Zemlja-odnos N-P-K

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

cane corso winer

Aktivan Član
02.01.2012
112
110
0
50
Pozdrav svima Citajuci postove o gnojivima a ima ih 21 strana nisam uspeo da dodjem do zeljenog odgovoroa koji mi je potreban.
Nazalost nisma u ovom momentu u mogucnosti da kupim zemlju specilano prilagodjenu za nama dragu biljku vec sam primoran da se prihvatim alternativnog resenja a njih je dva.Naravno od vasih saveta zavisi sta da uradim!
1.-solucija je da kupim neku zemlju u sopovima koji prodaju boljke i sve za baste i cvece....ali postoji problem oko toga koji odmer (NPK) je najpriblizniji
kao u onoj zemlji iz growshopa?
Najvise me buni ono iza na dzakovima sto pise N-P-K 14-21-23 itd....ovo sma naveo kao primer.
Da li neko moze da mi kaze koji su minimalni odmeri N-P-K koji treba da budu za vege i cvetanje?
2.solucija je to da koristim zemlju iz predhodnog growa.kakda stavljam svaki grow praktikujem i novu zemlju mozda je ta teorija losa a mozda nije?!
Da li da koristim zemlju iz grova koji sam zavrsi pre ovog poslednjeg ili ne?
Postoje li neki veliki rizici?
Hvala
 

Blade

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
11.07.2011
2.504
2.929
188
39
Negdje na Balkanu
Što se N-P-K pitana tiće puštam da odgovori netko pametniji od mene ja to nikad ni ne gledam trudim se nbaviti zemlju PH 5.5-6
Što se tiće solucije br.2 ako misliš na to da koristiš već rabljenu zemlju to ti nebih preporućio,a ako misliš na to da koristiš zemlju istog proizvođaća kao u prethodnom growu...hm...zašto ne ako ti je prethodni grow uspio..
Rizici....ima ih mala tona...
Želim sreću !
 

cane corso winer

Aktivan Član
02.01.2012
112
110
0
50
Hvala zlo ...medjutim ovde sam prosao sve nebi li nasao composanu i terramagmu ali u Hollandiji nema!
Mozeli neko da mi kaze koji je odmer N-P-K u composani pa da naspram toga trazim parametre u radnjama na dzakovima?
Sta mislis o upotrebi koja je vec koriscena za grow?
 

cane corso winer

Aktivan Član
02.01.2012
112
110
0
50
Hvala Power....nego da li mozes da mi das neki orijentir koje bi zemljiste trebao traziti mislim u procentima NPK (npr 12-13-14)ono sto je najbolje u slucaju kupovine zemlje iz cvecara.
Hvala
 

cane corso winer

Aktivan Član
02.01.2012
112
110
0
50
hvala najlepse....ovo mi je dosta pomoglo.
Cisto uopsteno me inetersuje kolike su vrednosti zemlje koja je specijalno namenjena samo za ovu nama dragu biljku?
Uvek sam kupovao zemlju za koju su mi u growshopu reklai da je najbolja ali nikad nikakvu specifikaciju nije imalo na sebi...obicno je to blansko beli dzak sa 70l zemlje.
Ako znas ove vrednosti bio bih ti jako zahvalan ako bi ih napisao!
 

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.456
3.198
Bekaa Valley
cane corso winer je napisao(la):
...Ako znas ove vrednosti bio bih ti jako zahvalan ako bi ih napisao!

druze, ne kontam sta sad jos hoces da ti se napise... trazio si "odmer N-P-K u composani pa da naspram toga trazim parametre u radnjama na dzakovima", posto ja ne koristim komposanu stavio sam original kesu od terra magme koju koristim, pa si trazio "neki orijentir koje bi zemljiste trebao traziti mislim u procentima NPK (npr 12-13-14)" i napisao sam ti orijentir oko 18-10-20... ja ne znam da postoji zemlja "specijalno namenjena samo za ovu nama dragu biljku" jer i komposana i teramagma koriste se za sejanje razlicitih kultura, a opet kada sadim outdoor niti znam, niti merim, niti cu ikad znati bilo kakav odnos elemenata u zemlji a biljka mi nikad nije propala zbog sastava zemlje... zivis u holandiji koja je poznata po uzgoju cveca, voca i povrca u staklenicima, prosto ne mogu da verujem da ne mozes naci neku zemlju sve i da nije komposana ili teramagma... pa koju zemlju koriste svi ti groweri u holandiji... definitivno mislim da preterujes u zahtevima, idi u neku poljoprivrednu apoteku ili pogledaj sta se nudi preko neta, kupi neku univerzalnu i growaj, ja vise unutar ove teme nemam sta da napisem
 

Vutra Samotnjak

VenloNL
Poznanik Foruma
07.06.2010
8.479
43.585
2.598
:bis:nasmijem se gotovo uvijek na kraju,hihi

Ček',sad mi nije jasno....koji grow prije ti spominješ,jel' to već gotovo,kakve su ti biljke ispale,jeli bilo kakvih problema,zašto ti ta zemlja nije odgovarala,odakle ti ideja da koristiš istu zemlju,jesi li napravio ijednu sliku pa da nam pokažeš malo svoj trud ?

Vita jela zelen bor,čekam brzi odgovor:icon_lol:
 

cane corso winer

Aktivan Član
02.01.2012
112
110
0
50
Power Seed@ Hvala dovoljno si mi pomogao!
VenloNL@pozdrav evo da ti napise seljacina iz Drenthe kako si me nazcao pre nekih 2meseca (rekao si da je Assen selo a u selu zive seljaci)....
Moja ideja o koriscenu zemlje dva puta iz istog growa potice sa foruma koji je pandan ovom forumu samo na Holandskom jeziku.I nije moja ideja vec onog ko je pisao blog o zemlji njenim karakteristikama,koriscenju itd.Iz tog teksta ocito je da covek ima svoje favorite u nekim od Growshopova u njegovoj regiji pa samim tim i pise hvalospeve o zemlji koji isti nude.Meni takve informacije nisu potrebne vec nesto sto ce prikazati realno stanje stvari.
Pitas za moj prosli grow?Evo ti info...pogledaj slike (ako uspem da ih okacim)pa izvuci sve informacije sumiraj utiske...pa napisi seljaku iz Drenthe (tj meni)da li znam nesto?
Pozdrav gospodine iz Venla!
ImageShack® - Online Photo and Video Hosting
ImageShack® - Online Photo and Video Hosting

Ovo dve od mojih par Santa Marija koje sam odgajio uz vase savete i pomoc...
Svetlo:600w Hps Philips
Wortel complex:Bio Tka 1
Groei Complex: Bio Tka 2
Bloom complex:Bio Tka 3
PK complex Bio Tka
Zemlja kupljena u grow shopu
Biljke su posadjene kao klonovi ,nije radjen nikakav vid treninga
Hvala jos jednom na pomoci koju ste mi ukazali!
 

SimasZg

Aktivan Član
27.10.2008
500
57
0
38
Composanu i Terra Magmu ljudi preporucuju iz jednog ocitog razloga....

Dobre su radi aditiva u obliku perlita, vlakana i ostalih stvari....ne igra tu samo NPK sastav ulogu, vec i drenaža, svojstvo upijanja vode, rahlost, čistoča i "sterilnost".....

Meni se desilo sa jeftinom zemljom da recimo jako loše upija vodu i stvaraju se "đepovi" u posudi sa zemljom, odnosno dijelovi zemlje nikako ne upijaju vodu i na tom mjestu se natalože razne soli i gnojiva kasnije i stvori puuno problema....

Zato da se ne izmišlja topla voda, te zemlje se "preporucaju", da bi se izbjegli razni problemi koje su ovdje groweri iskusili...zato je bolje uložiti malo više novaca u startu, jer je stvarno bzvz da se biljka muči i lošije raste zbog 2-3e jeftinije zemlje
 

Kenny Dalglish

Aktivan Član
15.03.2011
378
690
93
cane corso winer je napisao(la):
Power Seed@ Hvala dovoljno si mi pomogao!

Moja ideja o koriscenu zemlje dva puta iz istog growa potice sa foruma koji je pandan ovom forumu samo na Holandskom jeziku.I nije moja ideja vec onog ko je pisao blog o zemlji njenim karakteristikama,koriscenju itd.Iz tog teksta ocito je da covek ima svoje favorite u nekim od Growshopova u njegovoj regiji pa samim tim i pise hvalospeve o zemlji koji isti nude.Meni takve informacije nisu potrebne vec nesto sto ce prikazati realno stanje stvari.
Realno stanje stvari, nemoj koristiti zemlju od prošlog growa, zajeb samo takvi.
 

cane corso winer

Aktivan Član
02.01.2012
112
110
0
50
Hvala Simo i Kenny....prvo sto bih uzeo jeste terra magma ili composana ali medjutim ovde je kupiti prakticni je nemoguce...trazio po netu itd ali bez uspeha(Hollandija)
Imamo mogucnosti kupovine u growshopu ali medjutim postoji problem koji je u ovom trenutku nepremostiv a netice se finansija.zato sam primoran da kupim nesto iz radnje za cvece sto bi zamenilo ono sto je obicno u zemlji koju tamo kupujemo a preporucuje se za maru.
 

Kenny Dalglish

Aktivan Član
15.03.2011
378
690
93
Nađi onu s odgovarajućom PH vrijednošću( Blade u drugom postu) , po mogućnosti s što više mikroelemenata, a odnos NPK češ regulirati gnojivima kasnije po potrebi. Dodaj malo stirapora ili perlita za rastresitost (10-30%), pomoli se i udri :)Tako bih ja kad nebih mogao doći do kvalitetne zemlje.
 

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.456
3.198
Bekaa Valley
PowerSeed je napisao(la):
... idi u neku poljoprivrednu apoteku ili pogledaj sta se nudi preko neta, kupi neku univerzalnu i growaj...

slazem se sa Kenny-jem a to sam i napisao (kad vec nemas dugi izbor), jedino vodi racuna o toj prihrane koju spominjes i koju vidim koristis, biljke ti nisu lose ali fasuju po listovima i sigurno bi mogle biti bolje, ne forsiraj
 

cane corso winer

Aktivan Član
02.01.2012
112
110
0
50
Hvala power...ovaj put idem sa Hesi hemijom i Guano extratom nadam se da ce biti dobro.Tacna je tvoja konstatacija da sam forsirao malo vise PK u zadnje dve nedelje jer su nesto slabo zreliel tj imale braon pistila pa sam mislio da cu malo ''pogurati'' ali se odmah pokazalo na listovima sto se i da videti.
Grow pocinje u toku sledece sedmice jer cekam ''dame'' da stignu a to je najverovatnije ponedeljak ili utorak pa da postavim dnevnik sa svim relevantnim stvarima i naravno uz Vasu pomoc izguram to do kraja onako kako prilici i treba.
Hvala jos jednom svima!
 

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.456
3.198
Bekaa Valley
e tako se to radi, pa da idemo zajedno kroz grow, nece ti niko kucati na vrata ako fotkas u krupnom planu, to nek te ne plasi, a kada od pocetka sve dokumetujes lakse je uociti eventualne greske ako ih bude, sretno unapred
 

Vutra Samotnjak

VenloNL
Poznanik Foruma
07.06.2010
8.479
43.585
2.598
Ček',sad mi nije jasno....koji grow prije ti spominješ,jel' to već gotovo,kakve su ti biljke ispale,jeli bilo kakvih problema,zašto ti ta zemlja nije odgovarala,odakle ti ideja da koristiš istu zemlju,jesi li napravio ijednu sliku pa da nam pokažeš malo svoj trud ?

Majke ti Janje i oca Franje,morao sam sam sebe iskopirati da vidim šta sam pogrešno napisao pa da izazovem takvu salvu negativnih emocija....Jezus i Marija,sto mu gromova,karamba i karambita......
 
14.12.2011
11
4
3
34
Kratke i korisne poduke iz hranjenja:
Biljka u vegetaciji zahtijeva više dušika(N) nego kalija(K) i fosfora(P). To znači da je za zemlju idealno da ima u omjeru N veći od P i K, ali također je potrebno i da sva tri elementa ima u velikim količinama. Drugim riječima, tražiš zemlju sa puno N, P i K, a N više od P i K. Bitno je to uočit kod oznake.

Kao što je spomenuo SimasZg, osim omjera NPK, bitne su i druge stvari poput drenaže, rahlosti zemlje itd. Nije bitan ni samo omjer NPK, već i ostali nutrijenti koji su manje bitni, ali također potrebni biljci za zdrav rast. Zato mnogi preporučaju Terra Magmu ili Composanu, jer vjerojatno imaju kombinaciju svega toga. Ali ako nemožeš nabaviti baš te zemlje, kao što sam napisao, tražiš omjer NPK. Drenažu lako popraviš miješanjem zemlje sa cca. 20% perlita ili vermulita.

Također nije loše i staviti u tu mješavinu nekih 20% treseta iz razloga što je treset mahovina koja dobro zadržava nutrijente, znači da će pomoći da biljka ne iscrpi zemlju prebrzo.

Ovo sa tresetom sam negdje pročitao. Poanta je da su to sve teorije i nagađanja. Ne postoji konkretan, savršen odgovor. Svatko ima svoju ideju, eksperimntiraj, probaj i vidi sam. Čak i ovisi o sorti koju uzgajaš, neke sorte su osjetljive pa ih previše hrane može "spržiti", a neke baš traže više gnojiva da bi dosegle maksimum. Znači, ovisi i o strainu tako da definitivno nema univerzalnog rješenja. Poanta je da, koju god zemlju da koristiš, nećes sigurno toliko zaribat da će propast grow, eventualno će narast manja biljka, dat manji i slabiji urod.

A na kraju... I kad iscrpi zemlju, biljku ćeš ionako kasnije hraniti gnojivima. U vegetaciji joj daješ NPK omjer sa više N, a u cvijetanju joj treba više fosfora, pa ju hraniš sa NPK omjerom gdje je najveći udio P. Ali i to je individualna stvar. Neki dodaju tekuće željezo jer misle da to pomaže zdravlju i izdržljivosti biljke, a netko drugi možda i urinira po svojem drvcu, uvjeren da će mu upravo ta kombinacija pružiti najvišu količinu THC-a.

P.S. Ona tvoja druga solucija da koristiš već korištenu zemlju... Unatoč tome da svatko ima vlastitu teoriju, ova je definitivno sranje. Nebitno tko ni gdje ni kad ti je to rekao, ali to je jednostavno glupost i čist zdrav razum ti to govori. Nova biljka-nova hrana-nova zemlja. EVENTUALNO je to možda solucija u hidroponskom uzgoju, ali to je pak priča za sebe.

Nadam se da je ovo bilo zanimljivo i korisno. Upravo sam stigao doma naduvan, odlučio prosurfati forum i uhvatio me nalet inspiracije.

POZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Ilegalac