VLAŽNI STRES/Stres vlažnosti

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

SiD

bože petra!!!
Vutra Veteran
15.01.2008
1.091
648
138
36
STRES ZBOG VLAGE - simptomi i rješenja


Često čujemo nezadovoljno jadikovanje ljudi koji imaju problema sa lišćem -> "pomoć, listovi
mi se skupljaju, rubovi listova počeli su smeđiti" ili "pomoć, rubovi se počinju pigati prema
dolje i dobivaju crnu boju... gdje je problem"... Ako ste sigurni da vam biljku ne napadaju
insekti ili ako biljka pati od nedostatka kalcija, biljka vam pokušava reći da proživljva
"VODENI STRES". Teško je točno reći tko je krivac u ovoj situaciji, i na žalost "riješenje"
koje groweri odaberu često nije pravilno. Kriva dijagnoza samo stvara probleme u daljnjem
razvoju i rezultira daljnjim savijanjem/propadanjem. Ultimativno i pravilno riješenje nalazi
se u rukama growera..


1. Pre-gnojenje: Najčešći uzrok je sakupljanje lišća, također nazvano kao "leaf margin
rolling" - sakupljanje rubova lista ili paljenje rubova lista. Dolazi do toga zbog vašeg pre
oduševljenim gnojenjem, nesmijete biti previše revni oko gnojenja. Znači previše hrane u
faktorima koji igraju veliku ulogu; veličina biljke, snaga biljke, i brzina rasta.
Prva razina pokazatelja "VODENOG STRESA" je ta da se znači listovi pigaju, pale, savijaju,
ponekad se vide nekrotične fleke na listu također.. Tvrd, "krispi" osjećaj pod prstima
također je jedan od pokazatelja nasuprot finom mekanom, nadasve sretnom i zdravom listu.
Kada imate visoku koncentraciju soli u otapanju (ili u korijenskoj sredini) uspoređeno sa
manjim postotkom slanosti koja se nalazi u tkivu biljke, voda ju ustvari iscrpljuje iz biljke
putem korijenskog nagiba u svrsi da će popraviti PPM neuravnoteženost.
U našem slučaju, to je prirodni osmotski odgovor koji daje biljci da ujednači postotak
slanosti na obadvije strane korijenskog nagiba. Opet malo o količini i/ili frekvenciji
hranjenja biljke. Previše hrane također može spaliti korijen, a pogotovo osjetljiviji dio
korijena, vrške i dlačice, koji nam onda radi novi set problema poznatih kao "nedostatak
nutrijetana". INFO za bio-uzgajivače, kako se zemlja suši, koncentracija ostalih soli diže se
i stvara nam JOŠ veće probleme. FLUSHAJTE vaše biljke/tegle s vremena na vrijeme kako biste
se riješili ostataka soli.


2. Prevelika temperatura: Biljka gubi vodu kroz njezine listove brže nego što to može
zamijeniti njezin korijenski sistem. Znači naše savijanje listova, piganje, rolanje (gore ili
dolje), znači to je odgovor koji vam biljka šalje: "ej, sad zadržavam vlagu"
Naprimjer to možete vidjeti i vani, kada upeče sunce, podne, niska vlažnost zemlje, listovi
će se početi rolati/pigati/savijati prema unutra,.. moguće da dobiju malo sivkasto zelenkaste
boje.. čim se razina vlažnosti tla unormali listovi će ponovno biti debeli i lijepi..
Smanjite toplinu i koncentrirajte se na razvoj lijepog i zdravog korijenskog sistema
prakticirajući "sound plant culture"... Jedna kratka epizoda visoke topline je dovoljna da
uništi tkivo lista i uzrokuje generalne nepogodnosti koje se odvijaju prema listu, što se
često događa kada su listovi preblizu HID lampama. Oštećeni list se (obično) NE oporavlja,
što god da vi učinili. Sranje kroz gusto granje:). Možete provjeravati nove listove koji
narastu, kako biste vidjeli dali je problem uklonjen.


3. Previše svjetla: Da, ovo je sasvim točno, našim biljkama također možete dati i previše
svjetla. Cannabis ne prima cijelo sunce od zore do sumraka u svojem prirodnom stanju.
Zasjenjen je ili dobiva manje svjetla zbog lista ili nekog drugog materijala koji radi sjenu,
npr. oblačno vrijeme, kiše, krhotine, prašina koji se primaju za površinu lista, zamračeni
perodi od ranog jutra do kasnog podneva i česte vremenske promjene u sezoni. Previše svjetla
uglavnom izbljeđuje i uništava klorofil i potiče skupljanje listova i upravo to je problem
kod unutrašnjeg uzgoja..(prevelike temperature). Opet, vratimo se i bazirajmo na svjetlo i
potrudimo se da razvijemo što bolji i zdraviji korijenski sistem. Uzmite u obzir da sve osim
ekvatorijalnog materijala prima manje svjetla tijekom cvjetanja nego tijekom vegetacije.


4. Previše zalijevanja: Ova praksa služi samo za oslabljivanje korijena oduzimavši mu
mogućnost pravilne izmjene plinova. Npr. korijen ne dobiva dovoljno kisika koji stvara kontra
efekt, te korijen počinje odbijati i trunuti, što rezultira pokazivanjem kao "LISTNI STRES",
"OMAMLJENI RAST", i u nekim slučajevima i smrt biljke. Ljudi često misle kako biljka ne
dobiva dovoljno hrane (koju niti nemože dobivati pod takvim navedenim uvjetima), te dodaju
hranu u svrhe ozdravljenja biljke, ali samo joj u biti rade daljnje ozljede.

5. Premalo vode: Nije samo da je biljka stresirana zbog premale adekvatne vlažnosti, ali
produkcija ugljikohidrata je na ovaj način ugrožena (shebana). Skoknimo na frekvencije
zalijevanja, i ako je potrebno, organski uzgajivači bi trebali ovlažiti/navlažiti svoje
potove od dna dok ne dobiju postojanu vlažnost preko cijele tegle i zemlje, pogotovo mixevi
koji su teški u tresetu. Ovdje veliku ulogu igra dobra drenaža, koja će organski dovesti do
normalnog postotka vlažnosti. Ako vam se tegle čine dosta lagane nego inače, tada je vrijeme
za zalijevanje... Nemojte čekati da se zemlja odvoji od rubova posuda, ili da listovi počnu
klonuti..


Sretno!
SiD
 
13.11.2011
28
1
0
32
Ja nazalost imam takve simptome iako biljka izgleda lepo i zdravo na listovima su se pocele pojavljivati tamne fleke koje polako prelaze u braon i sushe listove..na nekim listovima vrlo malo rubovi su povijeni na gore..a na velikim listovima su krajevi povijeni na dole kao kandze...:)
da li da ostavim malo biljku nezalivenu 2,3 dana da je pokusam oporaviti od stresa ili da preduzimam neke mere..znam da nije ovo tema na kojoj trebam postaviti ovo pitanje ali mislim da ima veze sa ovim postom...:) inace odlican post..svaka cast :)
 
23.07.2012
36
10
0
40
da bi skuzili koliko vam je zemlja vlazna/kad treba zalijevati, evo jedan jednostavan stos: uzmite neki netretirani drveni stapic (nelakirani) kao npr onaj od raznjica. piknite ga duboko u teglu sa biljkom i ostavite. kada obilazite biljku, izvucete stapic i prislonite ga na ruku, ono do kuda je vlazan/hladan je razina vlage u supstratu. takodjer znate otprilike gdje (na kojoj dubini) vam je korjenova bala, pa prema tome vidite do kuda se supstrat isusio. ako je povrsina supstrata suha,ne znaci da ispod toga nije blato, posebno sa ovim tresetastim supstratima.

osim ovoga, moje skromno osobno misljenje je da se masovno koriste preteski supstrati, koji jako zadrzavaju vlagu, soli i najbitnije, pruzaju premalo aeracije korijena. ali s obzirom da je mj relativno kratkog zivotnog vijeka, prvo cu odraditi koji grow na svoj nacin da vidim jel mi stoji teorija (stoji za svo ostalo bilje, ali mj moze biti iznimka).
 
07.10.2019
1
0
1
35
Ljudi imam problem bil mi neko mogao pomoc. S biljkama mi je bilo sve u redu, imam 4 biljke u kontejnerima od po 11l, i pre dva dana lisce se pocelo spustat na dolje, dajem atami a i b, drzim ih u kokosu, na 18/6h sam jos.
 

Prilozi

  • IMG_20191022_114509_1.jpg
    IMG_20191022_114509_1.jpg
    499,7 KB · Pregleda: 84