Za sta (i zasto) je dobra marihuana?

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

kobasicat0r

Tehnička podrška
Administrator
23.10.2004
2.043
771
138
/dev/null
vutra.org
Konoplja, marihuana ili cannabis sativa je zaista jedan od èovjeèanstvu najkorisnijih Božjih darova u biljnom carstvu. Sjeme (koje je izvor bogatog ulja), stabljika i,naravno, cvijeæe, imaju brojne osobine od kojih ljudi mogu imati razne koristi.

Sjeme konoplje je, nutricionistièki, najkompletniji izvor hrane na Zemlji. Nijedan drugi izvor hrane ne obezbjeðuje toliko proteina u tako lako varljivom obliku, niti posjeduje esencijalna ulja u tako savršenom odnosu. Jedna biljka može proizvesti bar litar (1 dm3) sjemenki, što je 55 miliona sjemenki po hektaru! Ove sjemenke ne sadrže THC (tetrahidrokanabinol), što znaèi da se od njih neæete naduvati. :) Ono što ove divne sjemenke sadrže jeste:

* 22.5% proteina
* 30% masti
* 5.7% vode
* 5.9% ash (u neznanju adekvatnog prevoda ostavio sam engleski original, prim. prev.)
* 503 kalorija / 100g
* 35.8% karbohidrata
* vitamini A, B1, B2, B3, B6, C, D, E,
* najveæi kvantitet esencijalnih masnih i amino-kiselina naðen u bilo kom dosad poznatom izvoru hrane

Esencijalne masne kiseline su organºka jedinjenja od vitalnog znaèaja za organizam, posebno za aktivnost oèiju i mozga. One su odgovorne i za sjaj vaše kose i kože. Tijelo ove kiseline ne može proizvesti, veæ ih mora uzimati iz spoljnih izvora. Gel koji se koristi za održavanje dredova sadrži ulje iz sjemena konoplje da bi dredovima dao ono što im je neophodno da ostanu zdravi i jaki. Esencijalne masne kiseline pomažu održavanje kose u zdravom stanju, što je posebno znaèajno za starije dredove koji mogu postati suvi i lomljivi, ili prosto – pokojni. Ulje sjemena konoplje je jedno od malih èuda prirode i uèineæe èuda vašim dredovima! :)

Od stabljike se može napraviti praktièno bilo šta, od najjaèeg konopa, preko vrlo trajnog i visokokvalitetnog papira do graðevinskih materijala (beton, grede, farba, izolacije itd.). Koristi bi bile ogromne. Ekologija bi bila na dobitku ako bi se marihuana koristila u industriji na svega nekoliko naèina. A ovo je poruka svima koji pokušavaju da prošire dobar glas o ovoj divnoj biljci, kao i onima koji pokušavaju da spasu ono što je ostalo od ove naše jadne, izzloupotrebljavane planete.

Cvijetovi imaju veliki znaèaj u medicini zbog èega su korišæeni vijekovima (otprilike u svim vijekovima od postanka èovjeèanstva, osim u ovom u kome mi živimo!). Marihuana, konoplja, pot, gandža, trava, vutra (ima još puno naziva, jedan od najsmješnijih jeste hipi krek) je jedna od najrasprostranjenijih ,,droga� u svijetu. No uz to postoji veliki broj naèina na koje se marihuana koristi u medicin, npr. za lijeèenje:

* epilepsije (kao anti-konvulzant)
* raka (za ublažavanje bola, protiv muènine, kao ,,otvaraè� apetita; u eksperimentima sa miševima, THC je smanjio tumor za 82%!)
* AIDS-a (za ublažavanje bolova, protiv muènine i kao ,,otvaraè� apetita
* multiple skleroze (za ublažavanje bolova, kao i za usporavanje napretka bolesti)
* glaukome (nenormalno visok krvni pritisak u oèima zbog kojeg može doæi do poremeæaja jabuèice, kvarenja vida i èak slijepila)
* para- i kvadriplegije (nepokretnost udova)
* migrene
* astme
* reumatizma
* artritisa (zapaljenje zglobova)
* mišiæne atrofije (slabljenje mišiæa zbog kojeg dolazi do gubljenja snage)
* za smanjivanje holesterola u krvi i kao njegov inhibitor
...

Lista se nastavlja i nastavlja. Kanabis je jedan od najkorisnijih biljaka, a može se uzgajati u praktièno bilo kom dvorištu bez potrebe za fertilizerima i pesticidima. Nije adiktivna, znaèi ne stvara zavisnost, ni psihièku, ni fizièku. Nemoguæe je predozirati se (nadam se da ne vjerujete u prièu da je Bob Marli umro od prevelike doze marihuane, umro je od raka). No i pored svega, marihuana je ilegalna širom svijeta. U Holandiji je legalna, i tamo je konzumira svega oko 3% tinejdžera.

,,Prohibicija prevazilazi granice razuma tako što pokušava da kontroliše èovjekov apetit zakonodavstvom, i time od stvari koje nisu zloèin pravi zloèin." (dosta sam trapavo preveo ovaj citat, prim. prev.)
-Abe Lincoln, 1840


ZANIMLJIVE ÈINJENICE

* prve Biblije Å¡tampane su na papiru pravljenom od konoplje

* prva zastava SAD bila je napravljena od konoplje

* ustav SAD i Deklaracija nezavisnosti odštampani su na papiru od konoplje

* od jednog ara konoplje može se proizvesti preko 4x više papira nego od jednog ara drveta, a konoplja se obnavlja u roku kraæem od godine

* Henri Ford je napravio konopljomobil

* marihuana je Å¡panski naziv za konoplju

* ptice žive 20% duže kada je sjeme konoplje dio njihove ishrane

* ulje iz sjemena konoplje našlo je primjenu (i trebalo bi se koristiti) u raznim situacijama, kao ulje za mašine, slikanje, u kozmetici, kao hrana.

* u sedamnestom vijeku u nekim krajevima SAD je uzgoj konoplje bio pospješivan od strane zakona

* u osamnaestom vijeku konopljom se mogao platiti porez za narednih 200 godina u SAD

* sjeme konoplje je spašavalo od mnogih gladi kroz istoriju. Danas preko 60% djece u zemljama Treæeg svijeta umire zbog nedostatka proteina, ali Vlada kaže da se proteini ne smiju uzgajati – to je protivzakonito!

* nauka je otkrila receptore u mozgu koji se vezuju samo sa THC-om

* stradanje ozonskog omotaèa prijeti da uništi polovinu sojinih useva, dok je konoplja imuna na negativne efekte ultraljubièaste svjetlosti (èak štaviše, UV zraci pomažu da se proizvede još veæa kolièina THC-a)

* konoplja daje više etanola od kukuruza

* konoplja traži malo ili nimalo prerade, raste na zemljištu (i èisti ga od toksina), zatim se sjeèe, suši i konzumira. Nije li nelogièno što vlade ne legaliziju ovu biljku i ubiru poreze od nje umjesto što dižu veæ ionako ogromne poreze ne bi li ublažile deficit državnog budžeta??
-

"I reèe Bog: Evo, dajem vam sve bilje što se sjemeni po svoj zemlji, i sva stabla plodonosna što u sebi nose svoje sjeme:neka vam budu za hranu!"

Biblija, Knjiga Postanka 1,29

IZVOR: http://www.knottyboy.com/
PREVOD: embrlajzer
 

Spirit Dancer

Aktivan Član
25.03.2005
94
2
0
36
Sve je relativno i zavisi od vrste trave ....
Ja konzumiram jedan DZOINT dnevno i meni je sve ok.
Pad imuniteta je nemoguc .... ~)

Ali ja podrzavam avrama u ovome sto je napisao jer sam rasta i dodao bih samo da je SVETA
 
08.11.2004
15
1
0
39
Imam par zamerki na ispravnost reci u tvom tekstu i predlazem ti bolje prevode za neke druge reci.
"Karbohidrati", ta rec ne postoji u srpskom jeziku, pravilno je: ugljeni hidrati.
Kao drugo, adekvatan prevod za "ash" je: pepeo. Vrlo je slican pepelu od izgorelog dzointa ili nekom drugom pepelu biljnog porekla (bar po hemijskom sastavu). U skoro svakoj hrani se nalaze male kolicine pepela. Npr. u testu koje kuvamo ima isto oko 5.5% pepela.
Dalje, prilicno sam siguran da se u nasem jeziku ne koristi rec "fertilizeri", nego se kaze djubrivo.
Konacno, kaze se anti-konvulziv, a ne "anti-konvulzant".
Avrame, ako ti bude trebalo pomoci oko prevoda nekih hemijskih, farmaceutskih ili medicinskih stvari, slobodno me pitaj, mozda cu cak znati nesto. Ili uopste oko hemije, ne samo prevodi. Ne studiram "hemiju" uzalud! Ja sam na smeru "kontrola kvaliteta", pretpostavljate kvalitet cega ja kontrolisem. ::h2o Neko mora!
Inace tekst je ::super . Slazem se da bi se konoplja trebala proizvodit u mnogo vecim kolicinama, za dobrobit covecanstva. Svi bi bili naduvani i srecni, sigurno ne bi bilo ratova. Predsednike, kraljeve i diktatore bi boleo k.... za rat, samo bi svi jedva cekali da zapale jos jedan dzok. Bush, Husein i drugi ne bili ovakvi: 0011 , 0015 , 0020 , 0037 , 0023 , 0021 , 0019 , 0029 , 0037 , 0127 , . Nego ovakvi: ~) ::zidoglav . Postedeli bi tolike ljude patnje...
 
23.04.2005
2
0
0
ne znam da li ovo sto cu napisati spada u ovaj topic ali blago receno sam sokirana ovim sto cujem ovde
prosto receno ne mogu da verujem.......
dolazim iz okoline Novog Sada iz jednog malog mesta u kojem su do pre 5 godina 30% mladih (od 17 do 30 god)pusili marihuanu a sada imamo 80% ( u tih 80% su uracunati i onih 30% od pre 5 god) mladih ljudi(bez preterivanja govorim o cinjenicama za koje imam dokaze-clan san odbora za borbu protiv narkomanije) koji su na HEROINU!!!!!!
i vi sada pricate o legalizaciji. Nisam pristalica krute kriminogenizacije marihuane (jer smatram da stvara kontra efekat) ali smatram da je nedopustivo legalizovati je. Jedino pozitivno sto sam ovde procitala je to sto ste stavili napomene da je ne treba koristiti sa...... i za to vam upucujem pohvalu a za ostalo ......nemam reci
p.s.Nigde nisam na vasem sajtu procitala da ste napisali da i marihuana stvara zavisnost (psihicku).
 

Vutragenjo

Sutra Genjo
Administrator
23.10.2004
5.421
8.733
298
Čikago, USA
www.vutra.org
reci_ne je napisao(la):
ne znam da li ovo sto cu napisati spada u ovaj topic ali blago receno sam sokirana ovim sto cujem ovde
prosto receno ne mogu da verujem.......
dolazim iz okoline Novog Sada iz jednog malog mesta u kojem su do pre 5 godina 30% mladih (od 17 do 30 god)pusili marihuanu a sada imamo 80% ( u tih 80% su uracunati i onih 30% od pre 5 god) mladih ljudi(bez preterivanja govorim o cinjenicama za koje imam dokaze-clan san odbora za borbu protiv narkomanije) koji su na HEROINU!!!!!!

Ja mislim da je sigurno 98% ljudi koji su probali heroin prvo su probali marihuanu.

Pa tu nema pitanja niti statistike. To se zna.

Takodje znam da 100% onih koji su na heroinu su probali alkohol prije zutog.

Takodje za cigarete.


Marihuana donosi manje poslijedica i od alkohola i od cigareta i od pilula u apoteci itd...i naravno manje je zavisan. Da li je iko gledao alkoholicara dok se "skida". Jeziv prizor. Ja duvam 7 godina i nikad se nisam "skidao" a znalo je da prodje i godina da ne duvam.

Medjutim opet se poteze pitanje:

Pa zasto uvoditi novi porok...huh zar ih nije dosta?


Hmm...pa kako za koga. Za nekoga nije alkohol ni cigarete. Neko voli da duva i prija mu/njoj, a to sto djeca se naduvavaju i piju i drogiraju se pa to nema veze sa legalizacijom marihuane. Ja mislim da tvoji brojevi to najbolje pokazuju.

P.S. Holandija je jedan od zemalja gdje je najnizi prosjek marihuana konzumatora u Evropi i Svijetu kod tinejdzera.
 
22.01.2005
12
1
0
47
Nije fer... sjedio sam i napisao odgovor od pola sata i nije postavljen zbog one gluposti sto je dodana (security question) FUCK!!! ::placko
 
22.01.2005
12
1
0
47
reci_ne je napisao(la):
ne znam da li ovo sto cu napisati spada u ovaj topic ali blago receno sam sokirana ovim sto cujem ovde
prosto receno ne mogu da verujem.......
dolazim iz okoline Novog Sada iz jednog malog mesta u kojem su do pre 5 godina 30% mladih (od 17 do 30 god)pusili marihuanu a sada imamo 80% ( u tih 80% su uracunati i onih 30% od pre 5 god) mladih ljudi(bez preterivanja govorim o cinjenicama za koje imam dokaze-clan san odbora za borbu protiv narkomanije) koji su na HEROINU!!!!!!
i vi sada pricate o legalizaciji. Nisam pristalica krute kriminogenizacije marihuane (jer smatram da stvara kontra efekat) ali smatram da je nedopustivo legalizovati je. Jedino pozitivno sto sam ovde procitala je to sto ste stavili napomene da je ne treba koristiti sa...... i za to vam upucujem pohvalu a za ostalo ......nemam reci
p.s.Nigde nisam na vasem sajtu procitala da ste napisali da i marihuana stvara zavisnost (psihicku).
OK idem ponovo.
Kao prvo @reci_ne:
tvoj argument ne samo da je zastario (srednjevjekovni) nego i sjaji tvojom neinformiranoscu i ignorancijom jer upravo tvoj argument je jedan od pro-argumenata za legalizaciju/dekriminalizaciju.
Naime dekriminalizacijom i/ili legalizacijom (kontroliranim trzistem) lake droge marijuana/hash odvojili bi se od crnog trzista gdje su prohibicijom na silu pomjesane sa teskim drogama.
Holandija je pokazala da se odvajanjem marijuane/hasisa od trzista heroina, kokaina i ostalih teskih droga, smanjio broj korisnika istih te samim tim smanjio i broz smrtnih slucajeva prouzrokovanih zloupotrebom droga. (Diler iza coska nema danas vutre ima nesto drugo...)

Amsterdam ima manje korisnika marijuane po glavi stanovnika od San Francisca gdje je ista zabranjena.(izvjestaj americkog instituta o zloupotrebama droga NIDA) Link ovdje

SAD ima 400 000 godisnjih smrtnih slucajeva prouzrokovanih pusenjem cigareta a od marijuane jos niko nikad nije umro, stoga argument da prohibicija sluzi zdravlju pojedinca i drustva u najmanju ruku ispada smjesna.

Prohibicija nije racionalna jer nema racionalnih osnova i oni koji je zagovaraju ispunjeni su neracionalnim razmisljanjima i emocionalnim nagonima.

Potencijal kanabisa u medicini nije zanemarljiv pogotovo u terapiji teskih i neizljecivih polesti poput AIDS-a i raznih kancerogenih oboljenja. Umanjuje bolove i poboljsava apetit bez ikakvih popratnih (stetnih) dejstava.
Holandija na hash-turizmu godisnje zaradi tri i po puta vise nego Hrvatska na svom primorju da ne spominjemo poreske dobitke koje drzava uzima kontroliranom trgovinom kanabisa te ustedjena sredstva koja se u drugim zemljama razbacuju za tzv. borbu protiv droga.

S obizrom da je alkohol legalan te da ce uvjek takav ostati, uvjek ce biti legitimna i komparizacija puno stetnijeg alkohola i zabranjenog kanabisa.
Koliko absurda ima da u emisiji na tv sjede "strucnjaci" i politicari diskutujuci o stetnosti droga da bi se u pauzi na reklami pojavio neki Jim Beam glamorizirajuci alkohol koji je zasluzan za toliko nasilja i rasturenih porodica.

Cannabis je na kraju krajeva ipak jedna biljka, za stotinjak godina djeca nase djece smijace se nasem primitivizmu jer smo pokusali zabraniti biljki da raste i sa tim naivnim zakonom htjeli izvesti neizvodljivo zatvarajuci oci pred nezeljenim posljedicama koje smo sa tim dobili.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Marijana1984

GreenMan

Grizem beton,zvacem armaturu
Vutra Veteran
24.10.2004
1.801
169
88
49
www.legalizacija.org
@ reci_ne
Zivi i pusti druge da zive!A ko sta radi sebi radi.
Moguce je da je vecina ljudi koji su na heroinu pusila marihuanu pre toga ali je takodje istina da vecina ljudi koji puse vutru nikad ne predje na heroin ili sta slicno.Dokazi mi suporotno i promenicu misljenje.

Mislim da pravite veliku gresku kad pokusavate da pomognete ljudima a ne pricate istinu.Namerno ili slucajno,to je vasa stvar,ali nemate to pravo da lazete ljude.Bolje im je reci istinu nego to sakrivati.I da znas marihuana moze da stvori psihicku zavisnost ali to zavisi od same osobe.A ti mi reci da li mozes recimo da zamislis zivot bez TV-a,telefona ili kompjutera?Bez kafe ili automobila?Jel' to znaci da si i ti psihicki zavisnik o tim stvarima?

Prvo pogledajmo svi sebe u ogledalo i suocimo se sami sa sobom i istinom pa onda razmislimo imamo li pravo da drugom uredjujemo zivot.

To sto neko pusi marihuanu niti ga cini zavisnikom,niti kriminalcem,niti znaci da je los covek.To je jednostavno neciji izbor i ako ne ugrozava na bilo koji nacin svoju okolinu ne treba ga zbog toga gledati krivo.Evo garantujem da svako od nas 100% ima neki porok ili "navlaku".Ako ima neki izuzetak neka mi se javi posto ja takvog jos nisam sreo u svom,ne bas kratkom,zivotu.

[edited by Kobaja: sredjivao sam thread malo]
 

SLO-Era

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
24.10.2004
1.812
583
138
52
KOMA je napisao(la):
Imam par zamerki na ispravnost reci u tvom tekstu i predlazem ti bolje prevode za neke druge reci.
"Karbohidrati", ta rec ne postoji u srpskom jeziku, pravilno je: ugljeni hidrati.
Kao drugo, adekvatan prevod za "ash" je: pepeo. Vrlo je slican pepelu od izgorelog dzointa ili nekom drugom pepelu biljnog porekla (bar po hemijskom sastavu). U skoro svakoj hrani se nalaze male kolicine pepela. Npr. u testu koje kuvamo ima isto oko 5.5% pepela.
Dalje, prilicno sam siguran da se u nasem jeziku ne koristi rec "fertilizeri", nego se kaze djubrivo.
Konacno, kaze se anti-konvulziv, a ne "anti-konvulzant".
Avrame, ako ti bude trebalo pomoci oko prevoda nekih hemijskih, farmaceutskih ili medicinskih stvari, slobodno me pitaj, mozda cu cak znati nesto. Ili uopste oko hemije, ne samo prevodi. Ne studiram "hemiju" uzalud! Ja sam na smeru "kontrola kvaliteta", pretpostavljate kvalitet cega ja kontrolisem. ::h2o Neko mora!
Inace tekst je ::super . Slazem se da bi se konoplja trebala proizvodit u mnogo vecim kolicinama, za dobrobit covecanstva. Svi bi bili naduvani i srecni, sigurno ne bi bilo ratova. Predsednike, kraljeve i diktatore bi boleo k.... za rat, samo bi svi jedva cekali da zapale jos jedan dzok. Bush, Husein i drugi ne bili ovakvi: 0011 , 0015 , 0020 , 0037 , 0023 , 0021 , 0019 , 0029 , 0037 , 0127 , . Nego ovakvi: ~) ::zidoglav . Postedeli bi tolike ljude patnje...

lepo je što koriguješ...samo nastavi
ali ovo nije samo srbska stranica...
svaka pomoè dobrodošla