** Vodic za vanjski uzgoj / outdoor **

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
28.04.2015
4
0
1
34
Pozdrav, odlucili ste se saditi vani/outdoor? Odlicno! Evo bitnih stvari koje bi trebali znati kako biste sa sto manje problema odradili svoj prvi grow.


Prvo sto trebamo napraviti je nabaviti sjemenke i pronaci mjesto/sajt na koji cemo saditi.


Sjemenke

Pogledajte prilog 7351

Sjeme mozemo uzeti iz neke „ulicne vutre“ koja nam se svidjela radom, takvo sjeme/vutra se naziva „domacica“ ako to sjeme posadimo mozemo ocekivati i muske i zenske biljke, i nemozemo biti sigurni da ce biljka iz tog sjemena imati isti rad kao i vutra koju smo pusili, ali je i „besplatan“ nacin kako doci do sjemena.

Drugi i puno bolji nacin je naruciti feminizirano sjeme-iz takvog sjemena rastu samo zenske biljke. Na stranicama proizvodaca/banki sjemena mozemo do u detalje vidjeti priblizan rad, velicinu biljke i vrijeme cvjetanja odredene sorte i po tome izabrati sortu ili vise njih koja nam se najvise svidi.


Sajt i priprema sajta

Pogledajte prilog 7354

Ovo je vjerojatno najbitniji korak u ovom vodicu - pronaci mjesto/sajt na koje cemo saditi. To mora biti mjesto koje je na direktnoj suncevoj svjetlosti tokom cijelog ili vecine dana, nije dobro da bude u hladu jer kanabis ne voli hlad. Prije svega moramo gledati da je mjesto sigurno i da nema mogucnosti da ljudi naidu na nase biljke.

Par dana prije sadenja odlazimo na sajt pripremiti ga za nase biljke, cistimo ga od raslinja, i ako je potrebno kopamo rupe.

Pogledajte prilog 7357 Pogledajte prilog 7377

Zelimo li saditi u zemlju sa sajta ona treba biti prozracna, ni u kom slucaju nabijena, kako bi se korijen mogao neometano razvijati - zdrav korijen=zdrave biljke.

Ako smo procijenili da zemlja nije dobra za sadnju koristiti cemo zemlju za cvijece. Trebamo iskopati rupe (ponijeti ašov ili sl. alat). Rupe neka budu velike toliko da stane 20l zemlje u njih.

Pogledajte prilog 7356 Pogledajte prilog 7355

Rupe napunite zemljom.

Isprobano dobra zemlja za uzgoj kanabisa: Terra magma, Potgrond H, Compo sana Universal, Plantella Balkonia. Zemlju cete pronaci u vrtnim ili trgovackim centrima. Ako ne mozete pronaci neku od gore nabrojanih, uzmite neku drugu zemlju za cvijece ili univerzalnu zemlju. Ph neka bude 6.5 ili blizu. Izbjegavajte humuse, zemlju za palme, citruse, kaktuse, orhideje itd.

Pogledajte prilog 7358


Ako imamo bas nepristupacno tlo, a odlican sajt mozemo posaditi u kante. U tom slucaju kante donesemo na sajt, napunimo ih zemljom i jednostavno presadimo nase biljke iz malih posuda u kante. Ako sadite u kantama morati cete cesce zalijevati jer se i kanta ugrije pa su potrebe za vodom vece.

Pogledajte prilog 7427 Pogledajte prilog 7381 Pogledajte prilog 7382


Hidrogel

Pogledajte prilog 7433
Na fotografiji vidimo prikaz pripremanja smjese zemlja + hidrogel.

Ako smo na prostoru gdje znaju vladati ljetne suše, ili jednostavno kako bi smanjili odlazak na sajt zbog zalijevanja, dobro je u zemlju zamijesati hidrogel.

-------------------------------------------------------------------------------

-Kada smo nabavili sjeme i pronasli sajt na koji cemo saditi ostaje nam jos sacekati lijepo vrijeme, najbolje je poceti izmedu 4.-6. mjeseca ovisno o vremenu. Ne pocinjite prerano i sacekajte lijepo vrijeme, nestrpljivost nam je neprijatelj.

-Docekali smo lijepo vrijeme i odlucili poceti, vrijeme je da proklijemo sjemenke i nas outdoor moze poceti!


Klijanje

Pogledajte prilog 7360
Lijevo- cim klica proviri mozemo s njom u zemlju, klica brzo raste i sto je duza veca je vjerojatnost da pukne prilikom stavljanja u zemlju.

Sjeme stavimo u vlaznu maramicu/toalet papir, namocimo vodom i prekrijemo drugom polovicom maramice/toalet papira, nemojte staviti sjemenke preblizu jednu drugoj. Tako pripremljeno sjeme stavimo na toplo mjesto (ne vruce ili jako toplo) otvaramo svakih cca 10h i gledamo jel sjeme pustilo klicu, pazimo da se maramica/toalet papir ne osusi. Sjeme ce pustiti klicu za 2-7 dana.

Drugi nacin klijanja je da stavimo sjemenke u casu s vodom i cekamo da puste klicu.

Pogledajte prilog 7443

Meni se najbolji nacin za klijanje sjemena pokazao s maramicom.

Dovoljno je svega par mm klice. Kada je sjeme proklijalo vrijeme je da ga posadimo u zemlju.


Sadenje

Pogledajte prilog 7434

Sada su nam potrebne posude, ne prevelike (od casice za jogurt do 3l) u kojima cemo odnjegovati nase biljke iducih 10-20 dana.

Posude napunimo zemljom do vrha, prstom napravimo rupicu/udubljenje 0,5cm i stavimo klicu (bijelo prema dolje-to je buduci korijen) lagano zatrpamo zemljom, stavimo na toplo i osuncano mjesto.

Pogledajte prilog 7365

Zemlju odrzavamo vlaznom, ne smije se osusiti, ne zalijevamo nego koristimo prskalicu dok biljka ne izade na povrsinu zemlje. Kada biljka izade i razvije svoj prvi par listova mozemo poceti s klasicnim nacinom zalijevanja.

Nastavimo zalijevati biljku po potrebi sve dok ne izade 3-5 par listova.

Pogledajte prilog 7410

Dobili smo mlade biljke koje su spremne za presadivanje na sajt. Biljke odnesemo do sajta i u vec pripremljenoj zemlji iskopamo rupu velicine posude u kojoj je biljka, stavimo biljku zajedno sa zemljom iz posude i zalijemo. – Radi lakseg presadivanja pametno je da zemlja u posudama bude suha.

Pogledajte prilog 7429
Što da radim,pukla mi klica kad sam diro dok sam stavio u zemlju,da pustim u zemlji ili,pomoc
 

lukas

Aktivan Član
20.06.2015
167
590
93
kolika je prosjecna visina muzjaka,imam 6 kom. i sve su preko 1.5m,brine me jedna od njih koja ima oko 80 cm,sumnjam da je muzjak ali nisam siguran,pomalo lici i na drugu vrstu.
 

lukas

Aktivan Član
20.06.2015
167
590
93
Hvala Tarzane.sada mi je sve jasno,molim te reci mi jos samo kad ova mudanca izbiju van,koliko im treba da pocnu sexati

Nema potrebe citirati post ispod. St.
 
Poslednja izmena od urednika:
25.12.2014
9
1
1
54
Uradio sam jedan korak bez icijeg saveta. Pa sada da vas pitam dali je neko to radio i kako je prosao, dali su mu uspele biljke ili ne, ili slabo. Ja sam ih tek pre 3 dana presadio u kukuruz.
Bile su u saksiji jednoj vecoj njih 5 komada. Ja sam ih dobro zalio uzeo noz i isekao zemlju do dna dubine 10-15 cm , kao i nihove zilice koje su se pomesale. One su visine oko 1m ima jedna i 1,20 tako da nisu mogle vise u toj saksiji da rastu, takav je moj utisak, stale su bile. Inace su posadjene krajem marta. Kada sam ih presadio u kukuruz oborile su glavu , ali vec ujutro su glave bile gore.
Trenutno, posle evo vec 4 dana nevidim jos uvek neku zivost u njima, iako sam stavio u dnu rupe stajskog ovcijeg djubreta lepo zalijo, pala je i mala kisica. Dali neko ima iskustva i dali ce ovo biti OK.....Molim brz odgovor??????????
 
25.12.2014
9
1
1
54
Pa jel stvarno mislite na moze da se osuse nedaj boze, za sada je ok 4 dana, jedino sto nije vesela bas, ali nije klonula, nije uvrnula list ni jedna, sa sve busom sam je preneo, jedino sto sam sasekao sitne krene udalljene po 5-6 cm od svake, ali dubok busen sam preneo.
 
Poslednja izmena od urednika:

Dzparanoja

GAD
Banovan
14.04.2014
704
1.036
163
O čemu ti to.... neko ti je prislonio pištolj na glavu, i naredio ti da režeš korijenje, pa nijesi imao izbora :whato:: Ako su se "podigle", vjerovatno će preživjeti... jer taj korijen što se upleo je vjrv dovoljno jak da prebrodi ludilo svoga gazde ... Nabavi Slavol, i dodaji ga korijenu, 10 ml na pola litre vode svaka 2-3 dana...dok se ne oporavi. Srećno
 
25.12.2014
9
1
1
54
Hvala ti puno Slavol to ima u apotekama , za koren, ili kako da trazim, samo SLAVOL.....
Oce biti uticaja na prinos??/
 
Poslednja izmena od urednika:

Dzparanoja

GAD
Banovan
14.04.2014
704
1.036
163
Ako me još jednom budeš citirao prijaviću te :) Podji u polj apoteku, i traži kondome, jer to podrazumijeva SLAVOL ! Stvarno si lik, pa kako drugo da tražiš nego kažeš slavol :whato:: Uzmi i Plantelu List kad si već tamo ! Smiksuj po 15 ml od oba u 3 litra vode, pa hrani svoju biljku. Ovo je vodič uzgoja, a ne vodič kako ispraviti nečije ludosti, pa te molim da ne spamamo više ovudije. Ako ti nešto nije jasno dopuni ovdje svoja iskustva https://www.vutra.org/threads/kako-unistiti-biljku-vodic-za-pocetnike-v1-0-1.14106/
 
Poslednja izmena:
  • Sviđa mi se
Reactions: lukas

lukas

Aktivan Član
20.06.2015
167
590
93
11650554_1639319452958799_1204512716_n.jpg
evo je,ruzno pace,sumnjao sam da je muzjak,ali mi drug,od kojeg sam dobio sjeme,rece da se ova vrsta zove RED PURPS,i da je 100 % feminizirana.tako da bi mogli ocekivati malog labuda uskoro.pozz
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Sativa Diva

lukas

Aktivan Član
20.06.2015
167
590
93
Ako me još jednom budeš citirao prijaviću te :) Podji u polj apoteku, i traži kondome, jer to podrazumijeva SLAVOL ! Stvarno si lik, pa kako drugo da tražiš nego kažeš slavol :whato:: Uzmi i Plantelu List kad si već tamo ! Smiksuj po 15 ml od oba u 3 litra vode, pa hrani svoju biljku. Ovo je vodič uzgoja, a ne vodič kako ispraviti nečije ludosti, pa te molim da ne spamamo više ovudije. Ako ti nešto nije jasno dopuni ovdje svoja iskustva https://www.vutra.org/threads/kako-unistiti-biljku-vodic-za-pocetnike-v1-0-1.14106/
hehe,,jedan od najsigurnijih nacina je TOTAL
 
  • Sviđa mi se
Reactions: zelenicovjekgrow

lukas

Aktivan Član
20.06.2015
167
590
93
Tarzane!
citam po ko zna koji put ovaj tvoj vodic za uzgoj i svaki put me vise odusevi,znam da je jos rano razmisljati o tome,ali me zanima jedna sitnica za koju nisam do sada znao,a to je BOJA TRIHOMA,koja boja treba da bude i problem je sto nemam mikroskop,moze li se to povecalom vidjeti,hvala
 
Poslednja izmena: