za koje sijalice da se odlucim !!

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.539
298
Ajd sad lijepo klik na link i čitaj https://forums.vutra.org/content/192-Svetlo-i-ventilacija
Taj reflektor što si našao samo grije,a qrac ne vrijedi.Kad budeš čitao temu sa linka,sjeti se ovog kad dođeš do MH žarulja-500W halogen daje manje svjetla od 150W Metal Halogen,što znaći da nećeš jeftino proći što se rasvjete tiće.Nije svaka sijalica ista i zato čitaj što su ljudi napisali na forumu za TEBE i ne ispituj više gluposti.
 
15.10.2009
43
10
8
44
Ako planiras da kupujes grow box ili imas neki veci prostor za gajenje onda ti je moj savet da nabavis komplet hps i mh sijalicu sa reflektorom, ako planiras da gajis na nekom manjem prostoru tipa stari orman onda ti je HPS bacanje para, napravi neki od fluo reflektora koje mozes naci na forumu.

Prednosti fluo nad HPS-om u starom ormanu su mnogostruke pre svega mislim na ventilaciju (FLUO gotovo i da ne greje u odnosu na HPS) i potrosnju struje.
HPS sijalice su bolje ali grow mozes da izvedes i sa fluo cevima sve zavisi od toga,koliko biljaka imas,koju vrstu gajis i sta zelis... HPS imaju mnogostruko veci lumen od fluo cevi ali moje licno mishljenje je da ta prednost na malom prostoru nema smisla ako uzmes
u obzir mane hps-a.
 
03.06.2010
19
5
0
55
Danima vec citam teme na forumu vezane za indoor grow... Sta da radim? Hps od 400w mi ne odgovara zbog prostora i toplote u sobi(potkrovlje-80 procenata konstrukcije drvo). Ovo mi je prvi put da radim indoor grow,outdoor mi nije nepoznanica ali sto se tice unutrasnjeg ovo je za mene nesto novo. Koliko sam uspio shvatiti sve je stvar lumena i tog hps-a,mislim njegovog spektra boja ili se varam? Sad mi treba pomoc,za vrijeme toplijih dana nema sanse da se koristim hps lampom,prvenstveno zbog problema sa toplotom. CFL sijalice kao alternativa ?

1xCFL Sijalica 200W 13650 lm 2700k crveni spektar
1xCFL Sijalica 200W 13000 lm 6400k plavi spektar
26650 lm ukupno


Mene zanima da li je neko od clanova radio sa ovim svjetlom i kakva su iskustva? Zelio bih krenuti sada sa growom ali bez hps-a do zime,da li je dobra alternativa ovaj cfl -hps-u ili je hps nezamjenjiv?
 

Purica

Aktivan Član
23.02.2010
154
14
18
Sve je moguce , ljudi naprave extra posal i sa 4-5 25W cfla ako je u pitanju neki micro grow + ako je još u pitanju neka dwarf sorta da se tu izvuci jako lijepo , ako sad pucas na neku vecu količinu onda nema nista ispod hpsa.Mada te dvije lampe kostaju ko neki MH i HPS zajedno , tako da šteta uglavnom.Ali da se moze sa time postic rezultati definitivno mogu.Inače puno jeftinija je opcija kupit vise manjih zarulja evo iz mog primjera konkretno ja imam 7X25W 2700 i 7X25W 6400 , jedne drzim u vegetaciji jedne u cvjetanju i 14 zarulja inace samsung pleomax izasle su me 45€ te su u mome slučaju jedini izbor bile one radi micro growa i temeprature gdje bi hps bia nemoguca misija.
 
03.06.2010
19
5
0
55
Evo sta imam na umu...

Uzgojiti tri razlicite egzoticne biljke,da od svake izvucem 50 grama ja sam zadovoljan. Znaci bitna mi je kvaliteta a sto se kvantiteta tice ne igra toliku ulogu. Prostor u kojem bi volio ispuniti svoju zelju i koji imam na raspolaganju dimenzija je 67cm sirok, dugacak 127,a visok od 157 pa do 50cm (potkrovlje-nagib grova). Je li ostvarivo?
 
15.10.2009
43
10
8
44
Moje licno mishljenje je da bi u tom prostoru komotno mogao maximum dve biljke da uzgajas i to neku low rider sortu. Kod njih se dobija u proseku otprilike 20gr. Problem kod tvog prostora je visina, kada uzmes odbijanje od tih dimenzija za visinu saksije i za visinu reflektora dobices zavisno od prilika, maksimum 120cm korisnog prostora (sa HPS sijalicom bi se ta razlika jos vise smanjila zbog potrebnog rastojanja izmedju izvora svetla i biljke), mozda bi nekom od dresing metoda uspeo da uzgojis i neku drugu sortu ali ti ne bih preporucio.
 

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.539
298
Može se tu svašta ukombinirati,ali zbog dužine ti je idealno sa fluo cijevima 36 W.Dugačke su 120 cm i svaka daje cca 3000 Lm (+-100,200,ovisno o proizvođaču i kvaliteti).Prigušnice staviš van reflektora,a po mogučnosti i van grow prostora i sa temperaturom nemaš problema.Jučer sam gledo kako muha hoda po upaljenoj fluo,šta da više pričam :thankyou:
Naravno,nećeš dobit 50 g po biljci,jer je to indor i bez HID rasvjete,možda 20-30 uspiješ izvući,ali stane tu dosta bilja.Ja u gotovo upola manjem prostoru (65x65) trpam 3 do 4 komada,ali nisu velike.Sada imam 1 ali popunila je čitav box.
Dakle,koliko biljaka i koja količina ovisi i od tehnike uzgoja,a kod indoora je bezbroj mogučnosti.
Štedne ti griju,ne puno,ali kad ih utrpaš unutra koliko treba,biće pakao,tako da ti njih ne preporučam,a ove od 200W je teško nabavit (samo preko neta) i skupe su ko vrag.