Vutra i sociologija

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
20.02.2014
15
42
0
44
Nisam od psihologije, volim sociologiju, veže me uz socijalizam, a i to ponašanje masa mi je fascinantno, disperzija moći itd. Na hrvatskom i srpskom jeziku dosta je teško doći do sociološke literature, dobrih prijevoda, sociolozi su u našoj regiji nekako zapostavljeni, manje popularni od psihologa i psihologije, ali online je još uvijek moguće naći dobrih socioloških studija.
I tako ja došao do članka jednog od mojih dražih modernih sociologa Harryja Levinea, sociologa s Queens Collegea koji je napisao odličnu knjigu o vutri i sociologiji koja se zove Marijuana Arrest Crusade. Čovjek pametno i logički objašnjava razloge za vutru navodeći sasvim jasne podatke koji će svakome koji ima pameti biti jasni. Tvrdi da nelogičan rat protiv vutre potiče rasnu diskriminaciju (za primjer, navodi kako bijelci, crnci i hispano u jednakoj mjeri puše vutru, ipak crnci i hispano u puno većem broju su zatvarani, kažnjavani i stigmatizirani (mislim da navodi da je omjer 1 prema 5).
Također, mlađi od 30 godina su u puno većoj mjeri osuđivani od starijih, pripadnici radničke klase od srednjeg sloja, navodi statistike koje dokazuju kako je rat protiv vutre razlog smrti 60,000 ljudi svake godine na američko - meksičkoj granici, on govori kako bi prestanak rata protiv vutre lako doveo do mira na granici, spasa ljudi i uštede u američkom budžetu. On navodi kako je u zadnem desetljeću 360,000 više u Americi kažnjeno zbog sasvim malih količina, deset puta više nego u prethodnoj dekadi, što je jedan pokazatelja krize na globalnom planu. Da se očuva imidž u javnosti, osuđuju se ii hvataju sitne ribice.
Levine je odličan sociolog jer otvoreno proziva i proziva državne organe, zahtijeva reformu organa vlasti jer je svojim sociološkim studijama dokazao da su američko pravosuđe i organi moći manjkavi i zatrovani predrasudama na temelju rase i socijalnog statusa, što izravno utječe na samo društvo i na ponašanje mase. Također, ovim naizgled jednostavnim istraživanjem upozorio je na puno veći problem koji se skriva u društvu - diskriminaciju.
Čak se sa čovjekom složila i sama policija New Yorka a njihov je glasnogovornik rekao da su potrošili oko 1 milijun radnih sati na obračunavanje sa vutrom i rekao, što je za pohvalu, da su se ti sati mogli utrošiti na borbu protiv težih prijestupa i organiziranog kriminala.
Jednostavno, završetak prohibicije dovest će do manje diskriminacije. Očito je da će i moji sociolozi pomoći u legalizaciji vutre :)
1,000,000
 
20.02.2014
15
42
0
44
Hvala na lajkovima ali da ne ispadne da nemam niti jedan odgovor sam ću si odgovoriti :D prošle godine umro je još jedan od modernijh sociologa, ime mu je Phillip D. Slater, čovjek je bio zakon, on je diplomirao na Harvardu, radio kao profesor, ali je skužio kako je sve to zakurac, odao se istraživanju samog sebe, eksperimentirao sa različitim drogama za koje je tvrdio da unapređuju mentalne aktivnosti, napisao u sedamdesetima knjigu "The Pursuit of the Loneliness" o tome kako su ljudi robovi, kako samo hvataju lovu i uspjeh, kako su svi otuđeni, što je u sociologiji 70-ih bilo dosta popularna ideja. Prodao auto, prodao kuću, odrekao se stalnih prihoda, cijeli život preispitivao i istraživao sebe i živio kao pravi hipi. Eto, treba nam više sociologa kao što su Levine i Slater. Usput, Slater, RIP. Falit ćeš sociologiji.
 
24.02.2014
2
12
3
Kad bi vlasti stavili u ilegali sve što ne valja, nebi ti pio vode jarane :D

Sociologija je široka, teško je shvatit današnje društvo, pogotovo na našem brdovitom Balkanu...

Također, mlađi od 30 godina su u puno većoj mjeri osuđivani od starijih, pripadnici radničke klase od srednjeg sloja
Ex-Yu države imaju mentalne posledice, razloge znamo svi, e sad, to što narod veli 'Da komšiji crkne krava' je istina kod nas, jednostavno nismo društveno razvijeni kao pojedine države, na primer Francuzi, digli im 10 centi cijenu nečega(ne znam tačno čega), narod se pobunio, odma' spustili cijenu, što kod nas nećeš videt još najmanje 50-ak godina :)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: KönneR and Havoc
20.02.2014
15
42
0
44
A jbg Vutragedija slažem se potpuno s tobom, al to ne znači da se ne možemo barem malo ovako online pojadati :D

Ex-Yu države imaju mentalne posledice, razloge znamo svi, e sad, to što narod veli 'Da komšiji crkne krava' je istina kod nas, jednostavno nismo društveno razvijeni kao pojedine države

-možda nikad nismo ni bili, zlatno doba bratstva i jedinstva je davno nestalo, lijenost i komformizam je najveći problem. I strah od pobune, strah od suprotstavljanja autoritetu. Kruha i igara i susjedova kuća može da gori, koga briga. Al s druge strane pojedinci su oni koji stvaraju povijest tako da možda nismo Francuzi se uvijek treba ugledati na bolje ;) ako par pojedinaca dobro misli, može djelovati na svoj krug i stvarati kritičnu masu ;)

A i ja se bojim da nećemo to vidjeti narednih 50 godina, ali se više još bojim da nećemo vidjeti nikad ;)
 

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.198
258
Socijalizam i danas ima korijene u nasem drustvu, samo sto nema ko taj korijen da zalijeva, a i cinjenica je da se novokompovani domaci kapitalisti svim silama trude da se taj korijen ne razvije u veliko stablo i probehara.
Samostalnost i sloboda juzno slavenskog plemena od dolaska na Balkan se moze upakovati u nekakvih 100ak godina, a ostalo vrijeme je provedeno na borbu za slobodu, sto ukazuje na cinjenicu da smo vecinu vremena bili pod okupatorskom cizmom i nema smisla porediti ugnjetavane sa ugnjetavacima.

Nase drustvo je svjesno cinjenice da nam je vlast poltronska. Nase drustvo je svjesno cinjenice da ce bilo koja vlast morati biti poltronska jer smo razjedinjeni kao narod, a grupice su nam slabe da se suprotstave istim tim zapadnim kapitalistima koji nas "divljake" pokusavaju nauciti zapadnoevropskim manirima vjesajuci nas po banderama i strijaljajuci nam djecu! Pa cemu onda borba za neku novu vlast, za neke nove poltrone?!

Nije mi logicno da neko cijeni Sociologiju, a da se pri tom divi zapadnom kapitalistickom drustvu.


P.S. Ipak ja vise volim Filozofiju :)

Samo da napomenem da je filozofiranje uz vutru poput seksa bez kondoma - cisto da ne bude off, posto je tema vutra i Filozofija, hocu reci Sociologija
 
  • Sviđa mi se
Reactions: 1310 and CilI