voda za zalivanje

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
21.05.2012
7
0
0
44
bok drustvo

ja sam novi u ovoj poljoprivrednoj kulturi i jako ste mi korisni.Planiram skupljati kisnicu s kojom bi zalivao samo mi nije jasno da li je stara rđava bacva dobra za skupljanje vode jer je puna rđe
 

Snjezana1971

Aktivan Član
17.01.2012
527
140
83
Postavi se prema biljci kao prema živoj osobi, pa mi reci bi li ti popio vodu iz takve bačve? biljci moraš dati max. ako želiš da ona tebi nešto da pa se ipak trebaš pridržavati i ostalih smjernica/savjeta glede zalijevanja ako si uopće nešto i pročitao na koji način i s kakvom vodom kolege zalijevaju svoje biljke pogotovo glede indor uzgoja gdje su biljke osjetljivije(korigiranje pH) u odnosu na outdor sadnju i vanjske vremenske uvijete.
 

Avantura

kontrolor leta
Prijatelj Foruma
17.10.2008
3.867
2.556
228
Piješ li ti iz prljave(smrdljive) ili čiste čaše? To ti je kao da podižeš dijete, sve ostalo je besmisleno. Koristiti pretragu foruma(opcija search) i ne otvarati mnogo puta analizirane iste teme.
Dobrodošao i uživaj!
EDIT-preteće me "snježana" dok ja sastavim ali poanta je ista:)
 

protuha

Aktivan Član
23.05.2012
44
40
0
15
jučer baš odlazim do tetke,kad ona zalijeva papriku nekim gnojivom.ja se odma kurvinski počnem raspitivat i kaže mi da je to kopriva pomješana s vodom,uzme kantu,pola kopriva,pola vode,i ostavi da odstoji 10-ak dana.kaže da je učinak odličan.i kao,ima još jedna caka,s kokošjim govima (i meni je bilo smiješno) al kaže da je još bolje kad se otopina izmeta i vode pomješa s tom otopinom koprive.hvali se da su joj paprike ko lubenice,da bar moji hedovi takvi budu :D
 

Avantura

kontrolor leta
Prijatelj Foruma
17.10.2008
3.867
2.556
228
Sve je to fino i krasno, prirodne stvari mogu biti jako koriste. Ali ja sam sigurniji kad pročitam koja doza ide u slučaju da sam pod "dejstvom":bis:
 

DJFlyHigh

Aktivan Član
18.05.2010
768
459
83
50
smrdi i gore od kuge, ali smrad nije nista nasuprot ucinkovitoscu :) preporucujem za outdoor ako se radi, kopriva.
a za indoor, tekuce (kemijsko ili jos bolje, organsko) gnojivo :)

peace out !
 

Gewind

Aktivan Član
23.04.2012
125
26
0
39
Pozz ekipa :)
Prvo da kažem da je ova 'fora' za otopljenu koprivu/žaru jaaako dobra. Smrad je gadan, ali neće 'ući' u biljku, a biljka očigledno ojača poslje toga :)
Evo link prvi koji sam našao a da mi se čini OK. Kako napraviti gnojivo od koprive lat. Urtica dioica L. - Savjeti
A ja sam to ovakom uradio: Stavio sam par grana koprive u staklenu bocu od 1 L i držao je poluotvorenog čepa na toplom, ali relativno tamnom mjestu. Ja nisam pravio ogromne količine jer mi nisu trebale. Ovaj tip gnojiva je (po meni) jako dobar nekoliko dana nakon presađivanja. Mislim da željezo u tom gnojivu pospješuje oporavak od stresa...

... Ali ja ovde dođoh zbog nečeg drugog, a to je jedno pitanje vezano za zalijevanje :)
Naime, davno sam saznao da je mineralna/kisela voda dobra za povremeno zalijevanje biljaka, jer izmeđ uostalih stvari sadrži i Kalij (K), i ima PH od 6.5 (Kiseljak npr.). Ali mene zanima, da li netko zna šta je sa ostalim tvarima u mineralnoj/kiseloj i koliko su one dobre ili loše za biljku? :) I ako netko od 'znalaca' koristi kiselu vodu za zalijevanje koju koristi i zašto? Neki sam dan malo gledao hemijske analize voda u prodavnici, i mogu vam reći da se od marke do marke dosta razlikuju po količini mg/l.

Evo ispod hem. sastav Sa. Kiselj.
natrij
559,0
hidrokarbonat1589,2
kalij
23,5
sulfat450,0
kalcij220,5
klorid79,9
magnezij36,7
silicijeva kis.14,9

Pa eto, ako može par riječi na temu.
:vb_wave:
 
  • Sviđa mi se
Reactions: ludilex015

Gewind

Aktivan Član
23.04.2012
125
26
0
39
Khm.. Jel' može neko par rečenica o mineralnoj/kiseloj ako nije problem? :p :D Hehe
Dajte barem, generalno, da li zalijevate sa njom, iskustva, ... ??
 

Wu

Aktivan Član
14.07.2011
104
9
18
31
pozz ljudi zanima me koliko voda za zalivanje moze da stoji, i da li na njen rok moze uticati bubbler odnosno vazdusna pumpa sa rasprskivacem jer se voda tako obogacuje kiseonikom pa sam nekom logikom pomislio da moze da se koristi i posle recimo nedelju dana ako pumpa radi sve vreme. jel to tacno, i ako nije kolko ona moze stajati? takodje me zanima sta radite sa ostatkom vode u slucaju npr. kad se koristi supervit koji se stavlja 1 kap na 4.5l a meni npr. treba samo 1 litra. sta radite sa ostatkom? Peace n Pot!
 

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.456
3.198
Bekaa Valley
baci ti to sto ne potrosis, tokom vremena samo ti moze skociti ph rastvora, cak i voda kada duze stoji postaje alkalnija... moze ona da stoji dok ne pozeleni ali joj vremenom raste ph pa onda mozes da imas problema i drndanja sa tim i svim onim sto povlaci ako je upotrebis

Wu je napisao(la):
... sta radite sa ostatkom vode u slucaju npr. kad se koristi supervit koji se stavlja 1 kap na 4.5l a meni npr. treba samo 1 litra. sta radite sa ostatkom? Peace n Pot!

nemoj mi reci da ti je zao da bacis to pola kapi sto nisi potrosio a jesi rastvorio ;)
 

Wu

Aktivan Član
14.07.2011
104
9
18
31
power hvala na odgovoru, nije mi zao, ni nemam supervit samo ga koristim kao primer jer ide na 4.5l a meni na saxiju od 4-5l coco-perlit 50-50 treba daleko manje od 4.5l, no naravno uvek se moze iskoristiti, nije marijana jedina biljka u basti :) al kao kontam to sto koristim za wu je za wu, mada ocigledno tripujem :D znaci u principu jedino ph postaje problem pri stajanju koji se opet moze regulisati sa ph - i + hvala jos jednom power, pocinje da mi deluje da kad imam problem ustvari vodim dialog sa tobom :D Peace n pot!
 

dvadeseteGaSim

Aktivan Član
08.06.2015
231
719
93
31
Juce sam pripremila vodu u bocama ali nisam stigla da zalijem curice pa cu to obaviti nocas.. Takodje sam stavila 1g ferticare u 1l vode pa me interesuje ima li kakve veze sad to ili bolje da promijenim svu vodu? :objesen: :D
 
14.07.2015
38
100
18
41
bok drustvo

ja sam novi u ovoj poljoprivrednoj kulturi i jako ste mi korisni.Planiram skupljati kisnicu s kojom bi zalivao samo mi nije jasno da li je stara rđava bacva dobra za skupljanje vode jer je puna rđe
ja sam mislio nesto slicno napraviti,samo sto cu za skupljanje kisnice koristiti novu pasticnu burad,zanima me da li ce voda skupljena u trecem i cetvrtom mjesecu biti dobra za recimo sesti i sedmi mjesec,u pitanju je out sadnja,treba li se cime regulisati ili da ostavim tako
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Pandur1312
25.05.2016
233
194
43
Balkan Heart
Kisnica je dobra, treba je drzati u tamnom da bude hladna, zato i bude u bunarima. Bure neka bude cisto, ja sam moje bio zakopao u zemlju do pola, i tu sipao vodu i zatvarao ga. Ako ima rdje nije dobro, ima otrovnih materija koje nisu dobre za biljku, jer ti voda ne bude bistra nego braon ili narandzasta... Ako ti je samo spolja losa onda nije problem.