Video nadzor biljaka (jeftine solucije)

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

deraxor

Banned
Banovan
28.05.2015
384
648
93
Naš Hobi je pomalo opasan i rizičan, ako imate potrebu da stavite video nadzor iz xy razloga bilo da samo promatrate biljku ili da vidite dali vam se ljudi/životinje motaju tu.
A ne možete da kupite profi nadzor koji je poskup.
Evo kako sam ja to riješio:
Hardware;
kamera obična kako zovu i skype kamera, komp, laptop,tablet, ili stariji mob. sa android sistemom.
(šta imate već)
Software; za komp, "yawcam"
Link za download:
http://www.yawcam.com/
program je besplatan, ukoliko hoćete više kamera onda skinete i "ManyCam"
Link:
https://manycam.com/

Ok tutorijal prvi je za komp
Pa će vam na kraju to izgledati ovako:
Screenshot_1.jpg


Ok, nije samo to, Dakle odete li na link vaše kamere možete to gledati isto sa Bilo kog kompa, ili mobitela iz mozille ili chrome, druge nisam probao. Of corse koji imaju pristup internetu.
Link moje kamere je:
http://192.168.1.22:8081/
Možete staviti šifru da vam svak ne vidi to, i naravno radi samo dok je komp upaljen i program radi.
Program ne zauzima mnogo "snage kompjutera" iliti ne vuče mnogo c.p-ua
Program ima brdo mogućnosti.
cijelo vrijeme on slika i snima te sprema u komp video i slike sa danom datumom a možeš i napisati preko slika šta hoćeš i svakakvih opcija još.
Ali nas zanima ono osnovno.
Nisam uspio slati slike na net (video ni neću nek ga sprema zato što bi mi stalni upload usporio mrežu)
Možete odrediti broj slika koje želite da vam spremi, kvalitetu kao i da briše stare slike itd....
Kako program koristi stari oblik file protokola, "ftp" nisam to uspio preko njega
Već instalirate "dropbox"
www.dropbox.com

Tu se registrujete i dobićete 2 gb prostora kao free korisnik.
Sasvim dosta za slike.
Ok u programu namjestite putanju za slike da vam ih sprema u "dropbox" folder.
On će automatski da ih uploada na vaš dropbox.
Pa će vam to izgledati ovako:
dropbox2.jpg
Naravno bez toga "preview" okvira.
to možete gledati preko linka vaše kamere.

Ok sad malo o postavkama programa.

Znači kad instalirate "yawcam" dobićete jedno jednostavno sučelje:

yawcam2.jpg

Uključite što želite
Znači "file"- da vam sprema fajlove, Ftp- nemojte jer je zastario transfer file protokol i jako mi ga teško dobiti
Zato će poslužiti dropbox.
HTTP- ako oćete da gledate live sa drugog kompa ili moba ili šta već sve danas ide na net.
Stream- ako oćete da strimate video preko fejsa ili youtube ili nekog drugog servisa koje dozvoljava yawcam.
Probao na fejsbuk i radi.
Motion, obavezno uključite- tada vam dodatno slika i snima to je detektor pokreta, znači kad nešto muda pred kamerom on to posebno spremi, tj. označi "Mouvment"
Možete kad tako nešto primjeti uključiti i zvuk okidača ili staviti sirenu, pošto ima na izboru samo dva zvuka za to moraćete skinuti neki koji vam više odgovara i staviti u folder.


Ok kliknite na "settings" pojaviće se prozor prva dva polja služe da izaberete svoju kameru,
donja skroz stavka Edit settings otvara postavke.
ovako;
settings.jpg

Tu navedite da vam falove sprema u dropbox mapu kopju će ovaj automatski da uploada,
Ako ne želite da vam uploada nemojte u tu mapu ili zaustavite sinkronizaciju.
(U donjem desnom uglu na simbol dropboxa kada je naravno dropbox pokrenut).
Imate i interval slikanja slika meni je stavljen na 30 sekundi.

ok dalje.....

pod opcijom "pasword" možete napisati neki nick i šifru da vam svak ne vidi gore navedeno pregledavanje uživo, recim,o ako otvorite link moje kamere gore naveden, tražiće vas šifru da gledate.
Trenutno šifra nije stavljena.


Što je još bitno?
Motion to je ono što vam rekoh, znači ako nešto mrdne on će to dodatno slikati i označiti.
U prvoj konzoli kliknite "window"
i izaberite "Motion detection"
Ovako:
motion.jpg
pojaviće vam se ovaj prozor desno u kom možete namještati osjetljivost i sl.
Kao i akciju koju želite da izvrši


slija:

detec.jpg

Tu kao što vidite namještate gdje da vam spremi, dali da se čuje zvuk okidača, do koliko slika tj prostora da vam sprema,itd...
Ove druge opcije koju su tu na slici isključene nidsam uspio dobiti, to da šalje poruku i sl.
Za to služi dropbox, koji će mi na meil poslati sve promjene u mom boxu.
Onda možete uključiti neki od programa za poštu koji će vas obavještavati ili ako koristite gmail uključite obavijesti za radnu površinu ili se snađite na drugi način.

Problem, kod običnih kamera je noćno snimanje. Zato sam bolje rezultate noću dobio sa starim mobitelom sa androidom i kamerom of corse.

Ok to bi bilo za sad to, sve probleme pišite ovdje.
Da ne obrađujem opciju po opciju.

Ako vas zanima i za druge gore navedene uređaje, pisaću ako ne da se tu ne gnjavim.
Pozz društvo.
 
Poslednja izmena:

deraxor

Banned
Banovan
28.05.2015
384
648
93
Gornji tut, je za komp.
Da bi na sajtu montirao trebao bi jedan stari mob sa android sistemom i kamerom.
Stvar je prosta, sa tim mobitelom (ili tabletom).
Sakriti ga, pošto je out po ljeti nema straha od smrzavanja ali zbog ostalih atmosferskih uticaja negdje ga treba ipak zakloniti.
Kako kamera na mobu stalno radi a vjerovatno želite i da je prikopčan mob na net baterija neće dugo, zato je potrebno dodatno napajanje tj. jedna baterija ona dodatna sa trafike ili mali aku od 12 v. za skutere ili sl. Te onaj usb adapterić za automobile. na koji ćete spojiti mobitel.

Ok na mobu skinite prvo program "IP Webcam"
Sa google play da nebi bilo zabune evo link:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.pas.webcam

probao sam ih nekoliko svi su "free" ali svaka iole potrebna funkcija je zaključana dok ne platiš što kod ovoga nije slučaj i za naše potrebe će odrađivati posao.
Značio skinete instalirate, i dobićete ovo:
ip webcam.jpg
Tu ćete namještati osjetljivost kamere, noćno snimanje itd......

Ako ove postavke odvrite do kraja pokrenućete snimaje sa najdonjom opcijom
"Start server"
I sada će krenuti snimanje. na ekranu će vam pisati i upute
"How do i connect" i Actions.
Možete se spojiti odakle hoćete i gledati šta vaš mob snima, naravno trebali bi staviti na račun koji dinar, aktivirati neku od opcija i staviti da vam samo slike šalje.
Slike koje hoćete da vam šalje isto ako nemate love stavite na manje rezolucije i kvalitet.
Ja sam aktivirao nekih 100 mb. ali samo za probu. nemam više out.
inače vam video sprema na karticu u "ipwebcam-videos" po defaultu.
Postoji i opcija da se ekran ugasi,kad se ne koristi za gledanje i svašta, da budem iskren nisam proučio svaku opciju, radim na growboxu velikom pa ako neko nešto otkrije nek pišeu temi.
 

huana.meri

Banned
Banovan
30.11.2010
1.110
7.467
258
svaka čast na trudu i objašnjenju, no može malo objašnjenje kako napajaš strujom kameru za skype, android, tablet koji su na sajtu jel??? kako štitiš to od vlage, rose, kiše...:razvaljen::

ok jasno sad sve, vidio u međuvremenu answer, hehe, a ajde, no mislim da bi meni moja šumetina to pogasila sve....:razvaljen:::vutra:
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Marko.max and Badi

deraxor

Banned
Banovan
28.05.2015
384
648
93
Pa gle, iole ozbiljnija kamera a nama treba mini kamerica ako bi išli kupovati i ono da idu baterijice u nju, i da je vodonepropusna.
Nemožeš kupiti bez 100 eu barem sam ja imao takvu vidjeti kod prijatelja kojem treba radi kuće na selu, stalno mu kradu sve.
Ona samo snima, ima infra crveni senzor i sprema na mickro sd karticu i ti je nemožeš online pratiti.
Već moraš kod nje ići pa skinuti karticu pa otići kući ili nositi laptop da pregledaš sadržaj.
Prednost što ide na baterijice je upitna ni on ne zna još koliko mu može raditi na dvije aa baterije tek je uzeo.
A ni kako bi se ponašala kamera zimi. I baterije bili vrkavale po hladnoći ko ni mi. ali nama ni netreba za zimu. njemu da

Jer mi sa ovim našim možemo i duže napajati mob kojem sve poisključim i spojio ga na aku od stare akubušilice od 12wi evo upravo našao onaj punjač za mob pošto dodatna baterija nije iste amperaže IMG_20160914_150249.jpg

Nije to bilo veće od sve skupa, ma pola cigle one stare. sitne.
Nešto ukopo obložio folijom, a kameru tj mob digao malo van zemlje moga sam žicom i na stablo ali bio je već kraj mog growa sad sam indoor freak
Ali mob je bio na mreži i ja nisam morao ići na sajt stalno.
E ebemu sad sam se toliko ubio, dok sam ovo pisao da nepratim više......uhhh :puuuh:: :razvaljen::
 

Sensi Star

Organic grower :)
Prijatelj Foruma
26.07.2016
1.787
5.412
258
Tamo iza ugla
Svaka cast na tutorijalu. Odlicno.:thumb::thumb::thumb:

Ono sto mene zanima kakva je sigurnost glede policije?Ako instaliram stari mobitel doma u boxu i wifi- jem ga spojim na net, po IP adresi policija moze vidjeti, odnosno skuziti moju adresu ili?
 
  • Sviđa mi se
Reactions: deraxor

deraxor

Banned
Banovan
28.05.2015
384
648
93
uh to za ip adrese je bauk samo takav,
prvo provajder nije dužan da da tvoju ip adresu nikom bez sudskog naloga.
Drugo ti možeš napraviti i "kućnu grupu" ili " home group". i dijeliti fajlove samo u mreži tj. između sebe.što bi ti po defaultu bilo uključeno.
a ono da gledaš online možeš staviti šifru
murjaci se ne kuže u te stvari i ako imaju par njih koji se kuže neće tebe"obrađivati" tako već na onaj stari njihov način provjereni:Čula,rekla,kazala i sistemom slučajnosti.
Ovo ostavljaju za pedofile, teroriste isl.

ono što možemo mi vidjeti ili admini na ovom forumu preko ip adrese,(javne)je samo okvirno
Ako bi te netko ozbiljan sa znanjem išao tražiti bio murjak ili ne. može te naći i preko foruma i ovdje ostavljaš podatke.
ip tracer je jedan od takvih "pratitelja"
http://www.ip-tracker.org/
ali ako bi se murjaci tako okomili na tebe ti si gotov i mi skupa stobom.... vidimo se u o.z
Pali smo preko I.p. adrese ebemu miša za sad ništa od toga

p.s. montiraj ti na box, da vidimo da ti ko od ukućana ne mažnjava vrhove, ti misliš nešto ih jede kad ono starci navalili ;)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: 1310 and Sensi Star

Raconja

Aktivan Član
24.01.2016
465
1.918
143
Koliko sam upoznat sa pričom oko toga u RH su IP adrese jo uvijek promjenjive. Znači svako spajenje nova IP adresa, pa mi logika kaže ako bi ga naštelao da samo šalje slike u intervalima imao bi svaki puta drugu IP adresu. Po tome te nitko nebi trebao skužiti. A u slučaju stalne veze nisam baš siguran ali sam i za to negdje pročitao da se čak i tada IP adresa periodično mjenja.
Ali skoro će i to regulirati po nalogu EU(opet navodno užurbano rade na tome), pa zbogom piratstvu na našim prostorima.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: deraxor

metalmaniac

Sve već piše na forumu, koristite Search. :)
16.10.2009
3.148
6.157
298
54
...ili za 100 dolara naručiš iz Kine digitalni fotoaparat koji se okida na senzor pokreta, a koristi se za nadzor lovišta, promatranje i praćenje životinja i slično. Svaki put kad ideš na sajt izvadiš SD karticu i vidiš je li ti netko švrljao tamo pa znaš da li da se vraćaš ili zaobilaziš sajt u širokom luku...
 
  • Sviđa mi se
Reactions: hazeri and deraxor

Raconja

Aktivan Član
24.01.2016
465
1.918
143
Mislim da je ipak bit snimanja(slikanja) "uživo" da se vide eventualni problemi u razvoju biljoza kako bi se reagiralo na vrijeme. A što se tiče upada od strane drugih ako ih vidiš tek poslije posjete sajtu već može biti kasno. Tako da od toga nikakve koristi.
 

Sensi Star

Organic grower :)
Prijatelj Foruma
26.07.2016
1.787
5.412
258
Tamo iza ugla
uh to za ip adrese je bauk samo takav,
prvo provajder nije dužan da da tvoju ip adresu nikom bez sudskog naloga.
Drugo ti možeš napraviti i "kućnu grupu" ili " home group". i dijeliti fajlove samo u mreži tj. između sebe.što bi ti po defaultu bilo uključeno.
a ono da gledaš online možeš staviti šifru
murjaci se ne kuže u te stvari i ako imaju par njih koji se kuže neće tebe"obrađivati" tako već na onaj stari njihov način provjereni:Čula,rekla,kazala i sistemom slučajnosti.
Ovo ostavljaju za pedofile, teroriste isl.

ono što možemo mi vidjeti ili admini na ovom forumu preko ip adrese,(javne)je samo okvirno
Ako bi te netko ozbiljan sa znanjem išao tražiti bio murjak ili ne. može te naći i preko foruma i ovdje ostavljaš podatke.
ip tracer je jedan od takvih "pratitelja"
http://www.ip-tracker.org/
ali ako bi se murjaci tako okomili na tebe ti si gotov i mi skupa stobom.... vidimo se u o.z
Pali smo preko I.p. adrese ebemu miša za sad ništa od toga

p.s. montiraj ti na box, da vidimo da ti ko od ukućana ne mažnjava vrhove, ti misliš nešto ih jede kad ono starci navalili ;)
Nedavno su u Hrvatskoj klepili neke kriminalce tako sto je policija sve snimala preko Samsungovog tv-a koji je bio spojen na internet. Snimili sve razgovore, a mislim i sliku.

Policija ima vrlo dobre informaticare...znam da trebaju sudski nalog, al zivimo u banana drzavi pa se ne bi cudio da idu u provjeru i bez naloga. Dosta im je da samo bace pogled na snimku i da mi pokucaju na vrata sa nalogom.

Serveri ovog sajta nisu smjesteni unutar Europske unije i Balkana koliko znam (ne podlijezu EU zakonima), a internet provider "ne vidi" kada sam na ovom sajtu. Podaci su kriptirani.

Nedavno sam bas isao u Google-u iskljuciti povijest pretrazivanja i Vutra.org uopce nije zabiljezena. Sve drugo sto sam trazio je.

Ja vec duze vrijeme razmisljam da si stavim kameru u box, al me brine da mi to netko ne provali.
 
Poslednja izmena:

deraxor

Banned
Banovan
28.05.2015
384
648
93
ovaj sajt ide preko Https veze ili sigurnije kao i hotmail i sl.
Ako bi navalili murjaci na ovaj sajt on je vjerovatno na nekom ali vjeruj lako "nađljivom"
hostu i ja sam gledao gdje je koji smješten bandwith i to.
trebali bi prvo od hostera tražiti informacije i ako ih uspiju dobiti stim kod provajdera svim logovima, svim ip sdresama od članova itd...
dobiti nalog od svih provajdera je malo ipak....
ok nek dobiju od svih balkanskih provajdera, moju neće naći jer idem na ovaj forum i ostale hakerske i sumnjive forume i sajtove preko javne mreže koja je tu u blizini.
Samo skrivanje ip adrese nije nikad potpuno i više je maskiranje, kada bi je stvarno promjenili i mjenjali kako mi oćemo ostali bi bez neta, ruter nam daje ip a njegov ip je opet druga priča pa onda ip adrese svakog od kompjutera itddddddd....
Drugo,treće i posljednje je pa prijatelju ti iovdje ostavljaš (vjerovatno slike) i svašta
ako ih ne uploadaš direkt na forum i stavljaš po kojekakvim javnim besplatnim servisima, koji su opet strani i hr policije se baš i ne boje.
sjeti se "Vinkovačkih kurvi"
netko je otvorio fejs stranicu istavljao slike od vinkovačkih cura i bilo na teveu, murja kao oštro reagovala bla,bla, fejsbuk im nije tio dati nikakve podatke. JER NE KRŠE PRAVILA FEJSA.
hahahaaaaaa
Za povijest ovog sajta to da ne ostaje sad sam provjerio u mojem chromu ostaje.

Ali koristim ccleaner koji čisti sve. i logove,povijest sveee toplo preporučam,
 
Poslednja izmena:

deraxor

Banned
Banovan
28.05.2015
384
648
93
@Sensi Star ako ti je frka, ti ga ostavi pa sutra gledaj na mobu šta je spremio.
Ako ćeš biti fina guza pa ne ustajat od kompa, onda neki ruterić posebno pa se umreži sa mobom. ili nekom karticom ako nemaš wifi na kompu se spoji.
Ali možda ćeš morati portove ortvarati,
Svakako koristi strane servise i sajtove, i isključi lokaciju na mobu.
Ako ćeš i van negdje uzmi neku drugu gsm karticu i aktiviraj neki od paketa dok ti traje grow.
To povezati za par stabljika se neda nikom. rađe će ti doći na vrata ako sumnjaju.
Nego provjeravati šta si ti snimio i gdje i kada mislim.....
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Sensi Star

deraxor

Banned
Banovan
28.05.2015
384
648
93
...ili za 100 dolara naručiš iz Kine digitalni fotoaparat koji se okida na senzor pokreta, a koristi se za nadzor lovišta, promatranje i praćenje životinja i slično. Svaki put kad ideš na sajt izvadiš SD karticu i vidiš je li ti netko švrljao tamo pa znaš da li da se vraćaš ili zaobilaziš sajt u širokom luku...
Jeste takva kamera sa senzorom je ovdje oko 100 eu. Ali iako sam je imao priliku vidjeti kažem ne znam još ni njen vlasnik koliko može baterije itd...već rekoh gore.
Ne zaboravi da i ove "hommade" isto preko softvera imaju Mouvment ili da slikaju samo kad se nešto ispred nje mrdne. Ova koju sam ja vidio ima I.C zraku koju smo usmjeravali i pokriva 7-8m ispred sebe i ima samo jednu leću znači samo u jednom smjeru snima, dok ako oćeš kameru sa više leća onda davaj pare.
Tako da je to tu, možda su one bolje zaštićene od kiše ali mi ćemo isto sve štititi folijom stiroporom, i postavljanjem na izvišenom mjestu,da divlje svinje je ne iskopaju pa se slikaju
Dobra stvar je kako kolega @Raconja što ima mogućnost live gledanja situacije.
Kolega @Raconja Naš javni i.p koji dobijamo od provajdera je promjenjiv, samo gašenje i paljenje rutera na 20-etak sekundi mjenja ip adresu, stalne imaju samo hosteri i oni preko wifi.
Ali opet imaju oni sve ip adrese dodjeljene tebi.
P.s. ja nisam stručnjak za sigurnost online ali radim to nešto pa sam upoznat sa situacijom barem okvirno.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Raconja and 1310

Raconja

Aktivan Član
24.01.2016
465
1.918
143
@deraxor Nemam ja live pokriveno ništa ;), čak ne radim ni out. Samo razmišljam u tom smjeru;).
Malo smo otišli od teme sa uvlačenjem :murija:. Po mome mišljenju se time ne treba zamarati, a legalno pribavljanje takvog infa sa servera van države prelazi u znanstvenu fantastiku:D kad uzmemo u obzir okolnosti.
Pa da se vratim na temu. Jedina po meni prava mana sustava u outu je napajanje. Da ima osigurano napajanje u idealnim uvjetima grow bi mogao proći i sa 2 do 3 obilaska ukupno. Što bi rizik(svake vrste) smanjilo maksimalno, Samo u to bi trebalo uložiti i više nije jeftino. Mislim da sa jeftinim rješenjima za takvo nešto ispadnu samo borbe a korist mala ili nikakva. Ali da je fora fora je;).
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Sensi Star