Za svakog ko ima probleme sa puzevima !

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

dr.manijak

Aktivan Član
08.07.2009
231
131
43
34
Sigurno vam se puno puta dogodilo,da je vaše biljke oštetio puž.Ta mala,spora ali i proždrljiva stvorenja možete otjerati na par vrlo jednostavnih načina.

#1: Puževi vole pivo.Kao i mnoge vrtne štetočine imaju izvanredno razvijen njuh koji sljede.Puža balavca,a i običnog vrtnog puža,namamite u pivsku klopku.U blizini biljaka koje želite zaštititi,ukopajte praznu limenku u razini tla.Napunite je mješavinom od pola šalice piva,šalice vode i žličice smeđeg šećera.Puževe će privući miris piva u kojem će se utopiti.Puž balavac ne bira što će jesti jer je proždrljiv i teže ga se riješiti nego običnog puža.

#2: Oko nježnih biljaka postavite komade kore grejpa unutarnjom stranom prema tlu.Puževi će se skupljati pod korom odakle ih onda možete skupiti i premjestiti na neko drugo mjesto,daleko od vašeg vrta.

#3: Oko biljke pospite piljevinu kao prepreku,jer puž balavac ne voli puzati preko piljevine.

#4: Puževi neće puzati preko drobljenih ljuski jajeta,taloga kave,oštrog pijeska ili mrvljenog kamena pa stoga pospite takve materijale oko biljaka koje želite zaštititi.Pokušajte i s pepelom od ogrjevnog drva(ne stavljajte pepeo ugljena ili antracita jer sadrže štetne tvari koje uništavaju biljke i zagađuju tlo).Za razliku od ugljena,pepeo drva sadrži dosta kalija,kao i elemenata u tragovima,neophodnih za rast vaših biljaka.

#5: Ako su biljke koje bi puževi rado pojeli u posudama,premažite rubove posude naftom ili petrolejom.Puževi se nikad neće moći popeti u posudu.







Odmah da kazem da text nisam ja napisao, ali je i meni pomogao pa da podelim
 

dr.manijak

Aktivan Član
08.07.2009
231
131
43
34
NAravno!
Ali puzomor traje 2-3 nedelje, sto znaci da si obavezan ponovo da ga stavljas, a ovo jednom stavis i ne mislis. xD
Kao u nekoj reklami(Stavis i ne mislis_) LIBRES ULTRA ULOSCI... HAhan ubio sam seko tigar. Lolz
 
  • Sviđa mi se
Reactions: SnoopyBoy

GanjaPower

Aktivan Član
02.04.2008
124
24
18
dr.manijak je napisao(la):
NAravno!
Ali puzomor traje 2-3 nedelje, sto znaci da si obavezan ponovo da ga stavljas, a ovo jednom stavis i ne mislis. xD
Kao u nekoj reklami(Stavis i ne mislis_) LIBRES ULTRA ULOSCI... HAhan ubio sam seko tigar. Lolz

Samo malo, 2-3 nedelje pužomor.
A pepeo kad pospeš nemaš više brige jel? Do prve kiše. Isto vrijedi i za pivo koje je kratkotrajno i pored toga kontinualno privlači nove puževe.

Stavite pužomor i nemate brige. Ne bih se maltretirao sa nekakvom zaštitom kad su pametni ljudi koji se bave agrokulturom stvorili pužomor koji je usto i jeftin. 0,5kg kod nas je oko 5km-20kn-200din.
 

dr.manijak

Aktivan Član
08.07.2009
231
131
43
34
A zasto bih dao 200 dinaraza puzomor, kada mogu jednom da stavim staklo ili ljuske od jajeta oko biljke i da ne brinem o puzevima i da li ce da mi pojedu, a razmisli da posle svake kise moras ponovo da stavljas puzomor. :/
A i ako dodas pepela pored stakla ili ljuske jajeta Pepeo drva sadrži dosta kalija,kao i elemenata u tragovima,neophodnih za rast vaših biljaka.

Ali stvar je izbora kako ces se izboriti sa njima, a sigurno je bolje oterati ih nego ubiti.
 

euforija

Aktivan Član
24.05.2008
358
54
0
35
Sumljam da puzomor traje do kise... kao treba ga maksimalno 2 puta na godinu koristit na istoj povrsini.. a i prosle godine sam ga primjenio samo jednom i trajao je do krajaa
 

ZOKI

Aktivan Član
21.01.2008
1.257
42
73
16
ma pucevi su seznoska roba u leto ih ni nema skoro vise a i kad biljke porastu nemoze im niko vise nista....

zato ja sadim napolje velike biljke i nemzislim kuci ih drzim i do 50cm
 

dr.manijak

Aktivan Član
08.07.2009
231
131
43
34
DA puzomor traje do kise, jer sam ja planirao da ga upotrebim ali sam se ipak odlucio za ovu soluciju, e sta je sad bitno, bitno je to da POSLE kise dolaze puzevi koji brste na sta naidju, a ako im se svidi pozvace ekipu i ode sve u k.
Mozda imaju puzomori koj ne spira kisa, ali ja sam samo naleteo na taj. Tj to je bio onaj klasican puzomor kao i svaki drugi. :/
Opet kazem Stvar izbora
 

rockerboy

Aktivan Član
23.11.2010
183
56
0
31
Ja mislim da nebi bilo nikakvih problema da stavis pužomora u krugu 10-15cm od stabljike. To ce sigurno odbiti puževe, ali radje pricekaj savet nekog iskusnijeg s tim problemom.
 
15.05.2010
40
1
8
34
ja sam čuo ako staviš oko stabljike krug bakrene žice, s tim da ne dodiruje stabljku da puž neće preko toga preći, s tim da paziš da ne pređe sa druge biljke, drveta i sl.
 

Parazyd

Aktivan Član
21.04.2011
254
31
18
35
Citao sam i negdje po netu da se moze napraviti krug od kuhinjske soli oko biljke. Da li itko ima iskustva s tim?
 

homegrownisha

Aktivan Član
27.04.2011
49
4
0
44
Upravo meni su puzevi pojeli na sajtu 2 od 5 malih biljcica oko 5 cm visine, 2 para listova (zbog takvih stvari sam upravo i stavio 5 domacica, inace ih ne planiram tolko na jednoj lokaciji...), bas sam vidio tragove lijepo od puzeva, morat cu probat pomijesat pepel i piljevinu (naj manje uocljivo) pa cemo vidit hoce li pomoci, u svakom slucaju hvala na korisnim informacijama.:b_woot:
 
06.02.2011
26
0
1
Puzomor je resenje ali do prve kise,,,,,ova godina je strasna potrosio sam vec pola kile puzomora
Znaci cim padne kisa odma trcite na sajt i bacajte novi jer do sledece kise nece nista ostatai od biljeza
Pre par dana su mi pojeli jedan CHURCH od 40 cm i to CEO pa vi sad vidite!!
 
25.01.2010
2
0
1
36
Ma opusteno ocistis siri krug oko biljki i pospes vestacko djubrivo oko kruga. Sto dalje od biljki. Miris ce da ih otera ocas posla.
 

GreenGO

Aktivan Član
29.03.2011
97
2
8
33
Ja kad vidim te puzeve poludim, neki dan sam ih vidio 5 na svakom listu, cuo sam kad puz dotakne bakar da se stvori neki mali elektrosok koji ga ne ubije, ali to mu je dovoljno da se makne od tog mjesta i potrazi hranu negdje drugdje. Imam je puno bakrene zice ali dal da skinem lak sa nje ili da je ostavim bez laka. I jos si razmisljam da oko biljaka posipam sol, ali me brine sta ako sol osteti biljku.
Evo i linka http://www.google.hr/#sclient=psy&h...&aq=f&aqi=&aql=&oq=&pbx=1&fp=3106028c34495d6d
 
29.05.2011
5
0
0
35
puzevi su mi pojeli moj prvi growod pet biljaka ostale su same grancice.a drugi nemogu nikako da pocnem jer seme vadim is paketica,vec trci put sadim to seme i neiznice mi prosle su vec dve ipo nedelje verovatno mi i nece nici.jer ima neko ko moze da mi posalje par semenki koje ce nicikupovanje preko neta idealnu ponudu al nemogu da predjem barijeru da je sigorno.hvala unapred.