Vodic za pocetnike

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Stoner

Aktivan Član
11.12.2006
856
285
83
24
mislim što se tiče sterilizacije bolje samo normalno novi skalpel uzeti i dobroga očistiti sa vatom za lice i alkoholom a ne ga paliti
 
09.02.2007
4
0
0
ciaos,imam problem sa jednim white widow-om,mislim da je manjak N u piotanju ali ako ima neko pametniji iskusniji da mi kaze sta je najverovatnije,nek pomogne:) samo da skontam kako da stavim sliku:)
 

bmw

01.04.2007
10
0
0
48
Biljku gajim u potkrovlju sa prozorom na juznoj strni. Ventilacija je prirodna a biljka nije ogradjena boxom.Da li je dobro iskombinovati i vestacku svetlost zajedno sa suncevom svetloscu, koju ako jeste i da li ce ubrzati proces kao u boxu? Radi se o letnjem periodu.
Unapred hvala!
 

Stoner

Aktivan Član
11.12.2006
856
285
83
24
možeš si pomoć jedino sa štednim žaruljama ali moraš paziti da uzmeš što jače gledaš koliko ima lumena oznaka lu i postoje dve boje koje ti pašu jedna je za vegetaciju a druga za cvjetanje boja mjerena u kelvinima za vegetaciju ti je 6400k a za cvjetanje oko 2000 k obično imaju svoja imena cool day light ili warm white . moraš imati na umu da ih treba podosta. Inače sve ti piše na forumu vjerovatno pod OPREMA ZA UNUTRAŠNJE UZGAJANJE pa pogledaj detaljnije
 

grucho

Aktivan Član
29.04.2005
77
20
0
Ukoliko imas direktno sunchevo svetlo nema potrebe za dodavanjem vestachkog,naravno dobro bi bilo da direktno sunce imas oko 8 sati dnevno...Pazi ukoliko gajis u saksiji a pod sunchevom svetloscu moraces nekako da resis prelazak na fazu cvetanja (12/12) prekrivanjem biljke ili stavljanjem iste u mrak posto ce pod suncem biljka ,sama krenuti u cvetanje tek negde u avgustu kada dani postaju kraci, naravno to nije problem ukoliko imas vecu saksiju pa se biljka moze dobro razvijati tako dug period ali ako imas manju saxiju onda resi nesto pa posle 50-60 dana vegetacije udari u cvetanje...
 
14.05.2007
2
0
0
41
Još jedno pitanje, moglo bi se povezati s prethodnim,dakle pošto nigdje nisam mogla nać sjemena adekvatna za unutarnji uzgoj odlučih ove sjemenke od popušenog ostavit u vlažnoj zemlji pa da probam,ovaj trenutni ponos na avataru su moje biljke nakon 4 tjedna, a jos dvije nove su izrasle 3.5 i 1.5 cm u 5 dana :))))
Da se nadam nečemu ili?
I valja li uopće truba koja se od takvih sjemenki razvija!

Hvala i veliki pozdrav od uzgajača startera al pasioniranog pušača sa stažom :-DD
 

gens

Aktivan Član
20.07.2006
426
29
18
Svaka ženska biljka koja se pravilno uzgoji vrijedi za frulu vjeruj mi. Ja sam svoj prvi grow odradio sa nekom no name koju sam uzeo od nekog smeća koje sam kupio... rezultat je bio vrijedan truda :)
 
30.04.2007
22
0
0
47
I sam sam početnik, i puno sam kopao po forumu i skupljao informacije o vodi pa reko h da svedem sve u jedno na jednom mjestu da bude lakše nekome drugom.
Vidi se da je sve povezano i da razni elementi utječu na PH (kod gnojenje) pa sam malo odužio da imate uvid. Skinuto je s neta, pa ako če nekom pomoči, eto...

Tvrdoća vode
Tvrdoća vode je jedan od najvažnijih aspekata kvalitete vode.
Možemo je opisati kao količinu otopljenih minerala u vodi. Postoji više vrsta tvrdoće.
Karbonatna tvrdoća (KH)
Mjeri bikarbonatne (HCO3-), karbonante ione (CO3--) i ione hidroksida (OH-) .
Hidrogen karbonati imaju sposobnost primanja i otpuštanja vodikovih iona čime znatno utječu na
stabilnost pH. Karbonatna tvrdoća i pH su međusobno povezani.
Ako je KH visok, pH će biti vrlo stabilan i teško će ga biti promijeniti. Obrnuto,
ako je KH nizak, pH će biti nestabilan.
Destilirana voda ima KH vrijednost 0 te se zbog toga mora miješati sa odstajalom vodom kako ne
bi dolazilo do prevelikih promjena pH.

Sulfat (SO4--), klorid (Cl) i nitrat (NO3) su odgovorni za nekarbonatnu tvrdoću vode NKH.

Opća tvrdoća (GH)
označava odnos karbonatne i nekarbonatne tvrdoće. Određena je najviše solima kalcija (Ca++) i magnezija (Mg++).
Izražava se sadržajem kalcij karbonata (CaCO3), a mjeri u stupnjevima (DH).
Oznaka DH podrazumjeva "stupanj tvrdoće'', dok oznaka ppm označava "količina na milijun",
što predstavlja ekvivalent mg/Litru vode.
1 DH je jednako 17.8 ppm CaCO3.
0-4 DH 0-70 ppm jako mekana
4-8 DH 70-140 ppm mekana
8-12 DH 140-210 ppm srednje tvrda
12-18 DH 210-320 ppm tvrda
18-30 DH 320-530 ppm jako tvrda
pH vrijednost
Voda (H2O) se sastoji od 2 atoma vodika i 1 atoma kisika. Ako se u vodi nalazi jednaka količina
vodikovih iona (H+) i iona hidroksida (OH-), tada takvu vodu nazivamo neutralnom i ona ima pH vrijednost 7.0.
Voda koja u sebi ima veću količinu vodikovih iona (H+) nego iona hidroksida (OH-) naziva se
kiselom vodom. Ako je količina vodikovih iona (H+) manja tada se voda naziva lužnatom.
pH vode se mjeri logaritamskom ljestvicom od 0 - 14. Vrijednosti od 0 - 6.9 označava da je voda kisela,
7 da je voda neutralna, a od 7.1 - 14 da je voda lužnata.
Ovdje posebno treba naglasiti da je svaka vrijednost 10 puta veća ili manja od prethodne.
Tako je pH 4 10 puta kiseliji od pH 5, a 100 puta kiseliji od pH 6.
Pulsiranje pH
Tijekom noći biljke umjesto procesa fotosinteze, troše kisik i proizvode ugljični dioksid.
Višak ugljičnog dioksida uzrokuje povećanje količine vodikovih iona, te sukladno tome do
povećanja kiselosti i pada pH. Tijekom dana biljke pokreću fotosintezu, i dolazi do obrnute
reakcije - smanjenje kiselosti i rast pH.
 

for

18.05.2007
36
1
6
53
Kupio sam Osram-ovu Vialox nav-t(son-T) sijalicu 150W.
Koliko sam razumio, ona daje samo crveni spektar, pa me zanima dali u fazi vegetacije mogu koristiti nju u kombinaciji sa nekoliko neonki?
Jos nesto, u cemu je razlika izmedju nav-t i nav-e sijalica.
I jos jedna sitnica, dali je metal halide sijalica ustvari metal-halogena sijalica?

Izvinjavam se ako pitanje ne postavljam na pravom mjestu, ali vec sam pokusao pitati na drugim mjestima na forumu, pa pitanje nije postano.
 

mr.skunk

Vutra Veteran
16.01.2007
831
44
0
35
Mozes i kombinirati a mozes i samo s neonkama , razlika je u izgledu sijalice ove sa oznakom e su elipticne a ove sa oznakom t su tubularne koliko sam primjetio vecina growera koristi tubularne poput tvoje i da Metal halide se kod nas kaze metal halogene.
 

SLO-Era

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
24.10.2004
1.812
583
138
52
ja osobno nisam ni znao,da se proizvode u Cro-tako kao velika večina ovog foruma.
Svakako če ti poslužiti,traži cevaste,visokotlačne,pogledaj na tabeli ili pitaj za spektar i nečeš puno pogrešit -još ako su dosta jeftine

svakako nam javi sta si napravijo i informacije koji si dobijo

sretno
 

Stoner

Aktivan Član
11.12.2006
856
285
83
24
nisam siguran u TEŽ lumen output treba provjeriti za svaku lampu (250,400,600,1000) koji ima je lu i onda ako zadovoljavaju onda kupujmo hrvatsko a ako ne onda se ne isplati.
e da i dal uopće ima tubularne u svim varijantama jačine.
INAČE TEŽ JEDNA OD JAČIH EX-YU FIRMI .
 

bongash

Vutra Veteran
11.12.2006
1.211
78
0
46
www.vutra.org
Stoner je napisao(la):
nisam siguran u TEŽ lumen output treba provjeriti za svaku lampu (250,400,600,1000) koji ima je lu i onda ako zadovoljavaju onda kupujmo hrvatsko a ako ne onda se ne isplati.
e da i dal uopće ima tubularne u svim varijantama jačine.
INAČE TEŽ JEDNA OD JAČIH EX-YU FIRMI .

Čini mi se da je kod braina TEŽova lampa. Sudeći po njegovoj bašti, dobro je to. :thumb: