Vodic za pocetnike

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

grucho

Aktivan Član
29.04.2005
77
20
0
Desilo se ono sto se desilo i mnogi postovi su izgubljeni ali idemo dalje u nove pobede.Postojala je jedna moja tema u kojoj sam pokusao sto jednostavnije da opisem nachin za unutrasnji uzgoj svima nama drage biljke,ali su i ti postovi izgubljeni pa cu evo napisati opet nesto na tu temu ako nekog zanima!
Unapred molim sve one koji imaju neka pitanja da prvo pretraze malo forum jer odgovor mozda vec postoji i da se za svako novo pitanje ne otvara nova tema posto ce forum tako postati veoma nepregledan! Hvala!
 
  • Sviđa mi se
Reactions: rastaa

grucho

Aktivan Član
29.04.2005
77
20
0
KLIJANJE
Da naglasim samo to da je ovo jedan od mnogih nachina i ne tvrdim da je naj bolji ali ja ga koristim pa iz iskustva sa njim mogu da kazem da do sada nisam imao problema.
Chasu od jogurta probusimo pri dnu i napunimo je humusom ,najbolje onim kupovnim posto je taj donekle ochiscen od nekih stetochina koje se mogu naci u humusu ili zemlji iz baste a te stetochine(crvici,paraziti,mikroorganizmi,fungus,...)su opasne po biljku pogotovo dok je mlada.Chasu punimo do oko 1 cm od vrha.Zalijemo humus dobro vodom i sachekamo da visak vode izcuri kroz rupu na dnu.Semenku stavimo na humus,bez guranja u zemlju.Uzmemo parche krpe ili salvete savijemo 3-4 puta i stavimo preko semenke i jos malo zalijemo vodom da i krpa bude mokra.Sa alufolijom prekrijemo chasu ,stavimo chasu na neki tanjiric i ostavimo sve to na toplo mesto.
Neko pravilo o tome kad ce semenka da nikne ne postoji ,meni se desavalo da klica krene posle 2 dana a chekao sam nekad i 2 nedelje.Naj bolje je sachekati 5-6 dana pa skinuti alufoliju i pazljivo podici krpu ,ako vidimo da je iz semenke krenula mala bela klica u zemlju onda smo na dobrom putu a ako ne onda vratimo,opet pazljivo sve na mesto i sachekamo jos koji dan.Sa vremena na vreme u toku klijanja trebamo proveriti vlaznost humusa,on treba da je vlazan ali ne preterano sto ce donekle sprechiti i rupa na chasi ali ni onda ne treba preterivati.
Kada klica jednom krene u zemlju vreme je da skinemo foliju i krpu pa chasu sa biljchicom stavimo pod svetlo.Za pochetak je naj bolje pod neonku posto je ona sasvim dovoljna biljci u ovoj fazi a jache svetlo moze i da steti biljci.Na maloj stabljici ce se prvo pojaviti mali okrugli listovi i to je znak da je faza klijanja uspesno zavrsena! :D
 

grucho

Aktivan Član
29.04.2005
77
20
0
DJUBRENJE,PRESADJIVANJE,VEGETATIVNI RAST
Udaljenost neonke od biljke treba da je 3-4cm.Kako biljka raste potrebno je srazmerno podizati neonku.Ukoliko je svetlo previse udaljeno biljka ce se,u nameri da se priblizi svetlu,izduziti i imacemo dugo i tanko stablo biljke sto nije dobro jer se ono lako lomi i ne moze da nosi tezinu listova pa ce se krivit.
Kada se posle onih malih oblih listova pojavi prvi par "rapavih" listova mozemo pocheti sa gnojenjem.Postoje mineralna djubriva-gnojiva za listanje i cvetanje.U pochetku naravno koristimo ono za listanje.Naj vazniji sastav gnojiva je N;P;K pored ovoga vazni su i mikroelementi.Kod min. gnojiva za listanje dominiraju N i K npr. N 25% P 10% K 21%,dok je za cvetanje veci sadrzaj P npr. N 10% P 40% K10%. Inache N(azot),P(fosfor) i K(kalijum).
Posle desetak dana pod neonkom biljka bi trebala da je malo ojachala i korenov sistem bi trebao da je dovoljno razvijen da bi bez problema presadili biljku.Potrebna nam je saksija od 2 do 5litara i kvalitetnija zemlja,moze kupovna koja se koristi za paradajs a mozemo i sami napraviti mix kao u filmu koji zahvaljujuci Avramu mozete naci ovde na forumu.
Napunimo saksiju zemljom ,pazljivo izvadimo biljku iz chase tako da humus ostane na korenju i sve to premestimo u vecu saksiju pa zalijemo vodom.Za zalivanje ja od pochetka koristim blagi rastvor hidrogen peroksida H2O2 koji za razliku od vode ima ekstra atom kiseonika.Na 1litar vode dodajem 0,5ml h2o2 od 35% ukoliko imate hidrogem od 3% onda na 1l vode dodajte 5ml h2o2.Osim sto je zalivanje ovim rastvorom dobar nachin za sprechavanje pojave fungusa tj. gljivichnih bolesti, ovaj rastvor kada dospe u zemlju oslobadja kiseonik iz sebe i pomaze disanje korena biljke sto sprechava truljenje korena.Ovim rastvorom se donekle znachi sprechavaju problemi koji nastaju kod preobilnog zalivanja.
E sad kada smo presadili biljku vreme je da je stavimo pod neko ozbiljnije svetlo.To moze biti zivina sijalica ali je ona idealna samo za vegetativni rast,ili HPS tj. natrijumska sijalica koja je dobra i za cvetanje.Detaljnije o ovom necu pisati posto vec ima na forumu.Kao sto necu spomenuti ni to da dok je biljka pod neonkom svetlo je uvek ukljucheno(24/7), u vegetativnoj fazi period svetlo/mrak je 18/6 a u fazi cvetanja 12/12
:D
 

grucho

Aktivan Član
29.04.2005
77
20
0
REZANJE
Ukoliko smo ogranicheni velichinom grow box-a a zeleli bi da imamo vecu kolichinu kvalitetnih i dobro razvijenih cvetova(hedova) za konzumiranje, u toku vegetacije mozemo rezanjem formirati biljku tako da umesto jedne stabljike sa jednim glavnim vrhom ,dobijemo vise grmast oblik biljke sa vise vrhova.
Posto se u box obichno nagura vise biljaka nego sto bi trebalo(bar ja imam tu losu naviku) svetlosni zraci de dospevaju do nizih cvetova pa se ti cvetovi na kraju ne razviju koliko bi trebali.
Rezanje mozemo pocheti jos dok je biljka mlada ,znachi kada istera drugi par "rapavih" listova jednostavno presechemo stabljiku izmedju prvog i drugog para tih listova i to je to(rech je o "rapavim" listovima ,one oble ne rachunam!).Sada ce biljka isterati po jednu novu granu kod oba lista koja su ostala ,znachi imamo vec dva vrha,sad sachekamo da i ta dva vrha isteraju po dva para listova i opet porezemo stabljiku izmadju ta dva para,sad cemo vec imati 4 vrha.Ovo mozemo raditi sve dok ne odluchimo da pokrenemo cvetanje biljke i na ovaj nachin svi cvetovi ce biti pri vrhu biljke izlozeni sijalici i u mogucnosti da se dobro razvijaju.Postoji mogucnost da se ne reze bas posle svakog para listova vec da se ostavi 2,3,4...para listova pa tek onda reze ,tako ce se dobiti jos gusca biljka ali onda opet moramo paziti da previse ne guramo biljke jedno na drugu jer da bi svi cvetovi bili razvijeni potrebno je da svi dobijaju priblizno istu kolichinu svetlosti.
Rezanjem biljke donekle usporavamo rast posto joj treba malo vremena da se oporavi i potera nove grane ali dobijamo na kolichini i kvalitetu cvetova.Rezanje radimo samo u vegetativnoj fazi rasta biljke!
 
  • Sviđa mi se
Reactions: rastaa

grucho

Aktivan Član
29.04.2005
77
20
0
CVETANJE
Vegetativni rast bi trebao da traje oko 30 dana ali u zavisnosti od prostora u kojem gajimo ,on moze da traje i malo krace ili duze.Rachunajmo da ce biljka na kraju cvetanja biti otprilike duplo veca nego na pochetku cvetanja pa je lako izrachunati koliko cemo je pustiti da raste u veg. fazi.
Cvetanje je u principu jednostavno izazvati,potrebno je rezim svetlo/mrak prebaciti na 12/12 umesto dosadasnjih 18/6 i promeniti gnojenje biljke,znachi koristimo gnojivo za cvetanje.
Posle 10-14 dana na biljkama cemo primetiti male bele niti sto znachi da imamo srece i da je biljka zenka,ukoliko se pochnu pojavljivati male zelene vrecice(kuglice,jajasca..)u pitanju je muzjak i njega vadimo i bacamo u smece posto on nije dobar za pusenje a i ako ga ostavimo previse dugo u box-u oprasice nam zenke pa cemo imati hedove pune semenki.
Cvetanje traje oko 50-60 dana,sve zavisi od sorte koju gajimo,a znak da je biljka spremna za berbu je to sto su nam hedovi lepi i veliki a male niti koje su do sad bile vecinom bele postale su vecinom smedje boje.
BERBA,SUSENJE
Stabljiku presechemo pri dnu biljke ,iznad korena ,makazicama odstranimo prvo velike listove a posle i male.Tako ochiscenu biljku okachimo naopachke na neko suvo i mrachno mesto i tako ostavimo desetak dana.Nemojmo biti nestrpljivi,prirodno susenje je najbolje i kvalitet hedova je veci.
Kada se biljka osusi makazicama odsechemo hedove i vreme je za sjaj u ochima!!! :D
KLONIRANJE
Ukoliko nemamo vise semenki u toku vegetativne faze mozemo odseci jednu ili vise granchica sa biljke ,ove granchice umochimo u hormon za rast korena ,koji moze biti u obliku technosti ili praska a nabavlja se u bolje snabdevenim poljoprivrednim apotekama ili prodavnicama ,te tu granchicu stavimo u isto onako pripremljenu chasu sa humusom na dubinu oko3-4cm i stavimo tako pod neonku.Vazno je da zemlja bude sto chistija jer su klonovi osetljivi na gljivichne bolesti.Takodje vlaznost humusa treba da je veca u pochetku kao i temperatura.Posle 2 nedelje klonovi bi trebalo da se pochnu razvijati sto je znak da se korenov sistem razvio i mozemo nastaviti sa uzgojem kao i kod biljaka dobijenih iz semenki.
To bi bilo to,ako imate nekih pitanja pitajte ,nadam se da sam nekome pomogao....SRETNO!!!
 

doomer

Aktivan Član
24.09.2005
947
1.561
163
Grucho ljepo si to objasnio, ako mozes molim te postaj sliku neke biljke u vegetativnoj fazi i tocno obiljezi gdje bi ju trebalo rezat, sto se tice obrezivanja da dobimo vise glavnih headova, thx
 

sally

Aktivan Član
02.06.2006
74
6
0
negdje sam skupila informaciju da se majka moze drzat za klonove i nakon sto rodi. jel to istina? ja bi svoju klonirala kad odradi svoje, al ti kazes da se klonira u vegetativnoj, pa sam u nedoumci..
 

doomer

Aktivan Član
24.09.2005
947
1.561
163
Mislim da se nemoze klonirat nakon sto rodi, zato se koriste neonke ili MH zarulje da se majka i po par godina drzi u vegetativnoj fazi, sorry ako sam u krivu :)
 

Baphomet

Aktivan Član
02.06.2006
205
10
0
www.konoplja.org
Tako je,biljku se može samo klonirat u vegetativnoj fazi,a što se tièe toga da majku možemo imat i do par godina je isto taèno,ali ju trebamo uvijek držati na vegetaciji,jer ako jednom odcvata èe biti gotovo zato što je jedno godišnja biljka.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: okolotaraban

sally

Aktivan Član
02.06.2006
74
6
0
e pa kvragu onda. opet slijedi muka kad otkrijem 90% muskih biljaka pri slijedecem growu...
a, dobro... :banana_tuzhna:
 

Tripco

Aktivan Član
23.11.2005
312
99
0
suptropia.4t.com
Biljka se može relativno uspešno vratiti u veg. fazu posle cvetanja ako joj je ostalo barem 50% listova ponovnim prebacivanjem na 18/6 režim. Ali, takve biljke su veæ dosta iscrpljene i ne daju dobre klonove - veæina ih vrlo slabo napreduje, a i oni koji su malo bolji, kasnije slabo stvara cvetove.
Meðutim, sasvim je izvesno da su neki ljudi uspeli da obnove energetski potencijal biljke. Nažalost, nije mi poznato kako.
 

grucho

Aktivan Član
29.04.2005
77
20
0
Vracanje biljke iz faze cvetanja u vegetativnu sam pokusao ali bez uspeha tako da nista pametno ne mogu da kazem po tom pitanju.
Kao sto se vec spomenulo drzanje biljke,za koju znamo da je zenka,u vegetativnoj fazi radi skidanja klonova sa nje je oproban i siguran nachin za reprodukciju biljke.
Ukoliko imamo vise biljaka koje su u veg. fazi a ne znamo da li su muske ili zenske, skinemo klon sa svake biljke i obelezimo sa koje smo skinuli tako kada majke stavimo na cvetanje i saznamo kojeg su pola znacemo isto i za klonove.
Slike o rezanju postojale su na forumu u nekim starim postovima ali to se izgubilo a ja nemam nista kod sebe pa evo ove slike koju je Happy face poslao malo sam je doradio.Mozemo rezati tu gde sam povukao liniju tako da ostaju dva lista obelezena sa 1 i 2 ili sachekamo malo da zaokruzeni vrh poraste pa ostavimo dva para listova-dva sprata.

Inache kad rezemo nemojmo rezati odmah iznad listova koje ostavljamo nego sto vislje iznad tako da ostane mali patrljak od stabljike jer tako sigurno necemo ostetiti male pupoljke izmedju listova i stabljike iz kojih treba da izrastu novi vrhovi!
 

brend

Power of Marihuana
04.06.2005
323
25
0
50
Zanima me kakve su to kuglice za drenazu,cemu sluze i moze li ih nesto drugo zameniti?Jesu li obavezne?
 

grucho

Aktivan Član
29.04.2005
77
20
0
Te kuglice se koriste kako bi se zemlja koju koristimo za unutrasnji uzgoj,uchinila sto idealnijom.Za to nisu dovoljne samo kuglice vec je u pitanju kompletan mix vise sastojaka koji ce dati idealnu zemlju koja je neophodna za dobar uzgoj!
Dobra zemlja treba da ima dobru propustljivost,kako vode tako i vazduha,treba da je rastresita znachi da nije u grumenima nego sto sitnija.Vecinu dobrog mix-a chini humus(oko 70%),crna zemlja-oranica(10%),organsko gnojivo (10%),pesak(5%) i perlit(5%).Perlit spada u tu grupu kuglica ,a umesto njega se moze koristiti i izmrvljeni stiropor.

Uf ,da ovo gore (sastav) sam napisao odprilike,moze se smanjiti kolichina humusa a dodati malo vise perlita,organsko gnojivo ne bi trebalo povecavati posto koliko je korisno moze i da bude stetno ako se preteruje a ni previse peska ne valja posto je on tezak pa ako ga ima puno zemlja ce da se brzo stvrdne gubeci time propustljivost ali pesak je dobar za drenazu... :wink:
 

Tripco

Aktivan Član
23.11.2005
312
99
0
suptropia.4t.com
Stiropor se jako mnogo koristi u cveæarskoj industriji u te svrhe. Gotovo svo cveæe koje dolazi iz Holandije ima u zemlji manje-više stiropora. Po meni je pesak bolja stvar, jer osim drenažne uloge, on i oštri koren, tj. potstièe razvoj korenskog sitema.