Vesti iz medija, slobodno dopunjujte :)

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
04.05.2021
97
235
33
Pozz ljudi.. Lose vijesti za Hrvatsku za one koji nisu znali, ja nisam znao i prvi put cujem.. Ne pratim vijesti pa mi je ovo doslo iznenada..

Evo taman sam htio narucit svjetlo iz Aliexpressa za Hrvatsku, kad ono citam od 1.5.2021. je donesen zakon: za svaki paket izvan EU mora se placat carina i PDV ukupno 35% (PDV 25% + carina 10%) i to je minimalna cijena, moguci su dodatni troskovi..
Samo ako je paket manje od 22€ bit ce oslobodeno od placanja, ali od 1.7.2021. i to ce sjebat, pa cemo za svaki paket izvan EU placat 35% bez obzira na cijenu, velicinu i tezinu..
Znaci nema vise jeftine kupovine iz Kine, da li bilo sa Aliexpressa, Ebaya, Alibabe, Amazona itd. sta god je izvan EU placat cemo 35% i bit ce kontrolirano od carine.. Isto vrijedi i za narudzbe iz Velike Britanije zbog Brexita.. Zato sta god ste mislili narucivat do 22€ izvan EU narucite prije 1.7.2021. dok je jos besplatno..

Ali ono sto mene brine najvise je pojacana kontrola na carini.. Dosad su svi manji paketi samo tako prolazili, a sad ce navodno provjeravat svaki paket.. Prosle godine sam narucio sjeme iz Engleske preko Seed City stranice i doslo je brzo i fino bez problema, sad nista od toga vise..
Otvorili su novo veliko sjediste, uzeli novi rentgen neku masinu od 2 milijuna eura, zaposlili nove ljude za kontrolu itd..
Sve ce provjeravat, placat cemo skuplje, paketi ce stizat sporije, bit ce brdo papirologije i dokumenata..

Ne znam da li ce provjeravat pakete iz EU, ne mogu nac nikakve clanke o tome.. Nadam se da nece ali cim je ovako pojacana kontrola, mene je sad strah uopce narucivat ikakvu opremu, a pogotovo sjemenke.. A treba mi sve, od lampe do boxa i zemlje, i sjemenke.. Kako da ja to sad narucim bez da privucem paznju??
I jos sam planirao jednog dana narucit gljive iz Nizozemske, tj. growbox za gljive i izgleda da to necu moc..

Znam kolika jebada je sve to, prije nekoliko godina sam narucio paket iz Kine u vrijednosti od 1000€ i tezine oko 20kg sto mi je trebalo za posao, i morao sam platit porez, carinu, carinski postupak, kontrolu i sta sve ne.. Odnijeli su mi paket u laboratorij na testiranje i to sam morao isto platit.. Morao sam otvarat hitno EORI broj, paket je zapeo danima na carini u Zagrebu i bila je ogromna komplikacija, a imao sam rok od cirka tjedan dana da sve to sredim prije nego vrate paket.. A ja sam vec platio Kinezima preko PayPala..
Kinezi su mi htjeli pomoc da platim manje poreza tako sto su napisali racun od 200€ iako je prava cijena bila 1000€ ali na carini im je bilo sumnjivo nakon kontrole, pa su me zvali i trazili screenshot od pravog racuna da im dokazem.. Trazili su mi sve dokumente o kupnji, cak i paypal screenshot.. Nisu mi vjerovali i skuzili su me, pa sam morao platit dodatnih 500€ sveukpno da bi dobio paket.. Znaci 1500€ sam sveukupno platio a trebao sam samo 1000€

E sad ce tako bit za svaki paket i prodavaci vise nece moci smanjiti vrijednost kako bi se izbjegao porez jer ce sve kontrolirat..
Tesko sranje, da budem iskren hvata me panika jer sam planirao toliko toga narucivat..

Znaci za pakete iz EU nece se placat carina i porez koliko sam shvatio, nadam se da nece uopce provjeravat pakete iz EU?
Nisam pametan, ako netko zna vise o tome molim vas da mi objasni..
 
Poslednja izmena:
  • Sviđa mi se
Reactions: Grona

grouchy

theGrumpy
16.08.2013
7.177
23.425
1.098
e pa fino znaci...
nacuo sam da ce ovi nasi kinezi da prave magacine za skladistenje i prodaju robe iz odavde, tako da ce biti manje komplikacija.
od sledece godine?

enivej

Nove akcize poskupljuju rakiju, pojeftinjuju viski: Šta će biti s pivom?

Beograd -- Izmenama zakona nameti na domaća pića kao što su rakije biće veći, zbog čega se očekuje njihovo poskupljenje, za razliku od uvoznih.
 
04.05.2021
97
235
33
I ja sam to cuo, nadam se, ali nece vise bit isto kao prije..
A ne znam kako sad za sjeme, prije su pustali svaki paket do 22€ bez carine, cak i one pakete bez deklaracije.. A sad ce morat utvrdit nekako da je paket iz EU, znaci kontrola..
 
Poslednja izmena od urednika:

jesam

rokenrolerica
Urednik
Moderator
14.01.2012
2.238
10.096
358
mislim da postoji razlika između paketa i pisma, a mi uglavnom dobivamo u pismima, međutim koliko sam skužila još prošle godine se nešto promijenilo u smislu da svaka kupovina izvan matične zemlje mora imati dostavnicu izvana, pa je meni dostavljac donio pismo i dostavnicu na kojoj je pisalo šta sam kupila, srećom nije bila HP pa me bilo malo manje strah, ne sjećam se jel to bila Hempatia ili WOS, nikad ne uzimam stealth, pa je to možda razlog, uglavnom bilo je skroz transparentno i od onda nisam naručivala...
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Bananko Banana
04.05.2021
97
235
33
Ne znam za pismo ali nadam se da si u pravu oko razlike. A Hempatia ako se ne varam salje isto iz HR, pa mozda nije ni bilo na carini? Ako su ti poslali iz HR mislim da nitko nije ni gledao osim dostavljaca, a oni u to ne ulaze (bar mislim) I koliko vidim Hempatia vise nema sjeme ili?
A stealth paket meni je stigao bez problema nedavno iz Engleske prije Brexita, srecom..

Nego bas danas sam pitao oko desetak seed bankova po Europi, vecina njih nije djelovala pozitivno i optimisticno, kako za nas Hrvate tako i za njihov biznis.. Niko ne zna kako ce bit nakon 1.7 i vjerojatno su i oni zabrinuti, nadam se da ce nac neki nacin.. Cak su i neki popusti na sjeme 40% valjda za svaki slucaj da se proda sto vise..
Neki shopovi kazu da su makli Hrvatsku iz ponude, da li su to napravili jos prije ili sad nakon ovog, ne znam..
(sjeme u Hr nije legalan suvenir kao u nekim zemljama, nego tvar od koja se proizvodi opojna droga, barem koliko sam procitao)
Neki prodavac mi je preporucio da bolje ne narucujem nista jer nije ni on znao tocno situaciju zasad i nije mi htio nista obecavat, ali ako hocu narucit mogu, posteno od njega..
Drugi shopovi kazu ako nesto zelim narucit da to bolje obavim sto prije dok nije kasno, jer se mozda promjeni nakon 1.7..
A neki su me nadobudno uvjeravali da imaju veliki uspjeh sa slanjem u Hr, ali totalno ignorirali novi zakon..
Samo je neki Spanjolac bio pun pozitive i reako da obozava Hrvatsku i da ne zna nista, poslat ce ako treba haha :D

Mozda imamo jos mjesec dana fore za sjeme, pogotovo sad kad su u guzvi u pripremanju, jos i korona, mozda je bas sad najbolji trenutak za opskrbu.. A mozda bas i najgori, tko zna, rizik je.. Sta god bilo sretno nam svima.. Ako nista drugo da se bar natrpamo jeftine robe iz Kine, po jedan proizvod manje od 22€ od razlicitih prodavaca, od jednog joystick, od drugog mis za PC, od treceg slusalice, od cetvrtog gica za 5€ jer je kod nas 20€ i tako dalje :D
Samo trebam vidit sta se desava ako paket iz Kine stigne nakon 1.7. zbog sporije posiljke, da li ce onda oslobodit dug ili ne.. Na to sam isto posalo upit pa cu napisat kad saznam nesto.

ROYAL QUEEN SEEDS:
Thanks for your message.
Following a new Spanish legislation, we are no longer shipping to Croatia.
Our sincerest apologies for the inconvenience.

DINAFEM SEEDS:
Dear customers,
We are very sorry to inform you that Dinafem Seeds are currently under judicial investigation. As a result, and against our will, we are now unable to engage in any commercial activity. We are working round the clock to clarify this situation in order to resume normal activity as soon as possible, but we still don’t know when we’ll be able to operate normally in the way we’ve done for the last 21 years.
We’ll keep you informed of any developments.
Thank you very much for your trust.

ZAMNESIA:
Hi,
We are sorry to inform you that due to a recent change of policy we are unable to ship anything to your country.
You can find a list of all countries we can ship to here.
We understand your disappointment and are really sorry about this too. No exceptions can be made though.
If you have any further questions, please don't hesitate to contact us. We’re happy to help where we can!
Kind regards,
Kirsty
Zamnesia Support
 
Poslednja izmena:

shaolin monk

Aktivan Član
15.12.2016
942
6.807
233
  • Sviđa mi se
Reactions: mr.dr.Smok

0Marac0

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
01.05.2017
2.033
15.280
358
Ja ne mogu vjerovat, da oni prate otpadne vode i vode evidenciju, tko najviše puši u Europi :fuck:
O jbo ih blesave....jutros mi to stari veli, tko da je Tito, umro:) sav nabrijan!
Umjesto, da sprovode studije ili kako se već kaže, da više pomaže ljudima, cannabis, a ne oni ruju po kanalizaciji:)
Još malo, pa če drek na bar kod....
 

grouchy

theGrumpy
16.08.2013
7.177
23.425
1.098

Izraelci ulažu milione evra - u proizvodnju kanabisa

Atina -- Grupa izraelskih privatnih investitora ulaže u oblasti Epanomija, kod Soluna, šest miliona evra u proizvodnju prvo industrijskog, a zatim medicinskog kanabisa


glup naslov, malo bolje u tekstu

Otrovala se deca koja su konzumirala jestivi kanabis

Deca su u povećanom riziku od slučajnog trovanja jestivim jelima i drugim proizvodima od marihuane, navodi se u novoj studiji koja analizira pozive centara za kontrolu trovanja od januara 2017. do decembra 2019.