Zdravo, fino i ukusno

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

korjenko

Aktivan Član
19.12.2007
93
2
0
48
Sada imamo puuuuno zrelih kupina u vrtu, nema sta se ne moze od njih, ali super osvjezavajuc i super jednostavan za napraviti je frape od kupina mmmmmmmmmmmmm njam, smixate kupine i malo secera, dodate mlijeka, ja ukrasim kojim listicem mente i dobro ohladjeno, opleti!
 
Najpre se probudiš unapred zadovoljan danom koji dolazi.
Jer to je dan u kome ćemo jesti knedle.

U prostoriju u kojoj će se izvoditi ritual treba da prodire dosta prirodne svetlosti, jer knedle su gastronomska svetinja.

Uzdahneš.
Izdahneš (ne namrtvo, nego čisto rekreativno)

Protegneš se.

Uzmeš krompir, odoka.
(može kilo)

Opereš ga. S ljubavlju.
Ljustiš nežno. Kao kad miluješ ljubavnika.

Isečeš lagano (ovo sad nema veze s ljubavnikom!!! )

Ubacis u kipuću vodu.
Kockice krompira igraju valcer u šerpi.


Kad je krompir sasvim skuvan, izgnječite ga viljuškom.
Lagano.

Dodate brašno. Odoka.
Mesite, mesite mesite.

Vajate gnezdo, u čije ćete toplo ulegnuće spustiti jedno do dva jaja (bez ljuske, naravno)

Dodate soli.
Odoka.

Zamesite testo. Nezno.
Uzimajte komad po komad testa rukom (odoka).

Napravite kuglicu u ruci.
Kako je to zanimljivo!
Mogli bismo ih praviti svaki dan, zar ne?
Rastanjite kuglicu nežnim, tapkajućim pokretima vrhova prstiju.
tap
tap
tap

Taaaaaakoc.
sad stavimo šljivu na testo na dlanu.
Osmehnemo joj se, da je ohrabrimo.
Pažljivo je umotamo, da joj bude udobno.

Za to vreme voda ključa na štednjaku.
Jednu po jednu kuglicu pažljivo spuštamo u lonac (šerpu, šta li već)

One tonu na dno..kao da su razočarane time sto ih napuštamo..(maaajko moja, kako umem srati...)

Ali sa dna je samo jedan put: na gore!
Kada knedle isplivaju na površinu treba im dati jos desetak minuta kuhanja.

Vadimo ih, i stavljamo u tiganj u kome smo prethodno propržili prezle (hleb prepečen pa samleven)
Kotrljamo ih po prezlama...fiiiiiijuuuu...brrrrrrrmmm...brrrrrrrrrrrmmmm

Dosta igranja!

Došao je taj sretni trenutak da knedle možemo izvaditi u činiju u kojoj ćemo ih servirati, i posuti ih šećerom.

Pustiti da šećer po njima sipi lagano, poput vilinskog praha.. odoka..
Secnuti kašikom na dve pole..
Mmmmm...al mirišu ove šljive, bog te maz`o!

:thankyou:



mljac!
 
  • Sviđa mi se
Reactions: ZelenaGroznica

pecko88

Aktivan Član
26.04.2008
235
4
18
45
Bravo na recptu, narocito na instrukcije kako
inlove2.gif

Samo ovo ljustiti ljubavnika......LOL.....
budo.gif
je malo
hessam4.gif
...
4fvgdaq_th.gif
 

Brener

Aktivan Član
10.11.2007
341
10
18
40
@karakondula
Priprema kompletna i lude upute piju vodu, sve stoji, ALI! (G) :)
Evo kako ja to jedem:
Knedlu umuljanju s mrvicama stavim u tanjur, nasjecem onak odoka i sad slijedi glavna stvar (bubanj u pozadini) vrhnje i cimet!!!
bez te stvari knedle nebi bile ono sto jesu, dakle dok ih jedes na nacin gore pripremljen, znaci maltene suve , jjednostavno nije to to al zato vam preporucam ovo.
knedla znaci nasitnjena skupa s njeim sadrzajem, na to ide secer u zrnu (odokativno), dalje, dosta vrhnja da to sve sjedini u jednu ajmo rec kasu i na kraju dodas (obavezno) cimeta, tako da cijeli taj buckuris poprimi smedjskastu boju. E ljudi moji na ovo dobim trenutnu kulinarsku erekciju! , tko nije probo neka proba svakako jer ce se odusevit. :hehe:
 
20.06.2007
17
3
1
34
Ja ih isto jedem kao što je Brener rekao samo što ne radim tako u kašu, već normnalno ih nasjećeš....vrhnja, prezle pržene, i šećer....ajoj...
Isto valja knedle ali umjesto šljiva staviti kobasice i sira...uffff
Pozz
 

Zabljak 1992

Aktivan Član
30.01.2008
449
20
0
38
Dje ste ljudi eo i mene poslije 100 godina...a vi jedete boli vas tuki...ovaj recept s knedlama je namrtvo karakondzula daj jos nesto...Pozdrav ekipi
 

Brener

Aktivan Član
10.11.2007
341
10
18
40
Stima stari, al onda kad tako jedes ipak naletis na suhi dio knedle pa ti (bar po meni ) pokvari okus sveg ostalog. Ovako kad pomjesas konstantno papas isti film. Ma u sustini stvar je ista neka riba bude cista!
pozz
 

pecko88

Aktivan Član
26.04.2008
235
4
18
45
Evo sta sam po sred noci ispeko....mljac....mljac...:p

Samo je trebalo malo ranije da uslikam....pojeo sam najbolje...one malo zagorene...
21b7wpk.gif
 

pecko88

Aktivan Član
26.04.2008
235
4
18
45
Slatko je bongashe i to veoma slatko....:icon_mrgreen:
Inace to ti je tikva (bar je tako zovemo u MKD...e.g. Pumpkin), samo ne znam koje je sorte, jer ih ima za jest sveze, one za sjemenke, ova za pecenje....itd.
Priprema je veoma laka i prosta...
Narezes tikvu na krugove, dodas malo secera odozgo, zalijes sa 100ml vode i pravac u rernu na pecenje.
Kad gornji sloj pocne da menja boju probas da vidis dali ti je po ukusu...:balls:..ako je sve ok...:bonappetit:...:chef2:
 

RosieLee

Aktivan Član
28.09.2008
69
1
0
38
joj hrana.
kad smo već kod tikvica i tikava, ja volim bundevu. ove godine prvi put probala i dobila pola velike. i pekli smo je, kuhali u juhama, radili puding... al juha je nedostižna:
- dobar komad bundeve, jedan krumpirčić, jedna jabuka.
jabuku oguljenu ko luk zapržit na maslinovom ekstradjevičanskom, i ovo ostalo stavit unutra i polit dobro vodom i puštit da zakuha. kad se skuva sve i kad je fino lijepo nepremekano, počet zlostavljat s blenderom, do točke kad krumpas počne radit žvaku. ko nevoli može bacit krumpas ća iz recepta.
onda soli, pinku cimeta, malo karija ili garam masale, ili oboje, ko voli čili... pusit da se malo hladne, onda vrhnje bijelo ekstramasno. promiješat i voila...

ima i jedna s gljivama koju izmišljam svaki put nanovo. zadnji put sam ih (šampinjone) kuhala samo u mlijeku, s jednim zaprženim krumpasom. i ništa više, izim soli papra. ludnica.

uf. mogla bi ovako do sutra. a glupo mi sve odjedamput :D
sljedeći put na programu: nacionalno autohtono superjelo otoka Korčule - pićićok a.k.a. složenac od povrća tj. TIKVICA! :eyebrows:
 

RosieLee

Aktivan Član
28.09.2008
69
1
0
38
dragi elefantore! loša iskustva s beskralježnjacima su mi usadila traume. tako da odbijam imat ljubimce dok ne budem sposobna adekvatno im pružit optimalne uvjete... vježbam se na biljkama, hohoho!
ali moš naletit na ručkovečeru! :) ozbiljno.

danas na meniju: PIĆIĆOK (kako već obećah)
zažutit kapulu crvenu (ne ljubistaču, ona pozeleni) u nekom lončiću
red tikvica, red krumpiča, red rajčica. pustit na laganoj vatri, i ni u kom slučaju NE MIJEŠAT i NE DOLJEVAT VODE! poanta je da se održi konzistencija povrća i da se ne napravi kašica, a zagorit neće, jer tu i tamo treba protrest lonac. tikvice i rajčice puste svoje životne sokove, pa voda samo produljuje vrijeme kuhanja. krumpir se neće raspast, pošto ga rajčica stvrdne...
dodat soli po guštu, i to bi bilo to.

inače mali trik kad kuhate krumpiče u nekom sosu, ili s paradajzom na bilo koji način...
PARADAJZ STAVIT TEK KAD JE KRUMPIR GOTOVO SKUHAN, inače dobije staklenast filing koji općenito ubija smisao krumpira... ali tu u pićićoku je integralni dio recepta da se krumpič MORA stvrdnut.

inače, patim od desetak kila viška, i cijelo vrijeme se nabrijavam na ovakvu, dijetalnu kuhinju. ali uglavnom me ne napaljuje. tako da uglavnom završim sa nekim "dijetalnim" gulašem. koji je na meniju sljedeći put!

p.s. nadam se da adminima ne smeta šta se ja tu preseravam... trep, trep :) :costumed-smiley-027
 

Bugi

Aktivan Član
10.11.2006
515
14
0
37
preporučam Ratatouille, mnogo čudno jelo..
sastoji se od nekoliko vrsta povrća koja mi uopce nisu bila draga al začudo kad se pomišaju dobije se efekt kao na pizzi...sve skupa je premocno...
evo recept:
http://www.coolinarika.com/recept/715903

EDIT: evo primjetio da je jako slično rosinom prćićoku...:icon_lol: