wireless connection

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
06.02.2010
38
0
0
35
evo ovako...
posto sam ja jako zntizeljna osoba, i sve me zanima ali nemam bas puno iskustva s ovim pa bih zamolio ako ima netko od vas da mi pomogne bio bih zahvalan...
evo o cemu se radi
kupio sam nedavno usb wireless adpter cisto iz znatizelje da vidim dali se mogu spojiti na susjedovu mrezu, iako mi to nije potrebno jer imam flat,ali eto moram da probam...
i tu su nastali problemi nece da se spoji i ako se spoji onda pise ogranicena povezanost
dali itko zna zasto je to tako i dali mogu ispravit
hvala unaprijed
 

Avantura

kontrolor leta
Prijatelj Foruma
17.10.2008
3.867
2.556
228
večina wireless mreža,ko se kuži i stalo mu je do sigurnosti ima uključenu wep enkripciju,točnije-treba ti šifra da se spojiš.Večinom je u tome stvar.
Imaš programa i za to razbiti,znam koji su ali san amater za te stvari tj. neznam točno kako se radi,valjda jer nemam potrebe za tim.
Uostalom,nije baš pošteno se spajati na tuđe mreže,bar ne razbijati enkripciju al ako je mreža otvorena zašto ne,ali bez zločestih namjera:)
Nabavi neki laptop,pa se vozi kroz grad,pa skeniraj i analiziraj ko je zaštičen i ko nije:)
 

Avantura

kontrolor leta
Prijatelj Foruma
17.10.2008
3.867
2.556
228
Znači otvoreno je.
Koji windows imaš?
Jel ti dolje desno na alatnoj traci onaj žuti kvadratić s uskličnikom?
Tako ponekad bude meni kad spojim drugi komp,piše da je ograničen prisup,i radi mi drugi samo kad isključim mrežu na primarnom.
Pitanje je također radi li njemu net trenutno i kakve su mu postavke.
Možda trebaš ručno kucati adrese za spojiti se na njegovu mrežu,meni bi to nekad upalilo.
Kažem ti,nisan expert i treba bi nekoga ko se kuži da ti od doma to pogleda i sredi.
 
06.02.2010
38
0
0
35
imam win 7
tako je pojavi se zuti kvadratic i pise limited access
da ali kako da znam koju adresu ukucat ako je to u pitanju
 

Avantura

kontrolor leta
Prijatelj Foruma
17.10.2008
3.867
2.556
228
Mislim da moraš znati njegove Internet protocol postavke,i podesiti svoje u odnosu na njegove,i neke vam neke stvari ne smiju biti iste.
Ideš u Control Panel\Network and Sharing Center,tražiš Connections, meni piše network bridge neznam šta je tebi,kad ti otvoti to klikneš properties(svojstva) tražiš u donjem okviru internet protokol version 4 ,vidjet češ opet svojstva i konfiguraciju bi vjerovatno treba obaviti ručno ukoliko nije.
Trebao bi staviti us the following... i kucati ručno:
IP adress: 19X.168.1.3X
Subnet mask:255.25X.2X5.0
Default gateway:X92.1X8.1.1
Također dolje preffered DNS server isto kao Default gateway.
ixevi su brojevi,al potraži na netu tutorijale,nebi dalje:)
Imam isto win 7 i ovo su uglavnom stvari koje se podešavaju za problem koji ti imaš.
Program Backtrack(linux!!!) te riješava svih ovih muka,i s njim očitaš njegovu konfiguraciju i lako mu upadneš u mrežu,namijenjen je za to,al ne govorim ti iz prve ruke,drugar se konta u to.Znači ukoliko znaš!
Ako ovo napisano čitaš prvi put,radije se poštedi i zaobiđi istraživanje jer treba ipak malo vremena i znanja,i daj nekom stručnom da ti to obavi,a ne kao ja da riješavaš "na sreču pa ako uspije":))I nekad zaista uspije:)
Sretno,google je tvoj prijatelj,al drž se svog neta i iskoristi vrime za nešto drugo:sun2:
 

Bezze_Sa

Cannabis aktivista
Vutra Veteran
16.06.2006
1.581
327
108
Bosnia
Čekaj, a da ti susjed nije podesio svoj wireless router da NE IDE na net !!! To ima u postavkama, a ovo što je GreenPower rekao za IP, njegova (svaka je 192.168.0.1 - sa istog kompa kad kucaš "localhost" ili 127.0.0.1 to su loop adrese, to samo možeš pokrenuti sa kompa na kojem kucas. Eh, sad moraš biti offline i svoju Wireless karticu podesiti da automatski dobija IP (od DHCP server-a na komšijinom routeru). Možda nije upalio DHCP server, tako da pri spajanju na njegovu mrežu, nećeš dobiti IP automatski, u tom slučaju ideš na umjesto "Automatski da ti podesi IP" (XP: Start->Settings-->Network Connection---> Tu nađeš svoj wireless karticu, desnim klikom na nju i skroz dole na Properties, kad se otvori prozor Idi na TCP/IP i na Properties, tu ces morati ukucati sam IP adresu, (obično default IP router-a je 192.168.0.1) adresa: 192.168.0.10 npr: i tako ćeš se i prije spojiti inače, ne čekajući da ti DHCP server dodijeli IP (važi za sve mreže)..
Ispod dole u subnet-u ukucaš 255.255.255.0 i ostalo ostaviš prazno...
Zapamti moraš biti offline sa svog net-a, i onda se nakači na njegovu mrežu.

Wireless mreže imaju enkripciju passowrd-a, u obliku HEX brojeva=slova (jer ne mogu svi) kao i phrase, tj. pass može biti rječ od 255 karaktera !!!
Da ne govorim o enkripciji 64, 126 i 256bit-noj (vrste:WPA/WPA2, WPA/WPA2 EAP Type Passphrase, WEP/WEP2, Shared....)
Ukoliko se nakačiš ti kao što kažeš, onda imaš pristup (AKO JE ON POSTAVIO) djeljenje resursa na kompu (njegovi diskovi, printeri i sl.) Ali to sve pod uslovom da je ON stavio djeljenje .... ukoliko nije, (ima par caka, npr: C$ otvara C: share iako nije upaljeno dijeljenje, o ovome proguglaj pa ćeš dosta naći varijanti kao i programa (ali su svi sa virusima, tako da znaš... koji "razbijaju" pass... ali to je brute force (program koristi listu rječi iz nekog fajla (koji može biti gigama veliki) i vrti komb. što znači da možeš uletiti za 10 min (primjer) kao i za 10 dana...

Ukoliko ti stoji "Limited Access" onda ti nisi nakačen na njegovu mrežu (ikona sa uskličnikom!), tek kad bude ti ikona mali komp kako "odašilje" kao talase, tek tada si nakačen na tu mrežu.
Nemaju sve wireless mreže izlaz na net...
Evo primjera sa jednom radnjom!
Gazda te radnje je kupio Wireless router, živi nekih par km od radnje, on je čak i stavio veliku antenu (ja očitavam 20dB signal !!!!) i kući uvijek zna koliko ima posla, koliko se čega prodalo - fali li možda nešto od robe. Program je "Kasa" i sve što on ima na svom kompu, to radnice imaju na svom i cijena odmah. Sve je to preko wireless-a. Sad hoće da stavo IP server kameru, da ima video nadzor + uvijek zna šta mu se radi u radnji (inače to je ćevabdžinica "MRKVA")
Prvo je uzeo router, (nije htio da plaća da mu uvode VPN) odgovorio ga ja od toga !!! Sad mi se zahvaljuje (VPN - Virtual Private Networking), nema on pristupu internet-u, sa te mreže...

Dobro bi bilo da napraviš SS (Screen Shout) ikone kad se počneš kačiti (sa npr: Screen Shoot capture - freeware program)
Ali ukoliko ti stoji "Limited Access" onda ti nisi se nakačio nikako na njegovu mrežu
 
24.05.2010
8
0
0
34
ako imaš flat,nemoj se zamarat s tim.ja isto "posuđujem" mrežu,ali iz potrebe,ne iz zabave.je malo sporiji net,ono piše 24 mbps,a znam da tera zapravo 5,5 il tak nešt,al ovak mi bolje radi sigurnosti.ak se detektira,imaju susjedovu ip adresu,a ne moju.treba imat i alternativnu mail adresu..

preporuka za sve growere,dogovaranja itd.-laptop i udri xD
 

ZmijugaLoma

Aktivan Član
20.03.2007
176
25
0
41
Najbolje da vidis i najtacnije koja ti je trenutna brzina (bez obzira na ISP ili paket koji si zakupio), kad skidas nesto, npr brzina download-a 128kb i tu se vrti, onda ti je 1Mbit/s, za 24Mbit/s kao sto kazes, brzina download-a bi ti trebala biti 3Mb po sekundi !!!! Evo, ja imam standardni adsl, uzeo paket 1,5/512 ustvari 1,5Mbit (download) i 512kbit/s (upload) i ja imam oko 180kb (nekad skoci na 200kb download) a uplaod 64kb/s.
Ukoliko ne znate koliko (mhz) vam isporucuje vas ISP signal (kabl. xDSL) najbolje kad skidate nesto, pogledate koliki vam je download (jeste da skace, ali uzmite najveci download koji je "dobacio" i najvise na kojem se zadrzava prilikom download-a (hocu reci na kb kad skidate) taj broj pomnozite sa 8 i eto vam vase (u tom trenutku) brzine, eh, sad ko se kaci preko wireless-a, tu isto pravilo vazi, ali puno je ne stabilnije tj. download brzina skace drasticno (odstupanja znaju nekad velika biti) ukoliko je napolju kisa, snijeg, ili sl. atmosferski uslovi.
Ja nekad znam imati brzinu download-a kad tek pocne i preko 200kb, ali lagano opada (po 5kb u sek) i kad dodje do oko 180kb, tu stane i "skace" oko 180kb...

Ja jos nisam vidio da bilo koji ISP nudi 24Mbit/s, download (to je kao sto rekoh 3Mb po sekundi !!!!) na ovim prostorima (osim firmama velikim, ali obicni korisnicima jos nije dostupna tolika propusnost saobracaja, gledam HRT, Nova, RTS, RS, tako da sam upoznat sa tim tj. sta nude, i ako nude FLAT, onda je manja brzina, ako ima limit (taj paket npr:) obicno je i veca brzina. Tebi i 5,5Mbit je oooogromna brzina, (oko 680kb/s download bi imao sto je EEEEXXXTRRAAA!!) mislim da si pobrkao Mb i Mbit-e .
 

Avantura

kontrolor leta
Prijatelj Foruma
17.10.2008
3.867
2.556
228
Možda je imalo pametan pa ima nekakvu zaštitu.A da ga malo u rukavicama preispitaš:icon_lol:
 

ZmijugaLoma

Aktivan Član
20.03.2007
176
25
0
41
Ljudi glupost je "provaljivati", da to tako lako moze, svi bi uskakali jedni drugima u mreze, a i wireless routeri (Access Point - pristupne tacke) ne bi imale svoj hardwerski firewall i sl. Taj koji je namjestio tj. podesio svoj (WiFi ili AP sta ima vec) kako treba. Ako te vec interesuje kako radi i da isprobavas, u gradu bi trebalo (sad opet ne mora, zavisi od grada) da imaju AP za besplatan pristup (strancima npr) i svako ima 1gb (smanjili su limit cini mi se) mjesecno. Svaki komp sa Wireless karticom ima MAC adresu (tj. kartica ima MAC adresu koja je jedinstvena) i kad se neko nakaci oni po tome mu obracunavaju limit. Ima na www.hotspot.ba vise pa pogledaj. Kod nas ima 4 ili 6 AP-ova postavljenih po gradu, i skoro svugdje ima signala, ne bas svugdje ali 80% je prekriveno sigurno. Ovo je namjesteno za strance i sl da mogu pogledati o gradu i oko mail-a, ...
aahhahahahaha samo sto vise mi koristimo nego stranci (pogotovo koga handri njegova konekcija u tom trenutku, radovi neki ili sl a mora na net u tom trenutku. Imate vrlo jeftino PCI varijanta (oko 14€) za velike komp. i iza ima malu antenu, dok u novijim laptopima je ugradjen.
 
06.02.2010
38
0
0
35
evo ovko imam problem....
spojim se na bratovu wirelless mrezu sa wifi lan adapterom i stalno mi puca mreza
mislio sam da je problem u lan adapteru ali nije donesem drugi komp i sve radi normalno dali ima neko ideju sta bi mogo biti problem
 

ZmijugaLoma

Aktivan Član
20.03.2007
176
25
0
41
Drveni Štapić;139488 je napisao(la):
ako imaš .....,al ovak mi bolje radi sigurnosti.ak se detektira,imaju susjedovu ip adresu....
Sorry tek sad pročitah, jes' davno ali da samo dodam na ovo...
Zaboravio si na MAC adresu, koja svaki komp ima svoju oznaku, tačnije svaka mrežna (sa kabl, ili bez) ima MAC adresu. To što si rekao da imaju susjedovu adresu, ISP (kad već dođu do susjedove adrese) vidjeće da nije on se kačio, jer neće biti njegova MAC adresa, nego tvoja... tako da nećeš susjeda uvaliti, to bih samo da razjasnim, da neko ne konta, eh sad ću ja njemu namjerno pa nek njega "prate" ili sl.

Eh, sad dolazi zaključak tj. pitanje kako da dođu do tvoje adrese.... ako si se kačio direkt na njegov WiFi (bilo router, ili AP) ... kod njega ostaje tamo TVOJA MAC Adresa... to je isto (čak i bolje, tj. lakše) nego da imaju IP sa tačnim vremenom i sve... jer ovako mogu isto pregledati SVE ISP (slično search opciji kao mi na google-u) i tu ukucaju tvoju adresu, i imaju TAČNO gdje si, ne samo ko si, nego i gdje je komp, i sve ostalo...

Zapamtite, na net-u nikad nista 100% zaštićeni....
 
06.02.2010
38
0
0
35
e ovako kacim se na bratovu mrezu a tome ima pristup samo nekoliko osoba on je meni upiso mac adresu i ja imam pristup internetu na druga dva kompa a na mojem puca mreza svakih par sekundi znaci spoji se i pukne i tako stalno
 

ZmijugaLoma

Aktivan Član
20.03.2007
176
25
0
41
MAC Adresa se NE MOŽE mijenjati...
---------------------------------------------
To što puca svakih sekundi, to isto ko da nije ni nakačeno, .... pokušaj staviti (vjerovatno predpostavljam da je router u pitanju, a ne samo preko kartice...)
na Wireless Adapter u properisima, (svojstima) imaš opciju TCP/IP, uđi tu, i postavi na automatsko, tj. da ti dodjeli IP, samo to i ništa više... ugasi firewall na njemu... (ne u cotrol panelu... nego samo na njemu) -.---- ideš na Network Connection---->Wireless Adapter, desni klik pa properties, i na Advanced gore TAB-u imaš opcije za windowsov firewall za taj uređaj... on će i dalje raditi samo neće filtrirati Wireless... i probaj, ako se ne nakači onda nam moraš više info dati.... Ako se kačiš preko wireless router-a, onda ono što sam ti pisao ne važi (samo za direktno povezivanje (kao i kod kabl.) tj. cross over-a, a UTP kabl ide na router, tako i ovdje isto... (samo bežićno)...

Ček jel se ti kačiš na Wireless-ov router (očigledno, čim spominješ više njih)... ili direkt kartica na wifi karticu (jedan komp 1 wifi mrežna & drugi komp isto sa wifi mrežnom) ako tako misliš se kačiti onda ovo je gore što sam napisao (promjeni na tom što neće da se nakači) promjeni mu u opcijama da radi u AD-HOC modu, to je kompkomp, dok III komp ne može se nakačiti tu, za to ti treba wireless router...
opet - ako se kačiš preko routera, onda tvoja mrežna karta (taj što neće komp da se nakači) ugasi firewall na WiFi adapter-u, i stavi ga u Infrastrukture mode.

Moraš nam više info dati, ovako nagađamo jel se kačiš na router ii direkt na njegovu wireless karticu (p2p)
 

leš

Aktivan Član
06.10.2010
80
11
8
40
ZmijugaLoma je napisao(la):
MAC Adresa se NE MOŽE mijenjati...
---------------------------------------------
To što puca svakih sekundi, to isto ko da nije ni nakačeno, .... pokušaj staviti (vjerovatno predpostavljam da je router u pitanju, a ne samo preko kartice...)
na Wireless Adapter u properisima, (svojstima) imaš opciju TCP/IP, uđi tu, i postavi na automatsko, tj. da ti dodjeli IP, samo to i ništa više... ugasi firewall na njemu... (ne u cotrol panelu... nego samo na njemu) -.---- ideš na Network Connection---->Wireless Adapter, desni klik pa properties, i na Advanced gore TAB-u imaš opcije za windowsov firewall za taj uređaj... on će i dalje raditi samo neće filtrirati Wireless... i probaj, ako se ne nakači onda nam moraš više info dati.... Ako se kačiš preko wireless router-a, onda ono što sam ti pisao ne važi (samo za direktno povezivanje (kao i kod kabl.) tj. cross over-a, a UTP kabl ide na router, tako i ovdje isto... (samo bežićno)...

Ček jel se ti kačiš na Wireless-ov router (očigledno, čim spominješ više njih)... ili direkt kartica na wifi karticu (jedan komp 1 wifi mrežna & drugi komp isto sa wifi mrežnom) ako tako misliš se kačiti onda ovo je gore što sam napisao (promjeni na tom što neće da se nakači) promjeni mu u opcijama da radi u AD-HOC modu, to je kompkomp, dok III komp ne može se nakačiti tu, za to ti treba wireless router...
opet - ako se kačiš preko routera, onda tvoja mrežna karta (taj što neće komp da se nakači) ugasi firewall na WiFi adapter-u, i stavi ga u Infrastrukture mode.

Moraš nam više info dati, ovako nagađamo jel se kačiš na router ii direkt na njegovu wireless karticu (p2p)
MAC ADRESA SE MOŽE PROMIJENITI I TOČKA.
:matrix: