Zalijevanje

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

StokaGodine

ko pod drugim jamu kopa nos
03.07.2014
216
247
43
38
Evo da pokazem jedan koristan nacin zalijevanja kad je vec ova tema.
Dosta pocetnika ima problema sa tim pa da pomognem..

Ukoliko imate problema sa pljesnivim musicama (fungus gnatus) kao i ja
potrebno je drzati povrsinu zemlje suhom jer musice polazu jajasca na povrsinu zemlje
i larve nakon sto se izlegnu jedu organski materijal i razlicite gljivice prisutne u tlu..
Predlaze se sto vise metoda borbe protiv njih da bi bilo uspijesno..
Ja koristim metodu spricanja povrsine zemlje sa mixom duhana, chilija, cesnjaka i kurkume i isusivanje povrsine zemlje.
Klasicnim natopljavanjem posude vodom bi mi povrsina zemlje bila vlazna sto je savrseno staniste za jajasca i larve.


Znaci treba vam par plasticnih casica kojima ce te probusiti dno. Te casice nakon toga ukopajte u zemlju
nekih 2,3 cm i ulite vodu u njih. Ovisno o velicini posude trebat ce vam odreden broj casica.
Ja sam to napravio ovako:


Kada prvi put ulijete vodu u casice ona ce otjecati dosta brzo, vec drugim ili trecim uljevanjem ce ona otjecati sve sporije.
Zemlja se lagano vlazi od vrha prema dnu posude i pocinje istjecati u podlozak.
Veoma je bitno da stavite dovoljno casica razmjerno velicini posude da bi sprijecili nastanak takozvanih "air pocket-a"
ili dzepova zraka i dijelova zemlje koji nisu dovoljno saturirani vodom.
Prva 2, 3 cm zemlje ostaju suha sto vam moze biti samo od koristi. U tom dijelu zemlje, cak i dublje se ne nalazi korijenje
biljke pa vam taj dio zemlje nije potrebno da bude vlazan.
Naime sprijecit ce te naglo podizanje vlage u boxu jer nece biti toliko naglo isparavanje vode i eliminirat ce te
savrseno staniste za razlicite letece nametnike koji svaoja jajasca stavljaju na vlaznu povrsinu zemlje.
Ukoliko imate vec problema mozete nastaviti spricati povrsinu mixom protiv nametnika.

Lijep pozdrav nadam se da sam bio od nekakve pomoci
 
Poslednja izmena:

roower

Aktivan Član
02.01.2013
203
244
63
59
Svica
@StokaGodine ,,Odustao sam od stavljanja pijeska na povrsinu zemlje jer mislim da bi to sprijecilo normalno disanje zemlje nakon sto pijesak otvrdne.
zasto ti pijesak otvrdne,,? kad stavis pijesak ne zaljevas po njemu nego vodu stavljas u podmetac na kojem stoji posuda sa zemljom,zemlja se vlazi i korjen tako dolazi do vode.
 

StokaGodine

ko pod drugim jamu kopa nos
03.07.2014
216
247
43
38
Aha kuzim sto oces reci.. Pa na pijesku se stvori kao kora kad se osusi to sam citao. A sto onda kad se stavi pijesak se samo preko posude lijeva voda?
Ja cu to onda editirati a neka urednici maknu ova dva posta ispod da ne bude zabune kakve i dezinformacija..
 

trubabuba

Aktivan Član
20.06.2014
959
775
113
planet earth
nije mi bas skroz jasna ova metoda zaljevanja odozdo. sta cjelo vrijeme bi to tak trebalo koristit? i kad se stavlja gnojivo?
jer pretpostavljam da nece vlaga/voda/hrana doci skroz do "gornjih" djelova ili ni ne mora?
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Stanaccc

roower

Aktivan Član
02.01.2013
203
244
63
59
Svica
mene su tako savjetovali i mogu reci da je upalilo. biljka dobiva dovoljno vode odozdo a sa vodom i gnojiva ,gnatus-i su nakon nekog vremena nestali .
 
  • Sviđa mi se
Reactions: StokaGodine

trubabuba

Aktivan Član
20.06.2014
959
775
113
planet earth
hm, a koliko dugo taj proces traje jer ak se uzme u obzir da cu imat 5 ili 6 vazi od 25l substrata ne zelim da mi se desi da moram satima zaljevati polako jer onaj tanjuric dole je dosta nizak. jedino ak nije fora da uzmete jos vecu vazu/kantu u kojoj je voda i onda ovu sa substratom uronite? cini mi se da sam to negdje i procitao tu na forumu, al toliko info vec imam u tikvi da mi se sve mjesa. moram proc kroz zapisani materijal al i toga fala bogu vec ima 100ak stranica LOL
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Stanaccc

StokaGodine

ko pod drugim jamu kopa nos
03.07.2014
216
247
43
38
To bi bilo okej ako se pojave gnatovi kao i kod mene, neko vrijeme bi funkcioniralo kuzim sto je roower htio reci, ali cijelo vrijeme tako zaljevati ne vjerujem..
 

green poison

Aktivan Član
19.09.2014
195
488
63
HR
za velike posude, a i za mele postupak je vrlo jednostavan. Uzmeš veću a pliću posudu (lavor) i naspeš vode otprilike do 1/3 saksije. Uzmeš saksiju i uroniš do te 1/3 posude sa vodom, sačekaš 1-2 minute da zemlja povuče vlagu. Što su rupe sa dna saksije veće brže se zemlja navlaži.
 
21.01.2015
1
0
1
40
Suho korijenje drage nam biljke, uvijek je loša stvar. Ako se zemlja osuši, biljka će klonuti. Kada su biljke smještene u zemlju ili u drugi medij, biljke treba zalijevati kad vam se čini da medij gubi vlagu. Ako čekate da se osuši potpuno prije zalijevanja, to će oduzeti vrijednost vode od koje bi biljka mogla imati koristi u procesu rasta, čak i ako ne izgleda kao da će klonuti ili uvenuti.

Količina vode i učestalost zalijevanja ovisi o nizu faktora, uključujući veličinu biljke, veličine spremnika, razini korijena, sobne temperature, vlage te fazi rasta.

-Veće biljke trebaju više vode.
-Veće posude treba zalijevati manje intenzivno.
-U većim temperaturama treba više vode.
-Viša vlaga zraka zahtijeva rijeđe zalijevanje.
-Tijekom krajnje faze cvatnje, biljke će koristiti manje vode.


Tijekom vrućih ljetnih dana, zemlja ima tendenciju da se brže suši, i zato treba promatrati i zalijevati prema potrebi. Kompost i perlit mogu pomoći držati vodu u tlu dulje vrijeme.

Ako je tlo prekriveno nekom vrstom malča, voda će isparavati mnogo porije. Piljevina, kompost, sijeno, suho lišće, novine, pa čak i tepisi biti će efektivni.


Natopljeno korijenje (prezalijevanje)

Simptomi: Lišće će klonuti (ali neće biti uvenuto) s nezdravim i umornim izgledom a rast će se usporiti na puzanje (ako i to).

Problem: Biljke koje pate od prezalijevanja će razviti anaerobne uvjete (tj. stanje u kojem nema kisika). Kisik obično dolazi iz zračnih džepova između čestica tla. Kad korijenje nema adekvatnu opskrbu kisikom, ono ne može funkcionirati kako treba i na kraju će izgubiti potenciju. Zbog toga, korijeni su mnogo više osjetljivi na patogene.

Postoje tri moguća uzroka utapanja korijenja u zatvorenom prostoru.

-Prečesto zalijevanje i zemlja ili drugi medij ne može ispustiti višak vode.
-Rupe za drenažu ne postoju ili su začepljene.
- Čestice u tlu ili drugog medija su premale i ne dopuštajući da voda prođe kroz njih. (Da biste to provjerili, zalijte zemlju. Nakon zasićenja, višak vode bi trebao izlaziti. Mikseve iz kojih voda polako otiče su teksture koje su previše zbijene).


Rješenja: Provjerite da li vaša posuda ima rupe za drenažu. Ako ih nema, samo izrežite neke rupe na dnu posuda s nožem, bušilicom i slično.

Ako su čestice u vašoj zemlji previše nabijene, samo polijevajte vaše biljke rjeđe. Grublje, prozračnije teksture treba koristiti ako planirate presađivati vašu biljku.


Prerijetko zalijevanje: uvenule biljke


Simptom: Biljke rastu polako i venu.

Rješenje: Ovo je jednostavno - samo zalijevati biljke. Ako su uvenule, ne koristite gnojivo obogaćeno vodom jer to može uzrokovati još više problema. Umjesto toga, koristite neobogaćenu, ali pH-prilagođenu vodu.

Ako je količina vode samo taman dovoljna za održavanje biljke, rast će očito usporiti. No, to može biti teško prepoznati na prvu. Biljke će doživjeti nagli rast čim počnu primati obilnije zalihe vode.

Pusa svima :*

Jedno pitanje mislim da sam u zadnje vrijeme previse zalijevao svoju biljku i nakon dan dva primjetio sam da je biljka pocela da vene i da je vrh stabljike potpuno klonuo e sada dali ce biljka uginuti ili joj ima spasa
 
Poslednja izmena od urednika:
20.06.2014
1.394
3.958
188
Otok Jabuka
www.zdravakrava.hr
Ne mogu ti puno reć bez fotke. Izvuć će se, nemoj zalijevati više dok se ne osuši zemlja.
Znat ćeš po opipu kad treba zaliti ponovno.
U međuvremenu pročitaj neki vodić ima dosta treba ti 10 minuta za pročitat i bit ćeš profić hehe
 

StokaGodine

ko pod drugim jamu kopa nos
03.07.2014
216
247
43
38
@Spirala probaj podignuti temp da pojacas isparavanje vode. Ako si previse zaljevao i biljka ti je klonula imas jos par dana da to rjesis u protivnom pa pa.
Od previse vode i premalo kisika ti u dnu posude zemlja pocne truliti skupa s korijenjem i javljaju se anaeorobni procesi.
Meni je tako biljka u tjedan dana otisla from hero to zero i uvenula a zemlja se usmrdila.
Kod mene je problem bio posuda od 25L, mala dnevna temp (24-25, premalo rupa na dnu posude i nikakvo isparavanje vode..
 
  • Sviđa mi se
Reactions: 1310
03.02.2015
49
93
18
36
Molim odgovor:
Kojom količinom zalijevati biljke dok su još u vegetacijskoj fazi (pod fluo rasvjetom) i mogu li koristiti vodu tipa Jana, Studena... (izvorske vode)?
 

bakalula

zgodan i nezgodan
Poznanik Foruma
13.10.2013
452
873
93
53
pH se spušta sokom od limuna/limunskom kiselinom, a diže se sodom bikarbonom. Eto, to je sva mudrost. Ja imam sreće pa mi je voda iz slavine drito 6,5 pa se ne trebam zezat s time.