Zalijevanje

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
18.04.2018
13
13
3
35
Pozdrav stoneri i groweri, da ne duljim... pH vode iz pipe je 7.5, nakon stajanja u tanku od autopota gdje ju pumpa opskrbljuje kiskom pH skoči na 8.5. Kupio sam pH minus 1l za 95 kn, spustio pH na 6.5, ali se nakon nekog vremena postepeno vrati na preko 7.5-8.5. Medij preko kojeg piju je "Guanokalong" zemlja + perlit u omjeru 50:50. Moje pitanje je da se brinem oko pH u tanku 8.5 ili ne?
 
18.04.2018
13
13
3
35
Hvala za brz i jasan odgovor i još jedno pitanje. Jel to znači da pH vode kontroliramo samo u kokosu, vuni i sličnim medijima... hidroponiji?
 
03.10.2017
6
9
3
62
ne bih se slozio s kolegom gore. ph vode je vrlo bitan. trava voli malo kiseliju zemlju. ako je ph iznad 7 onda zemlju radis alkalicnom, sto nije dobro. takodjer neke sastojke iz zemlje biljka ne moze konzumirati.
pokusao sam smjesati u tanku svu hranu, ali se ph uvijek blago mjenjao prema gore. presao sam na osmozu i za svako zalijevanje radim posebno vodu. u vegi fazi sam ispod 6,5, a u cvjetanju sam na 6,5. i to se pokazalo kao jako dobro. ono da je zemlja pufer, da moze sve istrpiti je istina, ali ne jako dugo. bitan je i ec. mi pazimo ec, tako da nikad ne ispiremo. jednom u dva tjedna kontroliram ec u vodi koja izidje iz lonca. ako je ok, onda nema potrebe za ispiranjem.
 
Poslednja izmena od urednika:
03.10.2017
6
9
3
62
kada radis SOG u loncu od 3 litre ili 6,5 litara, onda ti je ph itekako bitan. on je uvijek bitan. uostalom, svako knjiga o growu to naglasava, a i kada radis sam vrlo brzo ces otkriti koliko je ph bitan.
sto je to organski uzgoj, za tebe? uzgoj u zemlji?
trava voli kiseliju zemlju, automatski i kiseliju vodu. ako napravis zemlju neutralnu i zalijevas ju alkalicnom vodom, sto ces za neko vrijeme dobit? mislim na ph zemlje. imas skalu na kojoj vidis kod kog ph biljka pocinje uzimati koje elemente. ne znam kako ovo tvoje da shvatim, da zemlja ima tu sposobnost da korigira ph vode. sve ima svoje granice.
 

waynejohn

no hablo led
Poznanik Foruma
01.07.2016
423
1.103
143
sto je to organski uzgoj, za tebe?
ne znam kako ovo tvoje da shvatim, da zemlja ima tu sposobnost da korigira ph vode.

Prvo se odluči da li ti je interesantan PH vode ili PH hrane, ne vidim nijedan razlog zašto bi mijenjao PH vode ako je u nekim normalnim okvirima
Organski uzgoj "za mene" a i općenito podrazumijeva sirovine organskog podrijetla i mikrobiološki život u zemlji koji te iste sirovine probavi i "posere" da se tako izrazim u biljci probavljivu hranu...taj isti mikrobiološki život je u stalnoj komunikaciji sa biljkom tj. korijenom preko mikoriznih gljivica koje su u simbiozi s korijenom sposoban je promijeniti PH substrata svakih sat vremena ovisi o razdoblju života biljke i jačini same kolonije u supstratu...dovoljno je samo osigurat mikrobiološkim životu uvjete u kojima oni obitavaju i on će odraditi ostatak posla

Veličina kantice nebitna, zapravo u manjoj kantici mikoriza prije uspostavi svoju koloniju...kantica 2.5L, PH vode preko 8 iz pipe i još prozračivana par dana sa pumpicom i kamenom pa aj sad probaj zamislit PH te vode, čuda se događaju, samo moraš vjerovat ;)
20180516_130724.jpg
 
03.10.2017
6
9
3
62
mozemo se prepucavati do beskonacnosti.
ph je iznimno bitan. to ti je kao da u ferari sipas benzin 91 oktan. on ce voziti, samo kako.
svaka iznimka ima svoje pravilo, pa tako imas onu poslovicu koja to potvrdjuje; sto gluplji seljak to deblji krumpir.
imam jednu poznanicu koja ne pazi na ph i stalno se zali i dolazi pitati sto je sad krivo napravila. zovemo je grasmama.
biljka ne sere, ona jede sranje.
sto ako nema mykorize?
po ovom tvom gore ni ec nije bitan, sve odrade gljivice.
bespotrebno je da dalje diskutiramo, meni nije u redu da ovi novi dobiju informacije koje ne odgovaraju istini.
i jos nesto, semantika ti nije bas najbolja.
evo jedno pitanje za strucnjake;
koje nedostatke ova biljka gore pokazuje?
 

Barbarossa

tata brada
Poznanik Foruma
20.12.2014
2.688
26.638
1.058
Jugoistočno odavde
koje nedostatke ova biljka gore pokazuje?

Like Reply
Ta biljka pokuzuje nedostatak lišća:D
@maxbor gomila odličnih growera, koji uzgajaju na "klasičan" način u zemlji, ne koriguju ph. Naročito sa organskim programima ishrane, tipa Plagron, Bio Bizz...elem, većina početnika zasere sa hemijanjem i komplikovanjem, pa ph problemi postanu začarani krug iz kog ne mogu izaći.
Možda u teoriji to komplikovanje ima smisla, ali su se u praksi jednostavnost i umerenost pokazale kao pravi pristup. Govorim u lično ime. :razvaljen::
 

hazeri

.
Banovan
25.01.2016
7.664
34.461
2.598
ne bih se slozio s kolegom gore. ph vode je vrlo bitan.
Radim sa autopotom evo trecu godinu i nikada nisam korigirao ph,a ph zna doci na 9:)
mi smo pokusali smjesati u tanku svu hranu,
Ja hranim preko tanka i nikada problema..osim sto se mora ispirati tank nakon svakog growa:)Ph ne stelam
kada radis SOG u loncu od 3 litre ili 6,5 litara, onda ti je ph itekako bitan.
Velicina lonca nema veze sa ph-om drug moj..
Organski uzgoj "za mene" a i općenito podrazumijeva sirovine organskog podrijetla i mikrobiološki život u zemlji koji te iste sirovine probavi i "posere" da se tako izrazim u biljci probavljivu hranu...taj isti mikrobiološki život je u stalnoj komunikaciji sa biljkom tj. korijenom preko mikoriznih gljivica koje su u simbiozi s korijenom sposoban je promijeniti PH substrata svakih sat vremena ovisi o razdoblju života biljke i jačini same kolonije u supstratu...dovoljno je samo osigurat mikrobiološkim životu uvjete u kojima oni obitavaju i on će odraditi ostatak posla
Covijek ti sve napisao:)
bespotrebno je da dalje diskutiramo, meni nije u redu da ovi novi dobiju informacije koje ne odgovaraju istini.
Mozda si nesto krivo shvatio jer tu ima i indoor i outdoor,hidro,DWC,autopot..razna gnojiva...ne siri nitko netocne informacije jer su vec provijerene 10-ak puta i sve najnormalnije radi:):thumb:
 

waynejohn

no hablo led
Poznanik Foruma
01.07.2016
423
1.103
143
mozemo se prepucavati do beskonacnosti.
ph je iznimno bitan. to ti je kao da u ferari sipas benzin 91 oktan. on ce voziti, samo kako.
svaka iznimka ima svoje pravilo, pa tako imas onu poslovicu koja to potvrdjuje; sto gluplji seljak to deblji krumpir.
imam jednu poznanicu koja ne pazi na ph i stalno se zali i dolazi pitati sto je sad krivo napravila. zovemo je grasmama.
biljka ne sere, ona jede sranje.
sto ako nema mykorize?
po ovom tvom gore ni ec nije bitan, sve odrade gljivice.
bespotrebno je da dalje diskutiramo, meni nije u redu da ovi novi dobiju informacije koje ne odgovaraju istini.
i jos nesto, semantika ti nije bas najbolja.
evo jedno pitanje za strucnjake;
koje nedostatke ova biljka gore pokazuje?

Ne, ne možemo se prepucavati do
beskonačnosti da li je 2+2=4 ili 5 ;)

Biljka ne sere, kao što rekoh sere mikrobiološki život i sereš ti očito

Što ako nema mikorize?Ma jesi ozbiljno to sad pitao?A točno kako ti misliš potrijebiti sve spore mikorize iz organske zemlje?Povećalom i pincetom možda?

Jel ti to stvarno još mjeriš i EC u organskom uzgoju???Bez komentara

Pročitaj koju knjigu o organskom uzgoju, neće te ugristi a bit će ti korisnije nego pametovanje o stvarima o kojima nemaš pojma očito ;)

Biljka pokazuje očiti nedostatak volje kod uzgajivača da je otrima...sumnja je pala na neki critical kao uzrok :D
 
03.10.2017
6
9
3
62
john wayne je bio kreten od covjeka. fasista.
nisam dosao ovdje da bih se prepucavao.
prije vise od desetak godina sam se poceo baviti malim uzgojem. radim takve poslove da imam mogucnosti upoznati puno ljudi koji su u tome. tako sam sjedeo s frankom lojom i ajronom roskamom (strain hunter) i obojica su rekli da nema gnojiva koje nije kemija, osim ako ga sam radis. njih dvojicu sam usput spomenuo. poznam ih jos dosta i svi se slazu da je ph bitan.
mykoriza. zemlja koju kupujes je obogacena mikorizom, dakle, u njoj je nema. imas cvjetne zemlje u kojima je nema. mykorize ima u zemlji, ali ne dovoljno, pa se mora dodavati.
u unutrasnjem uzgoju je ph vrlo bitan. vi ste primjeri koji potvrdjuju pravilo, tako da je suvisna bilo koja diskusija.
barbarosa je dobro rekao.
u malim loncima biljka pojede vrlo brzo svu hranu i moras je prihranjivati.
zao mi je sto sam uopce krenuo u ovu avantura da s vama podijelim neka svoja iskustva, koja su dosta velika. neki ovdje su malo nabrijaniji, mora da je zbog ph faktora.
puno vam srece zelim.
 
Poslednja izmena od urednika:

waynejohn

no hablo led
Poznanik Foruma
01.07.2016
423
1.103
143
john wayne je bio kreten od covjeka. fasista.
nisam dosao ovdje da bih se prepucavao.
prije vise od desetak godina smo se poceli baviti malim uzgojem. frend i ja radimo takve poslove da imamo mogucnosti upoznati puno ljudi koji su u tome. tako smo sjedili s frankom lojom i ajronom roskamom (strain hunter) i obojica su rekli da nema gnojiva koje nije kemija, osim ako ga sam radis. njih dvojicu sam usput spomenuo.
Jesu John Wayne i grasmama isto bili u društvu s tobom, Francom i Arjanom?
Govna od šišmiša, humus, kokos, perlit, vermikulit, zeolit...zalijevano melasom i bakterijama
Pojasni mi molim te koji točno dio od toga je kemija?
poznam ih jos dosta i svi se slazu da je ph bitan.
Vraćamo se na početak...hydro i mineralni uzgoj bitan...organski uzgoj nebitan
PH vode, PH supstrata ili PH hrane?
Brkaš malo pojmove, nejasno PH točno čega od to troje je tebi bitan
mykoriza. zemlja koju kupujes je obogacena mikorizom, dakle, u njoj je nema. imas cvjetne zemlje u kojima je nema. mykorize ima u zemlji, ali ne dovoljno, pa se mora dodavati.
u unutrasnjem uzgoju je ph vrlo bitan.
Ima mikorize...nema mikorize...ima mikorize...nema dovoljno mikorize...odluči se
Opet brkaš pojmove...ako pričamo o ORGANSKOM uzgoju onda ima mikorize, nema ORGANSKOG uzgoja niti organske zemlje bez rizosfernih mikroba i gljivica...ti pričaš o steriliziranim supstratima...mikoriza se dodatno dodaje da bi što prije uspostavila simbiotsku vezu s korijenom i namnožila koloniju te tako se oduprijela takozvanim "lošim" bakterijama i gljivicama koji je napadaju ili u slučaju steriliziranih supstrata da bi ponovno kolonizirala supstrat...iz istog razloga se u ORGANSKOM uzgoju dodaje i trichoderma koja je mrcina i tamani redom sve ostale, da zaštiti "dobre" bakterije i mikorizne gljivice
Kad shvatiš zašto ti je u vanjskom uzgoju nebitan PH shvatiti ćeš i kako možeš reproducirati iste uvjete u unutrašnjem uzgoju i koji su zapravo principi organskog uzgoja
zao mi je sto sam uopce krenuo u ovu avantura da s vama podijelim neka svoja iskustva, koja su dosta velika. neki ovdje su malo nabrijaniji, mora da je zbog ph faktora.
puno vam srece zelim.
Najbolje tako, pusti na miru glupe seljake da uzgajaju svoje glupe velike krumpire ;)
 

nesala

Aktivan Član
04.10.2014
543
785
113
Ne, ne možemo se prepucavati do
beskonačnosti da li je 2+2=4 ili 5;)

Biljka ne sere, kao što rekoh sere mikrobiološki život i sereš ti očito

Što ako nema mikorize?Ma jesi ozbiljno to sad pitao?A točno kako ti misliš potrijebiti sve spore mikorize iz organske zemlje?Povećalom i pincetom možda?

Jel ti to stvarno još mjeriš i EC u organskom uzgoju???Bez komentara

Pročitaj koju knjigu o organskom uzgoju, neće te ugristi a bit će ti korisnije nego pametovanje o stvarima o kojima nemaš pojma očito ;)

Biljka pokazuje očiti nedostatak volje kod uzgajivača da je otrima...sumnja je pala na neki critical kao uzrok :D

ako jedan od te dvojice ne izvadi na vrijeme onda je 2+2 =5 hehehe
 
  • Sviđa mi se
Reactions: .i.

Schlomo

Aktivan Član
26.07.2006
123
65
28
Prošlo je 10 godina od mojeg zadnjeg posta na ovom forumu i zbog ovih nesuglasica između kolega growera odlučio sam konačno nešto opet napisati.
S obzirom da živimo u sistemu gdje se kao kriminalci skrivamo i po ormarima uzgajamo biljku, mogli bi zaključiti da možda sistemu nije u najboljem interesu da običan puk točno razumije kako stvari u ovom svijetu funkcioniraju.

Ako ćemo biti iskreni, istina je samo jedna, a teorija i kontradiktornosti u jeziku i govoru ima pri svakoj temi.

Kad se već spominje 2+2 = 5, evo mali podsjetnik da je to iz Orwellove knjige 1984.


George-Orwell-quote-about-mind-from-1984-1a8381.jpg

Da ne budem seronja koji je otišao u offtopic, samo sam želio dati savjet forumašima, da kada izbije konflikt, jako dobro razmisle o tome da li su ikada vidjeli dokaze onoga što tvrde. U suprotnom, svi samo prepričavamo ono što nam je servirano negdje za čitanje ili gledanje.

Ako ćemo biti iskreni, kada bi učili od prirode, znali bi uzgojiti biljku bez da uopće ne znamo za pojam "pH", jer vidimo da u prirodi nitko biljkama ne namješta pH, niti ih gnoji, ni zalijeva, a sve funkcionira.

Tko god ima mišljenje da razumije pH, morao bi moći jasno objasniti stvari za koje 100% znamo da su istinite.
Prema izjavama ljudi iz ove teme, misterije su sljedeće...
Ako je pH bitan za rast biljaka, zašto nije bitan u "organskom" uzgoju ili uzgoju vani, a jako je bitan u indoor uzgoju sa "umjetnim" gnojivima ?
Zašto pH vode raste s vremenom dok voda stoji neko vrijeme ?

Zašto growerima pH predstavlja toliki problem, a prirodi ne ?
Imamo klime, full spectrum svijetla, ovlaživače, sakupljaće vlage.... hoću reći da imamo svu tehnologiju za stvoriti biljkama uvjete kao da su u raju i unatoč skupim gnojivima i svim ostalim mogućim proizvodima, problemi pri indoor uzgoju su više pravilo nego iznimka.
Gdje je zapelo ? Zašto je toliko problematično jednostavnost outdoor uzgoja preseliti indoor ?

Neki bi rekli,da nema interesa za takvo nešto, jer groweri sa problemima u uzgoju su jako dobri potrošaći, a svoje tehnike growanja su naučili sa YT videa koje snimaju likovi koji su sponzorirani od mjesta gdje groweri troše pare... :) Ali ti neki su ludi :)

Dok growate, da li se zapitate kada, što bi vi u svom boxu trebali napraviti da imate uvjete kakvi su na onim lokacijama gdje trava raste kao korov...?

Želim reći sljedeće. Živimo u svijetu gdje će se 99.9% ljudi smijati sljedećoj sceni iz videa i misliti kako su ti ljudi iz budućnosti glupi što misle da biljkama trebaju elektroliti.


Za one koji ne znaju, jedna od definicija elektrolita je : "Elektroliti su tvari koje rastaljene ili otopljene u vodi provode električnu struju.", a primjeri elektrolita su fosfor, kalij, magnezij, kalcij...

Razmišljaju li groweri o takvim stvarima dok mjere električnu provodljivost vodene otopine, u koju su nalili fosfor, kalij, magnezij, kalcij.. i pitaju li se tko je tu bedast i tko tu koga zajebava ? Smiju li se ovim ljudima iz budućnosti i misle li za njih da su debili ?

Isprike na laganom offtopicu, ali bio je s namjerom da smanji tenzije između suprostavljenih mišljenja.
 
31.08.2018
7
3
3
48
E sad, jesam li pogodio temu....zaljevanje je u pitanju...Interesira me zaljevanje sa melasom, medom ili šećerom...naravno radi poboljšavanja okusa. Može mi li netko to objasniti..? Kada, koliko i kako...?