Zalijevanje

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
26.05.2014
79
25
8
Pozdrav ljudi, imam 2 pitanjca :)

Imam NL automatike u teglama od 25 L (stare malo više od mjesec i pol dana) pa me zanima kako da promjenim režim zalijevanja jer sam očito to radio krivo (svaku večer po tegli sam davao 1 L).

Da li je OK zaljevati sa 4-5 L vode svaka 2-3 dana?

Druga stvar tiče se gnojenja (plantela cvijet). Prije 10ak dana sam imao prvo gnojenje sa duplom dozom? (40 ml Plantele na 5 litara vode i 5 tegli - znači svaka biljka je dobila 1 litru vode sa 8 ml plantele). Da li bi već danas mogao gnojiti drugi puta i u kojem omjeru? Dakle buni me ta "dupla doza" jer u principu to onda i nije bila dupla doza nego "pola doze"? Dupla doza bi bila kada bih sa 5 L vode (i 40 ml Plantele) zalio svaku biljku onda ako se ne varam?
 

L0oD

Form
Poznanik Foruma
09.03.2015
5.686
20.015
398
Planeta Zemlja
www.vutra.org
Zalivas sa 8-9l na 4-5 dana,sve zavisi do susenja zemlje... kakva dupla doza,ides sa pola doze,to je u tegli(kad biljka trazi vise hrane ides sa celom dozom)... dodajes plantelu na 2l vode,pa sad ti po volji koja doza...
 
26.05.2014
79
25
8
Zalivas sa 8-9l na 4-5 dana,sve zavisi do susenja zemlje... kakva dupla doza,ides sa pola doze,to je u tegli(kad biljka trazi vise hrane ides sa celom dozom)... dodajes plantelu na 2l vode,pa sad ti po volji koja doza...

Mislim da se nismo razumjeli. Moje je pitanje sljedeće. Dakle, Plantela ide 15 ml na 2 litre vode, jel tako? Ako ja redovno zaljevam (po tvome recimo) sa 8 litara svakih 4 dana, kako onda gnojim? Dakle, da li je regularna doza u tom slučaju 60 ml plantele na 8 litara vode (i tako recimo svaki tjedan gnojim?) a dupla doza bi u tom slučaju bilo 120 ml na 8 litara vode. Ovo sve što spominjem govorimo za jednu bilju. Dakle ako je 5 biljoza, svaka će dobiti 8 litara vode sa 60 ml Plantele u regular dozi tj. 120 ml u duploj?

Ja sam spomenuo da sam zalio 5 tegli tj. 5 biljaka sa mješavinom od 5 litara vode i 40 ml Plantele (kaže doza za 2 litre je 15 ml regular što će reći da sam ja stavio regular dozu 40 ml na 5 litri - ukupno za sve biljke!). Da li je to bila dupla doza ili nije?
 

L0oD

Form
Poznanik Foruma
09.03.2015
5.686
20.015
398
Planeta Zemlja
www.vutra.org
Das 6l vode pa onda na 2l gnojivo... zasto komplikujes? Imas upustvo,a to kako si uradio moze se reci da je ok... a dupla doza bi bila 30ml na 2l vode... znaci 6l vode dajes pa onda 2l vode sa plantelom... iz razloga sto je u tegli,zalivanje je pozeljno radit od 15 do 30 min... lagano sve... a ti ako si dao (5l-40ml) na 5 biljki, omer je bio 1l na svaku biljku... onda logicno je da su dobile po pola doze,sto je ok... jeli se sad kontamo i jeli ti jasno?
 
Poslednja izmena:

trubabuba

Aktivan Član
20.06.2014
959
775
113
planet earth
otkud sad to da prvo 6l obicne vode i onda u zadnje 2l gnojivo?
kad sam ja pitao davnih dana, receno je da gnojivo ide u svu vodu.
moje 25l vaze su gutale 4-6l svakih 3-4 dana. biobizz almix.
lp
 

grouchy

theGrumpy
16.08.2013
7.177
23.425
1.098
to da se ustedi na planteli :D zasiti se zemlja vode a djubrivo naknadno ide direktno u rast.
nema problema kako si ti radio, samo djubrenje jednom nedeljno, zalivanje po potrebi.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: tririjeke
26.05.2014
79
25
8
OK, dakle to je bilo u redu što sam ja radio tj. prvo gnojenje sam dao pola doze kako bi i trebalo. Danas kad budem gnojio onda stavljam punu dozu i to na način da recimo na 5 L vode stavim 50 ml plantele cvijet i tako po tih 5 litara vode i 50 ml plantele po svakoj biljci, dakle za 5 biljaka ću potrošiti 25 litara vode u 250 ml Plantele? Molim da mi to netko potvrdi da nešto ne zajeb** :)

P.S. pošto su me iz teme problemi uzgoja prebacili ovdje, postavit ću (copy/paste) pitanje tu:

U zadnjih par dana odjednom imam problem sa sušenjem listova. Naime radi se o NL automaticima starima cca. mjesec i pol dana. Svi sađeni u posude od 25 litara s Plantela balkonia (2/3) i obična zemlja iz centra (1/3). Do sada nije bilo nikakvih problema i sve mi se činilo OK oko napretka, ali zadnjih 3-4 dana primjećujem žute listove pri dnu stabljike i to se sve više i više pojavljuje. Imam ukupno 5 komada biljki a to se pojavljuje na 3, na 2 nema ništa... režim zaljevanja / hranjenja je isti za sve. Zaljevam svaku večer svaku sa cca. 1 L vode. Gnojio sam prvi puta prije 10ak dana sa plantelom cvijet (pola doze tj. svaka biljka dobila 1 litru vode sa 8 ml plantele), ali poslije tog gnojenja je sve bilo OK, nije bilo nikakvih znakova da se nešto loše dešava... Ima tko kakav savijet šta bi ovo moglo biti?

Untitled_1.jpg
 

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.457
3.198
Bekaa Valley
dobio si vrlo jasan odgovor tamo i sad kopiras temu ovde gde se raspravlja o zalivanju. aj malo polovi gde sta ide i procitaj pravilnik
2. Ne ponavljajte teme ili iste postove u različitim temama
6. Izaberite relevantan forum/temu za svoju temu/post
 
26.05.2014
79
25
8
Power, u temi problemi oko uzgoj sam postao konkretan problem potkrijepljen fotkom i vrlo jasno pitanje. Jedino što primjećujem da u toj temi nisam dobro pojasnio što sam ja smatrao "duplom dozom" plantele cvijet, i u ovoj temi o zaljevanju smo došli do zaključka da nisam pregnojio nego da sam u biti dao pola doze kako bi i trebalo. Znači eliminirao sam problem svojih žutih listova s pregnojavanjem. Ostaje mi možda da je problem u režimu zaljevanja a to je svaki dan 1 L po biljci i OK to ću promjeniti na svakih 3-4 dana po cca. 5 litara.

Zanima me da li je to mogući uzrok požućivanja listova ili je možda problem u nečem trećem (vidio na nekoliko mjesta da bi mogle biti one mušice što se legu i jedu korjenje i sl. a to ću još danas provjeriti. Možeš li mi onda reći gdje da postavim pitanje oko mog problema? Da li da nastavim u temi "Problemi oko uzgoja", ovdje ili na nekom trećem mjestu?
 

L0oD

Form
Poznanik Foruma
09.03.2015
5.686
20.015
398
Planeta Zemlja
www.vutra.org
@trubabuba druze,upustva su jasna na poledjini,da je trebalo da pise 60ml na 8l vode,oni bi tako i napisali... ovde na forumu pola ljudi ne slusa savet,a i onda kada ga procitaju,nije im to kako treba vec rade na svojoj ruci... a i nigde ne pise da se gnoji u tegle ili kakve vec saksije,to je namena za out.. u tegle se zna kako se zaliva i kako se gnoji,a svi to uglavnom uzimaju olako... @tririjeke druze,zalijes sa 6l vode,pa onda pricekas oko pola sata pa onda lagano sa 2l gde ubacujes gnojivo... i to je to,kraj filozofije... Ja tako radim od kako se bavim poljoprivredom i nikad nisam imao problem... peace
 

trubabuba

Aktivan Član
20.06.2014
959
775
113
planet earth
kakva sad uputstva na poledini. da se idem drzat toga spalio bi biljoze na samom pocetku.
samo sam iznio da je i meni bilo cudno i ja sam htio zaljevat ovako kako ste napisali, al mi je netko napisao da to nije dobro odnosno da treba sasut gnojivo u cjelu kolicinu vode.
kod mene se nije radilo o planteli vec o biobizz paleti da nebi bilo zabune.
lp
 

L0oD

Form
Poznanik Foruma
09.03.2015
5.686
20.015
398
Planeta Zemlja
www.vutra.org
Na pocetku se gnojiva ne koriste(zemlja ima sve do mesec dana+) a sto se tice upustva dao sam samo primer zasto bas na 2l... a sad sve zavisi sta se gnoji(hrani)... dosta ljudi,dosta misljenja... kolicina vode i gnojiva zavisi od kvadrature zemljista u kom je biljka,a s obzirom da je tegla 2l vode je dovoljno.... kako i prethodno napisa,drzi se toga i no hard filing... peace
 

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.457
3.198
Bekaa Valley
Možeš li mi onda reći gdje da postavim pitanje oko mog problema?
ako je problem "zuti listovi" ides u temu o problemima tokom uzgoja, pitanja vezana za rezim i nacin zalivanja idu u ovu temu, ako te zanima nesto oko gnojenja ides u temu koja gnojiva koristite... naslov svake teme je vrlo jasan, ne znam sta vas tu buni, nisi ti jedini koji omasi a prica je vrlo jednostavna :)
 

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.457
3.198
Bekaa Valley
tririjeke je nesto pitao mene, i to sam citirao i na to odgovorio, pre je informativno nego spam kog se nakupilo jer ne vodite racuna sta gde turate.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Badi

sharp

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
27.08.2011
1.253
2.610
188
Haj Nehaj
Pojavila se dilema pa da ne otvaram novu temu, tu cu ugurat pitanje posto je u vezi vode.
Dali biljka "popije" vise vode za vrijeme vegetacije ili cvatnje, znaci ne kolko joj mi dajemo ,nego koliko ona iskoristi od pruzene joj kolicine vode,za vrijme vege i cvata. Na koju stranu prevagne.
Znaci ,idealni uvjeti, temp. konstantna od pocetka growa pa do kraja,intenzitet svijetla konstantna,vlaga idealna,dok vodu dobiva istu kolicinu u intervalu svakih 10 dana.
Naravno i objasnjenje zasto je tako kako je.
Molim nekog tko je teoretski potkovan u vezi problematike, agronomski faks recimo, moze i nezavrsen ;).
 
Poslednja izmena:
  • Sviđa mi se
Reactions: Badi and Mr. White

L0oD

Form
Poznanik Foruma
09.03.2015
5.686
20.015
398
Planeta Zemlja
www.vutra.org
Kolicina vode i intenzitet navodnjavanja zavise od vremenskih uslova, stadijuma razvoja biljke, kao i tipa zemljista. Na pocetku razvoja biljke,zbog male lisne povrsine ne trose znacajnije kolicine vode, ali se ona gubi evaporacijom iz zemljista. U punoj razvijenosti biljaka, samo transpiracijom preko lista se trosi oko 5 mm vodenog taloga iz zemljista dnevno. U tom periodu jedna biljka dnevno potrosi vise od pola litra vode. Zemljista lakseg mehanickog sastava, slabijeg vodno-vazdusnog rezima brze gube vodu, pa se kod njih simptomi nedostatka javljaju brze. Posle tri dana sa izrazenim simptomima manjka vode u zemljistu,koji se na biljki manifestuje gubitkom turgora,kada lisce vene tokom najtoplijeg dela dana,znacajan je uticaj na prinos i kvalitet ploda. Zbog toga s navodnjavanjem biljke treba poceti pre nego sto biljke pokazu simptome nedostatka vode. Optimalno vreme za pocetak navodnjavanja najbolje se odredjuje pomocu tenziometra, instrumenta koji meri silu kojom je voda vezana u zemljistu. Ako se u zoni najvece razvijenosti korena na dubini 20–25 cm utvrdi vezanost vode koja je veća od 0,45 bari potrebno je zapoceti s navodnjavanjem. U tom trenutku zasicenost zemljista vodom je oko 50% od maksimalnog PVK. Navodnjavanjem bi sadrzaj vode u zemljistu trebalo povecati za oko 80% od maksimalnog PVK, što je optimalno za rast i razvoj biljke.
Laksa zemljista brze upijaju vodu, pa se mogu intenzivnije navodnjavati koriscenjem vece kolicine vode u kracem vremenu ali navodnjavanje zbog brzeg gubitka vode na takvim zemljistima mora biti cesce. Teza zemljista,koja teze upijaju vodu,navodnjavaju se manjim intenzitetom, ali zbog boljeg vodno-vazdudnog rezima navodnjavanje moze biti redje. Za dobru opstu snabdevenost zemljista vodom navodnjavanje bi trebalo, zavisno od prirodnih padavina, primenjivati svakih 5–7 dana tokom vegetacije nase biljke sa zalivnom normom od 20–40 l po m2... ako treba jos nesto call me ;) peace
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Badi

sharp

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
27.08.2011
1.253
2.610
188
Haj Nehaj
@L0oD Zaboravio sam napomenut, nek je indor biljka recimo u boxu 2m. X 2m. X 3m. svi relevantni faktori su konstantni, grow traje recimo 5 mjeseci, ide popola vege/cvat , automtski popola i rezim svjetla 18/6 <> 12/12 . i
u vegi N dominantna prihrana dok u cvatu P dominantna prihrana.
na koju ce stranu ce prevagnut ukupna kolicina apsorbirane vode od strane biljke, dali za vrijeme vegetacije ili za vrijeme cvata ??