon_question::icon_question:
 

iSensation

iSensation
Poznanik Foruma
24.08.2009
1.815
1.808
188
pa mislim da se varas, biljke rastu u ovisnosti od toga gdje im je pozicioniran izvor svetlosti. u outdooru izvor je sunce pa biljka raste prema gore. u indoru bis e izvor svetloti mogao pozicionirati ta ko da rastu i prema dolje .isto tako i horizontalno stim da kod ovog zadnjeg problem bi bila gravitacija.
p.s. oprosti sto ti pametujem, nije mi to bila namjera

Evo, s youtube-a FILMIC gdje se vidi da prvo biljka raste prema zarulji, ali se ipak uspravi i dalje ide prema gore.
 

upitnik???

Aktivan Član
27.04.2009
496
67
48
45
  • Sviđa mi se
Reactions: DEDE

SimasZg

Aktivan Član
27.10.2008
500
57
0
38
Upitniče...jako jako si me zainteresirao za ovo...

mislim da je distribucija svjetlosti i iskoristivost prostora maximalna na ovaj način...

moj room ima mjesta komotno za ovakvo nešto, mislim da bi sa manje lampi dobio jednak, ako ne i veci urod na ovaj način...a i praktičnije mi se čini scrog radit na taj način, nema saginjanja i gužvanja...

pratim, možda i kopiram...

pozdrav i sretno kolega
 

upitnik???

Aktivan Član
27.04.2009
496
67
48
45
SimasZg to i trebam interes ostalih jer mislim da svak može ponešto naučit iz ovog u ovom slučaju ja najviše...
Ali vidiš ti si došao do pravog zaključka sa svojom matematikom to sam i spomeno u samom startu cjele priče ako se nevaram...
Ja sam ovde na CFL i igram se sa njima po BOX-u ono baš se igram... U ovakvom malom prosotru puno lakše regulirat TEMP... nego sa HPS a cjena troška skoro ista tu nema priče...
Puno manje mora raditi ventilacija cjela sa CFL nego sa HPS pogotovo u ljetnim danima...
E onda ukupan trošak struje nije isit na kraju kao sa HPS-om eto to je jedna od prednosti...
Svjetlost bilo od HPS-a ili CFL-a se stvarno puno bolje iskoristi nego na klasičan sistem...
Ali opet sve zavisi kako se tko naštima i kakv sistem odluči ovakav Vertikal ili neki drugi...
U ovom Vertikalu je puno lakše rukovat sa bijlkama nego na druge načine SCROG.... još ako uspješ postavit kao ovaj biser na slikama gore...

:icon_question::icon_question::icon_question:
 

DEDE

Aktivan Član
04.08.2005
444
38
0
51
Pozz

Interesantno nema sta.

Sta bih ja uradio. Pustio bih da biljka raste sa "zadnje strane" onda bi listovi rasli iza resetke a tamo gde je lampa hedovi. U tom slucaju listovi nebi uopste zaklanjali svetlo.
U svakom slucaju prati se. Ima da bude interesantno.

Sretno dalje.
 

Big L

B.I.G.
Poznanik Foruma
11.09.2009
1.841
2.187
188
Brooklyn NY
Predivno ono gore izgleda....

I da, imam filing da kroz nekih 5 godina više nitko neće radit indoor na klasičan način.... hihi
 

upitnik???

Aktivan Član
27.04.2009
496
67
48
45
Evo još neki mali dodataka ako se tako mogu nazavti....
Temp.. je testirana u svakom kutu skoro :


Vlagu sam isto malo testirao na starsnki način sa komadom drveta ( bilja,kloc,trupina itd... )....
Ventovi za OUT i IN su isto radili kako sam zamislio trajalo je sve preko 30 sati testa i potrefilo se i Južina i Tramontana... Nemože bolje bar se meni čini tako....
A radosna vjest je da sam pročitao u novinama danas kako nas čeka tri mjeseca dobrih temperatura i vlažnih dana...
Opet nemože bolje manje muke za mene i moje bilje...

E sad ovo je biljki stavljeno na 12/12 nema čekanja više...



Tu ima sad 8 kom pa na šta će koja izađi nemam pojma sad ćemo vidit čekam ih..
Imam još par mladih koje će uletit odma kad bude neko muško odo ovih koje su sad u krugu..
Pošto imam stvarno dobor zdravih i ljepo gusti biljki možda se vratim malo na vege ipak kad pokažu spol zavisi od broja komada..
Ali svejedno bi valjalo ostavit jednu za majke pa popunjavat grow dalje kako bude išlo kraju ovo prvo što uđe..
Tako da baš zakoturam jednu turu pravu...
A sjeme koje su biljke ovde mislim iz kojih su izbile su sve paklene sorte koje sam dimio od zadnje godine..
Baš sam dobro probiro i bio sretan kad bi naletio na sjemenku od tog što sam pušio..
Ima tu i Jack-a i WW koliko se sjećam.. I Skunk...ova raznih...
Ima još sjemenki pa sad na šta sam potrefio neznam ni sam i nije me briga siguran sam da je dobra sorta 1000%...
Hrane sam davao samo malo u zadnjem zalivanju NPK 4-5-7 ništa extra pola doze koja je propisana jer imam mix zemlje dosta dobre to sam već spomenuo...
Hrane će trebat kasnije jer 2-3kg zemlje je u pitarima pa info.. o svemu kad dođe na red...

Možda ovaj nazovimo ga dnevnki bude malo neuredan po nekim stvarima nemojte zamjerit..
Zna mene ponjet pa krenem exp.. i onda zbrcam sve...
Ali potrudim se da kroz koji dan kad krene složim sve nekako po redu samo da rješim ovo oko spolova kod dječice..


:icon_question::icon_question::icon_question: