Zašto se sluša?

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Hooker

music support
09.01.2012
929
2.318
163
55
Hteo bih da ovo bude ozbiljna rasprava,za i protv,a prvenstveno ZASTO neko slusa to sto slusa....Mora da postoji neki razlog zasto neko voli neku vrstu muzike ili zasto mu je neka vrsta muzike omiljena..Nije mi u cilju da raspravljam o ukusima,to je glupo naravno,hteo bih samo da shvatim zasto neko voli nesto,razlog mora da postoji...

Evo da krenem od sebe.Ja sam poceo sa rok muzikom,preko regea i na kraju zaglibio u bluzu i ne planiram da izlazim odatle,tu sam se pronasao.Kako je pocelo?Kod mene kuci su se slusali narodnjaci i nista drugo,cak su mi i kupili neku malu harmoniku kad sam imao 6-7 godina.Znaci nisam poneo ljubav prema gitari iz kuce,tu je nametana narodna muzika,non-stop.Peti razred osnovne,dobio gramofon za rodjendan,prve ploce,posle toga kasetofon,non stop presnimavanje muzike,domaci rok,uplivavanje u muziku van granica Juge,vijanje albuma,danonocno preslusavanje,sve je nekako imalo neki smisao.I bila je muzika,dobra muzika...Cini mi se da se nisam ni okrenuo a vec sam bio navucen na Rock a sve ostalo je doslo samo po sebi.Mislim da sam ja poslednja generacija koja je na taj nacin dolazila do muzike,posle su krenuli prvi satelitski programi,MTV,sve se pocelo servirati,napredak tehnologije...I naravno da nemam nista protiv toga,i ja je koristim.

Sta ne razumem?Kad sam pomenuo napredak tehnologije,ne razumem tehno i sve "vrste i podvrste tehna"...Da li se to slusa i kako se slusa?Sta tu ima da se slusa?Ne pricam o elektronskoj muzici.Tu ima divnih pesama i jako dobrih izvodjaca.Na primer Mobi,Jean Michel Jarre,Depeshe Mode...Ali tehno,ne...Hocu da kazem da ja muziku ne gledam nego slusam.


O glupostima poput Lady Gaga i slicno ne znam da li vredi trositi reci...

A narodnjaci su posebna prica,kod mene kuci su zabranjeni ali najsmesnije u svemu tome je kad se nadjem na nekoj svadbi pa se naderem neke domace rakije pa se zagrlim sa slicnima...Onda sutradan kad se vratim u vinklu i cujem price u koje ne verujem...E onda mi pokazu snimke,vidim sebe,bruka...Ali o ovome neki drugi put.

Da zavrsim,nije mi u cilju da znam sta se slusa nego zasto se slusa?

Negde mora da postoji pocetak....
 
03.07.2009
1.740
2.317
188
shelle je napisao(la):
Sta ne razumem?Kad sam pomenuo napredak tehnologije,ne razumem tehno i sve "vrste i podvrste tehna"...Da li se to slusa i kako se slusa?Sta tu ima da se slusa?Ne pricam o elektronskoj muzici.Tu ima divnih pesama i jako dobrih izvodjaca.Na primer Mobi,Jean Michel Jarre,Depeshe Mode...Ali tehno,ne...Hocu da kazem da ja muziku ne gledam nego slusam.

Minimal, tech house, acid house, techno (iako nema vise onog "hardcore techna" sad ej to vise manje sve mekanije, psy trance. Zašto?

Iz razloga šta tu glazbu jednostavno osječam. Teško mi ej to opisati...osjetim se "povezan" osjetim tu emociju, povezanost sa određenom pjesmom, povezanost sa dj-om! Stvara mi osječaj ugode! Opušten sam! Mogu satima čagat ne techno bez konzumiranja ikakvih kemijskih preparata! Ne tjera me na agresivnost kao prije rock! Izbijem vraga iz sebe i ujutro se budim sa osmjehom na licu! Kad odem na neki party osjećam se kao doma, svi su opušteni, svak fura svoj film u glavi a opet smo jedna cjelina! Kažem pak teško je to opisati nekome tko ne sluša ovu vrstu glazbe, oni koji slušaju razumiju o čemu pričam!

[video=youtube;cWCxqZZvpvM]http://www.youtube.com/watch?v=cWCxqZZvpvM&feature=related[/video]

Dalje još slušam reggae , rock, post rock, post punk i sve ostale pod pravce iz ova dva smijera. Zašto? Emocija, ritmičnost, povezanost sa tom glazbom...kažem teškom mi je to objasniti...
 

peskafondo_420

Aktivan Član
06.02.2012
58
4
0
39
Mene ce prije rakija i narodnjaci natjerat na agresivnost nego rock ,ali onda bi mora stvarno puno polokat, najvise volim slusat dobar old school rap sa puno bassa na dobrim zvucnicima, takva vrsta muzike mi najvise pase,onda trance,reggae, novi val.... svatko slusa ono sto mu pase, valjda i osobnost ima neke veze sa tim ,a opet i nema jer netko tko je od feste i voli bit među ljudima,svejedno mu je hoce li otic na grdovica ili na neku techno rap zurku :).
 

Hooker

music support
09.01.2012
929
2.318
163
55
Moram da pojasnim...

Probudim se jutros,skuvam sebi kafu,uspem casicu domace sljivke,srolam sebi neke ostatke,maltene prasina,sednem za komp,na Forum,Vutra radio,Tropico pusta dobru muziku,ja pojacao,izmeracim sve to i polako krece "rad"....Ubacio se ja u muziku,slusam,pada mi na pamet "sjajna" tema,ima Šta se sluša a Shelle ce da postavi temu Zašto se sluša...Ej,kakav mozak....Ocekujuci gomilu odusevljenih odgovora Shelle gasi komp i odlazi od kuce da obavi ono sta je planirao...

Vrato se ja,procitam sta sam "isfilozofirao" i kazem sebi-Kakav si ti genije?

Slusajte,neka stoji ovako pa ako tema zazivi dobro je,ako ne,nije vazno...

Pozdrav !!!!
 

HighBadger

Aktivan Član
17.01.2011
205
75
28
30
Po mom misljenju je banalno deliti muziku na zanrove, vec je treba deliti na dobru i losu... E sad, sta je dobra, a sta losa muzika? Donekle je to individualna stvar,ali opet postoje neke vrednosti koje postoje u odredjenim zanrovima... Zavisi kako sta je bitno kod muzike uopste... Meni je najvaznije da ima smisla jednostavno! Onda kakva ce osecanja neki zanr da izazove ili cak neko odredjeno ponasanje! Onda dalje, mislim da kroz muziku mozemo da saznamo dosta o jednoj o sobi, njenom karakteru, o njenoj licnosti uopste, ali opet ne ocenjujem ljude po tome sta slusaju...Da ne serem dalje evo sta ja slusam i zasto...
Prvo sam pocela sa yu rockom, na tome sam odrasla i slusam ga i dalje. Neki kad se napiju slusaju narodnjake, ja kad se napijem samo yu-rock dolazi u obzir :icon_lol:Najvise slusam reggae. u tu muziku sam se zaljubila od kad sam je prvi put cula. Reggae mi najvise prija kad treba da se zapali, kad treba da se opustim, kada treba da razmislim o necemu, kada treba da se smirim, da prizovem pozitivne vibracije, da nadjem nesto lepo u ovom svetu i svom zivotu, da nadjem neki smisao... Volim i ska, dub, dubstep ( jedina elektornska koju mogu da slusam)...Ovako slusam jos svasta! Sve podvrste rocka i metala, i hc, punk, rep, trip hop, grandz, neke instrumentale....ma ne znam vise ni ja sama!!! :icon_lol: Dam sansu svakom zanru pa sta se desi desi se...
 

NoTrippin

Aktivan Član
26.04.2007
552
80
48
"ZASTO neko slusa to sto slusa?"


Da staviš nekog čovjeka iz đungle koji nikad nije vidia instrument ni čua ljudski glas, u zatvorenu sobu, poprilično sam siguran da bi nakon nekog vremena počea proizvodit neki ritam i lupat po podu, a zašto? pa jer nam je to u prirodi, nesvjesno težimo nekoj frekvenciji koja rezonira i nadopunjava se sa našom osobnom životnom frekvencijom. Jer muzika je dio života i baš zato ima moć da nam dira osjećaje i mjenja film. :hippy:

A to Shelle šta kažeš za temu mi je poznato, ko šta mi se znalo desit da čujem neku pjesmu i pomislim da je ovo možda
najbolja stvar koju sam ikad čua pa je sutradan opet poslušam sa nekim i samo skužim da sam jučer bia mnogo pijan :icon_mrgreen:.

Sluša svatko šta mu paše, nevezano uz žanrove, jer to su samo kutije kojima obilježavamo muziku radi snalaženja, elementi su svuda isti: ritam , melodija i beskonačno varijacija. Nekako se razvija taj smisao za glazbu i onda vidiš sebe kako slušaš nešto šta prije nisi doživljava uopće, skužiš druge djelove muzike i poveznice kad obratiš pozornost.

Sa druge strane netko nema toliku tendenciju da istražuje sebe i muziku pa sluša ono šta mu je najdostupnije u okolini , ili nametnuto trendovima i sl. al to je već druga priča. Dosta toga u nečijoj percepciji ovisi u kakvoj si kulturi odrasta i šta se slušalo oko tebe prvih 10 godina života.Na primjer cigani su od kad se rode okruženi pjevanjem i glazbom i dosta imaju razvijeniju tu stranu od nekih recimo amera ispranih konzumerizmom.

Al na kraju se sve svede na osjećaj, jer nešto može bit tehnički savršeno odsvirano/otpjevano ali ako nema osjećaja nema težine.

Eto to je par mojih mišljenja iz napušenih memoara trenutnih.

A ja šta slušam , e to je teško za reć, nešto ko šta je beđerica rekla, ulazim svuda i pipam šta više mogu pa osjetim šta mi se sviđa.:rasta1:
 

artistic

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
26.07.2011
346
1.478
143
Universe
Ja slušam The Prodigy! Zato što mi odgovara i nema emocija da me rastuži ili razveseli...jednostavno me drži nabrijanog stalno...a volim ih i zato što su drugačiji od svih, nemožeš definirat koja je to vrsta glazbe...jednostavno, BOGOVI :) a pored toga znam poslušat dobrog rap-a, reggae-a i dobre elektronike...štajaznam...Prodigy mi je religija hehehehe :)
 

Rasta Man

Aktivan Član
11.05.2010
127
148
43
Netko je vec spomenia, dobru i lošu mjuzu. Osobno, tako i djelim glazbu. Malo je neprikosnoven tvoj stav o Lady Gagi ili kome već. L.Gaga ima vraški dobar glas, ne pratim ju, ali poslušao sam par pjesama, i stvarno je žena talentirana. Nije na meni da ti govorim što da radiš, ali nije u redu od tebe tako degradirati jedan žanr muzike jer baš tebi ne paše. Tko voli turbofolk,tehno, štogod već, ukoliko ne ometa taj minimalni oblik slobode što imamo ne vidim zašto je to loše.
-Što se mog ukusa tiče, ne slušam nijedan žanr baš specifično. Volim r'n'r, blues,funk,soul,jazz,hip hop, reggae, ska, jer svaki žanr sadrži nešto posenbno, nešto baš svoje u sebi, i ne mogu nikako dijelit glazbu na iste. Volim dobru glazbu (subjektivno viđenje), i svaki žanr pridodaje svoju posebnost i pomaže izgraditi karakter osobe, vrijednosti i sl. Stoga nikako ne volim podjele glazbe, ali ako moram izabrati jedan izabirem progresivni rock. Zašto? Ne znam. Odgovara mi, sadrži vecinu stvari koje volim čuti u pjesmama.
 

Hooker

music support
09.01.2012
929
2.318
163
55
Rasta Man je napisao(la):
Netko je vec spomenia, dobru i lošu mjuzu. Osobno, tako i djelim glazbu. Malo je neprikosnoven tvoj stav o Lady Gagi ili kome već. L.Gaga ima vraški dobar glas, ne pratim ju, ali poslušao sam par pjesama, i stvarno je žena talentirana. Nije na meni da ti govorim što da radiš, ali nije u redu od tebe tako degradirati jedan žanr muzike jer baš tebi ne paše. Tko voli turbofolk,tehno, štogod već, ukoliko ne ometa taj minimalni oblik slobode što imamo ne vidim zašto je to loše.
-Što se mog ukusa tiče, ne slušam nijedan žanr baš specifično. Volim r'n'r, blues,funk,soul,jazz,hip hop, reggae, ska, jer svaki žanr sadrži nešto posenbno, nešto baš svoje u sebi, i ne mogu nikako dijelit glazbu na iste. Volim dobru glazbu (subjektivno viđenje), i svaki žanr pridodaje svoju posebnost i pomaže izgraditi karakter osobe, vrijednosti i sl. Stoga nikako ne volim podjele glazbe, ali ako moram izabrati jedan izabirem progresivni rock. Zašto? Ne znam. Odgovara mi, sadrži vecinu stvari koje volim čuti u pjesmama.

Volim da pricam o muzici,volim da cujem razne stavove,naravno da svako ima pravo na svoje misljenje i to je dobro.Rasta sada ne raspravljam sa tobom nego ti iznosim svoj stav...

Lady Gaga...I slicni izvodjaci...Ja to ne mogu da svarim.Jbg,takav sam.Ko voli nek izvoli,ja ne mogu.Nije bitan zanr muzike,bitno mi je da je neki muzicar svojim radom zasluzio da se nadje tamo gde jeste.Ali Lady Gagu i njoj slicne su stvorili.Stvorila je ekipa oko nje,napravila joj imidz,zaradjuju dobre pare na glupost i sto je najzalosnije ljudi se primaju na takve stvari.I sto je jos gore vide u takvim tvorevinama neku ikonu...Ma ne ide mi u glavu i gotovo...Ja muziku ne gledam nego slusam.Na koncertima takvih frikova se najveca paznja obraca na scenski nastup,sta je obukla,sta je stavila ne glavu,koga je vredjala,sve je izrezirano do detalja,muzika u drugom planu...Ne mogu Rasta ja to...Ponavljam,kome se svidja neka slusa ili gleda,ja ne mogu...

Imam ja dobrih drugara i medju shabanima sto slusaju narodnjake i medju poklonicima tehna ili ne znam ti ja cega sto para moje usi,sve su to dobri ljudi.Sta im ja mogu?

Jednostavno ako ne osetim iskrenost u onome sto cujem to i ne mogu da slusam...

Pozdrav Rasta!
 

derataur

Aktivan Član
02.03.2011
289
25
18
106
znam da se o ukusima ne raspravlja al mislim da nema smisla trosit rijeci na narodnjake,lady g. i sl.kada govorimo o kvalitetnoj muzici...
ne volim narodnjake,al kolko sam shvatio da su u narodnjacima rijeci te koje diraju u dusu a ne glazba(eventulano neka solaza na harmonici :drink:)...al opet kad usporedim naprimjer balasevica sa narodnjacima sto se teksta tice mislim da je svaka rijec suvisna.
prosao sam dosta faza u zivotu sto se tice muzike i nekako se pronasao u elektronici,hip hop volim poslusat(opet text koji dira dusu a o beatu da nepricam)
nekako mi je najbitnije da osjetim groove u stvari..nebitno koji zanr ako je stvar dobra,a opet nemora biti ni groova ni nekog posebnog teksta s kojim se mogu poistovijetit evo primjer... [video=youtube;88StUIDsvJs]http://www.youtube.com/watch?v=88StUIDsvJs[/video]

cudno je to sve sa muzikom,slozio bi se NoTrippinom da covjek nesvjesno tezi frekvenciji koja rezonira i nadopunjuje se sa njegovom zivotnom frekvencijom,jer kad slusam pjesmu ko da trazim sebe u njoj
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Peroooooo

Rasta Man

Aktivan Član
11.05.2010
127
148
43
Hooker je napisao(la):
Volim da pricam o muzici,volim da cujem razne stavove,naravno da svako ima pravo na svoje misljenje i to je dobro.Rasta sada ne raspravljam sa tobom nego ti iznosim svoj stav...

Lady Gaga...I slicni izvodjaci...Ja to ne mogu da svarim.Jbg,takav sam.Ko voli nek izvoli,ja ne mogu.Nije bitan zanr muzike,bitno mi je da je neki muzicar svojim radom zasluzio da se nadje tamo gde jeste.Ali Lady Gagu i njoj slicne su stvorili.Stvorila je ekipa oko nje,napravila joj imidz,zaradjuju dobre pare na glupost i sto je najzalosnije ljudi se primaju na takve stvari.I sto je jos gore vide u takvim tvorevinama neku ikonu...Ma ne ide mi u glavu i gotovo...Ja muziku ne gledam nego slusam.Na koncertima takvih frikova se najveca paznja obraca na scenski nastup,sta je obukla,sta je stavila ne glavu,koga je vredjala,sve je izrezirano do detalja,muzika u drugom planu...Ne mogu Rasta ja to...Ponavljam,kome se svidja neka slusa ili gleda,ja ne mogu...

Imam ja dobrih drugara i medju shabanima sto slusaju narodnjake i medju poklonicima tehna ili ne znam ti ja cega sto para moje usi,sve su to dobri ljudi.Sta im ja mogu?

Jednostavno ako ne osetim iskrenost u onome sto cujem to i ne mogu da slusam...

Pozdrav Rasta!
Ma nema problema. Ako ne raspravljaš o ukusima onda nemaš o čemu raspravljat. Samo kažem da, ukoliko nitko ne ometa tu minimalnu nazovimo ju slobodu koju imam, ne smeta mi. Istina je da L.Gaga, J.Bibier i to, da su stvoreni da glazbena industrija okrene pare, ali moj bože, što sad. Moj stav je da muzika treba biti više od "baby baby", ali ne smeta mi što se svi lože na to. Više mi smeta kad odem na jutub i onda top komentar kao "ovo je bolje njego justin biber, bla bla", pa koga briga za njima uopce? Ne shvacam te ljude, ako te nije briga ne spominji, i jos su mi bolji oni koji idu na njegov kanal da bi vriđali njega. Ma pusti dečka/curu nek radi svoje, i to je to. Svaka umjetnost je osporiva u nekom segmentu, svatko može reći da valja ili ne valja, upravo je to čar iste, jer nam pruža mogućnost da sami vidimo nešto u tome. Dosta mojih poznanika sluša isto tehno, trance i štoliveć, osobno, ne vidim ljepotu te muzike, dosadna mi je, ne osjecam emocije kao u ostalih, ali eto, svatko bira što voli.
Pozz
 

Domaja the best

BANOVAN
Banovan
22.03.2012
459
14
0
32
Za mene je balkanska glazba smece,ima par izvodaca koji su ok.Turbofolk mi je nejasan pojam kako to netko uopce slusa,kakve rijeci diraju u dusu,ja bi takvu pjesmu napisao i uglazbio za 5 min.Ne zelim nikog vrijedat ali stvarno mi se to vec gadi.Gdje god odem samo narodnjaci lupaju i svaka pjesma je ista.Ostavila me,napicu se ,pijan sam,volim te,rezem vene rezem vene prerezo sam ruku...WTF.Balasevic je jako dobar,tu i tamo neki raper,Josipa Lisac je ok samo zato sto je drukcija i ima fascinantan glas.A sto se mene tice ja slusam black death metal,za neke je to pojam sta je ovo,ali za mene ne.Slusam metal zato sto je najmelodicnija glazba ikad napravljena,izvodaci jako izrazavaju svoje emocije a uz to sve prebijaju instrumente od gitara pa do puhackih instrumenata.Zavrsio sam glazbenu skolu i sviram gitaru preko 10g,stoga mislim da bar nesta znam sto se tice glazbe.
 
  • Haha
Reactions: Peroooooo