Zalijevanje

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.260
35.790
2.698
Weed California USA

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.260
35.790
2.698
Weed California USA
chloramin i klor ubijaju benificijalne bakterije u zemlji
Nope. Mislis da pro vrtlari vec nisu napravili brojna testiranja :D
Results

Soil bacteria numbers were counted using a plate count technique. After consulting with experts there is an expected error rate of + or – 300 on the results. So if the numbers are not more than 300 apart from each other they are considered to be duplicate results. All results are in Colony-forming Units Per Milliliter.

Soil Results

Did treating the garden soil with tap water kill beneficial bacteria?

The control had a result of 920 CFU/mL and the initial treatment had a result of 1000 CFU/mL.

This does not support our hypothesis as these results are nearly identical.

After 6 hours sample 4 also had an result of 1100 CFU/mL that would be considered identical to both the control and initial treatment.

Does the extreme situation of sample 3 where we took the same soil sample and placed it directly in fresh tap water show a decline? It had a result of 1200 CFU/mL so once again with in the error rate of being identical to the control.

So what does this all mean? Our results suggest that tap water at least consistently across Canada does not harm the bacteria in our garden soils.
Water Results

Although the chlorine does not hurt bacteria in soil what are the Chlorine levels that are hitting your soil and does leaving tap water out or using a sprayer help to reduce the concentrations of chlorine? Lets take a look at the results of the chlorine testes on the water samples. All results are in milligrams per liter.

Sample 5 was our fresh tap water and had an reading of 2.0 mg/L

In order to see if the results are statistically different we used a Real Percent Difference analysis.

Sample 6 that had been sitting out for 12 hours had a reading of 1.4 mg/L and does look lower than the fresh tap waters 2.0mg/L however it is considered statistically to be the same.

Sample 7 taken from the end of my fairly standard garden hose and had a reading of 1.3 and again was not statistically different from the fresh tap water. It would likely take a few days for the rest of the Chlorine to completely evaporate along with any remaining ammonia.
 

Vujsprer

Hodajuća Marihuana
18.07.2018
178
929
93
36
Planet Earth
E sad još jedno pitanje vezano uz vodu i zalijevanje...
U pitanju je špinovača :)

U glavi mi je informacija da voda treba odstajati cca 12h da bi iz nje ishlapio klor koji inaće šteti korijenu.

Nakon toga sam na ovom forumu saznao da se stajanjem vode, diže ph u istoj. (neznam koliko točno i još nisam potražio odg.)
Zadnja info mi je od jednog posta također sa ovog foruma kao: Natoči, smješaj i zalij...

Može koja info o tome?
Koliko joj u stvari šteti taj klor i treba li uopće čekati tj. pustiti vodu da odstoji?

Pozdrav svima ekipa
:respect:
 

irieman

Voodoo Chile
Prijatelj Foruma
28.03.2013
2.661
11.876
358
Socotra Island
eelslap.com
Vidi, to ti je vrzino kolo. Ja definitivno neiskusnim growerima preporucujem lakmus papir ili neki ebay ph metar da okvirno znas gde si uvek. Ne vredi generalizovati, pH vrednosti jednostavno variraju od "česme" do "česme", negde imaš više a negde dodatog hlora, hlorina, fluora i naravno sve zavisi od straina do straina,koliko je otporan odnosno osetljiv na određene pH fluktuacije, jednostavno zavisi do individualnih uslova svake biljke. Negde je voda mekša, negde tvrda sa više minerala u sebi...Sve u svemu, ono što znamo pouzdano su određene vrednosti za makro i mikroelemente i kako ih i na kojim vrednostima biljka apsorbuje, i trebalo bi obezbediti što bolje uslove ako želiš da ti grow prođe sa dobrim urodom i bez problema... Ono što takođe znamo je da što duže stoji voda i isparava hemija iz nje to joj blago raste pH. Dovoljno je recimo par sati da odstoji. A kad uspešno odradiš par grow tura, znaćeš dobro kakva je voda kod tebe i jednog dana ćeš verovatno prestati da meriš pH i da se zamlaćuješ time. Znaćeš otprilike šta da dodaš i gde su ti neke srednje vrednosti, a do tada, bolje sprečiti nego lečiti.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: .i. and Vujsprer

Vujsprer

Hodajuća Marihuana
18.07.2018
178
929
93
36
Planet Earth
Hvala na odgovoru ;)

Do sada nisam imao problema sa ph vode pa tako ni soila...
Odavno nisam mjerio ali koliko se sjećam od prošlog puta:
voda mi je bila oko 6.5 direkt iz špine...
jednom prilikom kad sam mjerio nakon dodavanja gnojiva pala bi za 0,2 0,3 (ne sjećam se koja faza i koja vrsta gnojiva)
Kada sam izmjerio ph vode koja je stajala u kanisteru cca 24h od toga 14 otvorena bio mi je na 7.0
Ponovo sam mjerio nakon dodavanja gnojiva i također ga je spustilo, dakle palo je na 6,7 - 6,8 što također nije loše.

Nakon par glavobolja i sto savjeta da si ne razbijam glavu oko toga ako je grow ok, prestao sam sa mjerenjima jer
također koristim amaterska mjerila koja nisu precizna tako da i oni mogu raditi pomutnju.

Za sada ću to ostaviti tu negdje ali neću se zamarati ukoliko ne budem imao problema sa samom biljkom.
Točno kako kažeš, nakon par tura ću već znati situaciju pa cemo se lako igrati finesama :)

Mene samo zanima smeta li taj klor toliko korijenu biljke?
Dali ga grize, ubija ili bilo kako direktno šteti?
Jer to je jedini razlog zašto pustim da voda odstoji otvorena prije nego zalijevam...
 

Sensi Star

Organic grower :)
Prijatelj Foruma
26.07.2016
1.787
5.412
258
Tamo iza ugla
Ako radis organski ne moras namjestati PH.

Da bi klor potpuno ispario, slegao se na dno posude, treba proci 24 sata. Ako radis sa Biotabsima onda je bolje da ostavis vodu da odstoji 24 sata pa onda zalijevas jer klor hoce unistiti bakterije u zemlji (bactrex).
Ja sam radio eksperiment sa odstajalom vodom pola sata do sat vremena i vodom koja je stajala 24 sata. Gnojivo je Plagron organic linija, zemlja Guanokalong (niti jednom nisam namjestao PH) - biljke mi izgledaju zdravije sa vodom koja je odstajala 24 sata.
Zivim u gradu koja ima nenormalno puno klora u vodi i to ocigleda igra ulogu, pa je dobro da voda odstoji.
 
Poslednja izmena:
  • Sviđa mi se
Reactions: Vujsprer

Vujsprer

Hodajuća Marihuana
18.07.2018
178
929
93
36
Planet Earth
Odlično! Podatak usvojen te ćemo tako i nastaviti raditi.
Hvala vam obojci na pojašnjenju. Edit: I na linku svakako ;)
Ni ja nisam do sada imao problema sa vodom koja je odstajala.
Ja koristim FP nutriente i stvarno sam do sada bio zadovoljan od početka do kraja
pa sam i nastavio koristiti iste. Nikad jednog problema. A i voda je kod nas dosta dobra
tako da ni ne treba toliko stajati ali nije mi teško... dapače praktično jer imam više spremnog :)
 

Igorče

Član iz separea.
Poznanik Foruma
14.04.2016
966
3.761
163
42
Imam dve cure,stare 32 dana ,a u potovima su od po 2,5 L. Vec 4-5 dana su u cvetanju,zalivane su do sad cistom vodom ,osim pre 6 dana kada sam im promenio svetlo na 12-12,tada su dobile FERTICO BLOOM NPK- 3,7,4 . Danas su opet dobile isto,dal da sledece zalivanje bude cista voda,ili mogu opet BLOOM? Inace zemlja je FLORABELA.
IMG_20181201_225245.jpg .
IMG_20181201_225301.jpg .
Ph stelujem napamet, 4ml otopine limuntusa na 1.5L H2O. Tajodje sam primetio da sad pijr brze,jos dam juce hteo da zalijen,ali sam se predomislio i vodio se onom MANJE JE VISE