Vremenaska Fucking nepogoda !!!

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
25.07.2006
16
8
0
Pozdravljam VAS !!!!

Imam mezimicu koja je rasla u saksiji od 12L dva mjeseca, a onda sam je postavio na mjesto sa oko 12h direktne sunceve zrake.Uzivala je ...i ja gledajuci je.. :D .
Al danas ....uzasna ljetnja kisa i vjetrina ... :twisted: ..slomili su njeno stablo!
Ustvari nije slomljeno ali savijeno po 90' i oguljena joj je kora nekih desetak santimetara skroz. To je sve na dnu stabla, nekih 3cm od zemlje.
mlada je i mislim da bih mogao da je spasem..
Sta da radim sa korom?
Kako da je lijecim? Znam onaj sistem za ostecene vocke, ali ....
Kakva su vasa iskustva sa ovim problemom? :cry: :cry: :cry:
 

grucho

Aktivan Član
29.04.2005
77
20
0
Dobro dosao na VUTRU!
Ne znam na koji tachno sistem za vocke mislis ali ako stablo nije potpuno puklo ima biljka dobre sanse da se oporavi ,potrebno joj je samo malo pomoci da se ispravi i vezati je nechim,SAMO PAZI DA JE NE POVREDIS JOS VISE !!! :D
 
25.07.2006
16
8
0
hvala
vec sam duze vrijme tu, ali sam spavao...


Sve sam to vec odradio NARAVNO ali ....

GLAVNI JE PROBLEM KAKO REHABILITOVATI KORU.

Za vocke sa ostecenom vecom povrsinom kore se koristi mjesavina sirovog stajskog djubriva,vjestackog djubriva,zemlje, vode..sve se napravi u kremu,i privije na ranu...


Postoji li neko bolje resenje za konkretno nase ljubimce i ljubimice ..... :cry:
 

Bezze_Sa

Cannabis aktivista
Vutra Veteran
16.06.2006
1.581
327
108
Bosnia
s.t.a.r.s. je napisao(la):
hvala
vec sam duze vrijme tu, ali sam spavao...


Sve sam to vec odradio NARAVNO ali ....

GLAVNI JE PROBLEM KAKO REHABILITOVATI KORU.

Za vocke sa ostecenom vecom povrsinom kore se koristi mjesavina sirovog stajskog djubriva,vjestackog djubriva,zemlje, vode..sve se napravi u kremu,i privije na ranu...


Postoji li neko bolje resenje za konkretno nase ljubimce i ljubimice ..... :cry:

Meni se slièno nešto desilo, naime, kako sam montirao reflektor iznad biljki (nije mi ðavo dao mira da sklonim ih makar ispod, i padne mi lim od reflektora i sijalica (upaljena, uspio sam uhvatiti lim do pola, ali mi je sa jedne strane skresao pri vrhu jednu manju stabljiku (mislim nije sluèaj ko kod tebe da je èitava otišla, mislim skrooz dole pri dnu, nego pri vrhu par listova nisu "skresani" ali su ono ko napukli i jos se drze,... prvo što sam uradio uzeo konac i polako namjestio list sa granama, i držao ih nekoliko dana i juèe skinem konac i stoji kako sam je namjestio tad evo i sad stoji, s tim da donju je bas sasjekao lim i jedva se èuva (naravno i nju sam sa koncem svezao ali list sa granèicama i vrhovima na njima su još uvijek dobro, jes da je dooobro ošteæena ne stabljika, nego list koji opet ima granèica i vrhova i ona se naslonila na jedan list i tako stoji, juce kad sam skidao konac, pogledam nju, kad i na njoj (a nisu bile prije) bijele dlaèice pocele, nisam mogao vjerovati....jes da ima dvije-tri (cvjetanje 2,5 sedmice)...pravo sam se zaèudio...
Tako probaj i ti, pokušaj je lagano vratiti kako je bila, stavi nešto pored i lagano je digni i privezi (nemoj jako stezati, tek toliko da se drzi...i ostavi je...) Sad ne znam, pošto je tebi ono stabljika kompletna u pitanju, kod mene je list bio samo, i muèila se nekoliko dana, svi listovi ispod nje su se oklembesili bili (mislio sam ništa od nje neæe biti) kad kasnije malo poèeli se dizatiii.... a ništa nisam koristio... mislim od nekih zezancija....samo konac i strpljenje....
Sretno i javni šta je bilo...
lp
 
25.07.2006
16
8
0
Ok, moram malo pojasniti...sinoc sam bio rastrojen :lol: .

naravno Uspravio sam biljku, meko je privezao za "proteze"... i isao sam prije 30 min da je vidim, drzi se ...ali
Kora joj je oguljena sa stabla nekih 10cm . I to nije samo sa jedne strane kao kad ogrebes necim, vec komplet okolo. znaci:

Moram nekako da zastitim taj dio koji nema koru (tih 10-ak cetimetara) jer je na tom mjestu stablo golo.Mislim da su joj male sanse da se izvuce ako je samo ostavim tako.

Mozda postoji neki preparat ili "home made" gel koji bih nanio na osteceno mjesto i onda ga obavio nekom tkaninom i povezao koncem ?

Bojim se da ce ono za vocke (opisano u proslom postu) biti prejako za nju...

sta da radim drugari? :roll: [/quote]
 

GreenMan

Grizem beton,zvacem armaturu
Vutra Veteran
24.10.2004
1.801
169
88
49
www.legalizacija.org
Meni je prosle godine nesto izjelo koru sa biljke(sumnjam na zeca) ali je biljka uz redovno zalivanje i prehranu sasvim dobro to podnela.Ako je jos ziva i ako je samo kora u pitanju mislim da ce preziveti.
 

grucho

Aktivan Član
29.04.2005
77
20
0
Ako je kora jako ostecena evo preparat koji se koristi za mazanje kod vocki u sluchajevima vecih ostecenja ili kalemljenja istih.Rech je o FITOBALSAM-u nekog Novosadskog proizvodjacha(bio spin,mislim),preparat je prirodan i moze se nabaviti u Srbiji a verovatno postoje slichni i u Hrvatskoj,Sloveniji ,Bosni itd.Jednostavno se chetkom premaze osteceno mesto i stvorise vestachka zastitna kora na biljci. Provereno -dobro! :wink:
 

SLO-Era

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
24.10.2004
1.812
583
138
52
postoji neka pasta Fitobalsam sto je koriste kod mojih za vocke..ako to mislis Grucho.
Inace sto mozemo ucinit je, da pomognemo biljki da sto pre ojaca-postoje dobra sredstva za to-medicoplant, ako imate kuci lecitin-dodatak zdravoj prehrani od soje,to ce dosta dici bijku...
 

grucho

Aktivan Član
29.04.2005
77
20
0
Da, Ero to je ta Fitobalsam pasta,ja sam pre radio napolju neki dzungla uzgoj,tj. zasadio biljke u gust korov tako da su samo vrhovi uspevali da se razviju pa da biljka ne bi trosila snagu na one donje grane,sekao sam ih i mazao ovom pastom ta sechena mesta kako bi bila zasticena od fungusa i insekata,kontam da se ova pasta moze koristi i kod vecih ostecenja kore samo potrebno je to uraditi sto pre posto ako krene da se susi ili je napadne neki fungus i to ostane ispod premaza ,verovatno nece valjati!Mada u svakom sluchaju kod manjih ostecenja ne treba previse brinuti,kanabis je biljka koja se veoma dobro oporavlja u sluchaju mehanichkih ostecenja!!! :D
 

SLO-Era

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
24.10.2004
1.812
583
138
52
nebi trebalo biti biljki nista,desi se lomljenje ili ostecenje-doduse pri vanjskem uzgoju/ u nekoj zabiti nemojte uzalud ocekivati, da biljku malo ne ogrizu insekti,polomi se koja grana-nije to nista.AKo bas dozivi zesci sok:grad/toca... onda ima u poljuprivrednim apotekama potpuno bioloskih sredstava koje ce ojacati biljku i pomoci joj regenerirati se.

nemam vani nista ove godine, lani mi je par biljki sto sam posadijo napalo sve od divljaci,grada,puzeva,insekata...i opet su prezivele sve -jedino sam skidao puzeve i gusenice, prskao nisam
zajeban je resar pogledat cu to kako se zove, imao sam to na balkonu i u boxu- to, da nisam prskao otisle bi biljke(sreca te se desilo u vegetativnoj fazi)
 
25.07.2006
16
8
0
Jaka je ! Jos uvijek nema nikakvih znakova umiranja. :lol:
Sjutra kupujem Fitobalsam (nasao sam ga)...Mada bi vjerovatno prezivjela i bez njega, kako kaze Green.
Ipak cu je namackati...

Hvala vam svima na savjetima. Pozz!
 
25.07.2006
16
8
0
I bogami prezivlje ona i donese na svjet 8 sjajnih hedova + nekolicinu manje sjajnih. Jes da je do kraja zivota bila na stakama, al odradila je svoje.
Sad visi naglavacke :lol:

pozz