vutra i snovi

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Tarki

Aktivan Član
11.01.2008
1.184
139
0
37
E ovako imam jedan nazovimo ga problemom.

Naime, kad duvam vece kolicine duzi niz vremena (sto je jako cesto) neam snove. Tj imam snove al em sto ih se ne sjecam, em sto su neki cudni i onako nezanimljivi. Neki bezze snovi.

I ta me pojava iritira vec godinama, posebice zato sto kad sam cist imam znakovite snove, dakle snove koji su zbilja odraz realnosti u kojoj zivim, i mogu reci da mi pomazu da dobijem uvid u neke greske, ili mi pomognu da neke greske ne ucinim. Ako i nisu znakoviti su onako zanimljivi i rado ih se sjetim. Cudno, al ja tako gledam na sve to...

A druga zanimljiva stvar je nesto sto mi se desilo neki dan.. tj jedan san koji je bio bas onako dobar san, i dosta znakovit s obzirom na neke stvari koje mi se desavaju u zadnje vrijeme, tj koje su se desavale (necu ga ispricat jer je osoban dosta). E al fora je ta sto mi se taj san desio u noci kad sam bio naduvan cijeli dan prije, al opet s druge strane nisam se naduvo evo sigurno tjedan dana prije toga...

I sad covjek se zapita 'ebemu mater dal da pushim, il ne (nema sanse :D) il kaj...
Ugl ovo sam napiso eto tako da upitam jel ima ko s ovakvim problemom, gledalistem na snove, ili s nekom informacijom, textom koj bi mogo pomoci...

E da, "NEmoj pusit vutru" ne pomaze posto to nije opcija heheh :D

pis
 

kLick

Aktivan Član
21.10.2007
94
17
8
44
"NEmoj pusit vutru" =)

Ozbiljno, bar smanji malo ako zelis snove. Kad sam bio u fazi vise manje svakodnevne upusenosti ni ja ih se nisam sjecao.
 

mr.skunk

Vutra Veteran
16.01.2007
831
44
0
34
zanimljivo je to kako cim prestanes duvati snovi nadiru ko blesavi ,evo ja sam bas sada u fazi pauziranja i nema noci da ne sanjam ali toliko puno mi se toga dogadja u snovima tako da apsolutno nista nemogu zapamtiti ujutro ,a kako vidim da se to dogadja svima zakljucak je da thc stvarno lose djeluje na receptore ( ili sta su vec ) odgovorne za snove.

molio bih nekog strucnijeg da nam to malo pojasni :smoke18:
 

RedSh

Vutra Veteran
21.08.2006
821
141
63
45
ne znam zasto i iz kojeg razloga ali ja se svojih snova gotovo nikada ne sjecam i budim se prazne glave svako jutro. tako je od kada sam bila malena a tako je sada, dal pusila ili ne, jednostavno nema niceg.

ponekad se znam sjetiti, tokom dana, iznenada neceg, neke sitnice malene koja me sjeti na neki san koji tko zna kada sam sanjala ali to je maximum od mog sna.

malo mi nedostaju...ali nadoknadujem sa vrlo bujnom mastom :) i to me spasava i to mi ispunjuje dan i svaki moment kada sam sama sa sobom, pa mi niti nije toliki bed :sun2:
 
30.10.2008
8
9
0
35
..hm.svi ljudi sanjaju.postoje ljudi koji tvrde da uopće ne sanjaju,ali se pokazalo da oni imaju jednako mnogo REM spavanja kao i oni koji tvrde da sanjaju (a REM je fiziološki korelat sanjanja). možete provjerit sanjate li kad ste napušeni tako da vas npr. druga osoba probudi dok ste u REM fazi (šta će prepoznat po brzom pomicanju očiju i kod muškaraca po još nečem lol. p.s.pazite da vas osoba ne siluje :p ). u 80% slučajeva ćete s moć dosjetit šta ste sanjali (a ako vas se probudi u non-REM fazi ta vjerojatnost se značajno spušta na samo 7 %).
ne postoje nikakvi 'receptori za snove'.
snovi su se različito tumačili kroz povijest, a najpoznatije tumačenje je freudovo za koje vjerojatno većina zna.on je smatra da snove pokreću neprihvatljive potisnute želje, od kojih su mnoge seksualne prirode.smatra je da su,budući da snovi predstavljaju neprihvatljive želje, snovi koje doživljavamo (naši manifestni snovi) samo prerušene inačice naših pravih snova (latentnih snova). a nesvjesni cenzor prerušava i oduzima informacije iz naših pravih snova tako da bi ih mogli podnijeti. i zato je mislija da je za rješavanje psiholoških problema ljudi bitno otkriti značenje ljudskih latentnih snova kroz tumačenje manifestnih snova.
sad se ta teorija u suvremenoj psihologiji smatra zastarjelom iako je ukorijenjena u razmišljanjima mnogih ljudi jer je zanimljiva. i mnogi ljudi prihvaćaju stav da snovi izranjaju iz podsvijesti i predstavljaju potisnute misli i želje.
ali,znanstvenici se uglavnom priklanjaju nekim drugim objašnjenjima. mnogi se slažu s Hobsonovom teorijom sinteze aktivacije koja se zasniva na tome da se u REM spavanju aktiviraju brojni krugovi u moždanom deblu koji ajmo reć bombardiraju koru velikog mozga neuralnim signalima. osnova te teorije je da su te informacije koje dolaze u korteks za vrime REM-a uglavnom slučajne, dakle dolazi do slučajne aktivacije i izbijanja signala. a san je onda posljedica prirodnog nastojanja korteksa da tim slučajnim signalima dodijeli neki smisao.
a THC..budući da je THC topiv u mastima, prvo se pretpostavljalo da utječe na mozak izravnim ulaskom u neuralne membrane. Ali,sad se zna da se THC veže s receptorima koji su vrlo gusto smješteni u bazalnim ganglijima, hipokampusu, malom mozgu i neokorteksu. mislin da,pošto korteks 'stvara' san, a i dokazano je da THC djeluje na njega, moguće je da dolazi do nekakve inhibicije,bar djelomične stvaranja sna..
a možda je stvar i u djelovanju na pamćenje..
inače,kemijske tvari koje djeluju na san se mogu podilit na hipnotike (oni pospješuju spavanje-benzodiazepini) i antihipnotike koji reduciraju spavanje.
zanimljivi su ti antihipnotici (a to su stimulansi-kokain,amfetamini itd. i triciklički antidepresivi). antihipnotici pojačavaju djelovanje katekolamina (to su norepinefrin,epinefrin i dopamin). njihovo najvažnije svojstvo ,šta se tiče spavanja, je da djeluju prvenstveno na REM spavanje! oni mogu u potpunosti potisnuti REM spavanje, čak i u dozama koje imaju vrlo mali utjecaj na ukupno vrime spavanja. moguće da takvo djelovanje ima i vutra..znači,normalna je pojava to šta se događa..
eto, to je koliko znan o tome trenutno.a sljedeći semestar mi je kolegij psihofiziologija spavanja pa ću napisat ako naiđen na nešto zanimljivo vutrashko..:spliff:
 

Tarki

Aktivan Član
11.01.2008
1.184
139
0
37
Fak ja se nado da sam zabrijo, a ono zbilja wutra ubi snove...
Al dobro, bar su nakon pauza sto je Skuki reko onako intenzivni i brutalni...

Ebemu, cini se da cu morat cesce pauzirat :(
fala i piz
 

Vutra Samotnjak

VenloNL
Poznanik Foruma
07.06.2010
8.479
43.585
2.598
Ja isto ne sanjam gotovo ništa a obožavam sanjati.Taman da je i horor... budim se odmoran nakon sna.Dešava mi se gotovo svaki puta ako sanjam neku 'hororčinu' da u snu sam sebi kažem....eee,polako...ajmo buđenje.....nije to istina :)
Je li to povezano sa vutrom ili ne uglavnom...nema ih tako često :(...ali :)......noćas sam sanjao da mi je ispao zub,jedan doljnji.........i baš mi se dopao novi izgled :)
 
06.06.2010
43
1
0
37
E venlo,probaj koristiti guaranu ili ginko biloba,oštetit će to se mozak jer nema kisika dok spavaš.Preparati na bazi pasiflore,ginga,gotu kole itd,meni pomažu već godinama.
 

Vutra Samotnjak

VenloNL
Poznanik Foruma
07.06.2010
8.479
43.585
2.598
noćas sanjam....neki ružni ker... 3 put manji od naše kuje....pokušava da ju nategni..............lopata je radila al' sam ga proful'o...........koji je sad to ***** :)
 

Kreso1988

Aktivan Član
04.07.2009
143
23
0
33
mislim da to nije povezano neg si prepusen pa imas problema pamtiti samo pocni pisati snove svako jutro nemoj se buditi naglo iz kreveta vec kada se probudis ostali sa zatvorenim ocima lezati neko vrijeme... da nepise previse pronadi temu lucidni snovi tu negdje je, tam imas dosta o tome pa citaj... (opcija ak nezelis prestat pusit hahah)
 

HighBadger

Aktivan Član
17.01.2011
205
75
28
30
Ja sam imala slicnih problema zbog neuroleptika i antidepresiva,nista od njih nisam sanjala...A inace sanjam svasta i pamtim sve detalje snova i pamitm sve snove svaki put kad se probudim...Pisem sve svoje snove i dosta mi pomazu u zivotu. Ja ne smatram da su snovi samo odraz trenutne realnosi ili neke potisnute zelje ili sve ono sto je potisnuto u podsvesti. Smatram da u snovima postoje odredjeni simboli i da tumececi te simbole razresvamo san i shavtamo njegovu poruku. Svako od nas ima svoje simbole koje tumaci i trazi ekvivalent u zivotu. Meni je zapravo vutra pomogla da ponovo sanjam, posle ovog perioda kada nisam sanjala zbog lekova...Probudila mi je podsvest bukvalno i opet sam sanjala zivopisno. Ali ja ne varim mnogo, jednom do dva puta nedeljno i to mi je taj neki ritam. Mozda treba i ti da nadjes neki ritam kako bi se mozak navikao na isti i prihvatio to i mozda onda ne bi ti uticalo na sanjanje...Ne moras da smanjis vutru, nego samo da nadjes neki ritam...