Zalivanje kap po kap

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
25.05.2016
233
194
43
Balkan Heart
Vidim da se ovde dosta prica o zalivanju, cesto se spominje zalivanje kap po kap, sto je savrseno ako treba da idete negde. Pumpe za vodu, akvarijume, svakakve stvari koje ipak kostaju. Staro dobro flasa u zemlji probusena iglom dolazi u obzir samo u out-u. Ono sto sam ja koristio napolju, koristicu i sad unutra. Doktorska infuzija:
Moze da stane 3-5L, ako hocete mozete spojiti na nesto vece mada nema potrebe. Steluje se tockicem, pre toga ima filter u koji ulazi, sto je isto odlicno, a kosta samo 130 dinara (1euro). Nisam video da je ovde to neko spominjao, a moze mnogima pomoci kojima je prvi put.
 

Prilozi

  • Sistemi-za-prihranjivanje-4-scalia-gallery-justified.png
    Sistemi-za-prihranjivanje-4-scalia-gallery-justified.png
    218,3 KB · Pregleda: 156

deraxor

Banned
Banovan
28.05.2015
384
648
93
Temu pratim zanima i mene navodnjavanje kap po kap mada su mi boxovi tu blizu. i stalno sam uz njih. čisto da imam spremno kad negdje trebam na duže ići.
 
25.05.2016
233
194
43
Balkan Heart
Na forumu sam video sve ali nigde ovaj tip. On je najjeftiniji, nema digitalni merac ali zato ne kosta 30 eura. Sadrzi kesu ili pasticnu flasu, crevo na sredini kog je filter. Na crevu ima tockic kojim povecavate i usporavate brzinu kapanja, a sva creva mogu da se razviju iz 1 kese. Ako vam je original kesa mala, uvek to crevo mozete spojiti na bilo koju vertikalnu posudu sa vodom na kojoj je moguce probusiti 2-3 rupice radi protoka vazduha. Nadam se da ce pomoci nekom.
Infuzija-1.png
 
  • Sviđa mi se
Reactions: deraxor

deraxor

Banned
Banovan
28.05.2015
384
648
93
dobra ti je ta fora, mene zanima koliko tih kapi treba proteći u danu,
Odrediti količinu ako kužiš.
sad mi padne na pamet da složim nešto kao taj tvoj sistem, stavim crijevo u krug i izbušim ga. na kraju ga začepim silikonom ili čepom od pluta.
(u krug da se može staviti okolo biljke)
i onda testirati negdje ne na biljkama jasno u kadi recimo. namještati taj protok da u pet dana iskapa 2 litre koliko mi je sad prosjek zaljevanja,
 

No Joke

Predvodnik Krda
Poznanik Foruma
10.09.2012
5.084
17.174
398
42
Tacna
Dobro je, nije loše za ovak proljetno doba dok još nema vrućina i dok su biljke male. Za vrijeme ljeta kad uprži sunjara to ispari u jedan dan a možda neka manja količina iskapa. A po takim vrućinama i za veće biljke 3 litre je gotovo ništa. Meni se špaga i neki kanister i dalje čine kao bolja metoda postepenog navodnjavanja ;)
 
25.05.2016
233
194
43
Balkan Heart
Ne ispari jer je posuda zatvorena, slobodno mozes imati tri te kese od po 5L, na svaku biljku po 1, pa neka kaplje koliko namestis, pola litre do litre dnevno, a imaj u vidu da sistemom kap po kap hrana stalno ulazi u zemlju, tako da biljka uvek uzima istu kolicinu, nikad ne crpi iz sebe.
 
Poslednja izmena od urednika:
  • Sviđa mi se
Reactions: cerak1000
25.05.2016
233
194
43
Balkan Heart
Evo je jos jedna korisna informacija sto se tice ove teme:
  • Crevo za infuziju sa tockicem za usporavanje/ubrzavanje
  • Na kraju umesto velike igle uzeti najmanju (insulinsku)
  • Ako vam je posuda za infuziju mala, uzmite balon, probusite, ubacite crevo i zakrpite silikonom
  • Od gore probusite najtanjom iglicom rupicu da moze da curi
  • Kada se namesti na skoro najsporije 24h tece litra, a ima prostora i za jos sporije
  • Nazalost nemam slika, ali okacicu ih kad zavrsim box, ovo sam testirao u radionici
 

Zlochika

Aktivan Član
26.08.2016
309
796
93
Najjednostavnija metoda, koju ja primenjujem:
Balon 6 litara (od mineralne vode koja se kupuje).
Izbušiti čep malom iglicom, zaista malom.
Napuniti balon vodom, zatvoriti čepom, okrenuti naopako.
Bocnuti iglom dno balona, da se ne bi pravio potpritisak u balonu.
Ne nabijati u zemlju, samo nasloniti.
Od veličine rupice zavisi protok.
Imati u vidu da na početku, dok je stub vode najviši, kaplje brže nego kad je balon otprazan.
 

amneziaHaze

AluGrow
Banovan
19.04.2014
1.783
2.490
188
pa ako hoces home made automatiku napravi sa arduinom ako hoces simple vjerujem nemoze bolje od ovoga ako ti je mala infuzija uzmi tockic pa nabaci 20L na njega i resio si problem.ono moje cudo je slicne cijene ne znam mora li ova infuzija bit iznad biljke. ono moje je radilo na vakum pa je moglo pod zemljom bit vuklo bi vodu
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Marijovana

Misko21

Aktivan Član
21.06.2020
371
775
93
35
Jel ima neko da je prespojio tank na sistem kap po kap ,pocelo je da me zanimaju sistemi najlakse je autopot ali treba dobra lova za to
Postoji ovakvi nastavci ali to je za male kapacitete :D
5-6e 10kom
IMG_20220509_185321.jpg
 
Poslednja izmena:

Cyric

~ Pa ćemo vidit
Poznanik Foruma
01.03.2009
776
5.475
233
Dalmacija
Mene ne zanimaju autopotovi, ali volio bi naci neki ''prstenasti'' sistem zaljevanja. Mislim da sam po forumu vidjao ali evo kad trazim nemogu nac.. Idealno bi bilo dva ili cak tri prstena oko biljke, jedan siri od drugog. I da kapa bas kap po kap lagano dok ja sjedim i ispijam kavu.
Moze biti pumpa u prici, moze biti i gravitacija, samo da je efikasno. Jel tko zna ista slicno? I kad googlam ne nalazim nesto sto bi mi se svidjelo...

A ovakvi sistemi nabadanja kolaca me niti malo ne privlace, najezim se kad to vidim..kao da su vampiri u potovima..
fd5a60a6-8919-4b0a-9850-e7bf1e064d43.jpg
Dok bi ovako nesto bilo idealno, doslovno samo on/off i nikakve druge opcije me ne zanimaju. Jel zna netko sta slicno a da je pouzdano?
74373021-e07a-4f99-bfa4-6a9bd6216f53.jpg
 
  • Sviđa mi se
Reactions: šaran

Mravak

Aktivan Član
Poznanik Foruma
19.05.2020
462
2.567
143
space
Imas u pevexu bauhausu i ostalim vrtnim centrima za kupiti elemente pa sam sastavis, nadalje dok sam sebi sastavljao skuzio sam da bi trebalo imati npr. 4dizne koje pod tlakom rasprsuju i da bi to bio efikasniji sistem (nesto kao prskalica za vocke) te bi bolje, ujednacenije i polakse namakao vecu povrsinu ovo kap po kap je kod mene ostavljalo djelove koji su bili suhi jer gravitacija cini svoje.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Cyric and Bizzzo