Zalijevanje

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
20.06.2014
1.394
3.958
188
Otok Jabuka
www.zdravakrava.hr
Zalijevanje

Suho korijenje drage nam biljke, uvijek je loša stvar.
Ako se zemlja osuši, biljka će klonuti.

Ako čekate da se zemlja osuši potpuno prije zalijevanja, to će oduzeti vrijednost vode od koje bi biljka mogla imati koristi u procesu rasta, čak i ako ne izgleda kao da će klonuti ili uvenuti.

Kada su biljke smještene u zemlju ili u drugi medij, treba zalijevati kad vam se čini da medij gubi vlagu. To je lako prepoznati: podignete posudu u kojoj se nalazi biljka, ako je posuda lagana, zemlja je suha.

Količina vode i učestalost zalijevanja ovisi o nizu faktora, uključujući veličinu biljke, veličine spremnika, razini korijena, sobne temperature, vlage te fazi rasta.

-Manje biljke trebaju manje vode. (u fazi klijanja zalijevati špricaljkom lagano po površini zemlje)
-Veće biljke trebaju više vode. (zalijevati dok voda ne iscuri kroz rupe na dnu posude)
-Veće posude treba zalijevati manje intenzivno.
-U većim temperaturama treba više vode.
-Viša vlaga zraka zahtijeva rijeđe zalijevanje.
-Tijekom krajnje faze cvatnje, biljke će koristiti manje vode.


Tijekom vrućih ljetnih dana, zemlja ima tendenciju da se brže suši, i zato treba promatrati i zalijevati prema potrebi. Kompost i perlit mogu pomoći držati vodu u tlu dulje vrijeme.

Ako je tlo prekriveno nekom vrstom malča, voda će isparavati mnogo sporije. Piljevina, kompost, sijeno, suho lišće, novine, pa čak i tepisi biti će efektivni.

Napomena:
Voda kojom zalijevate vaše biljke bi trebala biti lagano kisela, odnosno njena Ph vrijednosti bi trebala iznositi 6.5 kako bi biljka mogla apsorbirati sve nutritivne elemente u zemlji.

Ph vrijednost vode možete mjeriti digitalnim Ph metrom ili lakmus papirićima
PH-Meter-PH-tester.jpg ph-test-lakmus-papir-slika-8094322.jpg

Simptomi i riješenja
:

Natopljeno korijenje (prezalijevanje)

severely-overwatered-marijuana.jpg

Simptomi: Lišće je klonulo (ali nije uvenuto) s nezdravim i umornim izgledom a rast je usporen na puzanje (ako i to). Posuda je teška.

Problem: Biljke koje pate od prezalijevanja će razviti anaerobne uvjete (tj. stanje u kojem nema kisika). Kisik obično dolazi iz zračnih džepova između čestica tla. Kad korijenje nema adekvatnu opskrbu kisikom, ono ne može funkcionirati kako treba i na kraju će izgubiti potenciju. Zbog toga, korijeni su mnogo više osjetljivi na patogene.

Postoje tri moguća uzroka utapanja korijenja u zatvorenom prostoru.

-Prečesto zalijevanje i zemlja ili drugi medij ne može ispustiti višak vode.
-Rupe za drenažu ne postoje ili su začepljene.
- Čestice u tlu su premale i ne dopuštajući da voda prođe kroz njih. (Da biste to provjerili, zalijte zemlju. Nakon zasićenja, višak vode bi trebao izlaziti. Mikseve iz kojih voda polako otiče su teksture koje su previše zbijene).

Rješenja: Provjerite da li vaša posuda ima rupe za drenažu. Ako ih nema, samo izrežite neke rupe na dnu posuda s nožem, bušilicom i slično.
pvc-tegle-posude-kontejneri-sadnice-nekoristeno-slika-40213169.jpg

Ako su čestice u vašoj zemlji previše nabijene, samo polijevajte vaše biljke rjeđe. Grublje i prozračnije teksture treba koristiti ako planirate presađivati vašu biljku.
IMG_4867_zpsc5c3427b.jpg

Prerijetko zalijevanje: uvenule biljke

Simptom: Biljke rastu polako i venu. Lišće je obješeno i mekano.
IMG_6079.jpg

Rješenje: Ovo je jednostavno - samo zalijte biljku. Ako je uvenula, ne koristite gnojivo obogaćeno vodom jer to može uzrokovati još više problema. Umjesto toga, koristite neobogaćenu, ali pH-prilagođenu vodu.

Ako je količina vode samo taman dovoljna za održavanje biljke na životu, rast će očigledno usporiti.
No, to može biti teško prepoznati na prvu. Biljke će doživjeti nagli rast čim počnu primati obilnije zalihe vode.
 
Poslednja izmena:

Rancero

.........
Prijatelj Foruma
05.04.2015
581
5.238
233
Super napisan tekst,sve lijepo piše ali mene zanima koliko je zapravo važno u outdoru provjeravat ph vrijednost vode i koliko growera to radi.Po forumu vidim da groweri uzimaju vodu iz prvih i najlakše dostupnih mjesta(rijeke,bunari,potoci) pa koliko vas provjerava ph?
 

trubabuba

Aktivan Član
20.06.2014
959
775
113
planet earth
ok. jasno mi je sad zbog cega, samo problem je sto je svaki taj chart malo drugaciji. evo ja ih imam najmanje 3 za soil i od ovih mojih nijedan ne pokazuje bas kraj apsorbcije P, Ca, Mg ispod 6.5 ili Mn i Fe iznad 6.5.
mozda zato imam osjecaj koda mi fali Ca i Mg u bilja, jer ja stalno stelam od pocetka na 6.5.
probat cu drzat na 6.7/6.8 sljedece zalivanje, al opet i Ph metar malo fula sigurno iako je calibriran.
lp
 

trubabuba

Aktivan Član
20.06.2014
959
775
113
planet earth
kalibriram ja njega sa onim 6.89 praskom svakih 2-3 tjedna. nije do toga i imam ih 2 i koristim ih zajedno da vidim ak ce bit razlika, al sumnjam u kvalitet te naprave.
interesira me, u paketu uvjek dobijem 6.89 i 4.01 prasak. jel se moze koristit i ovaj 4.01 ili iz nekog razloga samo 6.89?
lp
 

opa cupa

fuckin' Petrolhead
Administrator
04.03.2012
7.986
34.300
2.598
Kada kalibriras ph metar onda koristis i 6,89 i 4,01...prvo jedan pa isperes sondu pa onda drugi i tek tada je ok ;)
 

trubabuba

Aktivan Član
20.06.2014
959
775
113
planet earth
ako ja ubodem sad metar u 6.89 i namjestim na 6.9 metar (samo je jedna decimala) i onda je ubodem u 4.01 tekucinu i moram malo podesavati, zar necu poremetit 1. calibraciju obzirom da je isti vijak za podesavanje?
probat cu kasnije bas da vidim sta ce bit.
lp